Φωτογραφίζοντας τα σκυλιά μας! (Tips & συμβουλές)


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Καλησπερα Δημητρη.Πιστευω οτι για να γνωριζεις ολα αυτα τα οποια περιγραφεις με λεπτομερειες αλλα και με οσο το δυνατον κατανοητο τροπο σε εμας θα εχεις σπουδασει πανω στο αντικειμενο της φωτογραφιας.Προσωπικα εχω 1 ψηφιακη Nikon P4 στα 8 ,1 Megapixel που αγορασα σε υπερβολικη τιμη πριν 3 χρονια περιπου αν θυμαμαι καλα και τωρα 1 αντιστοιχη μηχανη εχει το 1/3 της τιμης.Απ'οτι ξερω οι μηχανες με φιλμ εχουν πιο πολλες ικανοτητες και απεικονιζουν τις φωτογραφιες πιο αληθοφανεις και ρεαλιστικες.Εκτος απο αυτο επειδη βγαινουν πολλα μοντελα ψηφιακων μηχανων μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα,1 ψηφιακη μηχανη χανει ευκολα την αξια της αλλα και τις ικανοτητες της σε σχεση με 1 αλλη που βγηκε μηνες μετα.Παντως πρι την αγορασω συγκρινα τα χαρακτηριστικα της σε σχεση με αλλες μαρκες και ειδα οτι υπερτερει.
Παντως ως αρχαριος ειμαι ικανοποιημενος απο την μηχανη αλλα δεν εχω ασχοληθει στα manual προγραμματα που τα ονομαζει στον δεικτη επιλογης P η A.Στις 2 αυτες επιλογες μου δινει την δυνατοτητα να ρυθμισω απ'οτι καταλαβαινω το διαφραγμα και την φωτεινοτητα,αλλα εχω καιρο να ανοιξω το βιβλιαρακι και δεν θυμαμαι ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε αυτες τις 2 επιιλογες.Ετσι ολες οι φωτογραφιες που εχω βγαλει ειναι στο αυτοματο και μερικες στην επιλογη Scence που σε αφηνει να επιλεξεις καποιο απο τα προγραμματα σκηνων οπως το Portrait(Face AF) η το Party Indoor.Δυστυχως δεν γνωριζα και ειχα αγορασει 1 καρτα μνημης SD HC 8 GB πανω απο 30 ευρω και η μηχανη δεν την υποστηριζει,παιρνει μονο απλες SD.Αυτη ειναι βασικα,αν και θα την ξερεις...
http://www.photo.gr/v2/index.php?option=15&selector=24&id=166 Να ανεβασω καποιες φωτος που πιστευω οτι ειναι καλες για να μου πεις την γνωμη σου?
Βεβαίως.....δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ενημερώθηκα για τα νέα μηνύμτα μέσω email...
 
Last edited:




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Αυτες οι φωτο ειναι τραβηγμενες στα 8 MP στο αυτοματο αλλα ειναι σε κλειστο χωρο εκτος απο αυτην που ειναι στην παραλια.Μου φαινεται οτι η μηχανη υστερει σε αυτο αν δεν ειναι τραβηγμενες με φλας.Οι συγκεκριμενες δεν θυμαμαι αν εχουν τραβηχτει με φλας.
 

Attachments



dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Αυτες οι φωτο ειναι τραβηγμενες στα 8 MP στο αυτοματο αλλα ειναι σε κλειστο χωρο εκτος απο αυτην που ειναι στην παραλια.Μου φαινεται οτι η μηχανη υστερει σε αυτο αν δεν ειναι τραβηγμενες με φλας.Οι συγκεκριμενες δεν θυμαμαι αν εχουν τραβηχτει με φλας.
1-2-4-5 είναι τραβηγμένες με flash.

Oi φωτογραφίες είναι πολύ καλές[λίγο άνοιγμα του φωτισμού στις φλασάτες θέλει με επεξεργασία, χρώμα και οξύτητα είναι ικανοποιητικότατα], το έχεις το σωστό καδράρισμα, η επιτυχία οφείλεται στο ότι τα κάδρα σου είναι κοντινά [άρα δεν έχεις δυνατά κοντράστ και διαφορροποιήσεις στο φωτισμό, για να μπερδευτεί το φωτόμετρο, έχεις δηλαδή ομοιόμορφο φωτισμό] και δεν έχεις κίνηση, ιδανικές συνθήκες για να δουλέψει πλήρως αυτοματοποιημένη η μηχανή.


Βοήθεια για να παίρνω ειδοποίηση, έχω θέσει ότι παρακολουθώ το νήμα και έλεγξα και στα ανεπιθύμητά μου, δεν έρχεται τελικά ειδοποίηση....
 
Last edited:




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
1-2-4-5 είναι τραβηγμένες με flash.

Oi φωτογραφίες είναι πολύ καλές[λίγο άνοιγμα του φωτισμού στις φλασάτες θέλει με επεξεργασία, χρώμα και οξύτητα είναι ικανοποιητικότατα], το έχεις το σωστό καδράρισμα, η επιτυχία οφείλεται στο ότι τα κάδρα σου είναι κοντινά [άρα δεν έχεις δυνατά κοντράστ και διαφορροποιήσεις στο φωτισμό, για να μπερδευτεί το φωτόμετρο, έχεις δηλαδή ομοιόμορφο φωτισμό] και δεν έχεις κίνηση, ιδανικές συνθήκες για να δουλέψει πλήρως αυτοματοποιημένη η μηχανή.


Βοήθεια για να παίρνω ειδοποίηση, έχω θέσει ότι παρακολουθώ το νήμα και έλεγξα και στα ανεπιθύμητά μου, δεν έρχεται τελικά ειδοποίηση....

Επρεπε να τις επεξεργαστω με 1 συστημα που εχει η μηχανη,το Day Lighting,τις κανει πιο φωτεινες και δεν αντικαθιστα την υπαρχουσα εικονα στην μηχανη.Ο λογος που δεν το εκανα ειναι γιατι στην μηχανη η φωτο φαινεται κανονικη και μολις την περναω στο PC εκει φαινεται οτι ειναι πιο σκοτεινη,το τσεκαρα τωρα αυτο.Βασικα πρεπει να εχω και αλλες φωτο που ειναι καλες αλλα σκοτεινες,υπαρχουν ομως μονο στο PC.Τις σβηνω απο την μηχανη γιατι γινεται μπαχαλο και γεμιζει και η μνημη.Νομιζω εχουν τα Windows καποιο απλο προγραμμα που μπορω να τις κανω πιο φωτεινες αλλιως θα χρησιμοποιησω καποιο αλλο.Ευχαριστω για την γνωμη σου...
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Αυτες οι φωτο ειναι τραβηγμενες στα 8 MP στο αυτοματο αλλα ειναι σε κλειστο χωρο εκτος απο αυτην που ειναι στην παραλια.Μου φαινεται οτι η μηχανη υστερει σε αυτο αν δεν ειναι τραβηγμενες με φλας.Οι συγκεκριμενες δεν θυμαμαι αν εχουν τραβηχτει με φλας.
Με αφορμη την τριτη φωτο,να βγω λιγο εκτος θεματος αλλά να πω οτι σας ζηλευω που μπορειτε με ενα πασαλακι να τον εχετε δεμενο στην παραλια και να αραζετε...Διοτι ο δικος μου μαλλον θα ξηλωνε μαζι με την παραλια και τη θαλασσα μεχρι τα 50 μετρα βαθος...:p
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Με αφορμη την τριτη φωτο,να βγω λιγο εκτος θεματος αλλά να πω οτι σας ζηλευω που μπορειτε με ενα πασαλακι να τον εχετε δεμενο στην παραλια και να αραζετε...Διοτι ο δικος μου μαλλον θα ξηλωνε μαζι με την παραλια και τη θαλασσα μεχρι τα 50 μετρα βαθος...:p
1 χαρα το εβαλα το πασαλακι αλλα δεν ηταν αρκετα μεγαλο να μπει σε βαθος.Ο σκυλος τραβηχτηκε αποτομα 1-2 φορες και σε 1 φαση το ξυλωσε και αρχισε να τρεχει μαζι με το πασαλακι,εκει γελασαμε...Για την παραλια υπαρχει 1 ειδικο μεταλλικο πασαλακι που ειναι σχετικα φθηνο και πρεπει να κανει και για μεγαλοσωμα σκυλια http://www.pet-eshop.gr/product_info.php?products_id=126 Επισης χρησιμο ειναι και αυτο http://katoikidio.skroutzstore.gr/p.Set-Prosdesis-Megalosomon-Skylon.179037.html
 
Last edited:




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
και τωρα αυτα κρατανε τα πιθανα 30 κιλα? :/ αμα μπορητε πειτε μου λιγο για αυτα γιατι θελω και εγω ενα για τον Τζερυ στην παραλια
Εγω παντως σε περιπτωση που βγουμε παραλία,εχω ζητησει την συνδρομη του Πολεμικου Ναυτικου.Μια πυραυλακατος και μια Τορπιλακατος νομιζω θα μας καλυψει...νομιζω...:D:p
 


Νταβίνα

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
1.579
688
Βύρωνας-Καρέα
www.facebook.com
Εγω παντως σε περιπτωση που βγουμε παραλία,εχω ζητησει την συνδρομη του Πολεμικου Ναυτικου.Μια πυραυλακατος και μια Τορπιλακατος νομιζω θα μας καλυψει...νομιζω...:D:p
χαχαχα συγουρα.τι αλλο να ζητησει κανεις xD κομπλε εισαι :p
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
268885_218527151411&.jpg270683_223872625044&.jpg264792_223876885151&.jpg
Σας παρουσιάζω το Χατσόσκυλο! Οι φωτογραφίες είναι όταν ήταν 58 ημερών. Σήμερα είναι 64 ημερών και ζυγίζει 5.5 κιλά!
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδιά, το θέμα είναι "Φωτογραφίζοντας τα σκυλιά μας" και εχει να κάνει με τεχνικές οδηγίες για να επιτυχουμε καλύτερες φωτογραφίες των σκύλων μας. Παρακαλούμε μείνετε on topic. Ας σεβαστούμε τον κόπο αυτών που μπαίνουν στη διαδικασία να μας μάθουν δυο πράγματα χρήσιμα. Ας μην καταλήξει κι αυτό το νήμα αχταρμάς. Κρίμα είναι.
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Επρεπε να τις επεξεργαστω με 1 συστημα που εχει η μηχανη,το Day Lighting,τις κανει πιο φωτεινες και δεν αντικαθιστα την υπαρχουσα εικονα στην μηχανη.Ο λογος που δεν το εκανα ειναι γιατι στην μηχανη η φωτο φαινεται κανονικη και μολις την περναω στο PC εκει φαινεται οτι ειναι πιο σκοτεινη,το τσεκαρα τωρα αυτο.Βασικα πρεπει να εχω και αλλες φωτο που ειναι καλες αλλα σκοτεινες,υπαρχουν ομως μονο στο PC.Τις σβηνω απο την μηχανη γιατι γινεται μπαχαλο και γεμιζει και η μνημη.Νομιζω εχουν τα Windows καποιο απλο προγραμμα που μπορω να τις κανω πιο φωτεινες αλλιως θα χρησιμοποιησω καποιο αλλο.Ευχαριστω για την γνωμη σου...

Μπες εδώ.... www.picnik.com

κάνε upload τη φωτογραφία σου και δοκίμασε τα πάντα, η επεξεργασία φωτογραφίας γίνεται παιχνίδι....

Αν έχεις απορίες, εδώ είμαστε....

Το αποτέλεσμα το βλέπεις στην οθόνη, το αποτέλεσμα στην οθόνη της μηχανής δεν αποτελεί κριτήριο, μάλιστα σε μερικές μηχανές ρυθμίζεται και η φωτεινότητα του display και έτσι δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα....μόνο στην οθόνη του υπολογιστή και όταν αυτή είναι καλιμπραρισμένη ή τέλος πάντων λογικά ρυθμισμένη.....
 
Last edited:


paulshark

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
97
0
www.harisphoto.com
Επρεπε να τις επεξεργαστω με 1 συστημα που εχει η μηχανη,το Day Lighting,τις κανει πιο φωτεινες και δεν αντικαθιστα την υπαρχουσα εικονα στην μηχανη.Ο λογος που δεν το εκανα ειναι γιατι στην μηχανη η φωτο φαινεται κανονικη και μολις την περναω στο PC εκει φαινεται οτι ειναι πιο σκοτεινη,το τσεκαρα τωρα αυτο.Βασικα πρεπει να εχω και αλλες φωτο που ειναι καλες αλλα σκοτεινες,υπαρχουν ομως μονο στο PC.Τις σβηνω απο την μηχανη γιατι γινεται μπαχαλο και γεμιζει και η μνημη.Νομιζω εχουν τα Windows καποιο απλο προγραμμα που μπορω να τις κανω πιο φωτεινες αλλιως θα χρησιμοποιησω καποιο αλλο.Ευχαριστω για την γνωμη σου...
Το D-lighting εχει την ιδιοτητα να φωτιζει τα σκοτεινα.Προσοχη ομως αυτο πολλες φορες εχεις ως αποτελεσμα τον θορυβο στις φωτογραφιες.Προσωπικα το εχω παντα στο LOW
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει 1-2 βιβλία σχετικά με την σύνθεση του καδρου;
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει 1-2 βιβλία σχετικά με την σύνθεση του καδρου;
Aπό τα καλύτερα, δυστυχώς απαιτείται η γνώση της Αγγλικής....αν και τα παραδείγματα βοηθούν τον αναγνώστη να καταλάβει τα περισσότερα και χωρίς άπταιστη γνώση της γλώσσας

http://www.amazon.com/Photographers...9343/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1309680340&sr=8-1


Δεν προτείνω Ελληνικό, διότι ή πρόχειρο θα είναι και ημιτελές ή φλύαρο και κουραστικό....μέση λύση δεν υπάρχει.:cool:
 


Sug

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2011
151
0
Athina
Του Freeman ε! Έχω διαβάσει το The photographer's mind το βρήκα ακρετα καλο.. Θα ψάξω και το ....eye.

Ευχαριστω
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μιλούσαμε για φωτογραφίες με φλας..



Δεν ξέρω, γενικά δε μου αρέσει το πολύ πιο φωτεινό απ' ότι είναι στην πραγματικότητα αντικείμενο (ο Κούκης στη δική μας περίπτωση :D ) και το σχεδόν μαύρο background.

Φωτό τραβηγμένη στο ίδιο σημείο μερικά δεύτερα μετά, χωρίς φλας



Πιο φωτεινό background, και ο σκύλος πιο φυσιολογικός.

Δε μου αρέσει το φλας! (τουλάχιστον όσον αφορά τη σκυλοφωτογράφηση)

Οι δικές σας γνώμες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη