Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εχει βρει κανείς τρόπο να βγάζει τις τρίχες από κουβέρτες fleece?
2. Τις βάζω στο πλυντήριο (το'κανα παλιά, αλλά πλέον φοβάμαι μη βουλώσει)

Καμιά ιδέα?? Λένε οτι με το μαλακτικό φεύγουν (χάνεται ο στατικός ηλεκτρισμός που τις κάνει να κολλάνε....). Εχει δοκιμασει κανείς?
Τις βαζεις στο πλυντηριο με οσο ποιο ζεστο νερο αντεχουνε κ οσο ποιο δυνατο στιψιμο αντεχουνε.
(στους 90 βαθμους κ στις 1400στροφες ειναι το οριο για να κοντυνουνε κατα μισο μετρο)
Παντως τριχα πανω δεν μενει.
Μετα βαζεις το πλυντηριο να κανει μονο του ενα ξεβγαλμα χωρις ρουχα κ βγαζεις κ καθαριζεις το φιλτρο.
Μην τρομαξεις παιζει να βρεις περισσοτερες τριχες στο φιλτρο απ οσες εχει ο σκυλος πανω του....
Παντως στις κουβερτες δεν θα μεινουνε.....
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Η μόνη λύση που έχω βρει, η γυναίκα μου δηλαδή, είναι το στεγνωτήριο. Κατά ένα περίεργο κολλάνε όλες στο φίλτρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Αυτό είναι γεγονός,εγώ δε έχω αλλά έχει η αδερφή και τους βγάζει ότι τρίχα μένει επάνω τους από την Μοίρα!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
kopritis έχεις zoom groom ή κάτι αντίστοιχο? Αν ναι, κουβέρτα στο πάτωμα και πέρασμα, όσες φορές χρειαστεί. Φεύγουν σχετικά ευκολα αλλά όχι όλες. Μετά κάνεις κι ένα πέρασμα με ηλεκτρική ή με ρολό που κολλάει και μετά πλυντηριο. Εναλακτικά, κι αν μένεις σε όροφο που στο επιτρέπει (για να μην ενοχλεις τους από κάτω με τις τρίχες, μπορείς να τις βάλεις στην κουπαστη και να κάνεις πέρασμα με τα χέρια σου, κατα μηκος της κουπαστης. Τη μετακινείς λίγο, για το επόμενο κομμάτι. Παίρνει πιο πολύ ώρα όμως και είναι, ίσως, λίγο κουραστικό.
Tί είναι το zoom groom?? To γκούγκλαρα και μοιάζει με μια πασχαλίτσα που μου είχε κάνει δώρο η Μαρέκο.... αλλά δεν παίζει.... θελω ένα μεροκάματο να κάνω όλα τα παραπάνω σε πέντε κουβέρτες! ;)

Η μόνη λύση που έχω βρει, η γυναίκα μου δηλαδή, είναι το στεγνωτήριο. Κατά ένα περίεργο κολλάνε όλες στο φίλτρο.
Δυστυχώς δεν έχω....

με χαρτοτενια και βρεγμενα χερια
Τι χαρτονένια?? Οσο για τα βρεμμένα χέρια, γιατί έχω την εντύπωση οτι στο τέλος του εγχειρήματος η κουβερτα θα'χει ακόμα τρίχες, αλλά επιπλέον θα'χω κι εγω παντου και δε θα μπορώ να ακουμπήσω τίποτα? ;)

Τις βαζεις στο πλυντηριο με οσο ποιο ζεστο νερο αντεχουνε κ οσο ποιο δυνατο στιψιμο αντεχουνε.
(στους 90 βαθμους κ στις 1400στροφες ειναι το οριο για να κοντυνουνε κατα μισο μετρο)
Παντως τριχα πανω δεν μενει.
Μετα βαζεις το πλυντηριο να κανει μονο του ενα ξεβγαλμα χωρις ρουχα κ βγαζεις κ καθαριζεις το φιλτρο.
Μην τρομαξεις παιζει να βρεις περισσοτερες τριχες στο φιλτρο απ οσες εχει ο σκυλος πανω του....
Παντως στις κουβερτες δεν θα μεινουνε.....
Ρε συ το φοβάμαι.... δεν παίζει να βουλώσει κάτι κάπου και να πετάξω το πλυντήριο ή/και να γεμισω νερά??


Συνεχίστε! Ακούω! :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Επίσης ας το σκεφτόμαστε όλο αυτό με δεδομένο ότι η κουβέρτα στην ΙΚΕΑ κάνει 8 ευρώ η μεγάλη. Αρα αν θες ας πουμε 4 ρολά των 2 ευρώ για να την καθαρίσεις, συμφέρει να την πετάξεις (δεν είπα οτι είναι και οικολογικό!)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ρε συ το φοβάμαι.... δεν παίζει να βουλώσει κάτι κάπου και να πετάξω το πλυντήριο ή/και να γεμισω νερά??
Oχι με τπτ...
Τεχνικα δεν γινεται να σου βουλωσει κατι αλλο εκτος απο το φιλτρο!
Το μονο που μπορει να σου παρουσιαστει (σπανιο εως απιθανο) ειναι να σου βγαλει τριχες στα επομενα ρουχα, για αυτο σου ειπα να του κανεις ενα ξεβγαλμα μονο του χωρις ρουχα κ μετα να αδειασεις το φιλτρο!
Δεν παθαινει τπτ λεμε!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αδειάζεις το φίλτρο και με ένα χαρτί κουζίνας περνας τις πτυχες του λάστιχου της πόρτας. Εκεί μαζεύονται οι περισσότερες από τις τρίχες που ξεμένουν στον κάδο. Με εξτρα ξεβγαλμα σε άδειο πλντήριο, ε! δε νομιζω να μείνουν αξιόλογες τρίχες για να μεταφερθούν στην επόμενη πλύση!
 


Alexandra-F

Member
24 Ιουλίου 2013
5
0
Πρέπει κάθε μέρα το πρωί να το χτενίζεις πολύ καλά ώστε να φύγουν οι τρίχες τότε όλες μαζί (Μπορείς να τον χτενίζεις στο μπαλκόνι για να μην πεύτουν τρίχες μέσα στο σπίτι) ;) Επίσης πράγματι έχω ακούσει ότι πρέπει να κάνουμε μπάνιο το σκυλί κάθε δίμηνο, το πολύ κάθε μήνα γιατί το νερό αφαιρεί από το δέρμα του σκύλου ''συστατικά'' που τα χρειάζεται!
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλά από το πολύ μπάνιο δεν είναι.... έχουν να λουστούν από περισυ το καλοκαίρι! ;) Οσο για το χτένισμα, συνήθως βουρτσίζονται όταν πάνε επίσκεψη στη φίλη xotikouli... ;) εκτος από μια περίοδο απόγνωσης που πέρασα, γιατι μαδούσαν και οι δυο τρελά και αποφάσισα να τους βουρτσίζω κάθε μέρα.... αλλά δε γίνεται συνέχεια αυτό....! Προτιμώ να σκουπίζω! ;)

Περαν της πλάκας, το θέμα μου είναι πως να καθαρίζω τις κουβέρτες, οι οποίες όσο και να τους χτενίζεις, κάποια στιγμή γεμίζουν τρίχα.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Καλά από το πολύ μπάνιο δεν είναι.... έχουν να λουστούν από περισυ το καλοκαίρι! ;) Οσο για το χτένισμα, συνήθως βουρτσίζονται όταν πάνε επίσκεψη στη φίλη xotikouli... ;) εκτος από μια περίοδο απόγνωσης που πέρασα, γιατι μαδούσαν και οι δυο τρελά και αποφάσισα να τους βουρτσίζω κάθε μέρα.... αλλά δε γίνεται συνέχεια αυτό....! Προτιμώ να σκουπίζω! ;)

Περαν της πλάκας, το θέμα μου είναι πως να καθαρίζω τις κουβέρτες, οι οποίες όσο και να τους χτενίζεις, κάποια στιγμή γεμίζουν τρίχα.
Να μη χρησιμοποιεις κουβέρτες! Σεντονακι που ειναι και δροσερο και φευγουν ευκολοτερα οι τρίχες! :D
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
το στεγνωτήριο όντως κάνει θαύματα αλλα τώρα το καλοκαίρι ποιος βάζει στεγνωτήριο ???!!!
αλλα παίδες μην βάζετε άδειο πλυντήριο εκτος αν έχει πρόγραμμα για καθαρισμό αλλιώς μπορεί να χαλάσει το είχα διαβάσει σε ένα άλλο forum από υδραυλικό

επίσης σωτήριο είναι να φορέσεις γάντια αυτά που πλένουμε τα πιάτα να τα βρέξεις και να αρχίσεις τα πάνω κάτω στον σκύλο -εκεί να δεις ποσο πράμα tah βγει
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
αλλα παίδες μην βάζετε άδειο πλυντήριο εκτος αν έχει πρόγραμμα για καθαρισμό αλλιώς μπορεί να χαλάσει το είχα διαβάσει σε ένα άλλο forum από υδραυλικό
Το πλυντηριο χαλαει αμα γυρισει ο καδος αδειος σε πολλες στροφες.
Αν βαλεις απλα ενα προγραμμα απλου ξεπλυματος για ευαισθητα πχ δεν παθαινει τπτ (χωρις στηψιμο εννοειται!!!)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Το πλυντηριο χαλαει αμα γυρισει ο καδος αδειος σε πολλες στροφες.
Αν βαλεις απλα ενα προγραμμα απλου ξεπλυματος για ευαισθητα πχ δεν παθαινει τπτ (χωρις στηψιμο εννοειται!!!)
μπράβο ναι αυτό ακριβώς είχα διαβάσει :xD:
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
εγώ το κάνω έτσι στο πλυντήριο και βάζω και λίγη σόδα...
Δεν χρειαζεται τπτ παραπανω απο λιγο calgon.Oτι αλλο του βαλεις κακο του κανεις!
 


shib

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2012
156
3
Σόδα και ένα σφηνάκι λευκό ξύδι,καθαρίζει σωληνώσεις και λίπη.Μοσχοβολλά το πλυντήριο ρούχα πιο καθαρά από ποτέ!!!!!Για την κουβερτούλα την φλίς στους 90 βαθμους τη βάζω,ρολλό με κόλα αλλά δεν είναι και σαν καινουργια την τρίχα της την έχει!!!!!
εγώ το κάνω έτσι στο πλυντήριο και βάζω και λίγη σόδα...
 
  • Like
Reactions: Freedom&Noah


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εχει βρει κανείς τρόπο να βγάζει τις τρίχες από κουβέρτες fleece?
Λοιπόν: λαμβάνουμε ένα ζευγάρι πλαστικά γάντια για την κουζίνα, απ' αυτά τα κίτρινα. Τα φοράμε. Μαζεύουμε τις τρίχες από τις κουβέρτες. Πετάμε τις τρίχες. Πλένουμε τις κουβέρτες. Βγάζουμε τα γάντια και τα φυλάμε για την επόμενη φορά. Τελειώσαμε! :)

Το παραπάνω μου το είπανε και δουλεύει για τα πάντα. Επίσης: αντί να πάρουμε ρολλό, το φτηνότερο απ' τα οποία το πουλάει το ΙΚΕΑ, μπορούμε να πάρουμε μεγάλο σελοτέιπ, απ' αυτό που χρησιμοποιούμε για χαρτοκιβώτια.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν βρήκα τη λύση για καθάρισμα μουφότριχων από το αυτοκίνητο γλιτώνοντας έτσι εκατοντάδες δολάρια για βιολογικό καθάρισμα! Την ανακάλυψα τυχαία όταν νοίκιασα ημιφορτηγάκι για μέρος της πρόσφατης μετακόμισης, το οποίο έγινε χάλια όταν έβαλα μέσα το Μουφ κι ας το είχα στρώσει με κουβέρτες και σεντόνια.

Πρόκειται για το παρακάτω μαραφέτι βούρτςα που είναι νομιζω από σιλικόνη. Μαζεύει εύκολα τις τρίχες και μετά έχω από δίπλα τη σκούπα χειρός που ρουφάει αγρίως ή πάω στο πλυντήριο αυτοκινήτων όπου για ένα δολάριο ρουφάει για πέντε λεπτά. Μιλάμε, η βούρτσα ειναι θαυματουργή. Την βρήκα τελειως τυχαία σε ένα σουπερμάρκετ και μάλιστα όχι στο κανονικό της ράφι, όποτε ψάχνω τώρα να βρω πώς την λενε για να κάνω προμήθειες. Έχω και μια άλλη παρόμοια πιο μακρυά για ρούχα και τις συνιστώ και τις δυο ανεπιφύλακτα.



 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μετρημένα είναι, αλλά τώρα που θα τελειώσω το ξεπακετάρισμα θα δω αν η σκούπα χειρός που έχω σπίτι κάνει την ίδια δουλειά.

Το ίδιο μέρος έχει και καταπληκτικό πλυντήριο σκύλων το οποίο θα φωτογραφίσω και θα σας κάνω ειδικό ποστ. Είναι φοβερή λύση για το χειμώνα, αν και τώρα στο καινούριο σπίτι μάλλον θα αναλάβω η ίδια να πλένω το Μουφ στο δεύτερο μπάνιο.

Πάντως η βούρτσα πραγματικά κάνει καταπληκτική δουλειά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981