πλησιαζει το καλοκαιρι κ μαζι φερνει μικρους ,επικυνδηνους φιλους....


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμάς δηλαδή το οικόπεδο που είναι με πέτρινη μάντρα γύρω-γύρω και έχει και μέσα πέτρινη μάντρα την κάτσαμε τη βάρκα... :(
Εξαρταται και φυσικα δεν χρειαζεται πανικος.
Αν οι πετρες δεν ειναι αρμολογημενες, δηλαδη αν δεν ειναι συγκολημενες με αρμό/σοβά και εχουν κενά μεταξυ τους, τοτε μπορουν να γινουν καλο καταφυγιο ερπετων.
Το προβλημα διορθωνεται ευκολα με εναν καλο μαστορα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τη βλέπω τη δουλειά να με χωρίζει ο δικός μου...:D
Πρώτα καγκέλιασα όλο το οικόπεδο και την παραμικρή γωνία για να μην έχει από πουθενά διαφυγή για τα σκυλιά, μετά ζήτησα πλέγμα ή κουνελόσυρμα σε όοοοοοοοοολα τα κάγκελα για να μη σουπιαστεί πουθενά το κουτάβι...

Τις τελευταίες μέρες τον έχω πρήξει στη φιδο-φιλολογία και αύριο θα θίξω το θέμα αρμολόγηση...
Κανα καλό δικηγόρο κανείς ρε παιδιάαααααααααα?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δηλαδή οι πέτρες είναι απλά σφηνωμένες η μία πάνω στην άλλη? δεν έχουν λάσπη ανάμεσα?
αυτό είναι η τέλεια φωλιά-ούτε επίτηδες να το κάνατε...ξερολιθιά ορίτζιναλ-έχουν φυτρώσει χορτάρια πάνω στην μάντρα?

για δικηγόρο θα σου πρότεινα τον δικό μου αλλά τελικά ο οιστρολεκές ΟΚ και δεν τον χρειάστηκα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
δηλαδή οι πέτρες είναι απλά σφηνωμένες η μία πάνω στην άλλη? δεν έχουν λάσπη ανάμεσα?
αυτό είναι η τέλεια φωλιά-ούτε επίτηδες να το κάνατε...ξερολιθιά ορίτζιναλ-έχουν φυτρώσει χορτάρια πάνω στην μάντρα?

για δικηγόρο θα σου πρότεινα τον δικό μου αλλά τελικά ο οιστρολεκές ΟΚ και δεν τον χρειάστηκα...
Θα το προσέξω αύριο που θα πάμε εκεί - σε μερικά σημεία που είναι η παλιά μάντρα νομίζω πως δεν έχει αρμό γιατί έχω δει και κάτι χόρτα να φυτρώνουν... Ή δε περιοχή είναι η φύση στα φόρτε της - απ' όλα έχει ο μπαξές! Τώρα έχασα τον ύπνο μου...:shock:
Θα του πω το μία, θα του πω δύο, θα του τα πρήξω, θα του τα κάνω τσουρέκια, αλλά θα επιμείνω να το αρμολογήσουμε να τελειώνει η υπόθεση. Κι ας έρθει και με τον Κούγια!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτό είναι θεμα πρωτα προστασιας δικια σας και μετα του σκυλου, θα του πεις. Μπορεις και να διηγηθεις και καμιά τρομερη ιστορια για μια μαντρα που την γκρεμισανε και από μεσα πεταχτηκαν δεκαδες οχιες….

Πολύ σημαντικο θεμα είναι η καθαριοτητα του ολου χωρου από πεσμενα φυλλα και το καλο κοψιμο του γκαζόν, αγριαδας και οτιδηποτε χορτου υπαρχει. Να είναι μολις μερικα εκατοστα. Οπότε παμε και μια επενδυση για μετριο χορτοκοπτικο 300€.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ε αν έρθει με τον κούγια την έχεις στο τσεπάκι την υπόθεση-δεν είδες μόλις ανέλαβε την τζούλια που βγήκε και ομολόγησε μόνη της σε πανελλαδική μετάδοση???

ντοντ πάνικ πάντως... τι διάολο-τόση φύση έχει το φίδι να πάει να βρεί ποντίκια βατράχια αυγά κλπ να φάει...γαλλικό μπουλντόγκ θα βρεί να φάει???
μην ξεχνάμε ότι το φίδι τσιμπάει για να φάει-και αφού τσιμπήσει δεν έχει δηλητήριο για αρκετό καιρό-δηλαδή ένα βιαστικό τσίμπημα μπορεί να το αφήσει νηστικό μέχρι θανάτου του κατα συνέπεια δεν τσιμπάει για ψύλλου πήδημα-αν απλά κουρέψετε τα χορτάρια ώστε να μην έχει κάλυψη/απόκρυψη απλά θα αποφευγει και να περνάει ακόμα απο τον χώρο σας
και μην αφήνετε γάλατα στα σκουπίδια έξω.τα προκαλεί πολύ η μυρωδιά του

εγώ έχω συναντήσει ίσως και εκατό φίδια απο κοντά(χωρίς σκύλο) ελάχιστα απο αυτά ήταν οχιές(τα μόνα δηλητηριώδη) και τα περισσότερα ή χάθηκαν τρομαγμένα ή έκαναν πως δεν υπάρχουν μέχρι να φύγω.

κουρεμα στα χορτάρια
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
harryf
Και τον Γκοτζίλα τον ίδιο θα φέρω για πειστήριο! Παρεμπιπτόντως ο χώρος θα καθαρίζεται - το έχουμε κατά νου - το χαρτοκοπτικό θα πάει εκεί πριν μπούμε εμείς (το σπίτι θα είναι έτοιμο τον Ιούνιο - τώρα ακόμη φτιάχνεται).

kokoni
Το φίδι μπορεί να μην γουστάρει να φάει γαλλικό μπουλντόγκ αλλά η βρωμοΚάρλα μερικές φορές συμπεριφέρεται ως κυνηγόσκυλο. Δηλαδή κολλάει τη μύτη κάτω και περπατάει μυρίζοντας. Άσε που τις προάλλες στα Βασιλικά Κτήματα ήταν για αρκετή ώρα και με τρομερό ενδιαφέρον πάνω από ένα σκουλήκι που αναδευόταν και το χάζευε λες και έβλεπε CSI... νομίζεις ότι καταλαβαίνει τη διαφορά ανάμεσα στο σκουλήκι και στο φιδάκι ο Διαμαντής? Να μην πω για το κουτάβι που θα αρχίσει τις εξερευνήσεις...
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ερπετοφωλιά 1000%

αυτό είναι ξερολιθιά παραδοσιακή-πολύ ωραίο-κρίμα να το σοβατίσεις-άσε που θα κόψεις τον δρόμο του νερού το χειμώνα που όλα πλημυρίζουν...και ίσως και να σας πέσει η μάντρα...

δύσκολα τα πράγματα...

το κουτάβι καλύτερα απο κοντά-εκεί μπορεί να φωλιάζουν και σφήκες/σκορπιοί και άλλα τσιμπησιάρικα
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
αυτό είναι ξερολιθιά παραδοσιακή-πολύ ωραίο-κρίμα να το σοβατίσεις-άσε που θα κόψεις τον δρόμο του νερού το χειμώνα που όλα πλημυρίζουν...και ίσως και να σας πέσει η μάντρα...
Αυτό είναι πολύ σωστό!
Οι ξερολιθιές αφήνουν το νερό να περάσει κι αν τις αρμολογίσεις είναι το πιο πιθανό σε κάποια δυνατή βροχή να φύγει όλη μαζί κάτω....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πανεμορφο. Εγω εχω ενα τετοιο πολυ μικρο κοματι στο κτημα και το λυπηθηκα να το σοβατισω. Μπορει να ειναι και πανω απο 100 χρονων.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν χωριζει ανισόπεδα οικοπεδα, δεν πρεπει να αρμολογηθει για τον λογο που ειπε το κοκονι. Αν ειναι στο ιδιο επιπεδο και απλα χρησιμευει σαν περιφραξη, τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Απο την μορφη του παντως φαινεται οτι χωριζει ανισοπεδα και κραταει τα χωματα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το βρήκα
Γάτες χρειάζονται
πολλές και ατάιστες-
φέρε γάτες-βάλτους νερό να έχουν συνέχεια και φαί θα βρούν μόνες τους.
μην χαλάσεις την ξερολιθιά-μιλάμε για βιότοπο και παραδοσιακή αρχιτεκτονική μαζί-κρίμα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Και μετά να ανοίξεις νέο θέμα... πως να σώσω τις γάτες από τα σκυλιά μου...
Σκέτο θρίλερ η υπόθεση. Η vrmode, να κυνηγάει τα σκυλιά, που κυνηγάνε τις γάτες, που κυνηγάνε τα φίδια, που κυνηγάνε ... τι;... δεν ξέρω...
Βρε δεν κάθεστε στην Αθήνα; Μια χαρά τσιμέντο, ούτε φίδια, ούτε τίποτα. Κατσαριδούλες αθώες και φθηνές στην εξόντωση με προιόντα που όλοι έχουμε στο σπίτι μας (βλέπε τσόκαρο...) :D
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
συμφωνω στα παντα με το κοκονι, (για τον καθαρισμο, τον τροπο που λειτουργουν τα φιδια, το να μεινει η ξερολιθια οπως ειναι)εκτος απο τις γατες που θα ειναι μπελας, διοτι το θεμα δεν ειναι πηραμε τις γατες και τις αμολυσαμε με ενα τσουκαλι νερο ...δεν θα γκαστρωνονται οι γατες? δεν θα αρρωσταινουν, δεν θα θελουν οτι οποιοδηποτε ζωο μοιραζεται τον χωρο μαζι μας?
διχως κερδος, κερατα το βλεπω εγω.
δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα παντως..και φυση και απιθανες ξερολιθιες και να μην εχουμε ερπετα.
διαλεγουμε και περνουμε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Σύντομη ενημέρωση διότι μόλις γυρίσαμε από Μεσσηνία (όπου και το εν λόγω σπίτι...)

Αποστολή εξετελέσθη αναίμακτα και χωρίς απώλειες! :D Όπερ σημαίνει ότι η μάντρα θα αρμολογηθεί (δεν χρησιμοποιείται για διαφυγές νερού κλπ. - υπάρχουν άλλα συστήματα για αυτό).

Νεότερα αργότερα μόλις συνέρθω!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
συμφωνω στα παντα με το κοκονι, (για τον καθαρισμο, τον τροπο που λειτουργουν τα φιδια, το να μεινει η ξερολιθια οπως ειναι)εκτος απο τις γατες που θα ειναι μπελας, διοτι το θεμα δεν ειναι πηραμε τις γατες και τις αμολυσαμε με ενα τσουκαλι νερο ...δεν θα γκαστρωνονται οι γατες? δεν θα αρρωσταινουν, δεν θα θελουν οτι οποιοδηποτε ζωο μοιραζεται τον χωρο μαζι μας?
διχως κερδος, κερατα το βλεπω εγω.
δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα παντως..και φυση και απιθανες ξερολιθιες και να μην εχουμε ερπετα.
διαλεγουμε και περνουμε.
δεν είμαστε γατοφόρουμ
αλλά έχω την εντύπωση πως ναι μεν μπορεί να έχουν κάποιοι γάτες ώς κατοικίδια-αλλά οι γάτες επιβιώνουν και ώς άγρια ζώα...
δηλαδή τα φίδια που λέμε...τα πάς κτηνίατρο ή ενδιαφέρεσαι αν γκαστρώνονται???
πολλά ζώα μοιράζονται ένα χώρο μαζί μας(αράχνες/μύγες/γαιοσκώληκες κ.α.)
τι τα κάνει κατοικίδια και τί άγρια?
εγώ για άγριες γάτες μίλαγα-το νερό είναι για να σε προτιμάνε
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η αγριόγατα (Felis silvestris silvestris- ευρωπαική αγριόγατα) είναι διαφορετικό ζώο από τις οικόσιτες γάτες (Felis catus), αν και μπορούν να διασταυρωθούν....
Πρόκειται για πραγματικά άγρια ζώα που δεν έρχονται σε επαφή με τον άνθρωπο!
Οι γάτες που μπορεί να "εκμεταλλευτεί" κάποιος όπως περιγράφεις παραπάνω πρόκειται για κοινές αδέσποτες γάτες οπότε ισχύουν και για αυτές ότι και για όλα τα υπόλοιπα αδέσποτα ζώα....
Άρα λοιπόν όσο δεν θέλουμε αδέσποτα και ημιδεσποζόμενα σκύλιά άλλο τόσο πρέπει να μην θέλουμε αδέσποτα και ημιδεσποζόμενα γατιά!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Βλέπω έχει ξεκινήσει ...γατολογία! Λοιπόν, γάτα έχουμε έτσι κι αλλιώς και μάλιστα φrοντίζει να με φρικάρει κάθε τόσο όταν π.χ. την πιάνω επ' αυτοφόρω στο μπαλκόνι να barf-άρει κανα σαμιαμίδι! Και φροντίζει και να μου το δείξει η σιχαμένη για να θαυμάσω το κατόρθωμά της!

Άλλες γάτες και μάλιστα "ατάιστες" δεν θα έβαζα ποτέ. Αν έπαιρνα κια άλλη γάτα θα ήταν κανονικό pet, όπως και η νυν, με ότι αυτό σημαίνει σε φαγητό, εμβόλια, στείρωση, ενδοκατοίκηση κλπ.

Άσε που η γάτα που έχουμε είναι πυροβολημένη: με τους σκύλους δεν έχει κανένα πρόβλημα (τους γουστάρει κιόλας γιατί τους θεωρεί ενδιαφέροντες δηλαδή κάτι σαν τσίρκο)- την Κάρλα μάλιστα τη γουστάρει τρελλά - αλλά με άλλες γάτες δεν...

Η εν λόγω ξερολιθιά όπως ανέφερα πριν πριν δεν παίζει ρόλο συγκράτησης υδάτων (δεν είναι παλιά - μπορεί να είναι 10 χρόνων). Μιλώντας και με τον εργολάβο-μηχανικό μπορεί να αρμολογηθεί μια χαρά (κάτι μα...ίες περί αισθητικής είπα). Εξάλλου πιο πέρα σε άλλο σπίτι - όπου η μάντρα αυτή συνεχίζει είναι ήδη αρμολογημένη - δεν το είχα προσέξει πριν.

Δικηγόρο και βαριές επιχειρηματολογίες δεν χρειάστηκα διότι όταν με είδε ο καλός μου τα χαράματα του Σαββάτου με μαύρους κύκλους γύρω από τα μάτια ("δεν κοιμήθηκα γιατί σκεφτόμουν τα φίδια - πως θα πάω εγώ σε εκείνο το σπίτι με την ερπετοφωλιά - μπλα-μπλα...") απεφάνθη άμεσα ότι φυσικά και θα το φτιάξουμε μιας και τίθεται ασφάλειας! Άρα το θέμα έληξε αισίως΄και σύντομα!

Λέω πάντως σαν πρόσθετο μέτρο, μόλις καθαριστεί το οικοπέδο και λάμπει, να περάσω και φιδόσκοινο. Αφού προηγουμένως βεβιαωθώ (ρωτώντας γεωπόνο) ότι για τα κατοικίδια είναι ακίνδυνο. Κάποια στιγμή σκέγτηκα να περάσω στα σκυλιά και κουδουνάκια (μικρά σαν αυτά που έχουν τα λουράκια γάτας) αλλά μετά θυμήθηκα ότι τα φίδια είναι κουφά και ότι μόνο οι κραδασμοί τα αποτρέπουν - αν θυμάμαι σωστά...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
περι άγριων γατιών και όχι αγριόγατων το ανάγνωσμα μέρος ελπίζω τελευταίο-

ίσως και να έχετε δίκιο-:cool:
εδώ πάντως οι γάτες δεν έχουν πρόβλημα και δεν ξεχωρίζεις τις αδέσποτες απο τις οικόσιτες-είναι όλες γάτες:)
έχω 20 χρόνια που έχω αλλάξει 7 γειτονιές και σαν πιτσιρικάς ακόμα σύνολο κοντά 30 χρόνια
θυμάμαι τις γάτες της γειτονιάς να γεννάνε και να αναπτύσονται όπου νάναι (λες και επρόκειται περι άγριων ζωων-επιπέδου ποντίκια/νυχτερίδες/σαμιαμίδια/σπουργίτια/χελιδόνια...)και να μην παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα πείνας εξαθλίωσης ή και πολλών πτωμάτων τους στο δρόμο -όπως τα αδέσποτα σκυλιά:(
Υπάρχουν χιλιάδες γκαράζ/εγκαταλελειμένα σπίτια/αποθηκάκια/καλύβια με κατσίκια/πρόβατα/γουρούνια και μοσχάρια όπου πάντα βρίσκουν λίγο νερό/λίγη ζεστασιά ή ίσκιο/και πολλά πολλά θηράματα και μαζί με το γεγονός ότι προσφέρουν υπηρεσίες εκτελεστή βλαβερών όλοι τις ενισχύουν και δεν τις πειράζουν
Δεν τις είδα ποτε στην μοίρα των αδέσποτων σκύλων
Δηλαδή στιερώνουν και τις αδέσποτες γάτες στην Αθήνα???

Μήπως υπάρχουν και αδέσποτα ποντίκια:D:D:D
Πραγματικά-τι τα διαχωρίζει?

vrmode
με την αντίδραση του συζύγου σου αδυνατώ να πιστέψω πως αναφέρεσαι σε δικηγορους...μια χαρά σας βλέπω-

Πάντως κάθε χρόνο παντού τα ίδια ακούω-ΩΩΩΩ τα φίδια κλπκλπ
Ζώα είναι και αυτά-δεν απέχει αυτή η αντίδραση ημιπανικού απο τις μαμάδες που φωνάζουν "γιωργάκη πρόσεχε μην σε δαγκώσει ο σκύλος"

αν δεν χώνεις την μούρη σου εκεί που έχουν φωλιά δύσκολο να σε πειράξουν-είπαμε-μετά το τσίμπημα μενουν νηστικά για αρκετό καιρό μέχρι να ξαναδημιουργήσουν νέα δόση
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22