Φωτογραφίζοντας τα σκυλιά μας! (Tips & συμβουλές)


trickius

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
263
4
Εγώ από τεχνικές γνώσεις δεν τα πάω καλά, πιο πολύ λειτουργώ με δοκιμές κ ένστικτο καθαρά... κ φωτογραφίζω οτιδήποτε μου κάνει εντύπωση (γενικά είναι πολύ συχνό χόμπι μου η φωτογραφία), δεν πολυσκέφτομαι δηλ. όταν είμαι σε τέτοια φάση. Έχω μία μέτρια προς καλή φωτογραφική, ερασιτεχνική προς το παρόν (Panasonic Lumix TZ10), αλλά σίγουρα χρειάζομαι κάτι παραπάνω ώστε να μου δοθεί η ευκαιρία να αποτυπώνω αυτό που βλέπω σε pixels κ η φωτογραφική να μπορεί να ακολουθεί το μάτι κ τη φαντασία μου (σε χρώματα, σταθερότητα στην κίνηση και παιχνίδια του φωτός) :)
Θα είναι το χριστουγεννιάτικό μου δώρο η νέα φωτογραφική, αλλά σίγουρα θα χρειαστώ τις συμβουλές σας.
Μια nikon 3100 με ένα kit φακό (18-55 vr) θα ήταν μια καλή επιλογή για αρχή. Ξεκίνα να διαβάζεις για καδραρίσματα, προοπτικές, γεωμετρίες κλπ και ασφαλώς για να μην είναι μια απλή περιγραφική φωτογραφία αλλά να έχει και το στοιχείο σου μέσα, δες δουλειά άλλων και προσπάθησε να αναπαράγεις στις δικές σου αυτό που σου αρέσει σε άλλες.
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Πολυ ωραια τα λετε και τα αναλυετε! Εγω που ειμαι εντελως ασχετη και μου αρεσει
παρα πολυ να ασχοληθω με το αθλημα μηπως να προτεινετε και καμια φωτογραφικη
μηχανη??!
Αυτο εξαρταται απο τις αναγκες αλλα και την ορεξη που εχεις για τη φωτογραφια γενικα!Απο εκει και περα....βλεποντας τις αναγκες σου....τις προσαρμοζεις συμφωνα με τι εχει μεσα το πορτοφολι σου!
Τωρα οσο αφορα το ποια μηχανη να παρεις......οι επιλογες ειναι απειρες!Τα παιδια πιο πανω πχ ειναι fan της Canon......εγω παλι......fan της Nikon!
Προσωπικα παιζω με μια Nikon D300 και με μια D7000....και με μια συλλογη φακων που καλυπτει μεγαλο φασμα.....αναλογα με το τι θελω να φωτογραφισω!
 




Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα

μπορεις να μου κανεις και μενα μια αναλυση για αυτη?
και οταν εχεις χρονο και για αυτη?
εμπλεξες :)
λαθος!και απο αλλους θελω να ακουσω γνωμες
Αν ρωτας εμενα....να διευκρινησω πως δεν ειμαι ουτε επαγγελματιας φωτογραφος ουτε τπτ.....απλα ασχολουμαι χρονια με τη φωτογραφια και γενικα ειναι κατι που μ αρεσει πολυ!Απο εκει και περα εχω να πω τα εξης: Η πρωτη φωτο μ αρεσει πολυ.....βασικα εχεις πιασει γαμω τις στιγμες....μπραβο σου γ αυτο.....αλλα αν θες να το παμε στις λεπτομερειες....προσωπικα θα ηθελα να ειναι λιγο πιο φλου το μπακγκραουντ και να ειναι λιγο πιο φωτεινη.....τωρα για το δευτερο μπορεις να παιξεις και με το Photoshop ωστε να τιν φερεις εκει που θες!

πχ dog2 copy..jpg πως θα μου αρεσε εμενα εξ'αρχης! (Ναι την εχω φωτισει λιγο στο Ps!)
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Παιδια κ εγω διαβαζω αλλα δεν νομιζω οτι εχω την καταληλη μηχανη για τετοια κολπα μπορει να κανω κ λαθος βασικα, που λες Δημητρη εχω μια Sony Dsc-w270 πιστευεις οτι μπορω να παιξω με αυτην ?
Συνεχισε ετσι !
Σε εμενα θα απαντησει καποιος ή η μηχανη μου ειναι για τα μπαζα κ δεν κανει για τπτ :(
Cisse πράγματι η συγκεκριμένη μηχανή δεν έχει πολλές δυνατότητες, πάντως η συμβουλή που δίνω συνήθως και λειτουργεί άψογα στην πράξη είναι....

Μην αγοράζεις νέα μηχανή, αν δεν έχεις ήδη ξεπεράσει την προηγούμενη.

Αν οι γνώσεις σου φτάσουν σε τέτοιο σημείο που να γνωρίζεις καλώς τα μειονεκτήματα της μηχανής σου και να γνωρίζεις τι ακριβώς ζητάς από την επόμενη, τότε προχώρα σε αγορά....ο μόνος τρόπος, για να επιτευχθεί αυτό, είναι να βγαίνετε πιο συχνά να φωτογραφίζετε.....με τη μηχανή που ήδη έχετε.

Έτσι, με αυτή τη διαδικασία αποφεύγονται αγορές, που δεν θα μας καλύψουν σε αυτά που ζητάμε ή αγορές που θα μείνουν να παλεύουν με τη σκόνη του ραφιού....
 
Last edited:


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Κοιτα υπηρχε μια φαση στη ζωη μου πριν κατι μηνες που θα αγοραζα μια μηχανη καλη για αλλο ειδος φωτογραφηση(αντικειμενων) και ειχα αρχισει παλι να διαβαζω αλλα τελικα δεν εκανα αυτο που ηθελα κ δεν πηρα κατι..
Καταλαβαινω τι θες να μου πεις κ συμφωνω μαζι σου, η απορια μου ειναι αν πιστευεις οτι με αυτη τη μηχανη μπορω να τραβηξω καλες φωτογραφιες και αν μπορω εστω κ λιγο να παιζω με τα χαρακτηριστικα της!
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Κοιτα υπηρχε μια φαση στη ζωη μου πριν κατι μηνες που θα αγοραζα μια μηχανη καλη για αλλο ειδος φωτογραφηση(αντικειμενων) και ειχα αρχισει παλι να διαβαζω αλλα τελικα δεν εκανα αυτο που ηθελα κ δεν πηρα κατι..
Καταλαβαινω τι θες να μου πεις κ συμφωνω μαζι σου, η απορια μου ειναι αν πιστευεις οτι με αυτη τη μηχανη μπορω να τραβηξω καλες φωτογραφιες και αν μπορω εστω κ λιγο να παιζω με τα χαρακτηριστικα της!
Σίγουρα μπορείς να βγάλεις άψογες φωτογραφίες, αν μάθεις καλά τη μηχανή σου, μόνο που θα περιοριστείς σε θέματα στατικά ή με πολύ αργή κίνηση.

Διάβασε τα προγράμματα που έχει, κατάλαβε πώς λειτουργούν,μάθε να επιλέγεις το σωστό πρόγραμμα ανάλογα με το θέμα σου και παίξε, παίξε πολύ, τα κλικς στη ψηφιακή είναι τσάμπα....

Μια συμβουλή, αυτές οι compact κατά κανόνα βγάζουν καλά κάδρα σε καλές συνθήκες φωτισμού, σε σκιερές, νυκτερινές και μέσα στο σπίτι [έστω και με φλασιά] δεν τα πάνε καλά....

Παρακολούθησε τι συζητιέται εδώ, τα περί σύνθεσης και κάδρου, ποιότητας φωτός, είναι τα ίδια ανεξάρτητα του πόσο ακριβή μηχανή έχεις...
 
Last edited:


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Παιδιά απίστευτο το θέμα αυτό... εχω μία Olympus SP-560UZ και παράλληλα την εντύπωση ότι δεν ξέρω να τη χειρίζομαι ΚΑΘΟΛΟΥ, με αποτέλεσμα η κακομοίρα να μην κάνει όλα αυτά που ίσως μπορούσε.

Για πείτε μου και για αυτή μια κουβεντούλα:
 

Attachments



dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Παιδιά απίστευτο το θέμα αυτό... εχω μία Olympus SP-560UZ και παράλληλα την εντύπωση ότι δεν ξέρω να τη χειρίζομαι ΚΑΘΟΛΟΥ, με αποτέλεσμα η κακομοίρα να μην κάνει όλα αυτά που ίσως μπορούσε.

Για πείτε μου και για αυτή μια κουβεντούλα:
Να ανεβάζετε σε μεγαλύτερο μέγεθος :), να διακρίνουμε εστιάσεις κλπ, exif δεν υπάρχει εδώ....

Εδώ έχουμε μια καλή περίπτωση φωτισμού, καλό φως, από τη σκιά καταλαβαίνουμε ότι είναι πλάγιος και από τη μήκος της σκιάς ότι ο ήλιος είναι στο χαμήλωμα ή στο ανέβασμα.....

Από πλευράς σύνθεσης, ενώ πρέπει να αποφεύγουμε το θέμα μας να είναι στη μέση του κάδρου [ένας από τους αρμονικούς κανόνες], όπως εδώ, η ύπαρξη του μικρού κορμού στα δεξιά σώνει την κατάσταση και το κάδρο αποκτά μια ισορροπία - αρμονία.....

Τώρα, 2 προβλήματα, το πάγωμα μάλλον δεν έγινε παρατρίχα [ή είχαμε μετακίνηση της μηχανής κατά το κλικ - γιατί και οι μαργαρίτες είναι φλου - εκτός αν είχε δυνατό αέρα] και η εστίαση έγινε μάλλον στο επίπεδο του κορμού του δένδρου....

Πράγματι, σε αυτές τις κόμπακτ υπάρχει ένας παράγοντας που μας δυσκολεύει να βγάλουμε καλές φωτογραφίες [με κίνηση] εύκολα, είναι η καθυστέρηση κλείστρου, όταν κάνετε κλικ και η φωτογραφική μηχανή αργεί να έρθει σε θέση έτοιμη για το επόμενο κλικ, τότε η μηχανή σας καθυστερεί, αποτέλεσμα, ενώ έχετε, ας πούμε στη συγκεκριμένη περίπτωση, εστιάσει τον σκύλο στο ύψος του κορμού δένδρου, μέχρι να τελειώσει τη διαδικασία η μηχανή, ο σκύλος έχει φτάσει στο σημείο που βλέπουμε στη φωτογραφία και έχουμε φλου το σκύλο και τέλειο τον κορμό π.χ.

Αυτοί που έχουν γνώση του θέματος, προεστιάζουν λίγο πιο μπροστά [μισό κλικ και ακούνε τον ήχο της εστίασης λίγο πιο μπροστά από το θέμα και κάνουν το πλήρες κλικ την κατάλληλη στιγμή - αυτό όμως θέλει μεγάλη εμπειιρία].
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Παιδιά μην ξεχνάτε να βάζετε και τις ρυθμίσεις με τις φωτό σας! Νομίζω πως θα βοηθούσε στο θέμα :)

Το μπαγκραουντ θα πρεπει να ειναι οσο δυνατον γινεται ποιο φλουταρισμενο για να αναδειχτει το θεμα σου.....οποτε διαφραγμα οσο γινεται μεγαλυτερο..... πχ 2.8 κ με ταχυτητα παιζεις αναλογως !
Εμ αν μπορούσα λες να μην το έβαζα στο 2.8; :D

Ευχαριστώ για το σχόλιο ένιγουέι :)
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Ας με βοηθησει καποιος ανεβαζω τη φωτο μου στο imagesharck κανω τα βηματα που εχει παραθεσει η Berna αλλα εκει που λεει Direct Link μου λεει να κανω sing in or sing up . Τι πρεπει να κανω ?
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν ξερω τι κανω λαθος αλλα δεν γινετε !!! ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ...
Οταν κανω c/p forum thumbnail βγενει αυτο :

Uploaded with ImageShack.us αν το κανω c/p εκει που λεει με URL μου βγαζει invalid !
Κατι περιεργο εκανα εβαλα αυτο που ειπε μεσα εδω κ βγηλε η εικονα !
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Θα κανεις επικολληση τον συνδεσμο Forum Code οπως ειναι μεσα στο παραθυρο που γραφεις. Οχι ανοιγοντας την επισυναψη φωτογραφιας απο τα εργαλεια του φορουμ...
 








dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Παιδιά μην ξεχνάτε να βάζετε και τις ρυθμίσεις με τις φωτό σας! Νομίζω πως θα βοηθούσε στο θέμα :)



Εμ αν μπορούσα λες να μην το έβαζα στο 2.8; :D

Ευχαριστώ για το σχόλιο ένιγουέι :)



Mια διευκρίνηση για το 2.8 και το τι ριψοκινδυνεύουμε με τη χρήση του.

Κατ' αρχάς για επίτευξη φλου φόντου [μποκέ] δεν είναι πανάκεια το 2.8.

Ας πούμε ότι έχουμε τη δυνατότητα σε compact να χρησιμοποιήσουμε 2.8 διάφραγμα, δεν πρόκειται να πάρουμε ποτέ αυτό το φλου φόντο, το μποκέ [bokeh], για το οποίο συζητάμε τώρα, λόγω μεγέθους αισθητήρα. Πολλοί χρησιμοποιούν compact γιατί ξέρουν ότι θα έχουν μεγάλο βάθος πεδίου και δεν θα έχουν ποτέ αυτό το μποκέ.

Ακόμη και σε dslr [crop ή full] αν χρησιμοποιούμε ευρυγώνιο φακό, δύσκολα παίρνουμε μποκέ.....πιο εύκολο είναι να επιτευχθεί με 80mm φακό και πάνω, όσο μεγαλώνουμε τον τηλεφακό, τόσο πιο εύκολα επιτυγχάνουμε μποκέ και σε μικρότερα διαφράγματα [μεγαλύτερα νούμερα] π.χ. 4.0, 5.6.

Λοιπόν το μποκέ επιιτυγχάνεται όσο μεγαλύτερη είναι η τρύπα [διάφραγμα, μικρότερο δηλαδή νούμερο], όσο μεγαλύτερη είναι η απόστασή μας από το θέμα και όσο πιο τηλε [μεγαλύτερο νούμερο σε mm] είναι ο φακός μας


Ας δούμε το παρακάτω παράδειγμα.....




Εδώ έχουμε ισχυρό τηλεφακό 400mm, υπέροχο μποκέ με 4.0 διάφραγμα, 1/2500 ταχύτητα για πάγωμα και επιτεύχθηκε, για το φωτισμό που υπήρχε, με ISO 1600.


Tι ριψοκινδυνεύουμε με το 2.0-2.8, να έχουμε μικρό βάθος πεδίου και στο συγκεκριμένο παράδειγμα να έχουμε καθαρή μύτη ή μάτια και το υπόλοιπο κεφάλι-σώμα πολύ φλου.
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη