Φωτογραφίζοντας τα σκυλιά μας! (Tips & συμβουλές)


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Δεν ξερω τι κανω λαθος αλλα δεν γινετε !!! ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ...
Οταν κανω c/p forum thumbnail βγενει αυτο :

Uploaded with ImageShack.us αν το κανω c/p εκει που λεει με URL μου βγαζει invalid !
Κατι περιεργο εκανα εβαλα αυτο που ειπε μεσα εδω κ βγηλε η εικονα !
Μια χαρά, αν πατήσεις κλικ πάνω στην εικονίτσα, δουλεύει....σε λίγο η ανάλυση της φωτογραφίας σου και η τελευταία για σήμερα....
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Αααχχχ θέλω αυτόν το φακό! :cool:
Αυτός ο φακός είναι πανάκριβος και σε σένα δεν θα δούλευε ως 400mm αλλά ως 400Χ1.6= 640mm. γιατί η μηχανή σου έχει crop αισθητήρα με συντελεστή 1.6 και όχι full frame [=> μέγεθος αισθητήρα = μέγεθος καρέ φιλμ, στον οποίο ο φακός θα δουλεύει ως 400, δηλαδή με συντελεστή = 1]
 




dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0


Uploaded with ImageShack.us






Ελπιζω αυτη τη φορα να το εκανα σωστα !!!






Uploaded with ImageShack.us









Uploaded with ImageShack.us

ICE, Ευχαριστωωωωωω!!!!!
OK, φύγαμε....οι ρυθμίζεις για το συγκεκριμένο θέμα είναι μια χαρά και δεν έχουμε καμμένα....

Ο φωτισμός δεν είναι επιτυχής, το πόδι του σκυλιού είναι στο φως και το υπόλοιπο στη σκιά [εκτός κι αν επίτηδες το έκανες για να δώσεις έμφαση στη διχρωμία του, αλλά πάλι χάσαμε το ένα μάτι, θα έπρεπε να τραβήξουμε με ένα στοπ παραπάνω έκθεση, δεν ξέρω όμως ποιες θα ήταν οι επιπτώσεις στο φωτειινό μέρος της φωτογραφίας τότε, επίσης για την έμφαση της διχρωμίας θα έπρεπε να είχαμε ένα ουδέτερο και αθόρυβο φόντο.

Η σύνθεση, λένε και πιστεύουν μερικοί ότι η φωτογραφία είναι το φόντο, το φόντο εδώ τις μας προσφέρει;

Μας προσφέρει οπτικό θόρυβο, ομπρέλες - καρέκλες, που με τον τρόπο που μοιράζονται κομμάτι του κάδρου, δεν προσφέρουν αισθητικά. Τραβάνε το περίεργο μάτι και αποπροσανατολίζουν, χωρίς ουσία....

Ο ορίζοντας είναι στραβός [η θάλασσα χύνεται δεξιά] και ένας κορμός φυτρώνει από το κεφάλι του αγαπημένου σου σκύλου....


Συνολικά, κακή επιλογή φωτισμού, θορυβώδες φόντο.....πανέμορφο σκυλί....
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Και μετά μου λες "η μηχανή δεν κάνει τον φωτογράφο" :eek:;)
Και πολυ καλα σου λεει!Καμια μηχανη δεν κανει εναν φωτογραφο καλο!Σαφως και βοηθαει καποιον που εχει καλη αντιληψη,εμπνευση κλπ κλπ αλλα σιγουρα δεν ισχυει κατι τετοιο!Ειναι απειρες οι περιπτωσεις οπου καποιος εχει μια σουπερ-ντουπερ μηχανη οπου ..."φιλαρακο τι να σου λεω τωρα....η μηχανη γα..ει και δερνει,κανει εκεινο,κανει το αλλο κανει το παρ'αλλο,μπορεις να κανεις κ αυτο και και και ..." και παει λεγοντας και επι της ουσιας αυτος ο "φωτογραφος" δεν εχει ουτε μια καλη φωτο παρα μονο μια πολυ καλη μηχανη!Any way.....ας μην το παμε μακρια.......οπως και να'χει ειναι μεγαλη αληθεια αυτο!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οντως αλλά αυτήν τη φωτό αποκλείεται να την τραβήξει ο ίδιος καλός φωτογράφος με μια απλή μηχανή :) Οπότε, πολλά είναι και στη μηχανή!
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Οντως αλλά αυτήν τη φωτό αποκλείεται να την τραβήξει ο ίδιος καλός φωτογράφος με μια απλή μηχανή :) Οπότε, πολλά είναι και στη μηχανή!
Και ξαναλεω.....σαφως και θα βοηθησει καποιον που εχει καλη και σωστη αντιληψη και ειναι εκει την καταλληλη στιγμη!Εννοειται πως το τελικο αποτελεσμα δεν θα ηταν το ιδιο με μια οχι καλη μηχανη.....αλλα παρ'ολα αυτα κ ετσι να ηταν.....για το συγκεκριμενο κλικ το μπραβο θα πηγαινε και παλι στον φωτογραφο!Any way νομιζω οτι λεμε τα ιδιο πραγμα τελικα! :cool:
 


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Eπειδη λέτε τα ίδια, να το συμπληρώσουμε.....

Η απόκτηση μιας καλής - ακριβής μηχανής δεν σε κάνει φωτογράφο, ένας καλός φωτογράφος μπορεί να εκμεταλλευτεί όλες τις δυνατότητες μιας καλής - ακριβής μηχανής.....
 




dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0



Πολύ καλή, σαν κάδρο= μπορείς να ισιώσεις τον ορίζοντα εύκολα στο photoshop, βλέπε πάντα το φόντο πριν φωτογραφίσεις, είναι πολύ σημαντικό [π.χ. το δένδρο στην προηγούμενη], εδώ το φόντο είναι ουδέτερο και λειτουργεί ως καταγραφή του τόπου που διαδραματίζεται το κυρίως θέμα, το θαλάσσιο ποδήλατο χαλάει το φόντο, έπρεπε να το αποφύγεις, είναι και καμμένα τα λευκά του + ότι το χρώμα είναι πολύ κτυπητό σε σχέση με τα χρώματα του υπόλοιπου κάδρου και κλέβει τη ματιά μας......

Τώρα το κυρίως θέμα είναι πολύ δυνατό, η απόσταση πολύ καλή και η αίσθηση που σταδιακά αφήνει το μποκέ όμορφη, το 5.6 εδώ δούλεψε καλά.

Η "επικοινωνία" και η "ανθρώπινη" στάση των σκυλιών....είναι το ατού της φωτογραφίας και υπεύθυνη για τη δημιουργία συναισθημάτων κατά τη θέαση....σε αυτή ίσως περάσαμε και λίγο πιο πέρα από την απλή καταγραφή.....
 
Last edited:


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Αν και σαν θεμα μ αρεσει πολυ παλι πιστευω πως εχεις καμμενα σημεια και δεν εννοω αυτα του ποδηλατου πισω!Παλι ο "τυπος" στα δεξια ειναι λιγακι υπερφωτισμενος σε καποια σημεια... :p

Σαν στιγμη ομως....ή σαν ματια καλυτερα οπως λενε και οι φωτογραφοι...ειναι πολυ καλη!Οντως βγαζει ενα πολυ ομορφο συναισθημα!!!
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Τωρα...οσο αφορα το f/2.8 ...... "it depends on" που λενε και οι Αγγλοι....


...για παραδειγμα.....αυτη εδω η φωτο... Zante1..jpg ... εχει: f/2.8 - ISO 200 - 1/1000

Απλα θελω να πω και οχι να ερθω σε αντιπαραθεση πως σιγουρα δεν ειναι νομος το 2.8 !Εγω απλα το εφερα ως παραδειγμα...οπως και να'χει ομως καθε περισταση ειναι διαφορετικη!

και για να προλαβω τυχον σχολιασμο για την ποιοτητα της φωτο....να πω πως αν δεν ειναι και τοσο καθαρη ειναι λογω υψηλης συμπιεσης!
 
Last edited:


dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Μα δεν ειπώθηκε ότι το 2.8 δεν δουλεύει, απλά διευκρινήστηκε ότι δεν είναι μόνο το 2.8 που δουλεύει και ότι η τιμή του διαφράγματος για καλό μποκέ "it depends"....;)

Eδώ δεν βλέπω το exif για να κάνουμε συζήτηση, όχι ανάλυση της φωτογραφίας....και στις πληροφορίες που δίνεις, λείπει η εστιακή απόσταση που χρησιμοποιήθηκε στο κλικ...

Κάτι άλλο που θα βοηθήσει στο μέλλον, καμμένο θεωρούμε αυτό το σημείο που έχει χαθεί κάθε λεπτομέρεια, κάθε πληροφορία, όχι το απλά υπερφωτισμένο.

Στο σκύλο δεξιά δεν έχει χαθεί πληροφορία, στο photoshop αν υποφωτίσουμε λίγο θα έχουμε τα πάντα, ενώ στο ποδήλατο όσο και αν υποφωτίσουμε δεν θα δούμε διαφορά στη λεπτομέρεια, ένα απλό άσπρο σημείο χωρίς λεπτομέρεια...θα παραμείνει.

Να ειπωθεί ότι ενώ έχουμε συνηθίσει να μιλάμε για κάψιμο στα φωτεινά, υπάρχει κάψιμο και στα μαύρα, άλλοι τα λένε μπουκωμένα μαύρα και είναι τα μαύρα που ότι και να κάνουμε παραμένουν μαύρα, χωρίς πληροφορία, χωρίς λεπτομέρεια....
 
Last edited:




dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Αυτό λοιπόν το μποκέ το πήρες ουσιαστικά από ένα 300mm φακό σε αντίστοιχη full frame. Γιατί οι μηχανές σου έχουν crop factor=1.5 σε αντιστοιχία με το 1 της full frame, κτύπησες λοιπόν με 200 mm X 1.5= 300mm, ένα πολύ δυνατό tele και επαληθεύεις αυτά που είπαμε παραπάνω....το καλό μποκέ εξαρτάται από την ποιότητα του φακού και επιτυγχάνεται πιο εύκολα με χρήση τηλεφακού....εκτός των άλλων δύο παραμέτρων [διάφραγμα - απόσταση από το θέμα].
 




dimitrismp

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2011
170
0
Χριστε μου ολα κινεζικα μου ακουγονται. . .:p
Πρεπει να αρχισω εντατικα το διαβασμα!:)
Όλοι οι όροι που χρησιμοποιούνται έχουν εξηγηθεί σε προηγούμενα μηνύματα....
 




Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Αυτό λοιπόν το μποκέ το πήρες ουσιαστικά από ένα 300mm φακό σε αντίστοιχη full frame. Γιατί οι μηχανές σου έχουν crop factor=1.5 σε αντιστοιχία με το 1 της full frame, κτύπησες λοιπόν με 200 mm X 1.5= 300mm, ένα πολύ δυνατό tele και επαληθεύεις αυτά που είπαμε παραπάνω....το καλό μποκέ εξαρτάται από την ποιότητα του φακού και επιτυγχάνεται πιο εύκολα με χρήση τηλεφακού....εκτός των άλλων δύο παραμέτρων [διάφραγμα - απόσταση από το θέμα].
Ξεχασα να πω πως ειναι τραβηγμενη με μια παλιοτερη μηχανη που εχω...(παροπλισμενη πλεον)....την D200....αγορασμενη στα τελη του 2005........ και με πολλες.....πααααρα πολλες χιλιαδες κλικ στο ενεργητικο της!!!

Εχω και καποια ηλικια, παω να φρεσκαρω την μνημη μου, να κανω και τα σκονακια μου
και που θα παει θα τα μαθω!
χαχαχα......μια ιδεα ειναι ολα!Δεν ειναι κατι δυσκολο....λιγο αν μπεις στο ρολο και κανεις τη φωτογραφια κομματι της ζωης σου...θα δεις οτι μετα απο λιγο τετοιους ορους θα τους χρησιμοποιεις σαν να λες καλημερα! :p
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη