Ωραία οι νόμοι και τα προστιματα- αλλά πως????








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Ποιος ειναι νομοταγης πολιτης;
Η @FrenchieFan στην προκειμένη. Καθ'όλα νομοταγής.

Αυτος που για τον οποιο λογο, καταγγελει ψευδως σοβαροτερο αδικημα;
Ποιά ακριβώς είναι η ψευδής καταγγελία; Οτι πετάγεται μπροστά τους, ανεξέλεγκτος δεσποζόμενος σκύλος, με καθόλου καλές προθέσεις;

Εγω σημερα ειδα καποιον να πεταει σκουπιδι στον δρομο εξω απ το σπιτι μου...Να φωναζα την αστυνομια λεγοντας οτι μου επιτεθηκε και κινδυνευσε η σωματικη μου ακεραιοτητα;
Υπερβολή, που δεν εκφράζει ούτε στο ελάχιστο, το πνεύμα της εδώ συζήτησης.

Αλλά για να σου κάνω την χάρη να το συνεχίσω...αν ήξερες πόσες φορές έχω κληθεί στο τμήμα, από τρελλό γείτονα (με χαρτί γιατρού), που έχει πάει άπειρες φορές στην εισαγγελία, καταγγέλοντας κατά μου, ότι του ξημέρωνε κάθε τρεις και λίγο, γιατί μεταξύ άλλων, δεν έχει τι να κάνει, στην προβληματική ζωή του, δεν θα έκανες καθόλου "χα". Και ο εισαγγελέας, ενώ γνώριζε την πνευματική και ψυχική του κατάσταση, ήταν υποχρεωμένος λέει, να εκδόσει την παραγγελία. Και το αστυνομικό τμήμα, που τον γνώριζε ακόμη καλύτερα, από την καλή και από την ανάποδη, ήταν υποχρεωμένο λέει να την ερευνήσει. Μην μου λες λοιπόν εμένα, για ανησυχητικές νοοτροπίες. Τουλάχιστον όχι, πριν τα αρμόδια της εξουσίας όργανα, μάθουν να κάνουν σωστά και αδιαμαρτύρητα, την δουλειά τους.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αν θες ρίξε μια ματιά σ' αυτό που είχα ανεβάσει εδώ #1355

Την επίσκεψη στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής την θεωρώ ποιό αποδοτική από την κλήση στο 100.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.778
Αν θες ρίξε μια ματιά σ' αυτό που είχα ανεβάσει εδώ #1355

Την επίσκεψη στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής την θεωρώ ποιό αποδοτική από την κλήση στο 100.
Εχουμε ενα τυπο εδω που λυνει ενα 20λεπτο καθε μερα το ημιαιμο του και οποιον παρει ο χαρος, Εχει δαγκωσει αρκετα σκυλακια. Εχουν γινει 3 επισκεψεις στο αστυνομικο τμημα της περιοχης μου (3 γνωριζω), στη μια ειχε και τα χαρτια η γυναικα απο κτηνιατρο, ειχε δωσει ενα 150αρι για περιθαλψη μετα το δαγκωμα. Ειχε δαγκωσει και αυτην εντωμεταξυ και ηταν εμφανες.. Στο αστυνομικο τμημα τους ειπαν δε μπορουμε να κανουμε τιποτα, την αλλη φορα που θα τον δεις παρε τηλ εδω (εδωσαν ενα κινητο του αξιωμ υπηρεσ,) να ερθουμε . Λες και θα κατσει ή θα προλαβουν στα 20 λεπτα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν ξέρω τι άλλο να πω, αν μου τύχει θα πάω στο τμήμα με την εγκύκλιο στο χέρι, τους λέει ξεκάθαρα το παρακάτω. Αν δεν βρώ ανταπόκριση θα κάνω κάποιου είδους γραπτή αναφορά ώστε να μπορώ να αποδείξω την δική τους "αμέλεια".

upload_2018-7-16_14-46-35.png
upload_2018-7-16_14-47-11.png
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
που να βγουν απο τα αιρκοντισιονια τα στρουμφακια
Αυτά όντος δεν πολύ βγαίνουν τώρα εκτός αιρκοντίσιον.
Αλλά δεν έχουμε μόνο στρουμφάκια- υπάρχει και η μαμά του Γκαργαρμελ- που επιμενει για βόλτες!
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2018 η αστυνομία υποτιμάται τόσο πολύ που τα στελέχη της τρέχουν και δεν φτάνουν .
Δυστυχώς οι αναγκες των πολιτών ειναι τόσες που δεν επαρκεί η δυναμη των α.τμημάτων για να εξυπηρετήσει. Δυστυχώς η λειψανδρία και η ελλειψη υλικών και μέσων ειναι σε τραγικά μεγαλο βαθμό υπαρκτή.
Λοιπον ας μην αφοριζουμε (στρουμφακια κτλ) γενικότερα και λέμε πραγματα που δεν ισχύουν....
Πιθανόν να μην προλαβαίνουν σημαντικότερες καταγγελίες να επιληφθούν...Σκεφτείτε λίγο πριν μιλήσετε...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2018 η αστυνομία υποτιμάται τόσο πολύ που τα στελέχη της τρέχουν και δεν φτάνουν .
Δυστυχώς οι αναγκες των πολιτών ειναι τόσες που δεν επαρκεί η δυναμη των α.τμημάτων για να εξυπηρετήσει. Δυστυχώς η λειψανδρία και η ελλειψη υλικών και μέσων ειναι σε τραγικά μεγαλο βαθμό υπαρκτή.
Λοιπον ας μην αφοριζουμε (στρουμφακια κτλ) γενικότερα και λέμε πραγματα που δεν ισχύουν....
Πιθανόν να μην προλαβαίνουν σημαντικότερες καταγγελίες να επιληφθούν...Σκεφτείτε λίγο πριν μιλήσετε...
εε χμμμ ναι
δεν τα βαφτισα εγω στρουμφακια,εγω βαφτισμενα τα βρηκα και προφανως δεν φταιω εγω που η στολη τους (μπλε με ασπρο πηλικιο) φερνει σε στρουμφακια
ουτε ειμαι υποχρεωμενος να πρεπει να γνωριζω αν υπαρχουν ελλειψεις,εινι αλλοι αρμοδιοι γιαυτο
οταν ομως συγγενικο μου προσωπο πηγαιρνοφερνει τα παιδια του σε σχολεια και φροντιστηρια με το περιπολικο
παιδικος μου φιλος δεν ξερει που πεφτει το τμημα που ανηκει
προχτες το βραδυ η οπκε ηρθε ναδει μουντιαλ στο μαγαζι που καθομουν εχοντας υπηρεσια και πινοντας μπυρες και τρογωντας μεζεδακια κοιταγαν αγωνα και εγω να παρω τηλ τοτε και να μου πουν δεν εχουμε ατομα,ε οχι
σαν προχτες στην παργα που τους πηρα τηλ και μου λεν ερχομαστε,μετα απο μιση ωρα με παιρνουν τηλ και μου λεν δεν εχουμε διαθεσιμο περιπολικο.μετα απο μιση ωρα εγω μπορει να ειχα γινει φονιας αδερφε. και τους ειπα οτι θα περιμενω μεχρι να βρουν και να ερθουν και εκανα οτι ειπε και ο μαριος πιο πανω και σε 5 λεπτακια τσουπ τα στρουμφακια εμφανιστηκαν,σιγουρα θα ειχε γυρισει το περιπολικο απο την δουλεια του ως ταξι.
εχω και αλλα πολα παραδειγματα αν θες,οπως πχ αλκοολικο τροχονομο,ολη μερα ντιρλα και το βραδυ παει το γραψιμο για αλκοτεστ σε αλλο τοπο.

σε οποιον δεν αρεσει ο τροπος,οι ελλειψεις και τα προβληματα που εχει η δουλεια του ας αλλαξει δουλεια,ας πανε να γινουν ελευθεροι επαγγελματιες
δεν με νοιαζουν εμενα οι ελλειψεις και εγω εχω ελλειψεις στην δουλεια μου και παλευω να τις αφηνω στην απεξω,εμενα με νοιαζει να μπορει να γινετε το νομιμο διακιωωμα μου και δεν γινετε το 2018 να τους καλας και να μην ερχοντε η να μην ξερουν τι πρεπει να κανουν αλλα να πρεπει να τους υποδειξεις εσυ
μετα αναρωτιομαστε γιατι εχουμε γινει ενα μεγαλο μπουρ...ελο
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Της τοιχοκολλάς στη μούρη (πολιτισμένα όμως ε? :LOL:) το νόμο με τα περί του ότι ο σκύλος πρέπει να εξέρχεται με λουρί κλπ. Κι άλλο ένα χαρτί που να γράφει για το πρόστιμο. Και της λες ότι ή το μαζεύει ή φωνάζεις αστυνομία "κανονικά και με το νόμο". Αν δει το νόμο γραμμένο μπορεί να πτοηθεί. Είναι και άπιστοι πανάθεμά τους και το θέλουν να το δουν γραμμένο για να το πιστέψουν αλλιώς σε περνάνε για τρελή.

Παίρνεις το νούμερο της οδού και όνομα (αν το βλέπεις σε κανα κουδούνι) και πας στο αστυνομικό τμήμα να "σε συμβουλέψουν" τι θα κάνεις. Μάλλον θα σου πουν να πάρεις το 100, το οποίο βέβαια θα εμφανιστεί μετά από καμιά ώρα και άμα. Αλλά εν πάσει περιπτώσει να σου πουν τι θα κάνεις.

Δρόμο δεν πρέπει να αλλάζουμε γιατί τους δίνουμε έδαφος και σε λίγο δεν θα μπορούμε να βγούμε κι από τα σπίτια μας γιατί έτσι, αυτοί μπορούν. Δρόμο θα άλλαζα, μόνον αν ήμουν π.χ. με σκυλιά που δεν μπορούσαν να αμυνθούν. Όρεξη για φασαρίες δεν έχω, αλλά από την άλλη δεν γίνεται να αφήνουμε τον κάθε βλαχάμπουρα να νομίζει ότι είναι στο κτήμα του στο χωριό του.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Γενικά καλα τα λετε παιδιά αλλα δυστυχώς η αστυνομία δεν είναι ένας ενιαίος οργανισμός.Αποτελειται από χιλιάδες καθημερινους ανθρώπους ,άλλος καλός άλλος κακός.Δυστυχως όμως όπως και στις περισσότερες δουλειές προτιμαμε να αναφέρουμε τα αρνητικα και όχι τα θετικά παραδειγματα.
Σε αυτά που είπε ο @tasos malinoua εγώ μπορώ να μιλήσω για αστυνομικό που έφαγε σφαίρα ώστε να μη επιτρέψει σε συμμορία να ληστεψει ηλικιωμένη,μπορώ να αναφέρω τη δίωξη ναρκωτικών που κλείνει 2ημερα και 3μερα σε ένα χώρο 2χ2 μόνο με ένα παγούρι και 2 σάντουιτς και άλλα πολλά.
Δυστυχώς το ψάρι όμως βρωμαει από το κεφάλι.

Σκοπός του άνωθεν ποστ δεν είναι να υπερασπιστεί τους μπάτσους (που τσιμέντο να γίνουν) αλλά τους αστυνομικούς.Σκοπο έχει να υπερασπιστεί τους ανθρώπους που δε πήγαν εκεί για τα φράγκα και την εξουσία (μη χέσω) αλλά για αυτούς που πήγαν γιατί θεωρούσαν ότι το να υπηρετείς τον συνάνθρωπο σου είναι υποχρέωση σου και όχι δικαίωμα σου.

Όταν κάποιο όργανο δεν κάνει σωστά τη δουλεια του κάντε του αναφορά μόνο έτσι θα ξεκαθαρίσει η ηρα από το στάρι.

Συγγνώμη για τη μακροσκελη ανάρτηση
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@Mariosgs τα παραδειγματα ειναι "δικων μου" ανθρωπων και πιστεψε με τα εχω πει ο ιδιος,δεν μασαω τα λογια μου..οπως επισης ξερω οτι ξερεις καλυτερα το τι γινετε και τι οχι.
φυσικα δεν ειναι ολοι ιδιοι απλα πιστευω οτι αυτοι ειναι η πλειοψηφια

εμενα προσωπικα στα παπαρια μου αν πηγαινουν τα παιδια τους σχολειο με το περιπολικο,αφου τους αφηνετε/αφηνουν καλα κανουν,ισως να το εκανα και εγω αλλα οταν σε ζηταω αδερφε θελω να εισαι εκει,θελω να ξερεις τουλαχιστον τα απαραιτητα
και δεν με νοιαζουν καν οι ελλειψεις,ελλειψεις υπαρχουν σε καθε υπηρεσια και ποσο μαλλον στις δημοσιες,δεν ειδα κανεναν να δηλωνει παραιτηση γιαυτο

δεν ειμαι απο αυτους που βγηκαν να πουν μπραβο στο περιβωητο καντε πως κοιμαστε
εχω δικαιωματα και δεν μπορω να δεχτω απο κανεναν τεμπελη να μου τα καταπατει επειδη λεει,α για σκλι μας πηρε,δε πα να γαμηθει τωρα που να τρεχουμε,παμε να πιουμε ενα ρουμιτσινο.
εσυ,στον τομεα που εισαι,γιατι δεν τα κανεις αυτα;;
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@Mariosgs τα παραδειγματα ειναι "δικων μου" ανθρωπων και πιστεψε με τα εχω πει ο ιδιος,δεν μασαω τα λογια μου..οπως επισης ξερω οτι ξερεις καλυτερα το τι γινετε και τι οχι.
φυσικα δεν ειναι ολοι ιδιοι απλα πιστευω οτι αυτοι ειναι η πλειοψηφια

εμενα προσωπικα στα παπαρια μου αν πηγαινουν τα παιδια τους σχολειο με το περιπολικο,αφου τους αφηνετε/αφηνουν καλα κανουν,ισως να το εκανα και εγω αλλα οταν σε ζηταω αδερφε θελω να εισαι εκει,θελω να ξερεις τουλαχιστον τα απαραιτητα
και δεν με νοιαζουν καν οι ελλειψεις,ελλειψεις υπαρχουν σε καθε υπηρεσια και ποσο μαλλον στις δημοσιες,δεν ειδα κανεναν να δηλωνει παραιτηση γιαυτο

δεν ειμαι απο αυτους που βγηκαν να πουν μπραβο στο περιβωητο καντε πως κοιμαστε
εχω δικαιωματα και δεν μπορω να δεχτω απο κανεναν τεμπελη να μου τα καταπατει επειδη λεει,α για σκλι μας πηρε,δε πα να γαμηθει τωρα που να τρεχουμε,παμε να πιουμε ενα ρουμιτσινο.
εσυ,στον τομεα που εισαι,γιατι δεν τα κανεις αυτα;;
Τάσο δεν είπα ότι μασάς τα λόγια σου πρώτον και δεύτερον πιστεύω ότι τα παραδείγματα που εφερες ισχύουν.

Γιατί τους επιτρεπουν να πηγαινουν τα παιδιά τους στο σχολείο με το περιπολικό δε ξερω.

Εάν κάποιος σου καταπατήσει τα δικαιώματα σου κάντου αναφορά και τράβα το όσο μπορεις.

Στο δικό μου τομέα δε κανουμε τέτοια γτ μπορεί το παιδάκι μας να βρεθεί με μια σφαίρα σφηνωμένη πάνω του από το πουθενά.

Επίσης δε δουλεύουμε ακριβώς 8ωρο.
Δουλεύουμε υποθεσεις.

Δυστυχώς πολλοί δηλώνουν παραίτηση αλλά αυτοί που το κάνουν είναι οι φιλότιμοι.Αυτο έχει σαν αποτέλεσμα να γίνονται χειρότερα τα πράγματα.


Σε ότι έχεις πει μέχρι τώρα και εγώ μαζί σου.Αλλα άλλο μπάτσος άλλο αστυνομικός .



Υγ. Ποια στολη είναι μπλε με ασπρο πηλικιο?
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ε η "καποτα" που βαζαν η βαζουν ακομα ειναι ασπρη νταξ
λες και δεν ξερεις πως βγηκε
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
ε η "καποτα" που βαζαν η βαζουν ακομα ειναι ασπρη νταξ
λες και δεν ξερεις πως βγηκε
Ρε είμαι 25 χρονων...Σπαστο μου σε ταληρακια γτ δεν σε εννοώ τι εννοεις.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Εγω σε αλλες συμβουλες αντεδρασα Μαρια!


Λαθος μου που αναφερθηκα στον πληθυντικο.
δεν σε κατάλαβα αλλα...
αν διαβασεις το πρωτο ποστ της φρενσι... κι αυτό που απάντησα
δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που χαρακτηρίζεις...
και που δεν ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ
απλα... ο σκυλος που επιτιθεται είναι μικρόσωμος και στην ουσία δεν κινδυνεύεει η φρενσι ή ο σκύλος της...
αντί να την πληρώσει ο επιτιθέμενος σκύλος που δεν φταίει ζητώ να αφήσει να εξελιχθεί το γεγονός και να την πληρώσει ο ιδιοκτήτης...

το να διαστρεβλώνετε τα λόγια και το νόημα του γράφοντος( του οποιοδήποτε) τελευταία είναι σύνηθες εδώ μέσα...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
την επόμενη φορά που θα συμβεί...
θα αφήσεις εφόσον δεν κινδυνεύει η σκυλίτσα σου να πλησιάσει σε σημείο επαφής η σκύλα του γείτονα...
μετά θα πάρεις τηλ. την αστυνομία και θα πείς ότι ΔΕΧΤΗΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΗ από δεσποζόμενο σκύλο όπου ο ιδιοκτήτη του δεν είχε λάβει τα απαραίτητα μέτρα ώστε να μην βγει εκτός της οικίας του...

να επιβεβαιώσουν την παράβαση ώστε να κινηθείς νομικά

Εγω δεν εχω προβλημα να ζητησω συγγνωμη αν παρανοησα, εξ αλλου το χω κανει πολλες φορες εδω μεσα! Ομως, αν δεν θελεις να σε..."διαστρεβλωνουν" να φροντιζεις να γραφεις σωστα και επακριβως γιατι αλλιως εκλαμβανονται απο τον αλλον οπως τα εγραψες και δεν μπορει να γνωριζει τι εννοεις οταν αλλα γραφεις!
Εγω απαντησα σ αυτα που διαβασα.
Και αυτα συμβουλευαν: "αφησε να πλησιασει σε σημειο επαφης και μετα κατηγγειλε οτι ΔΕΧΘΗΚΕΣ επιθεση" και γι αυτο "θελεις να κινηθεις νομικα"

Τωρα μαλιστα ενω επανεπιβεβαιωνεις οτι και εσυ θεωρεις οτι "στην ουσια δεν κινδυνευει απο αυτο το σκυλι" ουτε ο σκυλος ουτε ο ανθρωπος, παρ ολα αυτα... "να την πληρωσει ο ιδιοκτητης" του σκυλου για επιθεση σε ανθρωπο...

Τι ακριβως...Διαστρεβλωσα;

Το "αφησε να σε... "αγγιξει" και κατηγγειλε οτι εσυ η ιδια δεχθηκες επιθεση" που προτεινες εσυ να φροντισει να συμβει, με το οτι εγω θεωρησα ακομα και ετσι ψευδη την καταγγελια της επιθεσης σε ανθρωπο;
 
  • Like
Reactions: greko11


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
ε η "καποτα" που βαζαν η βαζουν ακομα ειναι ασπρη νταξ
λες και δεν ξερεις πως βγηκε
Ρε είμαι 25 χρονων...Σπαστο μου σε ταληρακια γτ δεν σε εννοώ τι εννοεις.
Το μολόγησε ρε συ Τάσο, είναι νεούδι :p, ρίξε κ εσύ λίγο φως.




pilikio.jpg
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Πολλα ειπώθηκαν ενω χρειαζονται λιγα και μεστα: Αν με ξαναενοχλησει το κωλοσκυλο σου θα στο βαλω υποθετο. Sideways.

...και αστην να ψαχνει τι ειναι αυτο το σαντουιτς που ειπες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf