ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΜΑΛΙΝΟΥΑ


Status
Κλειδωμένο θέμα

ATH

Member
2 Απριλίου 2016
14
31
49
Εγώ δεν αμφισβητώ τίποτα, ερωτήσεις κάνω.
Εσύ πλήρωσες δηλαδή το ελληνικό κράτος για να πάρεις τον σκύλο?
Τα σκυλιά δόθηκαν για υιοθεσία δωρεάν και μόνο σε στελέχη του ΕΣ.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τα σκυλιά δόθηκαν για υιοθεσία δωρεάν και μόνο σε στελέχη του ΕΣ.
Μήπως εκεί πρέπει να αναζητήσεις κι εσύ νέα οικογένεια για τον σκύλο; Η υπεύθυνη δήλωση που υπογράψατε (αν κατάλαβα καλά) κατά την υιοθεσία του έγραφε κάτι για την περίπτωση που δεν μπορείτε να τον κρατήσετε; Αν το έθεσαν σαν προϋπόθεση αρχικά, μου φαίνεται περίεργο (αν και όχι απίθανο βέβαια) να μπορεί μετά να καταλήξει σε οποιονδήποτε.

Όπως και να'χει, του εύχομαι καλή τύχη!

Εδώ θα βρεις και ένα σχετικό άρθρο για την επιλογή κατάλληλης οικογένειας.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τα σκυλιά δόθηκαν για υιοθεσία δωρεάν και μόνο σε στελέχη του ΕΣ.
νομιζω οτι αυτο γιινετε εδω και 4-5 χρονια
ο στρατος κανει μονοςτου πλεον αναπαραγωγη των σκλων του.οσα κρινουν οτι κανουν περναν στο σωμα καιοσα δεν κανουν περναν σε στρατιωτικους κλπ (αν εχεις γνωστο περναν και σε εσενα).
οι γεννητορες οπως ειπε μπορει να μην εχουν καν πεντ,κρινοντε βαση την εργασεια τους και μονο.
οπως ειπε ο ΑΤΗ συνηθως τα μικρα οταν δειχνουν επιθετικοοτητα η φοβιες κοβοντε και καταληγουν σε χερια στελεχων.
οσο ειμαι σεθεση να γνωριζω βεβαια (απο ατομο στην λαρισα που πηρες και εσυ τον σκυλο) καποιες φορες γινοντε και γεννες επειδη καποιος μεγαλος αξιωματικος θελει ενα σκλι,περνει ενα ζορικο και το μελλλον του ειναι αβεβαιο.
καποια απο αυτα παλι καταληγουν στην αστυνομια....
νταξ,καπου μπαξει το ολο θεμα,απο το ποιος κκρινει πια ειναι καλα κουταβια μεχρι το ποσες γενες θα γινουν απο την αλλη βεβαια (με μετρο) ειναι μια καλη κινηση του ΕΣ.
 






Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Χαρίζεται καθαρόαιμο Μαλινουά, πλήρως εκπαιδευμένο ως Στρατιωτικός φύλακας- συνοδός περίπου 22 κιλά . Πλήρως κοινωνικοποιημένος, εξαιρετικά συνεργάσιμος με παιδιά άνω των 14 ετών. Είναι πλήρως εμβολιασμένος . Ζει μέσα σε σπίτι και έχει μάθει να μην λερώνει και να μην γαβγίζει χωρίς σοβαρό λόγο. Προέρχεται από αναπαραγωγή του Στρατού και έχει το στρατιωτικό βιβλιάριο υγείας - ηλεκτρονική σήμανση( τσιπ). Περισσότερες λεπτομέρειες από τηλέφωνο. Θα δοθεί με υπεύθυνη δήλωση υιοθεσίας .
ΤΗΛ. 6945104244

επειδή η αγγελία υιοθεσίας παίζει ήδη έντονα στο facebook, θα σας πρότεινα να την αποσύρετε αν δεν θέλετε να ξεχειλώσει η λίστα με τους ενδιαφερόμενους...
τέλος (και τελείως φιλικά) αυτό το "εξαιρετικά συνεργάσιμος με παιδιά άνω των 14 ετών", ειλικρινά με ξεπερνάει....λες και ο σκύλος θα ξεχωρίσει αν το παιδί έχει κλείσει τα 14 ή όχι, για να συνεργαστεί ή ...να μην συνεργαστεί;;; μήπως να αναδιαμορφώσετε την αγγελία σας τώρα που έχετε λάβει και μερικές πιο έμπειρες γνώμες από μέλη του forum, ώστε να επικοινωνήσουν μαζί σας οι κατάλληλοι ενδιαφερόμενοι; Θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να αναφερθούν τα "μειονεκτήματα", παρά να γίνεται "διαφήμιση" του.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τέλος (και τελείως φιλικά) αυτό το "εξαιρετικά συνεργάσιμος με παιδιά άνω των 14 ετών", ειλικρινά με ξεπερνάει....λες και ο σκύλος θα ξεχωρίσει αν το παιδί έχει κλείσει τα 14 ή όχι, για να συνεργαστεί ή ...να μην συνεργαστεί;;; .
πολες φορες το υψος κανει την διαφορα
 
  • Like
Reactions: ATH




ATH

Member
2 Απριλίου 2016
14
31
49
Last edited by a moderator:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Και η ωριμότητα του παιδιού..
αρα και παλί καταληγουμε στο ότι ο σκυλος χρειαζεται ωριμο-εμπειρο χειριστη...το ζητουμενο δεν ειναι τα 14 χρονια ηλικιας οπως γραφετε....
 
  • Like
Reactions: elverg


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
αρα και παλί καταληγουμε στο ότι ο σκυλος χρειαζεται ωριμο-εμπειρο χειριστη...το ζητουμενο δεν ειναι τα 14 χρονια ηλικιας οπως γραφετε....
όχι είναι και η ηλικία κάποια σκυλιά έχουν θέμα με τα μικρά παιδιά, από κακή δουλειά η από χαρακτηρα, και τα βλεπεις οτι αντιμετωπιζουν διαφορετικα τους "εφηβους " και διαφορετικα τα παιδια.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
όχι είναι και η ηλικία κάποια σκυλιά έχουν θέμα με τα μικρά παιδιά, από κακή δουλειά η από χαρακτηρα, και τα βλεπεις οτι αντιμετωπιζουν διαφορετικα τους "εφηβους " και διαφορετικα τα παιδια.
Δεν έγινε αντιληπτό αυτό που θέλω να πω...
Δηλαδή με έναν 13χρονο δεν θα τα πάει καλά, αλλά μόλις το παιδι έχει γενέθλια και κλείσει τα 14,ο σκύλος θα γίνει εξαιρετικά συνεργασιμος μαζί του (σύμφωνα με την αγγελία);;;
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δεν έγινε αντιληπτό αυτό που θέλω να πω...
Δηλαδή με έναν 13χρονο δεν θα τα πάει καλά, αλλά μόλις το παιδι έχει γενέθλια και κλείσει τα 14,ο σκύλος θα γίνει εξαιρετικά συνεργασιμος μαζί του (σύμφωνα με την αγγελία);;;
Δε νομίζω πως καταλαβαίνει κάποιος αυτό από την αγγελία (που δε την έχω δει στο φβ για να είμαι ειλικρινής αλλα φαντάζομαι είναι παρόμοια με αυτή τη φόρουμ). Προφανώς ο άνθρωπος εννοεί ότι ο σκύλος δε τα πάει καλά με παιδιά. Τώρα, αν ενδιαφέρεται κάποιος σοβαρά και το παιδί του είναι 13, νομίζω να τον κρατήσει πίσω αυτό ούτε να απομονώσει τον σκύλο μέχρι να γίνει 14... Όπως ήδη αναφέρθηκε παραπάνω έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του παιδιού και με το ανάστημά του. Ένας 12χρονος πιθανόν να μπορεί να "κουμανταρει" τον σκύλο καλύτερα από έναν 16χρονο. Όπως το βλέπω εγω, το "14" είναι είτε σημάδι στο περίπου είτε από εμπειρίες που έχει ο σκύλος έχει δείξει πως δεν είναι οκ με άτομα κάτω των 14 αλλα δε λέει κανεις πως δε μπορεί να υπάρξει κάποιο παιδί <14 με το οποίο ο σκύλος να είναι εντάξει.

ΥΓ1: Δεν είχα σκοπό να γράψω τόσα πολλά :D
ΥΓ2: Το θέμα της συμπεριφοράς του σκύλου μπορεί να ρυθμιστεί, οι εκπαιδευτες τι θα κάνουν, κλέφτες θα γίνουν; :rolleyes:
ΥΓ3: Προς θεματοθετη, αν διαβάζεις ακόμα, λόγω της προέλευσης του σκύλου θα σας προσεγγίσουν, υποθέτω, πολλά "διαμαντάκια" οποτε καλό θα ήταν να προσέξεις που θα πάει ο σκύλος και να είναι κάποιος που να μπορεί/ξέρει να τον δουλέψει και όχι κάποιος που σκέφτηκε "Μαλινουα στρατού, θα κάνει παπάδες, το παίρνω"
ΥΓ4: αυτά.
 
  • Like
Reactions: ATH


ATH

Member
2 Απριλίου 2016
14
31
49
Δε νομίζω πως καταλαβαίνει κάποιος αυτό από την αγγελία (που δε την έχω δει στο φβ για να είμαι ειλικρινής αλλα φαντάζομαι είναι παρόμοια με αυτή τη φόρουμ). Προφανώς ο άνθρωπος εννοεί ότι ο σκύλος δε τα πάει καλά με παιδιά. Τώρα, αν ενδιαφέρεται κάποιος σοβαρά και το παιδί του είναι 13, νομίζω να τον κρατήσει πίσω αυτό ούτε να απομονώσει τον σκύλο μέχρι να γίνει 14... Όπως ήδη αναφέρθηκε παραπάνω έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του παιδιού και με το ανάστημά του. Ένας 12χρονος πιθανόν να μπορεί να "κουμανταρει" τον σκύλο καλύτερα από έναν 16χρονο. Όπως το βλέπω εγω, το "14" είναι είτε σημάδι στο περίπου είτε από εμπειρίες που έχει ο σκύλος έχει δείξει πως δεν είναι οκ με άτομα κάτω των 14 αλλα δε λέει κανεις πως δε μπορεί να υπάρξει κάποιο παιδί <14 με το οποίο ο σκύλος να είναι εντάξει.

ΥΓ1: Δεν είχα σκοπό να γράψω τόσα πολλά :D
ΥΓ2: Το θέμα της συμπεριφοράς του σκύλου μπορεί να ρυθμιστεί, οι εκπαιδευτες τι θα κάνουν, κλέφτες θα γίνουν; :rolleyes:
ΥΓ3: Προς θεματοθετη, αν διαβάζεις ακόμα, λόγω της προέλευσης του σκύλου θα σας προσεγγίσουν, υποθέτω, πολλά "διαμαντάκια" οποτε καλό θα ήταν να προσέξεις που θα πάει ο σκύλος και να είναι κάποιος που να μπορεί/ξέρει να τον δουλέψει και όχι κάποιος που σκέφτηκε "Μαλινουα στρατού, θα κάνει παπάδες, το παίρνω"
ΥΓ4: αυτά.

Αγαπητέ Vas,ο σχολιασμός σας με κάλυψε πλήρως και σας ευχαριστώ.
 


ATH

Member
2 Απριλίου 2016
14
31
49
Αγαπητές φίλες και αγαπητοί φίλοι του forum, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας στην προσπάθεια μας ,ο αγαπημένος μας σκύλος ,να βρει ένα νέο σπίτι που θα τον αγκαλιάσει και που εκεί θα μπορέσει να ξεδιπλώσει τα ταλέντα του.
Είμαστε πολύ χαρούμενοι που το αγόρι μας υιοθετήθηκε γιατί είμαστε σίγουροι ότι η νέα του οικογένεια θα τον αγαπήσει όπως τον αγαπήσαμε αλλά και συνεχίζουμε να τον αγαπάμε εμείς.
Θα είμαστε πάντα σε επαφή μαζί του και θα τους καμαρώνουμε.

Υ.Γ.Ο Junior υιοθετήθηκε από συνάδελφο του συζύγου μου (της πολεμικής αεροπορίας),ο οποίος είναι συνοδός μετά σκύλου, γνώστης της φυλής και είμαστε σίγουροι ότι ήταν ο πλέον κατάλληλος να τον υιοθετήσει.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.822
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU