Φωτογραφίζοντας τα σκυλιά μας! (Tips & συμβουλές)


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
ευχαριστω δημητρη. αρα λοιπον μεγαλυτερη ταχυτητα κλειστρου ειναι το ζητουμενο για να μην βγαινει ετσι η μουσουδα.

η φωτο ειναι συλλεκτικη γιατι ειναι ισως απο τις ελαχιστες φορες που επιασα σε φωτο τα αυτια ψηλα, επειδη ειχε κοντρα αερα!!!
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Σωστά, εφόσον έχεις καταφέρει τη σωστή εστίαση ή περίπου σωστή [και καλύπτεσαι από τη σωστή χρήση διαφράγματος - βάθος πεδίου].
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Πάμε τώρα να δούμε πώς μπορούμε να επιτύχουμε σωστή εστίαση και σωστό συνολικό αποτέλεσμα και στη συνέχεια, σε επόμενο μήνυμα, θα τα συνθέσουμε όλα μαζί [+διευκρινήσεις] και θα κλείσει ουσιαστικά ο πρώτος βασικός κύκλος......

Υποθέτουμε ότι έχουμε ρυθμίσει τη μηχανή μας να εστιάζει μόνο με το κεντρικό σημείο και να αγνοεί τα υπόλοιπα, αυτό το επιλέγουμε συνειδητά, γιατί στην αντίθετη περίπτωση, ρύθμιση εστίασης πολλαπλών σημείων [ που αποτυγχάνει συνήθως], είναι σαν να παίζουμε στη τύχη, ειδικά αν έχουμε κινούμενο θέμα, αφήνουμε τη μηχανή να αποφασίσει σε ποιο σημείο του κάδρου θα εστιάσει, ενώ εμείς θέλουμε στη μουσούδα π.χ..


Εύλογο τότε το ακόλουθο ερώτημα, αφού για λόγους αρμονίας δεν πρέπει να θέτουμε το θέμα μας στο κέντρο του κάδρου, πώς θα κατορθώνουμε να έχουμε εστιασμένη τη μουσούδα του σκύλου μας ελέγχοντας την εστίαση με το κεντρικό μόνο σημείο και στο τελικό κλικ ο σκύλος μας να τοποθετείται εκτός κέντρου του κάδρου;

Πάρτε τη μηχανή στα χέρια σας και φανταστείτε ένα κάδρο με τη βρύση της κουζίνας σας εκτός κέντρου.

Εστιάστε με το κεντρικό σημείο στη βρύση κάνοντας μισό κλικ, μέχρι να ακούσετε τον ήχο της επιβεβαίωσης της εστίασης και διατηρώντας το μισό κλικ [πατημένο] μεταθέστε τη μηχανή μέχρι να πάρετε το επιθυμητό κάδρο [αυτό που έχετε σκεφτεί πριν, με τη βρύση εκτός κέντρου του κάδρου], μόλις γίνει αυτό, συνεχίστε και αποτελειώστε - τελειώστε το κλικ αυτό, το αποτέλεσμα είναι μια τέλεια εστιασμένη βρύση εκτός κέντρου....

Μα αυτό είναι δύσκολο, και εκτός αυτού, πώς δεν θα κουνήσω τη μηχανή κατά το τελειωτικό κλικ, πώς θα τα καταφέρω με το σκύλο μου που τρέχει σα διάολος;

Όλα είναι θέμα εξάσκησης, στο τέλος θα σας φαίνεται πολύ απλό και θα λειτουργείτε χωρίς άγχος....χωρίς καν να σκέπτεστε τι κάνετε.

Καταρχάς η χρήση της ταχύτητας 1/500 σας προφυλάσσει και από το δικό σας κούνημα, αν και πρέπει να εξασκηθείτε κατά το τελικό κλικ να έχετε ακίνητη τη μηχανή και να έχετε προβλέψει και τη "μετάθεση" του σκύλου στο κάδρο, ώστε το τελικό αποτέλεσμα να είναι αρμονικό, ούτε να "κόψετε" το σκύλο, ούτε να τον έχετε πάλι στο κέντρο [εκτός εξαιρέσεων].....

Επίσης, εύλογο και το ερώτημα περί χρόνου μεταξύ της επιβεβαίωσης [μισό κλικ] και τελειώματος υπολοίπου κλικ, δεν θα έχουμε χάσει τη σωστή εστίαση;

Λογικά ναι, αλλά και η μικρή αυτή διαφορά, που με την εξάσκηση και εμπειρία θα γίνεται όλο και πιο μικρή, θα καλύπτεται από ένα έξυπνο διάφραγμα 9-11-16, που δίνει και ένα ευρύ βάθος πεδίου, που θα καλύπτει αυτή τη διαφορά, αν δε, γίνει και χρήση έξυπνης εστίασης servo, ίσως βοηθήσει τον αρχάριο περισσότερο, προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ, "κτυπάω" one shot.......

Επίσης να έχετε υπόψη σας ότι η αλλαγή της απόστασης [σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα] του σκύλου με εσάς είναι στο maximum, όταν κινείται ή απομακρύνεται από εσάς σε ευθεία, μικρότερη αν κινείται διαγώνια και μηδενική αν κινείται ιδεατά σε κύκλο. Άρα πρέπει να γνωρίζετε ότι πρέπει να είστε πιο γρήγοροι στην πρώτη περίπτωση και χαλαρότεροι στις επόμενες...

.....αυτά, στη συνέχεια θα προσωρήσουμε σε μια προσπάθεια για σύνθεση όλων...των γνώσεων που έχουμε.
 
Last edited:


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Καλησπερα Δημητρη.Πιστευω οτι για να γνωριζεις ολα αυτα τα οποια περιγραφεις με λεπτομερειες αλλα και με οσο το δυνατον κατανοητο τροπο σε εμας θα εχεις σπουδασει πανω στο αντικειμενο της φωτογραφιας.Προσωπικα εχω 1 ψηφιακη Nikon P4 στα 8 ,1 Megapixel που αγορασα σε υπερβολικη τιμη πριν 3 χρονια περιπου αν θυμαμαι καλα και τωρα 1 αντιστοιχη μηχανη εχει το 1/3 της τιμης.Απ'οτι ξερω οι μηχανες με φιλμ εχουν πιο πολλες ικανοτητες και απεικονιζουν τις φωτογραφιες πιο αληθοφανεις και ρεαλιστικες.Εκτος απο αυτο επειδη βγαινουν πολλα μοντελα ψηφιακων μηχανων μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα,1 ψηφιακη μηχανη χανει ευκολα την αξια της αλλα και τις ικανοτητες της σε σχεση με 1 αλλη που βγηκε μηνες μετα.Παντως πρι την αγορασω συγκρινα τα χαρακτηριστικα της σε σχεση με αλλες μαρκες και ειδα οτι υπερτερει.
Παντως ως αρχαριος ειμαι ικανοποιημενος απο την μηχανη αλλα δεν εχω ασχοληθει στα manual προγραμματα που τα ονομαζει στον δεικτη επιλογης P η A.Στις 2 αυτες επιλογες μου δινει την δυνατοτητα να ρυθμισω απ'οτι καταλαβαινω το διαφραγμα και την φωτεινοτητα,αλλα εχω καιρο να ανοιξω το βιβλιαρακι και δεν θυμαμαι ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε αυτες τις 2 επιιλογες.Ετσι ολες οι φωτογραφιες που εχω βγαλει ειναι στο αυτοματο και μερικες στην επιλογη Scence που σε αφηνει να επιλεξεις καποιο απο τα προγραμματα σκηνων οπως το Portrait(Face AF) η το Party Indoor.Δυστυχως δεν γνωριζα και ειχα αγορασει 1 καρτα μνημης SD HC 8 GB πανω απο 30 ευρω και η μηχανη δεν την υποστηριζει,παιρνει μονο απλες SD.Αυτη ειναι βασικα,αν και θα την ξερεις...
http://www.photo.gr/v2/index.php?option=15&selector=24&id=166 Να ανεβασω καποιες φωτος που πιστευω οτι ειναι καλες για να μου πεις την γνωμη σου?
 
Last edited:






Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
αααχχχ...τι ρομαντικος που εισαι....μεσα στο πρασινο......κατι τετοια κανεις και μ εντυπωσιαζεις!!!! :p


ps: Βλεπω τη γατουλα απο κατω την εκμεταλλευτηκες πληρως ε!!
 








katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Aυτη ειναι η Μιλου του αδερφου μου,δεν ειναι καλη η φωτο; μου αρεσει πολυ...θελω κ γω καλη καμερα,ζηλευω...με το κινητο κανω λιγα πραματα.Οι σταματημενες ειναι οκ αλλα σε κινηση επειδη ειναι μικροσωμες μονο αν ειμαι πολυ κοντα βγαινουν καλες αλλιως θελουν ζουμαρισμα κ χαλανε λογω πιξελ ... σας ανεβασα μερικες να δειτε.Οποιες συμβουλες καλοδεχουμενες. Το κιν μου ειναι sony ericsson c905 .
 

Attachments









Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
γρηγορη εισαι!το ψαχνω αλλα ειπα να μην ανοιξω καινουριο θεμα
ειπα να ρωτησω εσας τους χακερ να ουμ
εξαρτατε απο το τι θες να κανεις στο βιντεο και σιγα αμα θες να κατεβασεις πας στο torrentz και βρισκεις οτι θες. πες μου το μηνιατικο σου ποσο ειναι να σου πω και την αναλογη προσφωρα για την απαντηση για να σου πω τι να κανεις με τα βιντεο :p
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
θελω να ενωνω βιντεο που εχω τραβηξει και να τα κανω ενα η να κοβω αποο ενα μεγαλυτερα και να το βαζω αλλου αλλα λιγο που το κοιταξα μαλλον ειναι κομπλε αυτο που πε η μπερνα!
λεφτα δεν εχουμε μου τα χει φαει ολα η κορη μου
 


Luna

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2011
109
0
Ψάχνω κι εγώ για μια καλή φωτογραφική, καθώς σε λίγους μήνες θα έχω την puppy λαμπραντορίνα μου...οπότε καταλαβαίνετε, από φωτογραφίες θα γίνεται πανικός !!!!!! Δεν θέλω καμία από αυτές τις πολύπλοκες τις επαγγελματικές...Μια απλή μηχανούλα με πολύ πολύ καλή ποιότητα στις φωτογραφίες !!! Ποιά έχετε να μου προτείνετε ???? :)
 






Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
Ένα πολυ καλο προγραμμα είναι το adobe premiere. Μόλις το μάθεις λίγο θα σου φαίνεται πολυ εύκολο και γρήγορο το μοντάζ.... Για αρχή κοίταξε στο utube tutorials για να καταλάβεις τα βασικά..

ΥΓ
Μπορείς να κατεβασεις το trail απο την σελίδα της εταιρίας που είναι για 30 μερες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη