Χαπι για τα τσιμπουρια


_george_

Member
8 Ιουνίου 2015
24
102
Γιατί ναι στο χάπι και όχι στην αμπούλα? Το εμβόλιο δεν απωθεί τα εξωπαράσιτα, απλά θεωρητικά ο σκύλος περνάει 'ελαφριάς μορφής' καλααζαρ αν τσιμπηθεί, γιατί έχει ήδη αντισώματα. Θεωρητικά..Απο τα κεφάλια τους τα βγάζουν οι κτηνίατροι? Εμένα μου χει πει αμπούλα κάθε μήνα κανονικα. Τώρα αυτό το 'θα δείτε αν το σχήμα είναι σωστό' μου ακούγεται λίγο περίεργο. Πειράματα κάνετε ωρέ?
Φίλη, XaraL χίλια συγγνώμη, δεν ήθελα να σε συγχύσω. Νόμιζα, αφελώς ίσως, ότι ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το σκύλο του και απλά εδώ μέσα ανταλλάσαμε εμπειρίες.

Εν πάση περιπτώση, επειδή συν τοις άλλοις δε κατάλαβες και τι έγραψα να το εξηγήσω καλύτερα γιατί μπορεί να φταίει η δική μου διατύπωση:

Στη σκύλα μου χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες:

Για Εξωπαράσιτα: bravecto (το οποίο είναι μόνο για ψύλλους-τσιμπούρια)

Για Σκνίπα: BioBAnd, σιτρονέλα, εμβόλιο

Για Ενδοπαράσιτα: drontal

Η διαφορά με πριν:

Bioband αντι scalibor, bravecto αντί vectra, εμβόλιο.

Όταν λέω "θα δούμε μετά το τέλος της σεζόν" εννοώ ότι θα κρίνω με βάση: 1)Πόσα και αν βρήκαμε τσιμπούρια. 2) Τι λένε οι εξετάσεις για ερλιχία – λεισμανία 3) τι λένε οι βιοχημικές (αν δηλ. το Bravecto επηρεάζει κάποιο όργανο).

Αυτά, επειδή νομίζω πως έχω το δικαίωμα όχι να κάνω πειράματα όπως λες, αλλά να ψάχνω συνεχώς το καλύτερο για τη σκύλα μου.
 


Eissavet

Member
6 Ιουνίου 2015
11
8
Προσωπικά προτιμώ την αμπούλα. Η αμπούλα δρα ως απωθητικό που σημαίνει ότι αποτρέπει τα παράσιτα από το ανέβουν στον σκύλο. Το χάπι είναι καινούργιο φάρμακο στην Ελλάδα που σημαίνει ότι τα τοπικά παράσιτα δεν έχουν προλάβει να δημιουργήσουν ανθεκτικά στελέχη. Γεγονός που κάνει το χάπι να είναι εντυπωσιακά αποτελεσματικό(πάντα με βάση τα στατιστικά). Με το χάπι τα πράγματα έχουν ως εξής: το παράσιτο ανεβαίνει στο σκύλο, τον τσιμπάει και μετά από 1-2 ώρες, πεθαίνει. Αν πχ το τσιμπούρι είναι μολυσμένο ο σκύλος θα αρρωστήσει. Που μας φέρνει πάλι στο ίδιο σημείο. Ο σκύλος εξακολουθεί να κινδυνεύει από ανάπλασμα, lyrne, ερλειχίωση κ.α. Γι αυτό προσωπικά, προτιμώ την αμπούλα. Αν πάλι ο κτηνίατρος κρίνει ότι το χάπι είναι η καταλληλότερη λύση για τον χ-ψ λόγο, τότε πάω πάσο. Κάθε ιδιοκτήτης σκύλου πρέπει να έχει εμπιστοσύνη στον κτηνίατρο του και να ακολουθεί τις οδηγίες του.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@elisavet εισαι σιγουρη οτι η αμπουλα δρα ως απωθητικο? Εχω την εντυπωση οτι αφου τοποθετηθει και "εμποτιστει" στο δερμα του ζωου...δημιουργει μια τοξικη εξωτερικη στιβαδα στο δερμα του σκυλου, που οποιο τσιμπουρι τον τσιμπισει..πεθαινει πριν προλαβει να εισβαλει παραμεσα. Μπορει να κανω και λαθος...αλλα αυτη την εντυπωση εχω.
 


Eissavet

Member
6 Ιουνίου 2015
11
8
@elisavet εισαι σιγουρη οτι η αμπουλα δρα ως απωθητικο? Εχω την εντυπωση οτι αφου τοποθετηθει και "εμποτιστει" στο δερμα του ζωου...δημιουργει μια τοξικη εξωτερικη στιβαδα στο δερμα του σκυλου, που οποιο τσιμπουρι τον τσιμπισει..πεθαινει πριν προλαβει να εισβαλει παραμεσα. Μπορει να κανω και λαθος...αλλα αυτη την εντυπωση εχω.
Ενδεχομένως να έχεις δίκιο και να έχω κάνει λάθος διατύπωση του τρόπου λειτουργίας της αμπούλας. Πάντως, την προτιμώ από το χάπι......
 




XaraL

Active Member
22 Μαϊου 2015
38
21
Φίλη, XaraL χίλια συγγνώμη, δεν ήθελα να σε συγχύσω. Νόμιζα, αφελώς ίσως, ότι ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το σκύλο του και απλά εδώ μέσα ανταλλάσαμε εμπειρίες.

Εν πάση περιπτώση, επειδή συν τοις άλλοις δε κατάλαβες και τι έγραψα να το εξηγήσω καλύτερα γιατί μπορεί να φταίει η δική μου διατύπωση:

Στη σκύλα μου χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες:

Για Εξωπαράσιτα: bravecto (το οποίο είναι μόνο για ψύλλους-τσιμπούρια)

Για Σκνίπα: BioBAnd, σιτρονέλα, εμβόλιο

Για Ενδοπαράσιτα: drontal

Η διαφορά με πριν:

Bioband αντι scalibor, bravecto αντί vectra, εμβόλιο.

Όταν λέω "θα δούμε μετά το τέλος της σεζόν" εννοώ ότι θα κρίνω με βάση: 1)Πόσα και αν βρήκαμε τσιμπούρια. 2) Τι λένε οι εξετάσεις για ερλιχία – λεισμανία 3) τι λένε οι βιοχημικές (αν δηλ. το Bravecto επηρεάζει κάποιο όργανο).

Αυτά, επειδή νομίζω πως έχω το δικαίωμα όχι να κάνω πειράματα όπως λες, αλλά να ψάχνω συνεχώς το καλύτερο για τη σκύλα μου.
Δε με σύγχησες καθόλου, τουλάχιστον όχι εσύ προσωπικά. Είναι η τέταρτη αν δεν αποτόμαι, φορά που ακούω κάποιον να λέει οτι ο κτηνίατρός του του είπε οτι αφού έχει γίνει το εμβόλιο δεν χρειάζεται η αμπούλα τη στιγμή που το εμβόλιο δεν απωθεί ούτε σκοτώνει τα παράσιτα απλά σε περίπτωση που το σκυλί τσιμπηθεί οδηγείται σε δεύτερη ανοσολιογική απόκριση και θεωρητικά περνάει ''ελαφριάς μορφής'' λεισμανία. Χωρίς αυτό να αποκλύει οτι μπορεί να αποκτήσει σοβαρά συμπτώματα.

Ναι ο καθένας κάνει ο,τι καλύτερο νομίζει για το σκυλί του απλά μιας και όλοι μας λίγο πολύ παίρνουμε τις κύριες οδηγίες από τους κτηνιάτρους μας δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει τέτοια διασπορά στις οδηγίες για το τί πρέπει να γίνει μετά τον εμβολιασμό. Γιατί οι απόψεις των κτηνιάτρων διαφέρουν τόσο πολύ?

Τέλος επειδή ο ίδιος/ίδια είπες πως θα κρίνετε από τα αποτελέσματα - λες και δε μιλάμε για θανατηφόρα ασθένεια εδώ πέρα - ήθελα με τον τρόπο μου να σου δείξω οτι δε συμφωνώ με την προσέγγιση 'βλέποντας και κάνοντας' χωρίς να σημαίνει οτι απαιτώ να πάρεις στα σοβαρά τη γνώμη μου ή οποιουδήποτε άλλου που δενθες. Οπότε αυτό το ''Νόμιζα, αφελώς ίσως, ότι ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το σκύλο του και απλά εδώ μέσα ανταλλάσαμε εμπειρίες.'' ελπίζω να μην πήγαινε σε εμένα και αν όντως πήγαινε συγγνώμη για το χώσιμο :).
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
https://m.facebook.com/photo.php?fb...31704150.1073741834.100007779486340&source=57

Επεσα πανω σαυτο...κ επειδη ειμαι κ απτο κινητο ελπιζω να κανα σωστά την μεραφορα προκειμενου να το δειτε
Ο δικος μου ο κόπρος παίρνει το Bravecto από πέρυσι το καλοκαίρι κι αμπούλα χρησιμοποιώ καμιά φορά στο ενδιάμεσο αν μου πέφτουν βαριά να δώσω μαζεμένα 30€.

Δεν του έχει προκαλέσει κανένα πρόβλημα, ποτέ, ούτε το έχει ξεράσει ποτέ.
...σε αντίθεση με το NexGard (σαν το Bravecto, αλλά μηνιαίας διάρκειας) που μου το έχει ξεράσει 2 φορές κι έτσι ξόδεψα τσάμπα 20 ευρώ.

Μπαρουφολογία μου μοιάζει η αναφορά...
 
  • Like
Reactions: dnassib


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
εγω βρηκα αυτο πριν απο λιγο καιρο ( δεν ξερω πως βγαινει στην μεταφραση, αλλα ολο και κατι θα βγει):
http://www.artgerecht-tier.de/kategorie/hunde/beitrag/bravecto.html

Εγω ΔΕΝ θα εδινα με τιποτα κατι, που δεν ξερουμε ακομα τα μακροπροθεσμα Side Effect's. Κατι που δρα 3!!!!!μηνες, σκοτονωντας οτι τσιμπισει !!!!! των σκυλο ( και μονο τοτε- αρα μεταδιδει και της αρρωστιες, επειδη δεν ειναι αποθητικο!!), δεν μπορει να μην κανει ζημεια αλλου! Και εκει σκεφτομαι κυριος νεφρα, συκωτι και νευρολογικο συστημα!
 


_george_

Member
8 Ιουνίου 2015
24
102
Δε με σύγχησες καθόλου, τουλάχιστον όχι εσύ προσωπικά. Είναι η τέταρτη αν δεν αποτόμαι, φορά που ακούω κάποιον να λέει οτι ο κτηνίατρός του του είπε οτι αφού έχει γίνει το εμβόλιο δεν χρειάζεται η αμπούλα τη στιγμή που το εμβόλιο δεν απωθεί ούτε σκοτώνει τα παράσιτα απλά σε περίπτωση που το σκυλί τσιμπηθεί οδηγείται σε δεύτερη ανοσολιογική απόκριση και θεωρητικά περνάει ''ελαφριάς μορφής'' λεισμανία. Χωρίς αυτό να αποκλύει οτι μπορεί να αποκτήσει σοβαρά συμπτώματα.

Ναι ο καθένας κάνει ο,τι καλύτερο νομίζει για το σκυλί του απλά μιας και όλοι μας λίγο πολύ παίρνουμε τις κύριες οδηγίες από τους κτηνιάτρους μας δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει τέτοια διασπορά στις οδηγίες για το τί πρέπει να γίνει μετά τον εμβολιασμό. Γιατί οι απόψεις των κτηνιάτρων διαφέρουν τόσο πολύ?

Τέλος επειδή ο ίδιος/ίδια είπες πως θα κρίνετε από τα αποτελέσματα - λες και δε μιλάμε για θανατηφόρα ασθένεια εδώ πέρα - ήθελα με τον τρόπο μου να σου δείξω οτι δε συμφωνώ με την προσέγγιση 'βλέποντας και κάνοντας' χωρίς να σημαίνει οτι απαιτώ να πάρεις στα σοβαρά τη γνώμη μου ή οποιουδήποτε άλλου που δενθες. Οπότε αυτό το ''Νόμιζα, αφελώς ίσως, ότι ο καθένας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το σκύλο του και απλά εδώ μέσα ανταλλάσαμε εμπειρίες.'' ελπίζω να μην πήγαινε σε εμένα και αν όντως πήγαινε συγγνώμη για το χώσιμο :).
νο χαρντ φιλινγκς :)
Επί της ουσίας έχεις δίκιο...Μια δυο σκέψεις μόνο
Κατ' αρχάς δε μιλάμε για (εξω)παράσιτα [τα οποία αντιμετωπίζονται ;;; με το bravecto] αλλά για τη σκνίπα, η οποία αντί να αντιμετωπίζεται με scalibor, vectra και σιτρονέλα, αντιμετωπίζεται με biobant, εμβόλιο και σιτρονέλα.
Το σκεπτικό του κτηνιάτρου είναι το εξής: αφού το εμβόλιο καλύπτει το 70% (και όχι το 90%, όπως ισχυρίζεται η εταιρεία) των περιπτώσεων με ανοσία (έτσι λέει...) του σκύλου να μην "τρώει" τα πρόσθετα χημικά της vectra κάθε μήνα.
Αυτά λέει εκείνος και εγώ με τις ελάχιστες κτηνιατρικές γνώσεις πρέπει να κρίνω τί είναι καλύτερο.
Επειδή έχω περάσει πολλούς κτηνιάτρους (λόγω ορθοπεδικών προβλημάτων της σκύλας μου), τον συγκεκριμένο -γενικά- τον εμπιστεύομαι. Γι' αυτό κατέθεσα εδώ τη περίπτωσή μου, μπας και βγάλω/ουμε καμια άκρη, μιας και κανείς δε κατέχει την απόλυτη αλήθεια.
(άσχετο. σε ποιο topic να πάω για να συστηθώ ρε παιδιά;.)
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
εγω βρηκα αυτο πριν απο λιγο καιρο ( δεν ξερω πως βγαινει στην μεταφραση, αλλα ολο και κατι θα βγει):
http://www.artgerecht-tier.de/kategorie/hunde/beitrag/bravecto.html

Εγω ΔΕΝ θα εδινα με τιποτα κατι, που δεν ξερουμε ακομα τα μακροπροθεσμα Side Effect's. Κατι που δρα 3!!!!!μηνες, σκοτονωντας οτι τσιμπισει !!!!! των σκυλο ( και μονο τοτε- αρα μεταδιδει και της αρρωστιες, επειδη δεν ειναι αποθητικο!!), δεν μπορει να μην κανει ζημεια αλλου! Και εκει σκεφτομαι κυριος νεφρα, συκωτι και νευρολογικο συστημα!
ποιές μακροπρόθεσμες συνέπειες; Δεν ζούνε "μακροπρόθεσμα" οι σκύλοι...10-15 χρόνια ζουν...αν υπάρχουν τέτοιες συνέπειες, κατά πάσα πιθανότητα ο σκύλος θα προλάβει να πεθάνει από κάτι άλλο ή από φυσικά αίτια...

Αφενός όμως το φάρμακο έχει δοκιμαστεί και λέγεται στο φυλλάδιο (τόσο της ευρωπαϊκής όσο και της αμερικανικής εταιρείας πιστοποίησης) ότι διατηρείται σε χαμηλές συγκεντρώσεις και αυτές παρατηρούνται κυριότερα στο λίπος (μετά στα νεφρά, το συκώτι,τους μύες, το δέρμα και τις τρίχες) και ό,τι αποβάλλεται, αποβάλλεται κυρίως μέσω των κοπράνων ενώ λέει δεν παρατηρήθηκαν δευτερογενείς συνέπειες.

Ας κρατάμε μικρό καλάθι, αλλά οι τοξικολογικές μελέτες -σύμφωνα με τα έντυπα- δεν έδειξαν πρόβλημα.

Σε καθε περίπτωση, δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιεί κανείς όλο τον χρόνο, κι αυτό θα έλεγα ισχύει για οποιοδήποτε φάρμακο...
...η εναλλαγή καλό κάνει...
 


locaki

Member
23 Ιουνίου 2015
10
4
45
Εμένα με βοήθησε πάρα πολυ ειχα μεγαλο προβλημα ήταν αδεσποτο μαζι με αλλα 9 τα ειχε αφησει ενας που ειχε γεννησει η σκυλα του και πηρα ενα.!! ξυνοταν πολυ και μολις του εδωσα το χαπακι μετα απο μια εβδομαδα ηρεμησε.!! σκεψου οτι καθε φορα που προχωραγε καθοταν καθε 2 βηματα για να ξυστει και τωρα παει το παιχνιδι σε αλλα χερια.!!! :)



ειναι πολυ αποτελεσματικο.!!!!!
Ειναι τελειο!!!!Το εχω δωσει σε ολα τα αδεσποτακια που φροντιζω και ηρεμησα..ειναι ολα πεντακαθαρα.Ενω πριν τα τσιμπουρια κανανε παρτυ!!!!!
 
  • Like
Reactions: dnassib


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Καλησπέρα σε όλους διαβάζω αρκετό καιρό τα όσα συζητάτε αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω και εγώ για κάτι που με απασχολεί..Δε θέλω όμως να σας κουράσω άλλο οπότε ξεκινώ για να με οδηγήσετε με τα φώτα σας!!!Έχω ένα Jack russell 2 ετών και ενώ είμαι απίστευτα προσεκτική σε ότι αφορά την πρόληψη/ αποπαρασίτωση του παρόλα ταύτα φέτος τι έχει γίνει δε ξέρω αλλά όλο κάτι βρίσκω.. Χθές όμως είχε κάτι στο μουσούδι και ενώ πίστευα πως επρόκειτο για αγκαθάκι τελικά ήταν ένα μικρουυυύτσικο τσιμπουράκι το οποίο όμως κατάλαβα μετά που το έβγαλα κ το κοιτούσα να δω τι είναι!Πιθανολογώ πως ήταν προνύμφη τσιμπουριού γιατί το έφερα στα 10 εκατοστά για να δω τελικά ότι έχει πόδια:cry:
Τότε μου την έδωσε εντελώς με τα αντιπαρασιτικά:mad::mad::mad: γιατί ρε παιδιά πριν 6 μέρες έβαλα αμπούλα vectra 3d και φοράει κ κολάρο antiphlevotome..Και σε μένα ο γιατρός πρότεινε χάπι γιατί λέει ότι είναι πλέον πολύ πιο ανθεκτικά στις ουσίες που προυπήρχαν..Δε ξέρω έχω μπερδευτεί πλέον..
Τέσπα αμέσως λοιπόν καθάρισα την περιοχή με αντισηπτικό μαντηλάκι(μου τελείωσε το οινόπνευμα) κ μετά έβαλα betadine.Το σημείο όμως ήταν ενα σκληρό καρουμπαλάκι σαν φακή κ σκέφτηκα ότι έμεινε μέσα το κεφάλι κ τώρααααα??????
Ομολογώ ότι το έψαξα αλλά όπως σας είπα πριν ήταν σαν το κεφάλι της καρφίτσας αυτό το παλιομικρούλι τσιμπούρι..άρα που να βρω το κεφάλι του..
Πήγα στον γιατρό του σήμερα γιατί είναι αρκετά σκληρό κ ανησύχησα και για ασθένειες κ αυτός ούτε τον άγγιξε κ μου' πε να περιμένω 10 μέρες κ αν δε τρώει βλέπουμε μήπως κάνει εξετάσεις..οκ δε λέω σωστά,άλλα αυτό που αν έχει μείνει μέσα μολυνθεί???λέει θα πέσει μόνο του..Τι λέτε εσείς ισχύει??σκέφτομαι να πάω κ άλλου τελευταία δε με εμπνέει ο doctor,αν κ σε όλα τα ζώακια μου αυτόν είχα..
Anyway..τελικά μακρυγόρησα άσχημα;) χεχεχε... σόρυ παιδιά!!!!
:love::love::love:Ευχαριστώ για την υπομονή σας...(y)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πριν κανα μήνα και εγώ εβγαλα από τη δική μου τσιμπουρι στο αυτί... φρεσκοπιασμένο. Το αφαίρεσε ο κτηνιατρος συγκεκριμένα γιατι έχω μια μικρήηηηηηη φοβία με τα σιχαματα. Όπως αφαιρειται όμως, όντως κάνει γρομπαλάκι που απλά υποχωρεί μόνο του. Βγάζει και λιγο αιματάκι.
Δεν σημαίνει ότι εχει αποκεφαλιστεί, αν το εβγαλες με αργές σταθερες κινήσεις. Από εκει και πέρα... εχω διαβάσει ότι για να μολύνει το τσιμπουρι (αν φυσικά ειναι και αυτό μολυσμένο) πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 24 ώρες....
 
  • Like
Reactions: dnassib


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
off-topic...

Αγαπητή μου @ghelly , γράφεις τόσο καταιγιστικά το τελευταίο μισάωρο... που πρέπει να πηγαίνω ΠΑΡΑΥΤΑ από θέμα σε θέμα!!!:LOL: έχω ζαλιστεί... θα πέσω κάτω, στο τέλος!!!
 
  • Like
Reactions: ghelly


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ενας ασφαλης τροπος ειναι να ριξεις πανω στο τσιμπουρι οινοπνευμα
 


Marco 4

Active Member
11 Μαρτίου 2014
39
42
Ευχαριστώ (y)για την απάντηση!Ναι γνωρίζω για το 24ωρο αλλά είμαι λιγο τρομοκρατημένη με τα ζωύφια κ τις αρρώστιες τους,ΈΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΊΣΤΕΥΤΑ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δυστυχώς το οινόπνευμα δεν κάνει τίποτα.
Πριν 2 χρόνια στο χωριό στην πρωινή μας βόλτα με τον Ερμή (την χρονιά αυτή είχαμε χοντρό πρόβλημα με τα τσιμπουρια) νιώθω ένα τσιμπιμα στον ώμο (ναι κολλάνε και στον ανθρωπο) και ένα μουδιασμα το οποίο κράτησε κάνα πενταλεπτο και μέχρι να επιστρέψουμε από την βόλτα το είχα ξεχάσει. Το απόγευμα στο σπίτι όταν έκανα μπάνιο μετά από πολυωρο κολύμπι στην θάλασσα βλέπω τυχαία στον καθρέφτη μια ελιά στον ώμο μου. Κοιτώντας προσεκτικότερα είδα πως η ελιά είχε και πόδια και μόνο ελιά δεν ήταν αλλά τσιμπουρι. Δεν έφυγε ούτε στην θάλασσα παρόλο που ήμουν κάνα δίωρο συνεχόμενα μέσα στο νερό.
Στην αρχή δοκίμασα οινόπνευμα αλλά τίποτα. Στην συνέχεια λάδι μια από τα ίδια. Τελικά επειδή δεν άντεχα να το έχω πάνω μου το τράβηξα με αποτέλεσμα να μείνει το κεφάλι του μέσα και να γεμίσει η ππλάτη μου καντιλες για κάνα δεκαήμερο.
Χρειάζεται προσοχή στο πως να το τραβηξουμε.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
off-topic...

Αγαπητή μου @ghelly , γράφεις τόσο καταιγιστικά το τελευταίο μισάωρο... που πρέπει να πηγαίνω ΠΑΡΑΥΤΑ από θέμα σε θέμα!!!:LOL: έχω ζαλιστεί... θα πέσω κάτω, στο τέλος!!!
Δεν φταίωωωω, με εχετε αποσυντονίσει αυτές τις μερες και τρέχω να προλάβω :p


on topic τα τσιμπουρια θέλουν μπουκωμα... κατι βαριάς υφής να τα καλύψει ώστε να μην αναπνέει το δέρμα τους και να πέσουν. Τις προάλλες είχα δει ενα βιντεο (@mareco εσύ πρεπει να το ειχες ανεβάσει) που εδειχνε πώς μπορείς να αφαιρέσεις τσιμπουρι περιστρέφοντας το γύρω από τον άξονα του. Επι της ουσίας, το πιανεις με το τσιμπιδάκι και το φέρνεις σε κλιση καπου 60-70 μοιρών και αρχίζεις να το πηγαίνεις αργα γύρω γύρω....αποπροσανατολίζεται και τότε απαγκριστρώνει και το αφαιρείς εύκολα χωρίς να τραβήξεις το δέρμα του ζώου.
 
  • Like
Reactions: johnk and Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Αν και ειναι ελαχιστα off topic, πριν κατι μερες ειχα δει ενα βιντεο στο FB αυτου του εργαλειου:
Το εχει χρησιμοποιησει καποιος απο εσας και εαν ναι, ειναι οντως λειτουργικο;;​
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf