προβολή αδένα τρίτου βλεφάρου


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
:shock: To cherry eye είναι κατηγορία του ectropion, το οποίο ρητά αναφέρεται στο πρότυπο ότι είναι disqualifyed ... ελάττωμα ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ δηλαδή ... το ίδιο συμβαίνει αν κάνεις πλαστική σε άλλο σημείο, αν πάς στην έκθεση μετά, δεν φαίνεται τίποτα ... ή τουλάχιστον το ρισκάρεις ... πολύ στραβά το παίρνεις όμως, δεν είναι αυτό το νόημα των εκθέσεων, είναι να επιλέξουμε τα καλύτερα ζώα προς αναπαραγωγή ... και η δικιά σου ΚΑΝΟΝΙΚΑ χάνει το παιχνίδι ... και τώρα ήρθε η ώρα να σε ξαναρωτήσω: από τον εκτροφέα, την έχεις πάρει ΓΙΑ ΕΚΘΕΣΗ?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
denis said:
δεν είναι αυτό το νόημα των εκθέσεων, είναι να επιλέξουμε τα καλύτερα ζώα προς αναπαραγωγή
Θεωρητικά όμως,γιατί στην πράξη παίρνουν μέρος και σκυλιά που δεν πρόκειται να αναπαραχθούν ποτέ όσο και αν πλησιάζουν στο πρότυπο της φυλής.Για τους εκτροφείς ο σκοπός σιγουρα είναι αυτός(θεωρητικά και πάλι,γιατί έχω συναντήσει έλληνες "εκτροφείς" που πάνε στις εκθέσεις για να ψαρέψουν πελάτες)για τους ερασιτέχνες δεν είναι χόμπυ?Κρίμα όμως αν δεν μπορέσει να πάρει μέρος σε εκθέσεις η σκύλα του psaras αφού το θέλει :( Αν την πήρε από εκτροφέα με εκθεσειακές προοπτικές,το προβληματάκι αυτό που προέκυψε δεν είναι κληρονομικό ε?Δεν μπορεί να "παραπονεθεί" εννοώ στον εκτροφέα....Που οφείλεται αλήθεια?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Psaras, παίρνοντας την δικιά μου σκύλα ήξερα ότι έχει αυτό το πρόβλημα στα μάτια (Cherry eye), και ότι ποίος ξέρει τι με περιμένει. Και η δικιά σου πρέπει να το έχει το πρόβλημα από τότε που γεννητικέ. Ο εκτροφέας δεν σε ενημέρωσε ?
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
magi said:
Psaras, παίρνοντας την δικιά μου σκύλα ήξερα ότι έχει αυτό το πρόβλημα στα μάτια (Cherry eye), και ότι ποίος ξέρει τι με περιμένει. Και η δικιά σου πρέπει να το έχει το πρόβλημα από τότε που γεννητικέ. Ο εκτροφέας δεν σε ενημέρωσε ?


και δεν φαίνεται????
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Δεν με ενδιαφέρουν σε αυτήν την φάση οι εκθέσεις έτσι και αλλιώς και ούτε η εκτροφή …..
Όμως επειδή δεν με ενημέρωσαν για το γεγονός οπωσδήποτε θα χορέψω όσους πρέπει να χορέψω μην ανησυχείτε υπομονή…
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Psaras, σε καταλαβαίνω… Εάν ήμουν στη θέση σου και είχα αγοράσει ένα show quality σκυλί, θα θεωρούσα πως με εξαπάτησαν! Μην αφήσεις το θέμα έτσι!
Θα σε παρακαλούσα να μας ενημερώνεις σχετικά με την υπόθεση, όπως επίσης και με την υγεία της μικρής σου, που είναι και το σπουδαιότερο!
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Τι σημαίνει show quality καυτάβι? και πως μπορεί ένας εκτροφέας να εγγυηθεί κατι τέτοιο?

ασ πούμε οτι είναι οι γονείς πρωταθλητές? ή οι πρόγονοί τους είναι απηλαγμένοι απο τα διάφορα κληρονομικά νοσήματα? αλλά και πάλι κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος προτού να ολοκληρωθει η ανάπτυξη του ζώου!
 






psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Παιδιά σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση αισθάνομαι ακόμα πιο δυνατός γιατί ξέρω ότι σας έχω διπλά μου .
Ευχαριστώ για τα μαιλ σας και συγγνώμη που δεν σας δίνω τα στοιχεία και εμπλεκομένους που τόσο έντονα μου ζητάτε ,
δεν το κάνω γιατί περιμένω απάντηση από τους εκτροφής που περιέργως καθυστερούν να πάρουν θέση στο πρόβλημα , αυτό δεν σημαίνει ότι τους καταδικάζω …. περιμένω .
Εμείς την Έρις την αγαπάμε και θα την φροντίσουμε έτσι και αλλιώς όμως αυτοί που έπαιξαν μαζί μας αν δεν κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν θα έχουν τοις συνέπειες που τους αναλογούν
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
ROTTIE said:
Psaras, σε καταλαβαίνω… Εάν ήμουν στη θέση σου και είχα αγοράσει ένα show quality σκυλί, θα θεωρούσα πως με εξαπάτησαν! Μην αφήσεις το θέμα έτσι!
Θα σε παρακαλούσα να μας ενημερώνεις σχετικά με την υπόθεση, όπως επίσης και με την υγεία της μικρής σου, που είναι και το σπουδαιότερο!
Εάν συνέβαινε σε εσένα αυτό μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι θα περίμενες από τους ανθρώπους που σου πούλησαν το κουτάβι ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όλα εξαρτόντε από το τι συζητήσεις είχαν προηγηθεί πριν την αγορά.

είχες ζητήση ένα εκθεσιακό κουτάβι?

ένα κουτάβι για εκτροφή?

ένα κουτάβι για φύλαξη?

κάποιο συνδυασμό από αυτά?

είχες συζητήσει το τι θα γίνει σε κάποια (οποιαδήποτε) περίπτωση κατά την οποία το κουτάβι δεν θα ανταποκρινόταν σε αυτό που ζήτησες???

το σωστό (κατά) την γνώμη μου είναι.

να στειρώσεις την κουταβίνα.

να επιστρέψεις ως ΑΧΡΗΣΤΟ το pedigree στον εκτροφέα και αυτός να σου δώσει ως αποζημίωση ένα κουτάβι της ποιότητας που ζήτησες.

το θέμα είναι.

το παίζεις???

ξέρεις εαν είναι από τον πατέρα η από την μητέρα?

μήπως θα ήταν καλύτερα λέγοντας του τα παραπάνω να σου πληρώσει αυτός (μέχρι της αξίας που έδωσες) κουτάβι από άλλη γέννα>

αυτό είναι το πιο σωστό αλλά μάλλον ανέκδοτο είναι.

αυτά.

τι να πω.

ου μπλέξεις.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
psaras said:
Εάν συνέβαινε σε εσένα αυτό μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι θα περίμενες από τους ανθρώπους που σου πούλησαν το κουτάβι ?
Εγώ, Μάνο, θα ακολουθούσα τις συμβουλές του ΜΑΚΗ και θα προσπαθούσα πάση θυσία να βρω το δίκιο μου!
Εάν αντιμετωπιζόμουν περιπαιχτικά και με απαξίωση από τον εκτροφέα, θα δημοσιοποιούσα το όνομα του και θα τον ξεμπρόστιαζα, μπας και την γλιτώσει κανας άλλος…
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
συμπληρώνω

ένα κουτάβι για pet??

εαν ζήτησε φύλακα ή pet το πήρες.

εαν ζήτησες κάτι άλλο :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Παιδιά το πρόβλημα είναι πολύ σοβαρό μερικοί έχουν δώσει ακόμα και 2000 δολάρια χωρίς να αντιμετωπίσουν πλήρως το πρόβλημα
http://www.rottweiler.net/forums/vets-corner/67220-cherry-eye-concerns.html
http://www.rottweiler.net/forums/vets-corner/62656-concerned-about-cherry-eye.html
http://www.upei.ca/cidd/Diseases/ocular disorders/nict mbr abn.htm
Έχω την καλή διάθεση να τα βρω με τον εκτροφέα εφόσον θελήσει να βρεθεί λύση δεν νομίζω ότι είναι ανέντιμοι άνθρωποι .
Έχω όλα τα εμαιλς με της υποσχέσεις τους …….
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Με ενημέρωσε ο Γιατρός ότι την Τετάρτη 1+30 θα κάνει την επέμβαση στην Έρις
Επίσης μόλις έλαβα απάντηση από τον Εκτροφέα


Hello Manolis,

How I can help you? I am not Veterinarian and Eris was in good condition when she comes to you,I don't know what happends to her after that !!!
I can't understand why you talk to me on this way! All sisters and brothers of Eris are all around the world and their owners are happy with them !!!
I wish to Eris all the best and you can help her if you find some good Vet. Clinic !!! I had sometime problems with my dogs and I immediately bring my dogs to the best clinic in my country and they always help to my dogs,that sometimes cost so much but I don't give a them,the main thing for me is to have healthy dogs !!!!!!
Please tell me how can I help you ? My friends in Thessaloniki have good Vet,maybe he can help Eris !!!
I keep my fingers to Eris and wish you all the best !!!!!!!!

Best Regards
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Λυπάμαι Μάνο, αλλά δεν βλέπω φως…
Ο εκτροφέας όχι μόνο κάνει ότι δεν καταλαβαίνει, αλλά εμμέσως πλην σαφώς σου επιρρίπτει την εύθηνη για το ...κληρονομικό πρόβλημα της Eris! Αν είναι δυνατόν!
Τι να πω…Απαράδεκτο! :evil:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
δηλαδη εαν βγει η εκτροφεας αυριο και ζητησει πισω τον σκυλο για να σου δωσει αλλο κουταβι απο αλλη γεννα... το δινεις?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95