που να την παω για κουρεμα;


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
καλησπέρα!!λοιπόν το κούρεμα δεν το γλυτώνουμε..
ο μικρός χρειάζεται κούρεμα..εχει μακρίνει αρκετά το μαλλί του και έχει άρχισει να κάνει τζίβες..
μπορείτε να μου πείτε ενα καλό κομμωτήριο σκύλων στο μαρούσι για να τον παω?
κ πόσο να υπολογίζω για χτένισμα κ κούρεμα?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τι ράτσα είναι ο "μικρός" ; Είναι το κουτάβι "πενικουαηδές" που πήρες πρόσφατα;

Δεν έχει "αρχήσει να κάνει τζίβες", εσύ απλά τον παραμελείς.

Κρίμα που δεν τον χτενίζεις.

Το κόστος δεν υπολογίζεται εύκολα. Εξαρτάται από το κούρεμα που θέλεις, και το ΠΟΣΟ τον έχεις παραμελήσει (εκτός από το μέγεθος του σκύλου).

Μπορεί να κοστίζει 30 ευρώ, μπορεί να κοστίζει 200 ευρώ...
Πρέπει όταν πας, να ζητήσεις συμβουλές για το πως πρέπει να φροντίζεις το τρίχωμά του και εσύ από το σπίτι.
Θα σου γλυτώσει πολλά λεφτά, και το κυριότερο:

Ο σκύλος σου θα είναι πολύ πιο όμορφος (από οτι αν τον πας μόνο κομμωτήριο και δεν βοηθάς από το σπίτι).

Βασικό είναι να σου μάθει η κομμώτρια και πως (και πότε) να κόβεις τα νύχια του μικρού και πως να καθαρίζεις τα αυτάκια και τα δόντια του.

Ο καλλωπισμός στο σπίτι τελικά, δεν είναι "επιλογή". Είναι απαραίτητος γιατί α) δένει τον σκύλο περισσότερο με το αφεντικό του και β) βοηθάει να προλάβεις πιθανά προβλήματα υγείας στην αρχή τους -από όγκους και τσιμπούρια, μέχρι τραύματα και μολύνσεις.

Είναι ΠΟΛΛΟΙ οι "καλλωπιστές" σκύλων στην περιοχή σου. Ρώτησε τον κτηνίατρό σου, ή τις κυρίες της γειτονιάς σου με τα ομορφότερα σκυλάκια.
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
προσφατα πηγα σε μια κομμωτρια εδω στο Πειραιά που κάνει και στρίπινγκ για τα γουέστι και την ρώτησα διάφορες πληροφορίες για το κουτάβι μας

μου είπε πως το στρίπινγκ έχει απαγορευτεί στις ΗΠΑ γιατί είναι μάδημα και για κάποιους άλλους λόγους που δε συγκράτησα. και πως για να το κάνω στρίπινγκ το μικρό μου χρειάζεται μόνο για εκθέσεις κι αγώνες.
το κούρεμα είναι πολύ καλύτερο και το προτιμούν.
μου φάνηκε πολύ καταξιωμένη η κομμώτρια πάντως.. δε λέω παραπάνω για να μη θεωρηθώ ότι διαφημίζω. τιμές δε ρώτησα

πήρα μόνο λιχουδιές για τη μικρή. όταν μεγαλώσει και την κατεβάσω καμιά φορά αθήνα, θα την πάω για σπα..να σας πω και εντυπώσεις..

ως τότε θα τη κουρεύουμε σ ένα κομμωτη στη Σαλόνικα. είχαμε πάει και ένα κόκερ εκεί κ το είχε κάνει μούρλια.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
ειναι ενα μικρό μακρύτριχο 1 έτους που φέρνει σε πεκινουα?καατι τετοιο..

δεν είναι το οτι δεν τον χτενίζω,τον χτενίζω αλλα πολλες φορές δεν προλαβαίνω να του κάνω σχολαστικό χτένισμα με τα φροντιστήρια και ολα αυτα.. και ετσι σε κάποια σημεία οπως πόδια κ' λιγο πιο κάτω απ το λαιμό έχει κάνει τζίβες:(
όπως και να χει όμως καλυτερα συντηρείς τα κοντά μαλλιά σε σχέση με τα μακριά..κ' θέλω να το διορθώσω τώρα πρωτου γίνουν τα πράγματα χειρότερα..

ο κτηνίατρος μου είναι στο Ν.Ηράκλειο οπότε δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει κ' πολυ φοβάμαι πως θα μου πεί να πάω στο πετ σοπ του να μου το χτενίσουν εκει..

Οποιος λοιπόν ξέρει κάποιον καλό γκρούμερ κοντά στη περιοχή μου παρακαλώ πολύ να μου πεί!!ευχαριστώ:)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
προσφατα πηγα σε μια κομμωτρια εδω στο Πειραιά που κάνει και στρίπινγκ για τα γουέστι και την ρώτησα διάφορες πληροφορίες για το κουτάβι μας

μου είπε πως το στρίπινγκ έχει απαγορευτεί στις ΗΠΑ γιατί είναι μάδημα και για κάποιους άλλους λόγους που δε συγκράτησα. και πως για να το κάνω στρίπινγκ το μικρό μου χρειάζεται μόνο για εκθέσεις κι αγώνες.
το κούρεμα είναι πολύ καλύτερο και το προτιμούν.
μου φάνηκε πολύ καταξιωμένη η κομμώτρια πάντως..
Τίποτα από αυτά δεν αληθεύει:eek:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολλες φορες το λενε επειδιη δεν γνωριζουν να το κανουν οι ιδιοι και επειδη θελει και πολυ περισοοτερο χρονο..
Ουτε εγω δεν εχω ακουσει κατι περι αυτου οτι εχει απαγορευτει..
Αν δεν ξερεις να το κανεις ειναι λογικο πως το σκυλι θα πονεσει..
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
συνηθως οταν καποιος ειναι αρνητικος σε ολα το κανει γιατι δεν τα γνωριζει και ειναι ενας ασφαλης τροπος να δειξει οτι ξερει αφου δεν υπαρχει περιπτωση αργοτερα να φανει οτι συμφωνησε με κατι λαθος , με σκοπο βεβαια να τον προτιμησουν απο τους αλλους

επισης ριχνοντας τους αλλους φαινεται σαν να ανεβαινεις
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
αχα μαλιστα!

οπότε στρίπινγκ για τη μικρή.. έχω δει βίντεο στο γιουτουμπ που κάνουν σε γουέστι στρίπινγκ κ δε βγάζουν άχνα και λέω δε μπορεί κάποιο τρόπο θα έχουν οι μάστορες για να μη πονάει..

κ αναρωτιόμουν γιατί μου τα λέει αυτά αφού ολοι σας εδώ το λέτε πως χρειάζονται στρίπινγκ τέτοιες ράτσες.. μάλλον βαριόταν αρκετά με φαίνεται :Ρ

είπα το καταξιωμένη γιατί είδα σειρές από πτυχια, επαινους, βραβεια και δε συμμαζεύεται στο τοίχο της.. γι αυτο.. κ ο χώρος ήταν πολύ προσεγμένος. για μένα που ήρθα από πάνω μου φάνηκε πολύ καλός ο χώρος. μάλλον είμαι πίσω απ το κόσμο ε? :p

πάντως το μικρό είναι λίγο ατίθασο. στην αρχή δε καθόταν ούτε για να της βάλουμε λουρί. ευτυχώς ο άκης την έστρωσε..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
είπα το καταξιωμένη γιατί είδα σειρές από πτυχια, επαινους, βραβεια και δε συμμαζεύεται στο τοίχο της.. γι αυτο.. κ ο χώρος ήταν πολύ προσεγμένος. για μένα που ήρθα από πάνω μου φάνηκε πολύ καλός ο χώρος. μάλλον είμαι πίσω απ το κόσμο ε? :p
Οπιος εχει εναν εκτυπωτη μπορει να φτιαξει αραδες απο πτυχια μια χαρα μονος του!

Εγω ειμαι Groomer "2ης γενειας".
Ασχολουμε απο τα παιδικα μου χρονια με το "αθλημα" (η μαμα μου ειχε κομμοτηριο σκυλων στην γερμανια και τον πρωτο ολοδικο μου σκυλο κουρεψα στα 12-13 μου) και δεν εχω κανενα πτυχειο- ουτε βραβειο.
Αλλα τουλαχιστον ξερω να κανω στριπιγκ- και ξερω και να κουρευω με μηχανη και ψαλιδι- αντι να λεεω μπουρδες στον κοσμο.

Αλλα αυτο το παραμηθη, οτι το στριπινγκ απαγορευεται το εχω ακουσει πολλες φορες τωρα απο συνεδελφους που μαλλον δεν ξερουν να το κανουν ή βαριουνται!
Ειναι πολυ κουραστικη χειρονακτικη δουλεια, επιβαρυνει τους καρπους και αγκονες- και σαφος ειναι πιο ευκολα να κουρεψεις εναν σκυλο με την μηχανη!

Αλλα εχω δει και Westie με τρομερα δερματικα προβληματα- εκζεματα και πληγες. Αξηζει να στριππαρεται το καθε Westie- αλλα δυστιχος η μεγαλη μειοψηφηα περιποιεται σωστα!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
έκλεισα ραντεβού για το σάββατο σε ενα κομμωτήριο σκύλων στο μαρούσι που ακούγεται πως είναι καλό..

τους πήρα τηλ. κ' μου είπαν πως: μπανιο,κούρεμα,κόψιμο νυχιών,καθάρισμα αυτιών κ' χτένισμα ολο το πακέτο
30 ευρώ...να το πιστέψω ή μετα θα μου βγει κανένας λογαριασμός 60-70?
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
έκλεισα ραντεβού για το σάββατο σε ενα κομμωτήριο σκύλων στο μαρούσι που ακούγεται πως είναι καλό..

τους πήρα τηλ. κ' μου είπαν πως: μπανιο,κούρεμα,κόψιμο νυχιών,καθάρισμα αυτιών κ' χτένισμα ολο το πακέτο
30 ευρώ...να το πιστέψω ή μετα θα μου βγει κανένας λογαριασμός 60-70?
λογικά μου φαίνονται.. τόσα πληρωσα κι εγώ για το κόκερ που φιλοξενούσα. ΑΛΛΑ δεν είχε κούρεμα..μόνο τα αυτάκια της τα πήραν λίγο με τη μηχανή.

όσο για το στρίπινγ φρενσι φαν, θα σε προτιμήσω όταν θα την κατεβάσω τη μικρή αθήνα για διακοπές να μου την κάνεις σωστή κυρία!
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
30 ευρο κουρεμα και μπανιο (νυχια ειναι ετσι και αλλιος μερος στο πακετο- ακομα και προκτικοι αδενες) ειναι λογικη και κανονικη τιμη!



όσο για το στρίπινγ φρενσι φαν, θα σε προτιμήσω όταν θα την κατεβάσω τη μικρή αθήνα για διακοπές να μου την κάνεις σωστή κυρία!
Αμα θες- No Problem!!
Αρκει να κλεισεις απο νωρις ραντεβου, επειδη απο τον απριλι εχω "λιστα αναμονης" μεχρι και 20 ημερων!

θα με βρεις παντα εδω! Με ΠΜ. σιγουρα!
 






maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Tο strpping συνηθως εχει 50-60 ευρω..
λες να μη το ήξερα πριν την πάρω τη μικρή..? πιστεύω με κατάλληλη υπόδειξη να μάθω να το κάνω και μόνη μου. ή μήπως θέλει μόνο ειδικό?