που να την παω για κουρεμα;


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
γεια παιδια.πρεπει να παω την μαγια για κουρεμα γιατι το πραγμα παραγινε.παντα την πηγαινα σε εναν κτηνιατρο που την κουρευε ξερετε με την ψιλη και της αφηνε μια φουντα στο κεφαλι και μια στην ουρα... καταλαβαινετε πρεπει να την πηγαινω αλλου.αν εχετε να μου προτεινετε κατι μεσω πμ.ε rottie;; :p
Υ.Γ.η μαγια κανισσοφερνει αν εχει σημασια στην επιλογη κομμωτηριου
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ Rottweiler, έχω Νίκο! Ούτε τον κουρεύω, ούτε τον πλένω!
Δυο φορές την εβδομάδα τον χτενίζω με το γάντι και Voila!!! Κούκλος ο μικρός! :D

Οποίος θέλει να σε βοηθήσει μπορεί να σου στείλει pm. :wink:
 


elena

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2007
136
0
Heraklion
www.cookiespirit.freegr.net
γεια παιδια.πρεπει να παω την μαγια για κουρεμα γιατι το πραγμα παραγινε.παντα την πηγαινα σε εναν κτηνιατρο που την κουρευε ξερετε με την ψιλη και της αφηνε μια φουντα στο κεφαλι και μια στην ουρα... καταλαβαινετε πρεπει να την πηγαινω αλλου.αν εχετε να μου προτεινετε κατι μεσω πμ.ε rottie;;
Υ.Γ.η μαγια κανισσοφερνει αν εχει σημασια στην επιλογη κομμωτηριου
Αν μας έλεγες και που κοντά το ψάχνεις το κομμωτήριο θα βοηθούσε λιγάκι :D :D :D :D
 














nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
"γιατι να μην κουρευουμε τα σκυλια μαςςς...."

καλο θεμα... :D

ολα τα αρνητικα μου ερχονται καθε φορααα :lol: :lol:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
οταν το σκυλι τζιβιασει και ειναι πολυ δυσκολο να ξεμπερδευτει νομιζω πως ειναι αδιεξοδο..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
να το χτενίζεις καθημερίνα για να μη τζινιάσει.

εαν δεν μπορείς ή βαριέσε ΜΗΝ το πάρεις :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ΜΑΚΗΣ said:
να το χτενίζεις καθημερίνα για να μη τζινιάσει.

εαν δεν μπορείς ή βαριέσε ΜΗΝ το πάρεις :wink:

Αυτο το λες εσυ- και εγω, που ξερουμε απο σκυλια!
Ξερεις ομος οτι ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ, οτι ενα Σι Τζου πχ, θελει καθημερινα μιση με μια ωρα σχολαστικο χτενισμα.
Η οτι το Westie οπος φαινεται στης φωτογραφιες θελει στριππινγκ??
Νομιζουν οτι αυτα τα σκυλια ειναι απο μονα τους ετσι!
Και ετσι δεν πιανουν να τα περιποιουνται και οταν ειναι αργα καλουμαστε εμεις οι κομμοτριες να συμβιβασουμε τα ασυμβιβαστα.

Χτες χτενισα ενα Bobtail, τρομερο σκυλι, πανεξυπνο, γλυκυτατο!
Το καλοκαιρη την κουρεψα γουλι, επειδι ειχε τζιβιασει εντελος- ενα στρωμα δυο δαχτιλα παχος- ολο τζιβα. Σαν πανοπλια!
Χτες κανονικα παλι γουλι ηθελε!
Μου βγηκε η ψυχη, κουραστικα πααρα πολυ και η καιμενη πονεσε.
Αλλα ειναι τοσο υπομονετικη και καθησε και που και που κλαψουρισε λιγακι.
Την μουρη τους επρεπε να την κουρεψω, επειδη κατω απο το σιαγονι και τα μαγουλα τις, της κρεμοντουσαν "τουβλα" σε μεγεθος μανταρινιου!

Τι το θελει αυτος που το εχει???
Το χαραμιζει το σκυλι.

Τι τραβαμε πολλες φορες δεν λεγεται.
Μου ερχονται σκυλια μες στο τσιμπουρι- ψυλλοεκτροφεια.
Βαζεις την μηχανη και βλεπεις να τρεχουν να σωθουν και να κρυφτουν σε ολες τις μεριες.
Το μαλλι φευγει σε ενα κομματι απο το λαιμο, μεχρι την ουρα.
Και μετα μου λενε " εγω προσεχω τον σκυλο μου, τον φερνω καθε χρονο για κουρεμα!!!


Η το αλλο " θελω το κανισακι μου να το κανετε ετσι, οπος ειναι στα βιβλια και στης εκθεσεις". Ναι, αμε- αλλα αυτο θελει καθε 4-6 εβδομαδες ψαλιδι και μηχανη και 2 με 3 φορες την εβδομαδα καλο χτενισμα απο σας- απαντηση "Αααα, ναι εεε- Τοτε καντε το καλυτερα γουλι παλι!


Και τωρα και το αλλο θεμα:
Τα σκυλια, οτι και να λενε τα βιβλια- ζεσταινονται, οταν εχουν μια πανοπλια απο μαλλι πανω τους.
Εχω δει μαυρο, νεαρο Πομερανιαν, να κλαταρει σχεδον- μολις κουρευτικε χοροπηδαγε ολη μερα!
Και το μαλλι του, το επομενο φθηνοπορο ηταν και παλι μαρκη και οραιο- σαν να μην ειχε κουρευτει ποτε!

Εγω κουρευω και γατες! Τις προαλλες ηρθε μια περσικι- και αυτη με πανοπλια- δεν μπορουσε πια να αφοδευσει! Ειχε κλεισει ο πισινος απο τις τζιβες! Απο κατω απο την πανοπλια βρηκα ενα εκζεμα- σε μεγεθος παλαμης- βρωμουσε και ηταν σαν λαδομενο!
Το δερμα δεν μπορουσε να ανασανει και αντεδρασε!


γιατι να μην κουρευουμε τα σκυλια μαςςς...."

καλο θεμα...

ολα τα αρνητικα μου ερχονται καθε φορααα
Μα γιατι το λες αυτο oscar???

Εκτος απο μερικες φυλες που οντος χαλαει το τριχομα τους με το κουρεμα (π.χ Chow Chow, Samojede, Husky) , τα περισσοτερα σκυλια εποφελουνται απο το τακτικο κουρεμα- η τουλαχιστον δεν τρεχει και τιποτα, το μαλλι ξαναμακραινει και γινεται οπος ηταν, μετα απο λιγες μηνες.

Και να μην λεμε τωρα- μα στην φυση τι θα κανανε...
Απο την φυση τους, δεν θα ειχαμε και τοσο μακρυτριχα σκυλια, ουτε θα υπηρχαν εκει ( σε κλιματα) που δεν επρεπε.
Ακομα και πολλες εργασιακες φυλες, δεν ειναι δυνατον να δουλεψουν πια, λογο του υπερβολικου τριχωματος τους. Αν συνκρινουμε παλιες Φωτογραφιες απο π. χ Bearded Collie, Collie, Bobtail- με σημερνες, δεν εχουν καμια σχεση.

Εμενα ειναι βεβαια δουλεια μου- αλλα την λατρευω και θελω να την κανω καλα.
Δεν θα εκανα ποτε κακο σε σκυλια.
Αρνουμαι να κουρευω μερικα σκυλια- επειδη ξερω οτι θα υπορφερουν.
Ξερω Collie που πεθανε μετα απο κουρεμα, επειδη ντρεποταν τοσο πολυ που δεν αντεξε!
 


marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
+1000.
Εξαλλου καποιος μπορει ν παιρνει σκυλι με βασικο κριτηριο το χαρακτηρα. Αν λοιπον το μπομπτειλ ανταποκρινεται στις προσδοκιες του αλλα δε μπορει ν ασχολειται τοσο με τον καλλωπισμο του, μπορει να διατηρει το τριχωμα σε ενα βολικο μηκος.... Κι εγω του Κουκι, δεν αφηνω να κρεμονται τα μαλλια στο πατωμα.. Του τα χω μεχρι την κοιλια. Κι ετσι κ κουκλος ειναι και κομπους δεν εχει :wink:

Βεβαια αν εχεις παρει μια ρατσα με μεγαλες απιτησεισ στο χτενισμα, αλλα δε κανεις και τιποτα γι αυτο, και περιμενεις να περασει ενας χρονος, να κατακομπιασει για ν ασχοληθεις, τοτε περναμε στη σφαιρα της "απλης" ανεθυνοτητας. :evil:

Οσο για τους ψυλλους... τι να πω.... ουτε μια αμπουλα??? :x


ROTTIE: Θα παρακαλέσω να μην κάνουμε άσκοπες παραθέσεις (Quote).
Εάν θέλουμε να απαντήσουμε σε χρήστη του οποίου η δημοσίευση είναι αμέσως πριν τη δική μας, η παράθεση είναι περιττή. Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω να μην κάνουμε συνεχείς δημοσιεύσεις, την μια κάτω από την άλλη. Ότι θέλουμε να σχολιάσουμε, μπορούμε να το κάνουμε σε μια δημοσίευση.
 




marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
FrenchieFan said:
Οσο για τους ψυλλους... τι να πω.... ουτε μια αμπουλα???
ασε καλυτερα!!!
Το τι βλεπουν τα ματια μας ειναι απιστευτα!!!
Δυστυχως κατι ξερω... γνωστος μας εχει ενα κοκερ κι ενα μποξερ που μενουν μονιμα στο κηπακι. Δε τους βαζει ποτε αμπουλες κλπ. Και φυσικα ουτε λογος για σπρευ εναντια στο καλαζαρ :evil:

Πολλες φορες που πηγαινα σπιτι τους ηθελα ν πιασω το μποξερ κι επιανα τσιμπουρια! το λεγα στο γιο του κι ελεγε εεεε νταξ μωρε. θα τα βγαλει ο μπαμπας... μετα απο 2-3 μερες τα βγαζε κ ξανα παλι...

Το κοκερ δε μπορω να πω... ηταν κουρεμενο


ROTTIE: Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην κάνουμε άσκοπες παραθέσεις (Quote).
Εάν θέλουμε να απαντήσουμε σε χρήστη του οποίου η δημοσίευση είναι αμέσως πριν τη δική μας, η παράθεση είναι περιττή.
 


lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
τα γιορκι ποσο συχνα λετε να θελουν κουρεμα? εμενα ειναι 4 μηνων και βασικα εχει μπολικο τριχωμα.. λεω να το κουρεψω κατα τον ιουλιο γιατι ζεστενεται υπερβολικα γρηγορα ακομα και με 20 βαθμους..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
lindo said:
τα γιορκι ποσο συχνα λετε να θελουν κουρεμα? εμενα ειναι 4 μηνων και βασικα εχει μπολικο τριχωμα.. λεω να το κουρεψω κατα τον ιουλιο γιατι ζεστενεται υπερβολικα γρηγορα ακομα και με 20 βαθμους..
Τα Yorkshire δεν κουρευονται!!! Μονο ενα ξυρισμα στα αυτα, μυτες και τετια "καθαρισματα" γινονται.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
lindo said:
χμμ... γιατι αμα κουρευτουν ειναι εναντιων της φυσης τους??
Οχι, δεν ειναι αυτος ο λογος!
Αλλα επειδη ολα τα λεφτα στα Yorkie ειναι τα μαλλια- θα ηταν χρημα!
Και εκτος απο αυτο δεν εχουν και υποτριχομα για να ζεσταινονται παρα πολυ- αλλα μακρια μεταξενια τριχα, την οποιοα με τακτικο χτενισμα κραταμε σε καλη κατασταση και κοβουμε μονο τις μυτες, ξυριζουμε τα αυτια κλπ.