Χαπι για τα τσιμπουρια




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
ναι ήταν απάντηση σε μορφή ερώτησης μπας και πάρουμε απάντηση και οι 2 !!
 
  • Like
Reactions: manolo




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Επειδή έχω βαρεθεί τη ζωή μου με τον Κοντό: "Χάθηκε" και το δεύτερο scalibor που του έβαλα (και να πω την αμαρτία μου, στα δικά μου δεν φοράω, αλλά αυτός μπαινοβγαίνει οπότε το θεώρησα απαραίτητο, και απ'όταν του το έβαλα δεν είχε τσιμπούρι), χθες του βρήκα 2 τσιμπουράκια. Αν του κάνω αυτό με το ξυδόνερο, φαντάζομαι ότι μόλις μπει στη θάλασσα πάπαλα,ε; (γιατί κάνει και καθημερινά μπάνιο ο καρχαρίας).
Μετά,είπα να κάνω αυτό με το πανί και τα αιθ.έλαια (τύπου σκάλιμπορ,φυτικό). Τι αντοχή έχουν όλα αυτά όμως στο νερό; :(
Πρέπει να βρω τον κλέφτη των σκάλιμπορ -υποψιάζομαι κάποιον πάντως :mad:
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Manolo από ότι ξέρω το λεμόνι χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση (όχι πρόληψη) των ψύλλων.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@Anniegr αυτοι οι φιλοι μας πανε προς κινετα τα σ/κ με τα σκυλακια τους,και ειναι ολοι τους λουομενοι. Με το που επιστρεφουν,ξεβγαζουν τα σκυλια με νερο να φυγει το αλατι της θαλασσας και ξαναβαζουν ξυδονερο (κοινως αν το σκυλι κανει μπανιο σε θαλασσα, η βραχει λογο νεροποντης, πρεπει να ξανατοποθετηθει το ξυδονερο.)
 
  • Like
Reactions: Anniegr


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
@Anniegr αυτοι οι φιλοι μας πανε προς κινετα τα σ/κ με τα σκυλακια τους,καιειναι ολοι τους λουομενοι. Με το που επιστρεφουν,ξεβγαζουν τα σκυλια με νερο να φυγει το αλατι της θαλασσας και ξαναβαζουν ξυδονερο (κοινως αν το σκυλι κανειμπανιο σε θαλασσα, η βραχει λογο νεροποντης, πρεπεινα ξανατοποθετηθει το ξυδονερο.)
Υπερδοσολογία δεν υπάρχει στο ξύδι,ε; Δεν τον εμπιστεύομαι, μπορεί να μην τον βλέπω βρεγμένο πάντα αλλά μια βουτιά ξέρω ότι θα την κάνει το μεσημέρι.

Θα το δοκιμάσω από αύριο κιόλας, τις εντυπώσεις μου σε μερικές μέρες. Κι η πλάκα είναι ότι στα δικά μου βάζω ούτως ή άλλως αραιωμένο ξύδι (με πανάκι μόνο) για να καθαρίζουν μια στο τόσο, αν ήξερα θα του΄βαζα κι αυτουνού.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
(γιατί κάνει και καθημερινά μπάνιο ο καρχαρίας).
Άσχετο αλλά έχω την εντύπωση πως δεν είναι καλό να κάνει μπάνιο κάθε μερα.
Επειδή τον πάω και εγώ στην θάλασσα μου πρότεινε ο κτηνίατρος το χάπι.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Άσχετο αλλά έχω την εντύπωση πως δεν είναι καλό να κάνει μπάνιο κάθε μερα
Μπορεί και να μην είναι, αλλά δεν τον σταματάς, βουτάει με το έτσι θέλω. Πονεμένη ιστορία ο Κοντός, και μόνο το ότι μπαινοβγαίνει απ'την αυλή είναι θέμα -τουλάχιστον το βράδυ κλειδαμπαρώνεται μαζί με τους άλλους, θέλει δε θέλει. Και στραβώνει κιόλας.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Annie και μονο που σε σκεφτομαι με το ποτηρι με το ξυδονερο στο ενα χερι,την συριγγα στο αλλο χερι και τον κοντο να του κανεις χωριστρα το τριχωμα να του σταζεις στο δερμα το μιγμα, σε καθημερινη βαση κιολας, εχω να πω χαρα στο κουραγιο σου!
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Μέγας Αλήτης -με Α Κεφαλαίο. Αλητάμπουρας.

Γιάννη, δεν έχω και πολλές επιλογές, αν σου πω τι πρόγραμμα έχω με τα σκυλιά κάθε μέρα θα σου πέσουν τα μαλλιά (έχεις πιστεύω). Και barf και ομοιοπαθητική και "φυτικά" και εκπαίδευση και βόλτα και πολλή συνέπεια και πολλή υπομονή και θα κλατάρω,το βλέπω :p Αλλά δεν είμαι και πολύ των εύκολων λύσεων, πάω στις δύσκολες (aka χρονοβόρες)
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μπραβο και παλι μπραβο σου. Αν και εφοσον δεις διαφορα με το ξυδονερο...ενημερωσε μας, θα σας κρατησουμε κι εμεις ενημερους με τα αποτελεσματα στον μηνα πανω...μια πρωτη εντυπωση..έστω!
 


onix

Member
19 Μαϊου 2015
5
0
34
http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2014/20140211127740/anx_127740_el.pdf

αυτο το λινκ εχει οσα θα θελατε να ξερετε για το χαπι αυτο.προσωπικα βαζω αμπουλα στον σκυλο μου αλλα βρισκω συνεχεια ψυλλους και σκεφτομαι να το δοκιμασω αν και ειναι λιγο ακριβο,το καλο ειναι οτι διαρκει 3-4 μηνες και διαβαζω πολυ αποτελεσματικο επισης.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εγώ το έδωσα στους δικούς μου φέτος, μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι πάντως.
 
  • Like
Reactions: dnassib


Tsaparas13

Member
2 Ιουνίου 2015
5
1
27
Αλίαρτος
Σήμερα μου πρότεινε ο κτηνίατρος και αγόρασα ένα χάπι για τον Ερμή, το οποίο είναι κατά των τσιμπουριών και ψύλλων. Έχει τρίμηνη διάρκεια και όπως μου είπε είναι πολύ αποτελεσματικο.
Εγώ δεν το είχα ξανακούσει και μου έκανε εντύπωση ότι υπάρχει χάπι για αυτήν την δουλειά.
Το όνομά του είναι: BRAVECTO
Το έχετε ξανακούσει;
Ποια η γνώμη σας;
Εμένα με βοήθησε πάρα πολυ ειχα μεγαλο προβλημα ήταν αδεσποτο μαζι με αλλα 9 τα ειχε αφησει ενας που ειχε γεννησει η σκυλα του και πηρα ενα.!! ξυνοταν πολυ και μολις του εδωσα το χαπακι μετα απο μια εβδομαδα ηρεμησε.!! σκεψου οτι καθε φορα που προχωραγε καθοταν καθε 2 βηματα για να ξυστει και τωρα παει το παιχνιδι σε αλλα χερια.!!! :)

http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2014/20140211127740/anx_127740_el.pdf

αυτο το λινκ εχει οσα θα θελατε να ξερετε για το χαπι αυτο.προσωπικα βαζω αμπουλα στον σκυλο μου αλλα βρισκω συνεχεια ψυλλους και σκεφτομαι να το δοκιμασω αν και ειναι λιγο ακριβο,το καλο ειναι οτι διαρκει 3-4 μηνες και διαβαζω πολυ αποτελεσματικο επισης.
ειναι πολυ αποτελεσματικο.!!!!!
 
Last edited by a moderator:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Για περιπτώσεις σκύλων που δεν πιάνονται και για τους οποίους η χορήγηση χαπιών μέσα στο φαγητό είναι μονόδρομος, αποτελεί εξαιρετική επιλογή. Το δώσαμε το Πάσχα σε δύο αδέσποτα που εμπίπτουν στην παραπάνω κατηγορία και μέχρι σήμερα δεν υπάρχει τσιμπούρι επάνω τους. Πέρισυ τέτοιον καιρό κρέμονταν τσαμπιά, καθώς ζουν σε χωράφια... (δεν έχω άποψη για την αποτελεσματικότητά του έναντι των ψύλλων στα συγκεκριμένα σκυλιά, αλλά γενικά δεν τα βλεπουμε να ξύνονται).
Προφανώς για δεσποζόμενα σκυλιά ή συνεργάσιμα αδέσποτα, δεν είναι η καλύτερη επιλογή, καθώς δεν καλύπτει για καλααζαρ και δεν μηδενίζει την πιθανότητα ερλιχίωσης αφού πρέπει το τσιμπούρι να τραφεί πριν σκοτωθεί.
 
  • Like
Reactions: ghelly and stamatia


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τα παράσιτα για να εκτεθούν στη fluralaner πρέπει να αρχίσουν να τρέφονται πάνω στον ξενιστή,
άρα δεν μπορεί να αποκλειστεί ο κίνδυνος μετάδοσης των ασθενειών που μεταδίδονται από παράσιτα.
Λεει...
Εε οποτε τι να τι κάνεις?
 


_george_

Member
8 Ιουνίου 2015
24
102
Εμείς, μιας και κάναμε το εμβόλιο για καλαζαρ (το οποίο πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο), μας είπε ο κτηνίατρος να καταργήσουμε τα εξωτερικά χημικά προϊόντα ( αμπούλα και σκάλιμπορ) και να μείνουμε στο χάπι για τσιμπούρια-ψύλλους, ένα bio κολλάρο και σπρέι σιτρονέλας για σκνίπα.
Μετά το τέλος της σεζόν και τις σχετικές εξετάσεις θα δούμε αν το σχήμα είνια σωστό.
 


XaraL

Active Member
22 Μαϊου 2015
38
21
Εμείς, μιας και κάναμε το εμβόλιο για καλαζαρ (το οποίο πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο), μας είπε ο κτηνίατρος να καταργήσουμε τα εξωτερικά χημικά προϊόντα ( αμπούλα και σκάλιμπορ) και να μείνουμε στο χάπι για τσιμπούρια-ψύλλους, ένα bio κολλάρο και σπρέι σιτρονέλας για σκνίπα.
Μετά το τέλος της σεζόν και τις σχετικές εξετάσεις θα δούμε αν το σχήμα είνια σωστό.
Γιατί ναι στο χάπι και όχι στην αμπούλα? Το εμβόλιο δεν απωθεί τα εξωπαράσιτα, απλά θεωρητικά ο σκύλος περνάει 'ελαφριάς μορφής' καλααζαρ αν τσιμπηθεί, γιατί έχει ήδη αντισώματα. Θεωρητικά..Απο τα κεφάλια τους τα βγάζουν οι κτηνίατροι? Εμένα μου χει πει αμπούλα κάθε μήνα κανονικα. Τώρα αυτό το 'θα δείτε αν το σχήμα είναι σωστό' μου ακούγεται λίγο περίεργο. Πειράματα κάνετε ωρέ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf