προβολή αδένα τρίτου βλεφάρου


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Διαβαζοντας τωρα μολις την Ιστορια του Μανωλη με την Ερις.
Θελω καταρχην να πω οτι λυπαμαι με την περιπετια τους και ευχομαι η περιπετεια της μικρης να λαβει γρηγορα τελος.
Εγω σαν Εκτροφεας 12 χρονων θα προτεινα στον Μανωλη την Ερις να την δει η *************** η η ********** οι οποιες εχουν εξιδικευση στα ματια.

Θα ηθελα ομως να δωσω και μερικες απαντησεις σε ορισμενους οι οποιοι χλευαζουν τον εκτροφεα.
Πρωτα πρωτα ο Χ Εκτροφεας δεν ειναι Θεος.
Μπορει ακομη απο τις καλυτερες γενναιαλογιες να εχουμε προβληματικα σκυλια και αυτο επειδη το Rottweiler το εφτιαξε ο ανθρωπος και δεν ειναι αρχαιγονη φυλη.
Τωρα γι'αυτους οι οποιοι σταυρωνουν τον εκτροφεα θα τους πω μονο τουτου εαν ξερουνε εστω και εναν εκτροφεα παγκοσμιως που δεν εχει βγαλει κληρονομικα προβληματα οταν το Rottweiler παγκοσμιως συμφωνα με στατιστικα στοιχεια ακτινολογικων κλινικων εχουν 30-35% δυσπλασια στα ισχυα και 50% στους αγκωνες.
Βεβαια εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε..
Οποιος ασχολειται με την εκτροφη καταλαβαινει τι λεω ... για τους υπολοιπους οποιος πραγματικα ενδιαφερεται μπορει να ενημερωθει.
Γι'αυτο καλο ειναι πριν κανουμε οποιαδηποτε κριτικη ας ερθουμε ολοι στην θεση του εκτροφεα.
Απο την αλλη σεβομαι και την θεση του ιδιοκτητη και καταλαβαινω τι σημαινει να εχεις επενδυσει σε ενα κουταβι και να δημιουργειται προβλημα.

Εχω παραδειγμα καποιας κυριας οι οποια αγορασε απο πολυ γνωστο εκτροφειο της Γερμανιας κουταβι πληρωνοντας 2000 ευρω (το κουταβι παρουσιασε δυσπλασια) και ο εκτροφεας της ειπε οτι αυτα εχει η ζωη και τι να κανουμε.
Δηλαδη ρε παιδια εαν εισασταν ολοι εσεις στην θεση του Εκτροφεα θα επρεπε να βγουν ολοι οι υπολοιποι και να σας κατηγορουν?

Εγω δεν Θα εκανα ποτε επεμβαση σε ενα σκυλο εαν δεν τον εβλεπε ειδικος γιατρος,για να αποφυγω την πιθανοτητα του λαθους!!!

Βασιλης


ROTTIE: Η αναφορά σε κτηνίατρους δεν επιτρέπεται στο Forum. Αυτού του είδους οι πληροφορίες δίνονται μόνο μέσω προσωπικών μηνυμάτων.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βασίλη σεβαστή η άποψή σου, αλλά προσωπικά προτιμώ να έρθω στην θέση του πελάτη, παρά του εκτροφέα!
Ο Μάνος πλήρωσε show quality κουτάβι και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην δυσάρεστη θέση να αντιμετωπίζει ο σκύλος του ένα κληρονομικό πρόβλημα που τον αποκλείει από τις εκθέσεις.

Αυτός ο πελάτης δεν νιώθει να τον πνίγει το δίκιο? Δεν νιώθει ότι εξαπατήθηκε? Δεν νιώθει ότι περιπαίζεται από τον εκτροφέα ο οποίος, όχι μόνο του κάνει σαφές με την στάση του ότι μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται, αλλά του επιρρίπτει και από πάνω την ευθύνη λέγοντας του:
"How I can help you? I am not Veterinarian and Eris was in good condition when she comes to you,I don't know what happends to her after that !!! "

Ο εκτροφέας πουλάει τρέλα σε αυτήν την περίπτωση ή όχι?
Εγώ εάν ήμουν στη θέση του Μανόλη θα ήμουν έξαλλη με αυτήν την αντιμετώπιση!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ο Falco καλα τα λεει!!

Δεν υπαρχουν ΠΟΤΕ εγγυησεις, οταν παιρνουμε ενα ζωο!

Και ολοι, οσοι εχουν ασχοληθει με εκτροφη και εχουν μελετησει εστω στο ελαχιστο καποιες κανονες γενετικης, ξερουν οτι κληρονομικες παθησεις πηδανε και γενιες! Μεχρι και 7 και ισος και παραπανω.
Και σιγα μην μπορει να ελεγξει ενας εκτροφεας ΟΛΑ τα ατομα τον γραμμων που αναγραφονται στα πεδιγκρεε για τοσες γενιες!
Γιατι για να αποκλεισει κατι, θα πρεπει να δει οχι μονο τα ιδια τα σκυλια που αναγραφονται στα Pedigree, αλλα και τα αδελφια τους και τους απογονους τους- και μονο τοτε, αν δεν εχει παρουσιασει κανενα απο αυτα τα ζωα κατι- στην προκειμενη περιπτοση Cherry eye, να ειναι σιγουρος οτι οι γραμμες του ειναι ελευθερες.
Αλλα αυτο ειναι πραγμα αδυνατον!

Ποσο πιο ευκολη θα ηταν η εκτροφη σκυλων, αν ο Phaenotyp θα συμβαδιζε παντα με τον Genotyp!

Ας πουμε κατι αλλο:
Τι θα λεγατε τα πραγματα θα ηταν λιιιιγο αλλιως .
Η Ερις αγοραστηκε απο τον Μανωλη για εκτροφη και εκθεσεις και παλι με τα ιδια λεφτα- και μετα απο τον πρωτο οιστρο παθαινε πυομητρα και επρεπε να στειροθει!
Στειρομενα δεν πανε εκθεση- και εκτροφη επισις τελος!

Ξερω εκτροφεα που το εχει παθει, με πανακριβο σκυλι απο πολυ καλο εκτροφειο απο εξωτερικο, που ειχε πονταρει πολυ πανω του για την εκτροφη του!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
FrenchieFan

Η Ερις αγοραστηκε απο τον Μανωλη για εκτροφη και εκθεσεις και παλι με τα ιδια λεφτα- και μετα απο τον πρωτο οιστρο παθαινε πυομητρα και επρεπε να στειροθει!
shit happens.

άλλο έτυχε και άλλο κληρονομικότητα.

φυσικά και δεν μπορεί ο κάθε εκτροφέας να ελέγξει τα σκυλιά ΑΠΟΛΥΤΑ.

δεν είπε κάποιος κάτι τέτοιο.

εαν θέλει όμως να προστατέψει το όνομα του ΟΦΕΙΛΗ να κάνει κάτι και οχι ΤΟ ΚΟΥΝΈΛΙ (δεν άκουσα, πως είπατε, ορίστε ? Συγνώμη κύριε ποιός είστε?0

αυτή είναι (ακόμη μια) διαφορά του σοβαρού εκτροφέα με του αεριτζή
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
πάντως ομολογώ με μεγάλη μου λύπη ότι βλέπω εκτροφείς να δικαιολογούν τέτοιες συμπεριφορές.

ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε ότι τα σκυλιά δεν έχουν προβλήματα υγείας

ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε ότι ΕΓΓΥΑΤΕ οτι τα σκυλιά του δεν θα έχουν κάποιο βαθμό δυσπλασίας ή άλλης αρώστειας.

όταν όμως και εαν φανερωθεί κάποιο πρόβλημα ΑΚΟΜΑ και όταν ό εκτροφέας έχει κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις φανερώνετε η διαφορά του ανθρώπου με όραμα και του τυχαίου.

στην περίπτωση μας απαντήσεις του στυλ

εγώ στο έδωσα εντάξει και εσύ το χάλασες

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

μάλλον το δεύτερο δείχνουν.

Μανώλη ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ λυπάμε.

πραγμaτικά σε καταλαβαίνω.

από ανάλογο περιστατικό (κληρονομικό πρόβλημα υγείας και αντιμετώπισης εκτροφέα) άρχισα και εγώ να γράφω στο forum μπας και μπορέσω να βοηθήσω κάποιον :( :( :( :( :(
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Αγαπητή FrenchieFan ,
Είμαι από αυτούς που γνωρίζουν πολύ καλά ότι το να πάρεις κουτάβι είναι ρίσκο , το έχω αναφέρει εδώ μέσα και έχω πει ότι για αυτούς τους λόγους αν δεν υπήρχαν μικρά παιδιά στην οικογένεια μου θα έπαιρνα ενήλικο σκυλί κορυφαίας ποιότητα και μάλιστα χωρίς να δώσω ούτε ένα € , ποτέ δεν πίστεψα σε κάποιον που υπόσχετε ότι τα κουτάβια του είναι για έκθεση διότι απλά δεν μπορεί να το ξέρει κανείς αυτό άρα είναι ψέμα …
Το θέμα υγεία πάντα ήταν το σημαντικότερο για μένα πάντα εζήταγα εγγυήσεις για το ότι έχουν ελεγχτεί για κληρονομικές αρρώστια ,
Ο Εκτροφέας πρέπει να γνωρίζει Αλλά άνθρωποι ήμαστε εάν κάτι δεν πάει σωστά πρέπει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του όχι να κάνει το κουνέλι και να ρίχνει μάλιστα φταίξιμο στον αγοραστή , το κουτάβι δεν είναι μαζί μου καμιά 10αρια χρόνια 2 μήνες είναι μαζί μας , δεν καταλαβαίνω το παράδειγμα σου σε αυτήν την φάση που είμαι εγώ..
Αν ανατρέξεις στα προηγούμενα ποστ μου δεν αναφέρομαι με άσχημα λόγια ακόμα και τώρα για τον εκτροφέα μέχρι να δω πως θα πράξει, δεν τον καταδίκασα αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι είμαι μαμάκας , περιμένω να κάνει το σωστό …
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
εαν θέλει όμως να προστατέψει το όνομα του ΟΦΕΙΛΗ να κάνει κάτι και οχι ΤΟ ΚΟΥΝΈΛΙ (δεν άκουσα, πως είπατε, ορίστε ? Συγνώμη κύριε ποιός είστε?0
Αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνουμε να βρούμε τον καλό εκτροφέα και του τα σκάμε χοντρά, να χουμε τουλάχιστον μια συμπαράσραση απο μέρους του σε τέτοια σοβαρά προβλήματα!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αγαπητος Βασιλης!!

Εχεις δικιο στο οτι ο εκτροφεας πρεπει να αναλαβει καποιες ευθυνες και οτι η απαντηση του, ουτε εμενα δεν θα με ικανοποιουσε.

Τουλαχιστον να συμβαλλει οικονομικα στην επεμβαση!
Στη Γερμανια ειναι υποχρεουμενοι οι εκτροφεις- να αποκαταστησουν την λειτουγια και τυχον βλαβες στο εμπορευμα που πουλησαν- αν αυτο οφειλεται σε κληρονομικες παθησεις στην συνκεκριμενη περιπτωση και δεν ειναι αποτελεσμα κακιας μεταχειρησης.

Αν και το παραπανω ακουγεται πολυ σκληρο- αλλα ακομα και εκει ο σκυλος θεωρειτε νομικα ενα αντικειμενο ετσι ο εκτροφεας πρεπει να εξασφαλησει εγγυηση- οπος για ολα τα ανικειμενα- 2 ετης!!
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Αυτό ακριβώς εννοούσα Frienchifan!

Όσον αφορά την κληρονομικότητα στα γενετικά προβλήματα, συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ σου. Κανεις δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα σε κανέναν!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Και γω απορώ με την απάντησή σου falko :( Eκτός και αν κατάλαβα λάθος...ο εκτροφέας έπρεπε να είχε πει:"Nαι έχεις δίκιο σε όσα μου λες,κατανοώ την αγανάκτησή σου,φυσικά και δεν είμαι Θεός να μπορώ να ελέγχω 100% την υγεία του κουταβιού πριν από την γέννηση,αλλά πες μου τι λύση προτείνεις.Θέλεις να μου επιστρέψεις το κουτάβι και να σου δώσω τα χρήματα πίσω?Να σου δώσω άλλο κουτάβι?Να σου πληρώσω όλα τα ιατρικά έξοδα?θα κάνω ό,τι μου ζητήσεις για να είσαι ευχαριστημένος".Αυτό για μένα είναι ΣΩΣΤΗ αντιμετώπιση σωστού επαγγελματία.Διαφορετικά γιατί να πάρω σκυλί από εκτροφέα?Να ζευγαρώσει ο σκύλος της ROTTIE με την σκύλα του psaras και να πάρω κουτάβι από αυτούς,οι πιθανότητες για υγιή σκύλο ίσως είναι λιγότερες αλλα και πάλι είπαμε είναι και λίγο λαχειο,και θα το πάρω και πολύ πολύ φθηνότερα,σωστά?Δεν θα είναι show quality?Γιατί αυτό που θα πάρω από εκτροφέα θα είναι 100%show quality?(δεν μιλάω για την κατακτηση τίτλου)
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Η Έρις δεν ήταν νεογέννητο κουτάβι όταν την πήρε ο Psaras. Σίγουρα την είδε ο κτηνίατρος στο εκτροφείο ακόμα, και τότε δεν διαπίστωσε το πρόβλημα στο μάτι ? Το Cherry eyes εμφανίσθηκε τώρα ?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eκπλήσσομαι πραγματικά από αυτά που διαβάζω και μάλιστα απο εκτροφείς. Βασίλη, έσπευσες να υπερασπιστείς τον εκτροφέα - φίλο σου, μετά από μήνες που γνωρίζεις την ύπαρξη του forum και του rottweiler subforum, όπου και άλλοι εκτροφείς έχουν πετροβοληθεί και έχουν κληθεί να βγάλουν το φίδι από την τρύπα (Ελληνες) και το έκαναν μόνοι τους ...

Παραποιείται μάλιστα η πραγματικότητα, αφού επιμόνως ρωτάμε τον Μανώλη, ΤΙ ποιότητας κουτάβι έχει ζητήσει, και ΚΑΝΕΙΣ δεν κατηγόρησε τον εκτροφέα ... παρά στο τέλος η Rottie αφού έφριξε όπως όλοι μας από την απάντησή του.

Λυπάμαι, αλλά κανείς δεν θα μου κάνει μάθημα περί κληρονομικότητας και τυχαίας επιλογής, υπερπήδησης γενεών κλπ, τα γράφω και τα ξαναγράφω εγώ ο ίδιος εδώ και είμαι ο πρώτος που συμφωνώ με αυτά.

Αλλά εδώ συζητάμε για κάτι άλλο ...

-Εχει ή δεν έχει ectropion το κουτάβι?
Εγώ το γνώρισα από την φωτό με τη μία (άσχετα αν δεν είπα τίποτα στον Mανώλη και αυτό μπορεί να το βεβαιώσει, αλλά έχω και τα mail ... άλλη μία έμπειρη φίλη του foroum επίσης ... ένας γιατρός επίσης ... εσύ ΓΙΑΤΙ ζητάς εξέταση από άλλον γιατρό?? ΓΙΑΤΙ δημιουργείς αμφιβολίες??

-Ο εκτροφέας ΚΑΝΕΙ ή δεν ΚΑΝΕΙ την πάπια???
Εχουμε ρωτήσει επανειλημμένα τον Μανώλη, αν έχει ζητήσει ΕΚΘΕΣΙΑΚΟ ή για ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ζώο. Αν ΔΕΝ έχει ζητήσει τέτοιο, ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε ότι ο εκτροφέας είναι υπεύθυνος για οποιαδήποτε αποζημίωση ... αν έχει ζητήσει όμως, ΠΡΕΠΕΙ να πάρει άλλο κουτάβι (κρατώντας αυτό για όσους έχουν απορία) από όποια γέννα θέλει) Η τελοσπάντων να κάνει ότι λέει το συμβόλαιο ΔΕΝ ΕΧΕΙ συμβόλαιο?? Game over ... εναπόκειται στην καλοσύνη του εκτροφέα.

Και από αυτήν δεν νομίζω να έχει μπόλικη, αφού του λέει ότι
α) το κουτάβι ήρθε μια χαρά, δεν ξέρω τί έκανες στην πορεία ( ΓΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!!)
β) τα αδέρφια του είναι όλα μια χαρά (ΑΚΥΡΟ τελείως)
γ) αγαπώ τα σκυλιά μου και δεν με νοιαζουν τα λεφτά, υπονοώντας ότι ο Mανώλης ΔΕΝ???

Αυτό με την Γερμανία γίνεται και τώρα, με τον Μανώλη ... shit happens ... αν αυτοί είναι οι εκτροφείς που σε αντιπροσωπεύουν και αυτο για σένα επιχείρημα ...

Mανώλη, απευθυνομενος σε σένα και μόνο, θα σου πώ να κάνεις ότι είναι δυνατόν για να γιατρέψεις την σκύλα, είναι πολύ όμορφη και γενικά είναι κρίμα ... απευθύνσου άλλη φορά σε Ελληνα εκτροφέα ... χωρίς κάποιους να σου συστήσουν και να σου πούν, αν δεν μπορείς να έχεις επαφή μόνος σου. ΒΡΕΙΣ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ τον σωστό, τουλάχιστον έχει τηλέφωνο, διεύθυνση, δικηγόρο, και άμεση πρόσβαση ... το φωνάζαμε, το φωνάζουμε, αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ έτυχε σε σένα ... Μου είχες πεί κάποτε ότι ειχες ένα απο τα πρώτα rott στην Κρήτη και ίσως στην Ελλάδα ... απ’ότι είδες, και θα το ζήσεις δυστυχώς κι άλλο, τα πράγματα είναι ‘’λίγο’’ αλλαγμένα ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και θα ρωτήσω το εξής:

Ό psaras μας είχε πει πριν από 2 περίπου μήνες πως την Eris την αγόρασε από την Σερβία. Από την ίδια γέννα η Falco αγόρασε και εκείνη ένα θηλυκό κουτάβι. H αδελφή της Εris λοιπόν βρίσκεται και αυτή στην Ελλάδα, έχει τις ίδιες πιθανότητες να εμφανίσει το πρόβλημα και είναι ιδιοκτησία της Falco που είναι εκτροφέας.
Falko said:
Πηρε κουταβι απο ενα απο τα πιο γνωστα εκτροφεια της Σερβιας..
και εγω εχω την αδερφη της απο την ιδια γεννα..
NEW PUPPY

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τον άντρα της falco που παρενέβη χθες στην συζήτηση μας λέγοντας
Falco said:
Γι'αυτο καλο ειναι πριν κανουμε οποιαδηποτε κριτικη ας ερθουμε ολοι στην θεση του εκτροφεα.
Εάν αγαπητέ Βασίλη η δικιά σου σκύλα εμφανίσει τo ίδιο κληρονομικό πρόβλημα που εμφάνισε η Eris τι θα κάνεις? Θα εξακολουθείς να έχεις την ίδια άποψη για τον εκτροφέα από τη Σερβία ο οποίος ούτε λίγο, ούτε πολύ αποποιείται την ευθύνη και τέλος θα έβγαζες τη σκύλα από το εκτροφικό σου πρόγραμμα στειρώνοντας την ή όχι?
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Έτσι και αλλιώς εφόσον έστω και ένα κουτάβι από την γέννα έβγαλε τέτοιο σοβαρό πρόβλημα κανένα από αυτά , αρσενικό η θηλυκό δεν πρέπει να ζευγαρώσει η κάνω λάθος , ας απαντήσουν οι εκτροφείς ?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ δεν μπορώ να πώ τί θα έκανα ... θα ήταν ανάλογα την περίπτωση, τον σκύλο, και χίλια 2 άλλα πράγματα ... όταν μου τύχει και αυτό με το καλό, θα το σκεφτώ ... εδώ υπάρχει η ιδιαιτερότητα ότι δεν είναι μία δυσπλασία, B ή και C ακόμα, που μπορεί να αφήσει ανεπηρέαστο τον ιδιοκτήτη ... εδώ εμπλέκεται ΑΜΕΣΑ - με μεγάλα κόστη - μπορεί να στραβώσει κάτι, αν ο γιατρός δεν ξέρει κλπ ... επίσης εγχειρίζεις αναγκαστικά σχεδόν ...

Εδώ ο καθένας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός ...

Το θέμα είναι τί θα γίνει τώρα ... ΓΝΩΜΗ μου, παράτα τα όλα (τον εκτροφέα / εμάς / αποζημιώσεις) και ασχολείσου με το μάτι της σκυλίτσας ... και σε 2 χρόνια το ξανασυζητάμε ... :wink:
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Σίγουρα θα ασχοληθώ με την Έρις θα κάνω ότι χρειαστεί και μάλιστα εκεί που εγώ θέλω να διαπρέψει θα το κάνει είμαι σίγουρος από τώρα , αρκεί όλα ασφαλώς να πάνε καλά με το μάτι της .
Τώρα τον εκτροφέα εφόσον δεν θα φερθεί σωστά , ακόμα περιμένω , του έχω εκπλήξεις ………
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Έχω αρχίσει είδη να ενημερώνω αυτούς που γνωρίζω ότι αγόρασαν από την γέννα ,
Εύχομαι σε αυτούς να πάνε όλα καλά όμως πρέπει να γνωρίσουν τόσο το γενετικό πρόβλημα της Έρις όσο και την συμπεριφορά των εκτροφέων απέναντι μου .
Θα ψάξω να τους βρω όλους αν μπορέσω και θα τους ακόλουθο πάντα σε ότι κάνουν δίνοντας πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζουν όσοι αγοράσουν από αυτούς αν ζευγαρώσουν , βρίσκονται εύκολα μέσα από τα σίτε τους και τα quest books τους
Δεν ξέρω εάν έχω δικαίωμα να ανεβάζω στο φόρου ονόματα σίτε κλπ
Αν όχι το σέβομαι όμως όποιος επιθυμεί μπορεί να μου γράψει μαιλ
Εάν με αφήσουν οι γιατροί θα πάρω φωτογραφίες από την επέμβαση ,ελπίζω όλα να πάνε καλά θα έχετε νέα αύριο…
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαλή επιτυχία στην εγχείρηση.

Μαζέψου, ενημερώσου, και οργανώσου πριν αρχίσεις δυσφήμιση για την οποία μπορείς να κατηγορηθείς ...
Το πρώτο και κυριότερο που πρέπει να κάνεις είναι να εγχειρήσεις την σκύλα σε κρατικό πανεπιστημιακό ίδρυμα, Θεσσαλονίκη δηλ. για ευνόητους λόγους ... δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα ...

Ακόμα δεν μας έχεις πεί
-ΤΙ σκυλί είχες ζητήσει τελικά?
(για εκθέσεις/συντροφιά/φύλαξη/συνδυασμό/καλής ποιότητας αλλά για το σπίτι?)
-Εχεις συμβόλαιο?
-Εχεις pedigree?
-Εχεις οτιδήποτε που να αποδυκνείει ότι πήρες σκύλο από εκεί?

Μανώλη, συγκεντρώσου και άκου με ...
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Δεν κατηγορώ απλά ενημερώνω γιατί αγαπώ την φυλή και δεν θέλω να ζευγαρώνουν μη σωστά σκυλιά.
Μήπως νομίζεις φιλέ Ντενις πως είναι αλευρωμένος?
Την επέμβαση θα την κάνω εκεί που έχω την δυνατότητα να την κάνω ..
Ζήτησα σκυλί υγιές για οικογένεια σαν πρωταρχικό δεδομένο αλλά και για έκθεση εφόσον θα έβλεπα ότι άξιζε ίσως να πήγαινα σε διαγωνισμό υπακοής δεν είμαι εκτροφέας δεν με ενδιαφέρουν τα άλλα ….
-Έχεις συμβόλαιο? ΟΧΙ
-Έχεις pedigree? ΝΑΙ
-Έχεις οτιδήποτε που να αποδεικνύει ότι πήρες σκύλο από εκεί?
Έχω απόδειξη από τράπεζα με προκαταβολή 200€
και εξόφληση 800 € ,μέσα και μεταφορικά , βιβλιάρια γιατρών από Σερβία Ελλάδα και άλλα στοιχεία
Όμως δεν θέλω να πάω ενάντια σε κανένα θέλω η τα λεφτά μου πείσω η ένα άλλο κουτάβι από άλλη γεννά ..τέλος

Συγκεντρώνουμε στην υγεία της Έρις και στην εκπαίδευση της στην υπακοή
απλά ενημερώνω
Γνωρίζω ότι θες να με προστατέψεις και σε ευχαριστώ Ντενις και εσένα και τα άλλα παιδιά…
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981