που να την παω για κουρεμα;


lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
οκ καταλαβαινω. αλλα εχω μια απορια.. τα θηλυκα με τα αρσενικα γιορκι εχουν και τα δυο το ιδιο μακρος μαλλια?? γιατι εχω δει κατι θηλυκα που παταν τα μαλλια τους..
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η ποιοτητα του τριχωματας δεν εχει να κανει με το φυλο, αλλα γενικα με την γραμμη.

Αν προκεται για Yorkie απο γραμμη με γενικος πλουσιο μαλλι- μαλλον τα αρσενικα θα εχουν πιο πυκνο και "καλο" μαλλι, επειδη στα θυλικα ο καθε οιστρος συνηθος επιδρα με το να αραιωνει το τριχομα, να πεφτει αυξημενα κλπ.
 


lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
ενδιαφερον... Καμια φορα δυσκολευομαι να ξεχωρισω τα θηλυκα με τα αρσενικα γιατι υπαρχουν και μινιατουρες γιορκι και κανονικα.. άλλα ειναι καφε.. άλλα ειναι γκρι και άλλα σαν το δικο μου μαυρα με καφε..και πιστευα παντα οτι τα θηλυκα ειναι αυτα με τα πολλα μαλλια.. αυτη τουλαχιστοον νομιζα οτι ηταν η διαφορα..
 




lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
το διαβασα.. δεν αναφερει κατι για μινιατουρες.. Παρολα αυτα, εχουν διαφορετικα μεγεθη και τριχωμα.. (χρωμα)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
lindo, Το Yorkshire terrier έχει αυτά τα χαρακτηριστικά:

WEIGHT : Weight up to 3,1 kg (7 lbs).

HAIR : On body moderately long, perfectly straight (not wavy), glossy ; fine silky texture, not woolly. Fall on head long, rich golden tan, deeper in colour at sides of head, about ear roots and on muzzle where it should be very long. Tan on head not to extend on to neck, nor must any sooty or dark hair intermingle with any of tan.

COLOUR : Dark steel blue (not silver blue), extending from occiput to root of tail, never mingled with fawn, bronze or dark hairs. Hair on chest rich, bright tan. All tan hair darker at the roots than in middle, shading to still lighter at tips.

Οτιδήποτε άλλο είναι «Γιορκσάιροειδες» και όχι Yorkshire :wink:
 


lindo

Active Member
13 Απριλίου 2008
29
1
Αθηνα
http://skulisiazwh.blogspot.com/2007/10/yorkshire-terrier.html

Σε αυτη τη σελιδα υπαρχουν φωτο απο γιορκι τα οποια ειναι καφε!! το δικο μου ειναι μαυρο με καφε.. Φωτο του δικου μου βρισκεται στο φορουμ στην κατηγορια των Τεριε...
ΓΙ αυτο σου ελεγα για τα χρωματα τους..
Και κατι ακομα.. ειναι φυσιολογικο πιστευεις το σκυλακι μου να ειναι 2,2 κιλα??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρε Lindo, σου παραθέτω το πρότυπο και ως απάντηση μου παραθέτεις ένα link από μια ανυπόγραφη δημοσίευση ενός …blogger? :?

To πρότυπο το διάβασες? Αυτό είναι το Yorkshire! Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο… :wink:
 






clips

New Member
9 Ιουλίου 2007
1
0
Ρε παιδια, που να παω για κουρεμα το σκυλο μου? Ενα μινι σναουτσερ ειναι, και σημερα ρωτησα σε ενα μαγαζι "κομμωσεις σκυλων" και μου ειπε 40 ευρω!
Δεν παμε καθολου καλα νομιζω! και δεν θελω stripping, κουρεμα θελω με μηχανη!
Περιοχη απο Μαρουσι και πανω κατι αν γνωριζετε...
Ευχαριστω.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ρε παιδια, που να παω για κουρεμα το σκυλο μου? Ενα μινι σναουτσερ ειναι, και σημερα ρωτησα σε ενα μαγαζι "κομμωσεις σκυλων" και μου ειπε 40 ευρω!
Δεν παμε καθολου καλα νομιζω! και δεν θελω stripping, κουρεμα θελω με μηχανη!
Περιοχη απο Μαρουσι και πανω κατι αν γνωριζετε...
Ευχαριστω.
Δεν ξερω Groomer εκει περα-
αλλα αν σου ειπε 40 ευρω για κουρεμα- ειναι οντος πολλα!
Ξερεις φανταζομαι, οτι το Schnautzer θελει στριππινγκ και οχι κουρεμα επειδη χαλαει το μαλλι του???
Και 40 ευρω για στριππινγ δεν ειναι πολλα για ενα Zwergschnautzer- αν στεκεται καλα! Αν χωροπηδαει στο τραπεζι ειναι και λιγα!!!
 


liajoe

Well-Known Member
Φέρτον σπίτι μου, έχω μία μηχανή που κάνει θαύματα ... :D :D :D
Συμφωνώ:D
Βασικά η μητέρα μου κουρεύει η ίδια το σκυλάκι της.
Λέει ότι τους φέρνει πιό κοντά μια τέτοια εμπειρία.
Ε βέβαια, τι θα έλεγε, ότι η Ντόρα έιναι ικανή να
καταβροχθήση το οποιονδήποτε ξένω που θα την ακουμπήσει:D:D:D:D

Πάντως τα καταφέρνει μια χαρά!
 


sophie

New Member
18 Ιουλίου 2009
3
0
kalhmeraaa!lipon,exw ena yorkshire k 8elw na thn paw gia kurema k kalwpismo gt thn eixa kreyei monh mu k den eixa k polu megalh epituxia..akusa gia ena kalo kommothrio kapu sto marousi koda sto sta8mo..mhpws 3erei kaneis pu ine to sugekrimeno k an einai kalo??menw agia paraskeuh..opote yaxnw kati pros ta voreia..
thx ek twn proterwn
 








sophie

New Member
18 Ιουλίου 2009
3
0
αχα,συγνωμη τοτε..

εκτος απο αυτο μηπως γνωριζεις καποιο κομμωτηριο στο μαρουσι?
 


lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Είναι τεσσάρων μηνών και είναι δύο κιλά.μάλλον πρέπει να περιμένεις και άλλο για να ολοκληρωθεί το βάρος του.