πλησιαζει το καλοκαιρι κ μαζι φερνει μικρους ,επικυνδηνους φιλους....


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
αυτα που λεω μου τα λεει η γιαγια μου εγω ειμουν πολυ μιικρος για να θυμαμαι , αλλα η γιαγια ειναι εμπιστοσυνης

τα φιδια απλα δεν διναν σημασια στους σκυλους και αυτοι τα αρπαζαν απο την ουρα και τα τιναζαν , καποια στιγμη εσπαγε η σπονδυλικη

αν τα φιδια γυρνουσαν προς τον σκυλο δεν ξερω τι θα μπορουσαν να κανουν οι σκυλοι
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πάντως χαίρομαι που στη Κηφισιά δεν έχει φίδια..δεν θα το άντεχα ΚΑΙ αυτό..
Αλλά θυμάμαι πρόπερσι με έιχαν καλέσει σε ένα κτήμα φίλου στη Μήλο, όπου έχουν αρκετές οχιές και επικίνδυνες μάλιστα, ο γέρος που φυλαγε το κτήμα ..έκαιγε λάστιχα περιμετρικά του οικοπέδου και μας είχε πει ότι η μυρωδιά, (αφόρητη)..κράταγε αρκετά..και τα έδιωχνε..
Μέχρι εκει ξέρω...
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ναι, αυτό σου έλειπε..τώρα..αλλά από την άλλη και με έναν κόκορα..θα έχεις και αυγά...!!!!
Κοίτα με απασχολεί για τις καλοκαιρινές διακοπές κυρίως... Σκεφτόμουν μήπως δανειστώ για 3 βδομάδες 2-3 κότες και μετά να τις επιστρέψω... :D Τι λέτε?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γιατί καλέ, χωρίς κόκορα δεν κάνουν αυγά;

Οι κοτες οι δικές μας πάντως στο χωριό δεν κυνηγάνε φίδια.....

Αλλά αν θες σου δίνω μερικές!
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Φιδόσχοινο έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Έχει διάρκεια 4 μήνες και είναι οικολογικό και εντελώς ακίνδυνο. Εκτός από φίδια, απωθεί αρουραίους, ποντίκια κλπ. Εμείς εδώ έχουμε φίδια, αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχουμε πετύχει κανένα ούτε στην αυλή, ούτε στη βόλτα μας, παρά μόνο κάνα δυο σκοτωμένα από αυτοκίνητα στο δρόμο, αλλά όπως μου είπαν δεν είναι από τα δηλητηριώδη.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ναι, αυτό σου έλειπε..τώρα..αλλά από την άλλη και με έναν κόκορα..θα έχεις και αυγά...!!!!
κανουν αυγα χωρις κοκορα, απλα δεν ειναι γονιμοποιημενα για να βγουν πουλακια.
αυτα τα μπουκαλια -θειαφια κλπ, εγω τα φοβαμαι περισσοτερο.
αν ειναι ηδη μεσα στον κηπο φιδια, θα παραμεινουν μεσα, σωστα?
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το φιδόσχοινο παλι τι είναι;
http://www.allaboutarmy.gr/componen...roduct_id,934/option,com_virtuemart/Itemid,1/

Κανει δουλεια ομος??
Ακουγεται καλο παντος- μη τοξικο πανω απ ολα!
Το εχουν σε ενα μαγαζι που ψωνιζω κτηνιατρικα φαρμακα.

Εμεις στο χωριο δεν εχουμε μεγαλο προβλημα με φιδια!
Αλλα υπαρχουν! Και καπου καπου τους βλεπεις και στο δρομο να περνουν η να λιαζονται!

Περιση ειδαμε το βραδακι τους γειτονες μας με σεντονια και μαξιλαρια παραμασχαλα να φευγουν απο το σπιτι- ειχαν δει φιδι το απογευμα- στον πανω οροφο, φοβοντουσαν να κοιμιθουν μεσα και πηγαν και κοιμηθηκαν σε σπιτι φιλων τους.
 






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
αυτα τα μπουκαλια -θειαφια κλπ, εγω τα φοβαμαι περισσοτερο.
αν ειναι ηδη μεσα στον κηπο φιδια, θα παραμεινουν μεσα, σωστα?
Πριν την τοποθετηση κανεις και μια βολτα στον κηπο και κανεις φασαρια. Ο,τι ερπετο πιθανον υπαρχει, θα φυγει. Μετα τοποθετεις τα απωθητικά.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στο link αναφέρει ότι απωθεί όλα τα ζώα με αυξημένη όσφρηση!
Μήπως έχει πρόβλημα και ο σκύλος μας απο αυτό;
Αλλιώς φαίνεται πολύ καλό σαν ιδέα!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Πριν την τοποθετηση κανεις και μια βολτα στον κηπο και κανεις φασαρια. Ο,τι ερπετο πιθανον υπαρχει, θα φυγει. Μετα τοποθετεις τα απωθητικά.
προτιμω να φευγουν με την φασαρια που ετσι κι αλλιως κανουμε ,χωρις να βαλω απωθητικα και να τα αποσυντονισω..τα ερπετα δεν εχουν καμια ορεξη την παρτη μας, την ησυχια τους θελουν.
για ενα πολυ μικρο χωρο, πχ γυρω απο μια σκηνη η σε εισοδους σπιτιου το καταλαβαινω, σε εναν μεγαλο κηπο ομως οχι μονο δεν τα εμπιστευομαι αλλα τα θεωρω πιο επικινδυνα απο το να μην υπηρχαν καθολου τα απωθητικα αυτα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ προβληματίζομαι αρκετά για αυτά τα απωθητικά.
Πέρσυ που ρώτησα για τα μπουκάλια, μου είπαν ότι πρώτα πρέπει να ρίξω ένα άλλο φιδοαπωθητικό προιόν,(δεν θυμάμαι το όνομά του , στην όψη έμοιαζε με τραχανά) ξεκινώντας κυκλικά απο το μέσο του οικοπέδου προς τα έξω και μετά απο κανα 2 μέρες να βάλω τα μπουκάλια . Αυτό για να μην εγκλωβιστούν τα φίδια μέσα στο οικόπεδο και παίζουμε μαζί κολιτσίνα .
Θειάφι ρίχνω κάθε χρόνο,αν και δεν πιστεύω ότι κάνει και καμιά σπουδαία δουλιά, το ότι δεν έχουμε δει φίδι μέσα στον κήπο μάλλον είναι θέμα τύχης.........
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Εγω θελω να ρωτησω αν ειναι προβλημα τα κουνουπια. Ειδα σημερα πως εχουν βγει. Ειναι χαμηλα στα χορτα και πηγαινουν ολα πανω στο σκυλο. Ειναι προβλημα?

Επισης off topic θελω να ρωτησω ποια ειναι η ενεση που πρεπει να εχει καποιος για προβληματα οπως (μακρια απο εμας) φολα τσιμπημα κτλ.?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το θειάφι δεν κάνει τίποτα-έχω δεί άπειρα φίδια θειαφισμένα,μιά χαρά ήταν...συνήθως τους αρέσει να μένουν στο υγρό αυλάκι κάτω απο τις ντοματιές|(όπως τις θειαφίζεις -θειαφίζεις και το φίδι)
τα καμμένα λάστιχα κάνουν-αλλά είναι τεράστια μόλυνση του περιβάλλοντος και η μυρωδιά ειδικά το καλοκαίρι είναι αφόρητη
το φιδόσχοινο κάνει αλλά όχι για όλα τα φίδια

το τελικό είναι ότι αν το φίδι μυρίσει τροφή(κυρίως γάλα) και πεινάει μάλλον δεν το σταματάει τίποτα
αν έχει φασαρία το φίδι αποφευγει-ειδικά κραδασμοί στο χώμα είναι πολύ απωθητικοί
το σκυλί δύσκολα να το τσιμπήσει-όπως και εμάς άλλωστε(είμαστε πολύ μεγάλα θηράματα για να μας δεί ως τροφή-άρα πρέπει να νιώσει απειλή για να τσιμπήσει)
καλύτερα να μην αφήνεις να υπάρχουν μέρη για φωλιές ή μέρη για ενέδρες στον χώρο σου(π.χ. ξύλα κομμένα/ντανιασμένα-στίβες απο πέτρες ή ξερόκλαδα-κουφαλιασμένα δέντρα)

τα κουνούπια είναι πρόβλημα όπως και οι σκνίπες (τα μέν για heartworm,ιδίως στα βόρεια διαμερίσματα της χώρας-οι δέ για καλαζάρ)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το σκυλι όταν ακουσει το σούρσιμο του φιδιου θα παει από περιεργεια να δει τι συμβαινει και θα αρχισει να σκαλιζει με τη μυτη και τα ποδια.
Ειδικα τα σκυλια που πανε ολη την ωρα με την μυτη κατω, είναι τα πιο ευαλωτα. Την τρωνε στη μυτη και στο μαγουλο.

Στην εξοχη πρεπει να αποφευγουμε τα μερη με ψηλα ξερά χορτα και πολλες πετρες. Αν ο σκυλος επιμενει να πηγαινει εκει, τοτε λουρι!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Στην εξοχη πρεπει να αποφευγουμε τα μερη με ψηλα ξερά χορτα και πολλες πετρες. Αν ο σκυλος επιμενει να πηγαινει εκει, τοτε λουρι!
Εμάς δηλαδή το οικόπεδο που είναι με πέτρινη μάντρα γύρω-γύρω και έχει και μέσα πέτρινη μάντρα την κάτσαμε τη βάρκα... :(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22