Χρώμα ουρανίσκου

Τί χρώμα έχει ο ουρανίσκος του σκύλου σας;

  • Σκουρόχρομος ουρανίσκος (μαύρος)

    Votes: 26 59,1%
  • Ανοιχτοχρωμος ουρανίσκος

    Votes: 18 40,9%

  • Total voters
    44









Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Εξακολουθεί να μη μου φαίνεται λογικό. Εκτός αν φταίει που είναι και η ώρα δύσκολη και δεν καταλαβαίνω.
Σε αυτή την περίπτωση τα ημίαιμα που έχουν σκούρο ουρανίσκο πώς εξηγούνται; Εργασιακά κοπράκια;
ια
Δεν ανέφερα πουθενα ότι αυτά που έχουν μαυρο ουρανίσκο είναι εργασιακά! Μπορεί να είναι ότι να είναι από τα πιο καθαρόαιμα ώς τα πιο ημίαιμα. Αν 2 σκύλοι διαφορετικοί με μαυρο ουρανίσκο κάνουν κουτάβια τότε πιθανόν και τα σκυλάκια να έχουν μαυρο ουρανίσκο. Απλά ανέφερα ότι καλό είναι τα εργασιακά να έχουν σκουρο ουρανίσκο ή ότι περιγράφετε στο πρωτυπο ώστε να έχουν όλα τα εργασιακά τους χαρακτηριστικά για τα οποία έγινε η απόκτηση του σκύλου. Αν δεν τον χρησιμοποιούμε για κόποιο συγκεκριμένο σκοπό αλλά μόνο για παρέα τότε δεν παίζει κανένα ρόλο.
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
ια
Δεν ανέφερα πουθενα ότι αυτά που έχουν μαυρο ουρανίσκο είναι εργασιακά! Μπορεί να είναι ότι να είναι από τα πιο καθαρόαιμα ώς τα πιο ημίαιμα. Αν 2 σκύλοι διαφορετικοί με μαυρο ουρανίσκο κάνουν κουτάβια τότε πιθανόν και τα σκυλάκια να έχουν μαυρο ουρανίσκο. Απλά ανέφερα ότι καλό είναι τα εργασιακά να έχουν σκουρο ουρανίσκο ή ότι περιγράφετε στο πρωτυπο ώστε να έχουν όλα τα εργασιακά τους χαρακτηριστικά για τα οποία έγινε η απόκτηση του σκύλου. Αν δεν τον χρησιμοποιούμε για κόποιο συγκεκριμένο σκοπό αλλά μόνο για παρέα τότε δεν παίζει κανένα ρόλο.
Μα δεν βγάζω νόημα από οτι λες...
 










Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Black, το σχόλιο μου ήταν για όλη αυτή τη θεωρία που είναι τελείως άχριστη.
ιτή

Κατέγραψα απλά την άποψή μου.
Δεν μπορώ να γράψω την επακριβή άποψη πολύ γνωστού κριτή. Τότε θα καταλάβετε ότι τα γράφω πραγματικά πολύ -πολύ μαλακά για να μην πονέσει.
 


Black

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2012
575
3
Serres
Ε! Τότε θα έπρεπε να το ζητήσεις πιό ευγενικά υποθέτω...View attachment 34373
τι επρεπε να ζητησω πιο ευγενικα βρε epial; δεν σε καταλαβαινω την γνωμητης ρωτησα με το τι ενωει ο ποιητης μην μπερδευεσε
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
ιτή

Κατέγραψα απλά την άποψή μου.
Δεν μπορώ να γράψω την επακριβή άποψη πολύ γνωστού κριτή. Τότε θα καταλάβετε ότι τα γράφω πραγματικά πολύ -πολύ μαλακά για να μην πονέσει.


Μπά! Αντέχουμε στον πόνο...rtfm.gif
Για λέγε, για λέγε...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
τι επρεπε να ζητησω πιο ευγενικα βρε epial; δεν σε καταλαβαινω την γνωμητης ρωτησα με το τι ενωει ο ποιητης μην μπερδευεσε
Μην με παρεξηγείς βρε Black, απλώς είμαι της παλιάς σχολής...innocent.gif
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
ιτή

Κατέγραψα απλά την άποψή μου.
Δεν μπορώ να γράψω την επακριβή άποψη πολύ γνωστού κριτή. Τότε θα καταλάβετε ότι τα γράφω πραγματικά πολύ -πολύ μαλακά για να μην πονέσει.
Και ξαναρωτάω εγώ γιατί οι απορίες μου μένουν....
Υπάρχουν κάποια στοιχεία, δεδομένα, έρευνες, κάτι που να στηρίζουν αυτή την άποψη του "γνωστού" κριτή;

Υπάρχει κάποιο πρότυπο φυλής που να αναφέρει το χρώμα του ουρανίσκου συγκεκριμένα, κι όχι να συμπεριλαμβάνεται κι αυτός, δευτερευόντως, στον αποχρωματισμό των βλεννογόνων, αφού αρκετά από τα πρότυπα μάλιστα αναφέρουν όρατών, visible mucous mebrane;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εμένα πάντως με ενοχλησε ο τροπος που τέθηκε και ξεκίνησε το θέμα...(ερώτηση τι χρώμα ουρανίσκο έχουν τα σκυλιά σας χωρίς, καμία απολύτως επεξήγηση!) dizzy2.gif


Εξακολουθεί να με ενοχλεί όμως και η συνέχεια! (γνωρίζω πολύ περισσότερα από αυτά που σας είπα, αλλα δεν σας τα λέω για να μην σας στεναχωρήσω...) slap.gif
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμένα πάντως με ενοχλησε ο τροπος που τέθηκε και ξεκίνησε το θέμα...(ερώτηση τι χρώμα ουρανίσκο έχουν τα σκυλιά σας χωρίς, καμία απολύτως επεξήγηση!) View attachment 34378


Εξακολουθεί να με ενοχλεί όμως και η συνέχεια! (γνωρίζω πολύ περισσότερα από αυτά που σας είπα, αλλα δεν σας τα λέω για να μην σας στεναχωρήσω...) View attachment 34379
Συμφωνώ απόλυτα. Θεωρώ ότι η στοιχειώδης ευγένεια απαιτεί όταν ο λόγος της δημοσκόπησης δεν είναι φανερός όπως σε άλλες περιπτώσεις, να υπάρχει μία εξήγηση και όχι να καλύπτεται από ένα πέπλο μυστηρίου χωρίς κανένα λόγο κατά την γνώμη μου.
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μπράβα, Αλεξία!
Ετοιμαζόμουν να ρωτήσω αν αυτό ενδιαφέρει τους εκτροφείς και είναι κριτήριο σε κάποιες φυλές επισήμως, αλλά μάλλον όχι.
Ξαναλέω, πάντως, ότι είναι άκρως ρατσιστική θεωρία.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Λάθος συμπεράσματα για τα αποτελέσματα γραμμικής εκτροφής...

Ο κριτής θα ήταν μάλλον fan του Eberhard Trumler, που μόνο επιστήμονα δεν μπορείς να αποκαλέσεις.