ενόχληση απο γείτονες για σκύλο.


natasa_hector

Active Member
21 Νοεμβρίου 2010
41
0
Πάτρα, Πειραιάς
καλημέρα σε όλους !!! εγώ το ξέρω πως η κατάσταση δεν είναι για γέλια και δυστυχώς στην αρχή με είχε πάρει πολύ απο κάτω.Πλέον όμως όχι...έχω το δίκιο μου και θα το διεκδικήσω....η νομοθεσία είναι μαζί μου και δεν θ αφήσω κάθε κυράτσα που δεν έχει τι να κάνει να μου δημιουργεί πρόβλημα .... και πάλι καλημέρα σας!
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
αφού απευθύνθηκες σε ΑΤ και σε βοήθησαν έστω με παρουσία επί τόπου, δείξε μεγαλοψυχία και μην ασχολείσαι μαζί της άλλο.

Κακό μπορεί μόνο να σου κάνει. Καλό όχι. Οπότε άσ' την να πάει στα τσακίδια και χαλάρωσε με το σκυλάκο σου.

Αν συνεχίσει πήγαινε στην αστυνομία και κάνε μήνυση για απειλή κατά ζώου, παρενόχληση και εξύβριση και άσε την να τρέχει.
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα, γιατί είχα ένα περιστατικό μ γείτονα και κυρίως θέλω να δω αν... έχει δίκιο και τι μπορώ να κάνω.

Έχω ένα λαμπραντόρ 13 μηνών που γενικά δεν γαβγίζει καθόλου, εκτός από όταν χτυπάει η πόρτα που, όμως, σταματάει αμέσως. Ωστόσο, ένας γείτονας (νεαρός για την ιστορία) μου έγραψε ένα χαρτί στο ασανσέρ λέγοντας αυτολεξεί "εσύ που κάνεις φασαρία: αν ξαναφήσεις το σκύλο μόνο του για να βγεις για καφέδες θα σου φέρω την αστυνομία να στρώσεις και να συμμορφωθείς". (το πώς ξέρει ότι βγαίνω για καφέδες, απορίας άξιον, καθώς τελευταία έχω σπασμένο πόδι και βγαίνω μόνο λίγες ώρες για φυσιοθεραπείες)

Εγώ, ωστόσο, πάντα όταν πετύχω γείτονες τους ρωτάω αν ενοχλεί, κυρίως τις ώρες που λείπω επειδη δεν μπορώ να γνωρίζω και η κοπέλα του μου είχε πει χαρακτηριστικά "Α, ακόμη τον έχεις; όχι, δεν ακούγεται καθόλου, έτσι κι αλλιώς όλη μέρα λείπουμε εμείς". Επομένως λέω είμαι κομπλέ, συνεχίζω ως έχει.
Του γράφω, λοιπόν, κι εγώ ένα χαρτί με τον αριθμό μου λέγοντάς του πως το ελέγχω όσο μπορώ, αλλά ως ζωντaνός οργανισμός που είναι δεν μπορώ να εελέγω τα πάντα κι επομένως αν τον ενοχλήσει να με πάρει τηλέφωνο ώστε να λύσω το πρόβλημα άμεσα (είτε επιστρέφοντας είτε στέλνοντας κάποιον σπίτι).

Η αλήθεια είναι πως εδώ και μία εβδομάδα που έκανε στείρωση έχω τν εντύπωση πως, λόγω και πόνου, ίσως, είναι πιο ανήσυχη όταν λείπω. Κι έτσι βάζω ηχογράφηση. Τα αποτελέσματα: 3 ώρες ηχογράφηση, το σκυλί δεν γάβγισε, αλλά γκρίνιαξε (σαν το λυκάκι) για 20-30 δευτερόλεπτα ανά 1 ώρα, εκτός από μία στιγμή που γκρίνιαζε για 1,5 λεπτό. Επειδή, λοιπόν, ξέρω πως η εκπαίδευση για να μην γαβγίζει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λίγο.... hardcore- βλέπε anti- barking collars) δεν νομίζω πως είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα για τόσο δραστικές λύσεις, δεδομένου ότι και η εκπαίδευση για να μένει μόνη της έγινε πολύ σταδιακά σε 1-2 μήνες. Μια πιθανή λύση που σκέφτηκα είναι να τη βάζω σε έν άλλο δωμάτιο του σπιτιού και όχι στο διάδρομο ώστε τουλαχιστον να μην ακούγεται τόσο (με το ρίσκο να γαβγίζει περισσότερο γιατί δεν έχει συνηθίσει να μένει μόνη σε εκείνο το χώρο). Το να μην βγαίνω (δεδομένου ότι βγαίνω μόνο για τα απαραίτητα) δεν μου φαίνεται πιθανή και ρεαλιστική λύση.

Δύο ερωτήματα, λοιπόν:
1. Έχω όντως τόσο λάθος;
2. Αν καλέσει την αστυνομία κι εγώ λείπω, ο σκύλος, ακούγοντας ξένο άτομο έξω από την πόρτα, θα γαβγίσει, άρα την έβαψα;
 


torres2008

Member
10 Μαρτίου 2019
11
9
Ας καλέσει την Αστυνομία δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα καθώς θα πλησιάσουν όσο το δυνατόν αθόρυβα για να διαπιστώσουν αν γίνεται όντως όχληση και μάλιστα έντονη.Το πιθανότερο να έρθουν και σε ώρες κοινής ησυχίας.
Αν δεν διαπιστώσουν τίποτα άστον να χτυπιέται,αν την ώρα που θα έρθουν γίνεται ο κακός χαμός και για ώρα και όχι όπως μας λές ήπιο γάβγισμα θα σε καλέσουν στο Τμήμα για συστάσεις σε πρώτη φάση,για αυτεπάγγελτα,μηνύσεις κλπ είναι αρκετά ακραίο σενάριο την στιγμή που μιλάμε για υπεύθυνο ιδιοκτήτη σκύλου.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι με όμορφο τρόπο να πιάσεις τον νεαρό και να του εξηγήσεις την θέση σου,να ζητήσεις λίγο την ανοχή του μιας και κανείς άλλος στην πολυκατοικία δεν διαμαρτύρεται ώστε να λήξει όμορφα αυτή η ιστορία.
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
  1. Δεν υπαρχουν ωρες κοινης ησυχιας για τον σκυλο. Ο σκυλος πρεπει να μην ενοχλει καθ'ολο το 24ωρο
  2. Αν εισαι σιγουρη οτι το σκυλι σου δεν ενοχλει: α. τον πιανεις face to face και του εξηγεις ηρεμα οτι δεν ισχυουν αυτα που λεει , β. αν δεν παιρνει απο λογια, τον γραφεις κανονικα και αστον να κουρευεται...
  3. Αν συνεχισει τα σημειωματα, τις απειλες κτλ, περνα κι εσυ στην αντεπιθεση
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
προτεινω να παρεις και μια καμερα Ip να σιγουρευτεις.
θα μπορεις να βλεπεις συνεχως τι κανει ο σκυλος , ποτε γαυγιζει και για ποιο λογο χωρις να επαφίεσαι στα λόγια του καθένα. Θα εισαι ησυχη οταν λειπεις γενικότερα και επιπλέον μπορείς να καταγραφεις ωστε να εχεις και αποδειξεις. Εξτρα κέρδος... ελέγχεις και το σπίτι ;)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: elinapol2


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Πήγα 3 φορές να τον πιάσω, αλλά έλειπε... (πώς ακουει το σκυλο αφου λειπει όλα μερα άλλο θέμα... ίσως το σκ).

Κατάλαβα πότε γαβγίζει.. όταν ξυπνάει χαχα... ακουγότν γντουπ(ξαπλωσε) και μετά από καμια ωρα απόλυτη ησυχία ακουγοταν τιναγμα(που τινασσεται όταν ξυπνάει) και μετά 30-60 δευτερόλεπτα κλάμα. τι μπορώ να κάνω όμως για αυτό? Αυτό όμως συνέβη δυο φορές σε 3-4 ώρες.

Το σκυλί θα γαβγίσει όταν υπάρχει κόσμος πίσω από την πόρτα, πχ, ακόμη και τα άτομα του συνεργείου καθαρισμού που εγώ δεν τους αντιλαμβάνομαι, παει, μυριζει πορτα κι αν οντως είναι ανθρωπος κανει 2-3 προειδοποιητικά γαβγισματα. Γενικά, ομως σαν σκυλι δεν γαβγίζει.

Το αν ενοχλεί, εγω κρίνω πως όχι, γι αυτό ρωτησα κι εδω, να πάρω γνώμες. Ο σκύλος, δηλαδή, πραγματι όταν λειπω για κάποια λεπτά ακούγεται. Το αν ενοχλεί ομως είναι υποκειμενικό. Εγώ ακούω σκυλιά που γαβγίζουν και 15 και 20 λεπτά, άρα το 1-2 λεπτά που μπορεί να κάνει η δικιά μου για εμένα είναι "ας το, θα σταματήσει"
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο.

Ξέρεις γενικά τι λογίζεται ως:

  • Φυσιολογικός ήχος
  • Όχληση
  • Μαλάκας γείτονας
  • Μαλάκας ιδιοκτήτης σκύλου

Αντιστοίχησε μου με 1-2 ήχους τις 4 αυτές κατηγορίες.

Για να καταλάβω λίγο, γιατί έχουμε καταντήσει να ιδρώνουμε με τον γδούπο της πτώσης της τρίχας στο πάτωμα...όπως και το αντίθετο, να ωχαδερφίζουμε σε ανεξέλεγκτα γαβγίσματα ζώου.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Η νόμιμη κατοχή σκύλου περιλαμβάνει και τους φυσικούς και αναμενόμενους ήχους.
Άρα δύο γαυγισματα, 3 τινάγματα και μια η περισσότερες πορδες ανά τετράωρο είναι οκ.
Υ.Γ. εάν οι πορδες είναι πολλές περισσότερες να το κοιτάξεις, κάτι το ενοχλεί το σκυλάκι.
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι άλλο.

Ξέρεις γενικά τι λογίζεται ως:

  • Φυσιολογικός ήχος
  • Όχληση
  • Μαλάκας γείτονας
  • Μαλάκας ιδιοκτήτης σκύλου

Αντιστοίχησε μου με 1-2 ήχους τις 4 αυτές κατηγορίες.

Για να καταλάβω λίγο, γιατί έχουμε καταντήσει να ιδρώνουμε με τον γδούπο της πτώσης της τρίχας στο πάτωμα...όπως και το αντίθετο, να ωχαδερφίζουμε σε ανεξέλεγκτα γαβγίσματα ζώου.
1.σκυλος που περπατάει ή γαβγίζει ελάχιστα (πχ αυτό που είπα ότι γαβγίζει η δικιά μου όταν υπάρχει κόσμος έξω από την πόρτα, μια φορά που το γάβγισμα αυτό ξέφυγε κι είχαμε και παρατήρηση από απέναντι μπαλκόνι, τελικά έξω από την πόρτα ήταν διαρρήκτες που προσπαθούσαν να ανοίξουν τη διπλανή πόρτα. Άρα προσθέτω και το όταν γαβγίζει να υπάρχει λόγος αν ξεφεύγει από τα όρια ) , ομιλίες σε επιτρεπτά decibel
2. Σκύλος που γαβγίζει για 10+ λεπτά συνεχόμενα, φωνές
3. Γείτονας που ενοχλείται με την ύπαρξη σκύλου απλά επειδή υπάρχει ακόμη κι αν κοιμάται 20 ώρες τη μέρα
4. Στα#@στης που δεν τον νοιάζει πόσο και πότε ενοχλεί ο σκύλος (πχ έχω γείτονα με τρία μαλτεζακια, όταν γαβγίζει το ένα τα άλλα ακολουθούν χορωδία για τιμωρία τα βγάζει στο μπαλκόνι, πολύ κακή κίνηση)
 


argusDob

Member
9 Σεπτεμβρίου 2012
8
0
To μονο που θα επρεπε να σε προβληματιζει αν εισαι οντως οκ με τις υποχρεωσεις σου ειναι η φολα, πριν βγαλεις σκυλο στο μπαλκονι καλο ειναι να τσεκαρεις καθε φορα πως ειναι καθαρο και δεν εχουν πεταξει κατι...
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Για να μην κάνετε ερμηνείες ο νόμος το έχει προβλέψει. Ο θόρυβος αποτελεί εκπομπή. Και μια εκπομπή από ένα σπίτι ή διαμέρισμα σ ένα άλλο για να είναι παράνομη, πρέπει να είναι πέραν του επιτρεπτου ορίου, συνεχής, ασυνήθιστη για την περιοχή που βρίσκονται τα ακίνητα και να παραβλαπτεται η χρήση του γειτονικού ακινήτου. Το πότε συντρέχει αυτό ειναι θέμα πραγματικό κ εξαρτάται απο τις περιστάσεις.
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
To μονο που θα επρεπε να σε προβληματιζει αν εισαι οντως οκ με τις υποχρεωσεις σου ειναι η φολα, πριν βγαλεις σκυλο στο μπαλκονι καλο ειναι να τσεκαρεις καθε φορα πως ειναι καθαρο και δεν εχουν πεταξει κατι...
Το έχω σκεφτεί αυτό εννοείται. Επειδή όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα να πετάξει κάποιος κάτι στο μπαλκόνι ελέγχω διάδρομο ασανσέρ κλπ.
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Για να μην κάνετε ερμηνείες ο νόμος το έχει προβλέψει. Ο θόρυβος αποτελεί εκπομπή. Και μια εκπομπή από ένα σπίτι ή διαμέρισμα σ ένα άλλο για να είναι παράνομη, πρέπει να είναι πέραν του επιτρεπτου ορίου, συνεχής, ασυνήθιστη για την περιοχή που βρίσκονται τα ακίνητα και να παραβλαπτεται η χρήση του γειτονικού ακινήτου. Το πότε συντρέχει αυτό ειναι θέμα πραγματικό κ εξαρτάται απο τις περιστάσεις.
Αυτό είναι αυτό που δεν μπορώ να βρω Όταν για τθςωρες κοινής ησυχίας λέει "να φροντίζουμε να μην ενοχλεί όλο το 24ωρο , τι ορίζεται αντικειμενικά ως ενόχληση
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
Εδώ, στο παραδίπλα μου τετράγωνο, έμενε προ καιρού ένας τρελλός, που τους έβαζε κάθε μέρα, όλη μέρα, μουσική διαπασών. Τέρμα τα ηχεία μιλάμε. Ακόμη και ξύλο που έτρωγε συχνά-πυκνά, δεν πτοούνταν ο τύπος. Οτι νόμιμο ή παράνομο και να έκαναν οι γείτονές του για να γλυτώσουν, δεν τα κατάφεραν ΠΟΤΕ. Νομίζω ότι τελικά, του πήρε το σπίτι η τράπεζα και ησύχασαν οι άνθρωποι. Κι εμείς κρύβουμε τα σκυλιά μας, μη τυχόν και φταρνιστούν και ενοχληθεί κανείς. Στο δια ταύτα @Elena Sko κάνε ότι μπορείς, να μην ενοχλεί non stop. Κλείσε ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα και περιόρισέ τον όταν λείπεις, να μην ξεσηκώνεται από συνεργεία καθαρισμού, ασανσέρ και περαστικούς. Επίσης, να μην έχει πρόσβαση στις βεράντες. Φρόντισε να είσαι τυπική όσο μπορείς και σε ανθρώπινα όρια. Προσωπικά, δεν μου αρέσει να κρατάω αμυντική στάση, ούτε να δίνω στον άλλον το δικαίωμα, να νομίζει, ότι μπορεί να με ενοχλεί ανεξέλεγκτα και...ανώδυνα.
 


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Εδώ, στο παραδίπλα μου τετράγωνο, έμενε προ καιρού ένας τρελλός, που τους έβαζε κάθε μέρα, όλη μέρα, μουσική διαπασών. Τέρμα τα ηχεία μιλάμε. Ακόμη και ξύλο που έτρωγε συχνά-πυκνά, δεν πτοούνταν ο τύπος. Οτι νόμιμο ή παράνομο και να έκαναν οι γείτονές του για να γλυτώσουν, δεν τα κατάφεραν ΠΟΤΕ. Νομίζω ότι τελικά, του πήρε το σπίτι η τράπεζα και ησύχασαν οι άνθρωποι. Κι εμείς κρύβουμε τα σκυλιά μας, μη τυχόν και φταρνιστούν και ενοχληθεί κανείς. Στο δια ταύτα @Elena Sko κάνε ότι μπορείς, να μην ενοχλεί non stop. Κλείσε ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα και περιόρισέ τον όταν λείπεις, να μην ξεσηκώνεται από συνεργεία καθαρισμού, ασανσέρ και περαστικούς. Επίσης, να μην έχει πρόσβαση στις βεράντες. Φρόντισε να είσαι τυπική όσο μπορείς και σε ανθρώπινα όρια. Προσωπικά, δεν μου αρέσει να κρατάω αμυντική στάση, ούτε να δίνω στον άλλον το δικαίωμα, να νομίζει, ότι μπορεί να με ενοχλεί ανεξέλεγκτα και...ανώδυνα.
Εγώ συνήθως είμαι αυτό το άτομο που με κάνουν ότι θέλουν χάχα... Εν τέλει νομίζω πως η καλή μου διάθεση δούλεψε και σε κάθε περίπτωση έχουμε ξεκινήσει εκπαίδευση για να μένει στο πίσω δωμάτιο που δεν επικοινωνεί με το διάδρομο κι άρα δεν θα ακούγεται τόσο.... Τουλάχιστον πλέον ξέρω ότι δεν ενοχλεί ανεξέλεγκτα
Συμφωνώ όμως ότι σκεφτόμαστε το παραμικρό που κάνει ο σκύλος ενώ άλλοι ενώ μπορούν να ελέγξουν πλήρως καταστάσεις δεν το κάνουν
 


3 Ιανουαρίου 2018
9
2
42
Αυτό είναι αυτό που δεν μπορώ να βρω Όταν για τθςωρες κοινής ησυχίας λέει "να φροντίζουμε να μην ενοχλεί όλο το 24ωρο , τι ορίζεται αντικειμενικά ως ενόχληση
Στα «ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ (ΦΕΚ 15/1996)», στις "Γενικές απαγορεύσεις και υποχρεώσεις" (Άρθρο 2), αναφέρεται :

..καθ' όλες τις ώρες του 24ώρου.
Οι κάτοχοι κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Elena Sko

Active Member
20 Μαρτίου 2018
35
43
30
Στα «ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ (ΦΕΚ 15/1996)», στις "Γενικές απαγορεύσεις και υποχρεώσεις" (Άρθρο 2), αναφέρεται :

..καθ' όλες τις ώρες του 24ώρου.
Οι κάτοχοι κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων.
Το έχω υπόψιν μου, ναι, σε αυτό αναφέρθηκα. Απλά θέλω να πω πως το βρίσκω πολύ γενικό. Δηλαδή η ησυχία των περιοικων μπορεί να διαταρασσεται και με το περπάτημα του σκύλου... Βρίσκω δηλαδή υποκειμενικό το πότε ενοχλείται η ησυχία τους πώς να το πω.
 


stavpup

Member
25 Μαρτίου 2019
11
2
50
Το έχω υπόψιν μου, ναι, σε αυτό αναφέρθηκα. Απλά θέλω να πω πως το βρίσκω πολύ γενικό. Δηλαδή η ησυχία των περιοικων μπορεί να διαταρασσεται και με το περπάτημα του σκύλου... Βρίσκω δηλαδή υποκειμενικό το πότε ενοχλείται η ησυχία τους πώς να το πω.
Λενε οτι η μουσική εξημερώνει.. βάλε να παιζει κλασσικη μουσικη μηπως την ηρεμει
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Εδώ, στο παραδίπλα μου τετράγωνο, έμενε προ καιρού ένας τρελλός, που τους έβαζε κάθε μέρα, όλη μέρα, μουσική διαπασών. Τέρμα τα ηχεία μιλάμε. Ακόμη και ξύλο που έτρωγε συχνά-πυκνά, δεν πτοούνταν ο τύπος. Οτι νόμιμο ή παράνομο και να έκαναν οι γείτονές του για να γλυτώσουν, δεν τα κατάφεραν ΠΟΤΕ. Νομίζω ότι τελικά, του πήρε το σπίτι η τράπεζα και ησύχασαν οι άνθρωποι. Κι εμείς κρύβουμε τα σκυλιά μας, μη τυχόν και φταρνιστούν και ενοχληθεί κανείς. Στο δια ταύτα @Elena Sko κάνε ότι μπορείς, να μην ενοχλεί non stop. Κλείσε ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα και περιόρισέ τον όταν λείπεις, να μην ξεσηκώνεται από συνεργεία καθαρισμού, ασανσέρ και περαστικούς. Επίσης, να μην έχει πρόσβαση στις βεράντες. Φρόντισε να είσαι τυπική όσο μπορείς και σε ανθρώπινα όρια. Προσωπικά, δεν μου αρέσει να κρατάω αμυντική στάση, ούτε να δίνω στον άλλον το δικαίωμα, να νομίζει, ότι μπορεί να με ενοχλεί ανεξέλεγκτα και...ανώδυνα.
Θελω να δωσω πανω σε αυτο ενα παραδειγμα...
Οταν σπουδαζα στο διπλανο διαμερισμα ειχαν ενα μωρο. Εκλαιγε ασταματητα ολη μερα και ολη νυχτα. Κυριολεκτικα! Δεν μπορουσα ουτε να διαβασω, ουτε να κοιμηθω τιποτα. Εννοειται πως δεν ειπα ποτε τιποτα γιατι αν ειναι δυνατον παιδι ηταν...
Θελω να καταληξω πως φασαρια μπορει να κανει ενα μωρο, ενας εφηβος με νευρα, μια δυνατη τηλεοραση ενος γερου που δεν ακουει, μουσικη οπως ειπες κλπ κλπ.
Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι το μισος και η δυσαρέσκεια που κουβαλανε μερικοι. Οταν καποιος δεν θελει τα ζωα το δειχνει με καθε τροπο κ βρισκει παντοτε προφασεις...
Σαφεστατα ολα να γινονται με σεβασμο στο διπλανο μας, δεν αφηνουμε τα κατοικιδια μας να ουρλιαζουν ανεξελεγκτα, αλλα τα προειδοποιητικα γαβγισματα τους μπορει στο τελος να αποδειχθουν σωτηρια ακομη κ για αυτους τους στραβους γειτωνες...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf