σκεφτομαι για boxer ή American Staffordshire Terrier


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
καλησπερα σας..
ειμαι 42 και θελω να παρω ενα σκυλο που ενω εχω κηπο τον θελω και σύντροφο στο σπιτι.
Σκεφτομαι το boxer ή το American Staffordshire Terrier.
Λειπω απο 7 το πρωι εως 4 το μεσημερι λογο εργασιας.
...μπορω να το βγαζω βολτα ΘΕΛΩ να το παω σε ειδικο για εκπαιδευση
αλλα πάνω απο ολα θελω να ειναι ... "αυθεντικο" γι αυτο και θελω να το ψαξω παρα πολυ...
καταρχας γαι την επιλογη του boxer συμφωνητε? ενα καλο εκτροφειο να το βρω?
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλησπέρα!
Είχες πάλι σκύλο;
Τα boxer γενικά είναι μια καλή ράτσα για πρωτάρηδες από άποψη απαιτήσεων, αλλά όσο αφορά τα AmStaff είναι φυλή που κατ' εμε χρήζει χειρισμού από έμπειρους ιδιοκτήτες μια και πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην σωστή κοινωνικοποίηση τους από νωρίς κλπ

Αν θέλεις, δώσε μας μερικές ακόμη πληροφορίες για την καθημερινότητα σου και τις δυνατότητες σου για να σε βοηθήσουμε εφόσον το επιθυμείς στο θέμα απόκτησης σκύλου. Φυσικά, πέρα κάθε άποψης, εσύ είσαι αυτός που γνωρίζει καλύτερα αν μπορεί να ανταπεξέλθει επαρκώς στις ανάγκες της φυλής που θα επιλέξεις. Εμείς συμβουλές δίνουμε...

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θες οπωσδήποτε καθαρόαιμο; όχι τίποτα άλλο, τα καταφύγια σφύζουν από υπέροχα ημίαιμα...
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
το μονο που δουλευω το πρωι...μεχρι τις 4 .
μετα μπορω να ασχοληθω...
η εμπειρια μου ειναι ενα σιχ τσου για 6 μηνες που αναγκαστηκα να το δωσω για ασχετους να σου πω λογους αλλα τωρα που μενω πλεον μονος μου θελω ενα σκυλο για συντροφο και στο σπιτι αλλα και στο να τον βγαζω βολτες γιατι πρεπει να ....κουνηθω.
Τα boxer με εχουν μαγεψει γιατι εχει ενας γνωστος μου αλλα θελω ενα και...καθαροαιμο..
Νοιωθω πλεον οτι μπορω να προσφερω σε ενα σκυλο τοσα ωστε να μη του λειψει τιποτα
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
κατα πρωτον πρεπει να βεβαιωθεις πως οτι παρεις δεν θα βρεθει κανενας σχετικος η ασχετος λογος να ξαναδωσεις το σκυλι, το επιχειρημα 'τωρα που μενω μονος μου" ενδεχομενως να αλλαξει..
φιλικα στο λεω αυτο γιατι διαβαζουμε πολλα

κατα δευτερον, πρεπει να παρεις ενα θηλυκο αμσταφ απο επισημο εκτροφεα, να το ξεκινησεις βασικη οσο πιο συντομα, και στο καπακι καντου φυλαξη να τρελαθεις!!

για να δεις σκυλια πανε σε καμια εκθεση μορφολογιας να δεις να μιλησεις και να συγκρινεις
νομιζω 14 οκτ. εχει στο αεροδρομιο
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Όχι αυτός ο...λόγος δεν πρόκειται να ξαναπαρουσιαστει άρα μπορώ άνετα χωρίς να σκέφτομαι συνεπειες να πάρω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τον σκύλο που θέλω.
Δεν θα ήθελα να περιμένω μέχρι Τον Οκτώβριο αλλά και σε έκθεση να πάω. . Θα βγάλω συμπέρασμα? Δεν γνωρίζω τίποτε από μποξερ.
Είδα στο YouTube για ένα κυριο ..
Ιωάννης Βλάχος που ασχολείται αποκλειστηκα με μποξερ και σκέφτομαι να απευθυνθώ σε αυτόν.
Γνωρίζει κάποιος τι και πως ??

Ps:θηλυκό αμσταφ? ?απλά το googlaro
 
Last edited:


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Δεν θα ήθελα να περιμένω μέχρι Τον Οκτώβριο αλλά και σε έκθεση να πάω. . Θα βγάλω συμπέρασμα? Δεν γνωρίζω τίποτε από μποξερ.
μα πως θα παρεις ενα σκυλο μη γνωριζοντας τιποτα για αυτον;
γιαυτο σου λεω ενημερωσου ψαξου μεχρι να αποκτησεις αποψη και κριση να αρχισεις να αντιλαμβανεσαι τις διαφορες για να δεις τι σου ταιριαζει περισσοτερο, πηγαινε σε εκθεσεις να δεις να συγκρινεις να μιλησεις με εκτροφεις, κανε ερευνα..
μη νομιζεις οτι θα πας να παρεις μποξερ και οοοολα τα μποξερ του κοσμου ειναι τα ιδια ειτε σε μορφολογικα χαρακτηριστικα ειτε θεματα υγειας-χαρακτηρα-ταπεραμεντου.
μην ξεχνας οτι τα μποξερ ειναι σκυλια εργασιας, αυτο απο μονο του θελει μελετη..
 
  • Like
Reactions: koumparos7


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Ναι έτσι όπως το θέτεις εννοείται ότι ήδη έχω ξεκινήσει προεργασία και ενημέρωση.
Για τον κο Ιωάννη Βλάχο μήπως γνωρίζεις? ?
 






koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Μόλις έμαθα ότι τα boxer αν και κοντότρυχα μαδάει συνέχεια.
Αν είναι δυνατόν ξέχασα να αναφέρω ότι είχα Δαλματιας αρσενικο για 3 χρόνια και από τρίχα. ..ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΆΝΤΑ ...σακούλες έβγαζα καθημερινά από το σπίτι.
Αυτό για την τρίχα διορθώνεται? Ισχύει για τα μποξερ?
Το θηλυκό αμσταφ που ανέφερες παραπάνω. .βγάζει τρίχα κι αυτό? ?
 




koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Δημήτρη ...Ναι για να είμαστε ειλικρινείς έτσι απλά. ..Μετά το Δαλματιας και διαβάζοντας ότι το μποξερ είναι στο ίδιο επίπεδο τριχόπτωσης πίστεψε με ..για μόνος μου στο σπίτι είναι πολύ ....πάρα πολύ.
Μόνος μου εμένα και με το Δαλματιας και είχα πιξει στην τρίχα.
Τώρα βγαίνω εκτός τίτλου (μήπως να τον άλλαζα κιόλας??) Και είδα το
Ντόγκο ντε Μπορτώ το οποίο με γοητευσε πραγματικά .Πανακριβου βέβαια
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Μόλις έμαθα ότι τα boxer αν και κοντότρυχα μαδάει συνέχεια.
Αν είναι δυνατόν ξέχασα να αναφέρω ότι είχα Δαλματιας αρσενικο για 3 χρόνια και από τρίχα. ..ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΆΝΤΑ ...σακούλες έβγαζα καθημερινά από το σπίτι.
Αυτό για την τρίχα διορθώνεται? Ισχύει για τα μποξερ?
Το θηλυκό αμσταφ που ανέφερες παραπάνω. .βγάζει τρίχα κι αυτό? ?
να τολμησω να ρωτησω γιατι το Δαλματιας το ειχες 3 χρονια ενω ζουνε πανω απο 10 χρονια;
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Φυσικά μπορείς να ρωτήσεις και θα σου απαντήσω ειλικρινά.
Το βρήκα σε μεγάλη ηλικία στο δρόμο. .
Αδύνατο κακόμοιρο βρώμικο εγκαταλελημενο.
Πήγα στα μαγαζιά τριγυρω ρώτησα κάνεις τίποτα.
Το πήρα το περιποίηση κα του έδωσα "ζωη" ξανά θα τολμήσω να πω αλλά δεν ηρεμούν με τίποτα. Μου έφευγε με την πρώτη ευκαιρία συνέχεια.
Είχα αφίσες έτοιμες ώστε όταν φύγει κα το ξαναβρώ. Με την οικογένεια μου του δώσαμε τόση αγάπη που..Όταν έφυγε για τελευταία φορά και δεν μπορούσα να το βρω με τίποτα. Απλά εκλαψα και σήκωσα τα χέρια ψηλά.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Δημήτρη ...Ναι για να είμαστε ειλικρινείς έτσι απλά. ..Μετά το Δαλματιας και διαβάζοντας ότι το μποξερ είναι στο ίδιο επίπεδο τριχόπτωσης πίστεψε με ..για μόνος μου στο σπίτι είναι πολύ ....πάρα πολύ.
Μόνος μου εμένα και με το Δαλματιας και είχα πιξει στην τρίχα.
Τώρα βγαίνω εκτός τίτλου (μήπως να τον άλλαζα κιόλας??) Και είδα το
Ντόγκο ντε Μπορτώ το οποίο με γοητευσε πραγματικά .Πανακριβου βέβαια
Καλος ήρθες στην παρεα.καλο θα ήτανε να κάτσεις να δεις μερικές ράτσες να τις βάλεις κατω να διαβάσεις καλα και οταν καταλήξεις σε μια δυο τότε ρωτάς για μια γνωμη στο φόρουμ.δεν γίνεται να ανοίγεις θεμα για κάποια σκυλιά και για λόγους τριχόπτωσης να σκέφτεσαι να αλλάξεις ράτσα.λιγο πολυ ολα μαδανε.φιλικα παντα..μην παρεξηγηθω:sneaky:
 
  • Like
Reactions: koumparos7


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Έχεις απόλυτο δίκιο ..Και εννοείται δεν παρεξηγώ. .
Το ένα το βρήκα είναι το
Ντόγκο ντε Μπορτώ...εάν έχεις να μου προτείνεις και εσύ κάτι...ευχαρίστως.
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Όλες οι ψυχούλες εχουν τις ιδιαιτερότητες τους,Μα πανω απ´ολα ειναι ψυχούλες.ειναι πολυ ωραίο να διαβάζεις για την καθε ράτσα ξεχωριστά ακομα και αν δεν ειναι της επιλογής σου.μην κανείς βιαστικές κινήσεις ψάξε βρες και εχε υπομονη μεχρι να βρεις την κατάλληλη γεννά για τον σκύλο που θες.ως τότε διάβασμα πολυ διάβασμα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Έχεις απόλυτο δίκιο ..Και εννοείται δεν παρεξηγώ. .
Το ένα το βρήκα είναι το
Ντόγκο ντε Μπορτώ...εάν έχεις να μου προτείνεις και εσύ κάτι...ευχαρίστως.
Εγω δεν γνωριζω,σιγουρα θα σου εξηγήσουν κάποια πραγματα κάποια αλλα μέλη
 
  • Like
Reactions: koumparos7


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Μπήκα και διάβασα σχεδόν για όλα τα L που δεν βγάζουν πολύ τρίχα. Τα Τεριέ πχ αναφέρουν όλοι ότι δεν είναι για αρχάριους ...γι αυτό και τα αφήνω. ..
Το Ντόγκο ντε Μπορτώ είναι και του μεγέθους που θέλω είναι και για βόλτες είναι και για διαμέρισμα είναι και φιλικό με παιδιά. .εκπαιδευεται και δεν βγάζει ΤΗΝ τρίχα.
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Χίλια συγνώμη επειδή είμαι στη δουλειά από το κινητό. ..Μπορεί κάποιος να μου πει πως αλλάζω τον τίτλο του θέματος? ?
Τα tags ...πάτησα επεξεργασία και τα άλλαξα αλλά τον τίτλο. ..
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU