Υιοθεσια μετ'εμποδιων


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Μπορει να παίζει ρολο το οτι υπήρξε αδεσποτακι..εινσι σκληραγωγημενο. Ενώ εμάς...πριγκίπισσα
Ε βέβαια, να τα λέμε κι αυτά. :giggle: Πριγκίπισσα με τα όλα της :love:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το μόνο που δεν μου φαίνεται περίεργο είναι η συμπεριφορά του σκύλου έχοντας ως γνώμονα τον δικό μου ( αν εξαιρέσω την βόλτα του πυραύλου )
Τώρα κατάλαβες για το έλεγα αυτό.

* Όσο για το κινητό... Κανείς δεν είναι τέλειος :giggle:
 
  • Like
Reactions: aleka1




aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Νομίζω ότι κρυφοχαμογελάει πονηρά!
Και ναι, είναι βαρελάκος. Θέλει δίαιτα.
Ωχχχχ κι εσύ, βαρελακος :LOL::LOL:
Θα με φάει ο γιατρός όταν το δει. Και είχε χάσει στην αρχή μισό κιλό, αλλά το ξαναβρήκε μαζί με άλλα
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
:LOL: Αλίκη αλήθεια, μιλάμε είναι στα πα@@@ρια του όλα. Κανείς θόρυβος δεν τον νοιάζει. Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ για πολλές φοβίες που έχουν πολλά σκυλιά, και πρέπει να είναι δύσκολο να το διαχειριστεις. Ευτυχώς μέχρι στιγμής να χτυπήσω ξυλο, μόνο το κινητό φοβάται και μου κάνει μεγάλη εντύπωση δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Να αλλάξετε ηχο στο κινητό σας. Είχα το ίδιο θεμα. Ώσπου μια μέρα δοκίμασα και άλλαξα τον ήχο και δεν αντίδρασε καθόλου. Κάντε ένα μικρό πείραμα...
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Να αλλάξετε ηχο στο κινητό σας. Είχα το ίδιο θεμα. Ώσπου μια μέρα δοκίμασα και άλλαξα τον ήχο και δεν αντίδρασε καθόλου. Κάντε ένα μικρό πείραμα...
Ευχαριστώ, το είχα σκεφτεί κι εγώ και αλλάξαμε ήχους, αλλά δεν. Βασικά δεν φοβάται όταν χτυπάει αλλά όταν το πιάσεις στο χέρι και το κινείς προς αυτόν, όπως όταν βγάζουμε φωτογραφία.
Τι να κάνουμε, θα το ξεπεράσει φαντάζομαι
 










mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εχεις δοκιμάσει να βγάλετε μαζί selfies;
Να είσαστε δηλαδή μαζί στην ίδια μεριά και ο "κακός" απέναντι.
Χωρίς μεγάλο χαμό από μεριά σας. Αδιάφορα και ήρεμα, να βγάλουμε μια φωτό, άρπα και καμιά λιχουδίτσα όσο στηνόμαστε.
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Εχεις δοκιμάσει να βγάλετε μαζί selfies;
Να είσαστε δηλαδή μαζί στην ίδια μεριά και ο "κακός" απέναντι.
Χωρίς μεγάλο χαμό από μεριά σας. Αδιάφορα και ήρεμα, να βγάλουμε μια φωτό, άρπα και καμιά λιχουδίτσα όσο στηνόμαστε.
Όχι ούτε αυτό έχουμε δοκιμάσει. Τρεις φωτογραφίες έχει όλες κι όλες και στις δύο κοιμάται. Ξέρεις επειδή δεν είναι και κάτι σημαντικό φοβάμαι να τον ζορίσω κιόλας αφού σε όλα τα άλλα δεν έχει δείξει να φοβάται μην του δημιουργήσω εγώ θέμα. Θα τις κάνω όμως τις ιδέες που μου έδωσες, έτσι χαλαρά χωρίς άγχος η ζόρι. Θέλω να περάσει την υπόλοιπη ζωή του σαν αυτοκράτορας :giggle: να μην τον στενοχωρεί τίποτα.

Αυτό που με στενοχωρεί είναι τα κιλά. Και καλά τώρα με πρόφαση την εκπαίδευση τρωει κάθε πρωί ένα σακουλάκι μεζέδες. Και σίγουρα και άλλους μεζέδες μέσα στη μέρα. Περπατάει βέβαια 10χλμ κάθε μέρα αλλά και πάλι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Οτι τρώει χάριν εκπαίδευσης, το αφαιρείς από το φαγητό του.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!
Αν τα τρώει αθροιστικά, στο τέλος δεν θα χρειάζεται εκπαίδευση.
Απλά θα τον τσουλάς και θα κυλάει!
 


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Οτι τρώει χάριν εκπαίδευσης, το αφαιρείς από το φαγητό του.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!
Αν τα τρώει αθροιστικά, στο τέλος δεν θα χρειάζεται εκπαίδευση.
Απλά θα τον τσουλάς και θα κυλάει!
Αχχχ κοριτσι μου, βεβαιως τα ευκολως εννοούμενα παραλειπονται αλλα......ελα που ειμαστε για πολλες κλωτσιες :mad: και στο τελος θα αρρωστησει ο ερημος απο το παχος. Δεν γινεται αυτο το πραγμα, το θεωρω και κριμα να του αφαιρω απο το ωραιο του φαγητο για να τρωει αρλουμπες. Πρεπει να κοπουν οι μεζεδες
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Τι μεζεδάκια του δίνεις? Αν είναι αυτά απο το πετ σοπ μάλλον είναι τίγκα στο λίπος. Δοκίμασε να τού βράσεις λίγο κοτόπουλο για μεζέ, και πιο οικονομικά θα σου βγει και ποιοτικά είναι χίλιες φορές καλύτερο και με λιγότερες θερμίδες. Γενικά οι περισσότερες αγοραστές λιχουδιές είναι αρκετά παχυντικές.
Επίσης, αν θές να κόψεις λίγο απο το φαγητό του χωρίς να χάσει απο ποσότητα βάλε κανένα λαχανικό (καρότο, κολοκύθι βρασμένο), με την προϋπόθεση ότι δεν τον πειράζουν. Ο όγκος του φαγητού μένει ο ίδιος αλλά οι θερμίδες είναι σαφώς λιγότερες ;)
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Τι μεζεδάκια του δίνεις? Αν είναι αυτά απο το πετ σοπ μάλλον είναι τίγκα στο λίπος. Δοκίμασε να τού βράσεις λίγο κοτόπουλο για μεζέ, και πιο οικονομικά θα σου βγει και ποιοτικά είναι χίλιες φορές καλύτερο και με λιγότερες θερμίδες. Γενικά οι περισσότερες αγοραστές λιχουδιές είναι αρκετά παχυντικές.
Επίσης, αν θές να κόψεις λίγο απο το φαγητό του χωρίς να χάσει απο ποσότητα βάλε κανένα λαχανικό (καρότο, κολοκύθι βρασμένο), με την προϋπόθεση ότι δεν τον πειράζουν. Ο όγκος του φαγητού μένει ο ίδιος αλλά οι θερμίδες είναι σαφώς λιγότερες ;)
@FrankieChris ευχαριστώ πολύ. Του δίνω royal canin educ, λέει ότι έχει 3 θερμίδες το κομμάτι, είναι σακουλάκι 50γρ. Και επίσης acana wild coast που είναι τροφή απλά παίρνω τα σακουλάκια των 300γρ. Αυτό δεν βρίσκω ποσες θερμίδες έχει.
Νομίζω η πρόταση σου για βραστό κοτόπουλο είναι η καλύτερη γιατί πιστεύω κρίμα να τρώει περισσότερα λαχανικά από κρεας στο φαγητό του.
Σκεφτόμουν και μηλα αφυδατωμενα (υπάρχουν χωρίς ζαχαρη) αλλά δεν ξέρω μήπως δεν κάνει να τρώει και πολύ φρούτο.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
@aleka1 Κοτοπουλάκι (εξαιρετική η ιδέα του φίλου μας) μηλαράκι κομμένο, την ίδια του την τροφή...και μειώνεις λίγο την ποσότητα..Ούτως ή άλλως η ποσότητα που λένε οι τροφές είναι και ψιλοενδεικτικές...βλέπεις πως πάει και προχωράς..εγώ πχ. διαπίστωσα οτι πριν αδιαθετήσει για 2η φορά, πεινούσε πολύ. Αύξησα την ποσότητα και πάλι ήταν πολύ αδύνατη. Μόλις μου φάνηκε ότι παραπήρε, το μείωσα πάλι. Αυτά της royal canin educ τα ξέρω, τα έδινα κι εγώ, αλλά κομμένα σε μικρά κομματάκια...δηλαδή σύνολο έπαιρνε 4-5 τη μέρα..κι εσύ μη θες να του τα μάθεις όλα αμέσως...σιγά σιγά η εκπαίδευση;);)
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
@aleka1 Κοτοπουλάκι (εξαιρετική η ιδέα του φίλου μας) μηλαράκι κομμένο, την ίδια του την τροφή...και μειώνεις λίγο την ποσότητα..Ούτως ή άλλως η ποσότητα που λένε οι τροφές είναι και ψιλοενδεικτικές...βλέπεις πως πάει και προχωράς..εγώ πχ. διαπίστωσα οτι πριν αδιαθετήσει για 2η φορά, πεινούσε πολύ. Αύξησα την ποσότητα και πάλι ήταν πολύ αδύνατη. Μόλις μου φάνηκε ότι παραπήρε, το μείωσα πάλι. Αυτά της royal canin educ τα ξέρω, τα έδινα κι εγώ, αλλά κομμένα σε μικρά κομματάκια...δηλαδή σύνολο έπαιρνε 4-5 τη μέρα..κι εσύ μη θες να του τα μάθεις όλα αμέσως...σιγά σιγά η εκπαίδευση;);)
Αχ βρε Αλίκη, να δω πότε θα πω κι εγώ ότι είναι πολύ αδύνατος σαν την Νελλη. Πως καταφέρνεις και τα κόβεις κομματάκια, αυτά είναι μια σταλιά. Ναι τελικά μάλλον πιο εύκολο είναι να περιορίσουμε την εκπαίδευση πάρα τη μάσα. Αυτός ο αλήτης άλλωστε μια χαρά τα ξέρει όλα όσα θέλουμε να κάνει, απλώς χωρίς μεζέ κάνει τον άσχετο
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Αχ βρε Αλίκη, να δω πότε θα πω κι εγώ ότι είναι πολύ αδύνατος σαν την Νελλη. Πως καταφέρνεις και τα κόβεις κομματάκια, αυτά είναι μια σταλιά. Ναι τελικά μάλλον πιο εύκολο είναι να περιορίσουμε την εκπαίδευση πάρα τη μάσα. Αυτός ο αλήτης άλλωστε μια χαρά τα ξέρει όλα όσα θέλουμε να κάνει, απλώς χωρίς μεζέ κάνει τον άσχετο
Aλέκα υπάρχει κι άλλη λύση. Όταν κάτι ξέρεις ότι το έχει μάθει, δε δίνεις λιχουδιά κάθε φορά...γιατί είναι και πανέξυπνα αυτά και μας κοροϊδεύουν κανονικότατα!!!! Θα του δίνεις κάθε 2-3 φορές...γενικά θα τον παίζεις κι εσύ τον tesoro όπως σε παίζει εκείνος..έτσι θα μάθει ότι πρέπει ν ανταποκρίνεται στις εντολές άσχετα αν έχει λιχουδιά ή όχι.. επίσης ...έπαιρνα κάτι λιχουδιές semi-moist ( οχι τελείως ξηρές δηλ) και τις έκοβα με το μαχαίρι και τις ξανάβαζα στο σακουλάκι. Γιατί εγώ το ελέγχω...αλλα η μικρή μπορεί να της δώσει όλο το σακουλάκι όπως κάνετε εσείς ("έλα ρε μαμα, αφού είναι γλυκούλαααα :ROFLMAO: :ROFLMAO: )
 
  • Like
Reactions: aleka1


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Καλησπερα σε ολους απο την Ευβοια. Εχω παααααρα πολλα νεα να σας πω. Αρχικα σε σχεση με τον αλητακο εδω, οτι μου ειχατε πει @canis @Yorkaddict @dimitris-skg @manolo @medusa και ελπιζω να μην ξεχασα κανεναν, ειχατε ΟΛΟΙ δικιο. Ο σκυλος εδω κανει ΖΩΑΡΑ (που δεν το πολυπιστευα οταν μου το ειπατε) δεν ειναι δεκα χρονων αλλα τεσσαρων !!!!!! και ειναι απογονος του αρχικου με τον οποιον τον μπερδευαν. o_Oo_O Το ευχαριστο ειναι οτι τον εχει μαζεψει ενας σε ενα μακρινοτερο χωριο (που επισης πηγαινε και αλητευε) διοτι αποδειχθηκε ασος στο φυλαγμα του κοτετσιου απο τις αλεπουδες διοτι τις κυνηγαει αλλα δεν ξεγελιεται να απομακρυνθει κυνηγωντας την μια ωστε να κανουν οι υπολοιπες τη ζημια. Αυτα τα εμαθα απο τον ιδιο και μας επισκεφθηκε κιολας μια μερα (του ειχαν πει την ιστορια) οπου ηρθαν με το αγροτικο , ο Φοξι (ετσι τον λενε τωρα) στην καροτσα τα πισω ποδια και τα μπροστα στα καγκελα και μολις πλησιασε το αγροτικο πηδηξε κατω ενω ετρεχε ακομα το αυτοκινητο και ηρθε περιχαρης πηδωντας και τους θαμνους της περιφραξης. Και ωπ βλεπει τον tesoro. Πλησιαστηκαν μυριστηκαν πολυ συντομα βεβαια, εκανε ενα γκρ υποκοφο ο ενας αλλο ενα ιδιο και ο αλλος , αρχισανε να κατουρανε γυρω γυρω, πηγε ο Φοξι να ελεγξει το σπιτακι του, ηπιε και νερο , ο tesoro τον κοιταγε και τελικα κατσανε κατω και οι δυο χωρις παρατραγουδα. Και μας ξαναηρθε αλλη μια μερα μονος του, μπηκε εκανε χαρες σε εμας μας ξανακατουρησε και σε κανα τεταρτο εφυγε. Με τον tesoro ηταν του στυλ δεν θελουμε και πολλα πολλα μεταξυ μας, παντως δεν τσακωθηκανε δεν γαυγισανε τιποτα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf