σκεφτομαι για boxer ή American Staffordshire Terrier




koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Ολα τα κοντοτριχα βγαζουν ΤΗΝ τριχα...
Και τα ντογκ ντε μπορντω εχουν δυσκολιες στο χειρισμο τους.
Με επαγγελματία εκπαιδευτή και περιποίηση από εμένα. .πιστεύω να ανταπεξελθω .Το θέλω πολύ να ανταπεξελθω άρα. ..θέληση να υπάρχει.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Κουμπάρε...καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μεγαλόσωμος σκύλος που να μην αφήνει τρίχα λες ε...
κατάλογος1.jpg (y)

Τα Dogue de Bordeaux εκτός από τρίχα, αφήνουν και τεράστιες χλαπάτσες, που τις βρίσκεις ακόμη και στο ταβάνι. Ολη την ώρα. Κάθε μέρα. Για όλη τους την ζωή.

"Σκύλος καθαρόαιμος, εδώ και τώρα" και "Δεν μπορώ να περιμένω", είναι πάρα πολύ κακοί συμβουλάτορες.
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Οτι βγαζουν σαλια το ξερεις ε?
Πουθενά όμως δεν το διάβασα ως..μιζών θέμα. ..Απλά διάβασα λίγο περισσότερο από τα άλλα. .οκ δεν μπορούμε να έχουμε και ρομπότ δίπλα μας..Με την τρίχα έχω θέμα πολύ. ..
Έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο? ?
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Κουμπάρε...καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Μεγαλόσωμος σκύλος που να μην αφήνει τρίχα λες ε...
View attachment 59109 (y)

Τα Dogue de Bordeaux εκτός από τρίχα, αφήνουν και τεράστιες χλαπάτσες, που τις βρίσκεις ακόμη και στο ταβάνι. Ολη την ώρα. Κάθε μέρα. Για όλη τους την ζωή.

"Σκύλος καθαρόαιμος, εδώ και τώρα" και "Δεν μπορώ να περιμένω", είναι πάρα πολύ κακοί συμβουλάτορες.
Οκ με...συντρίψες με..διελυσες.
Και διάβασα πάρα πολλά γι αυτό αλλά το συγκεκριμένο πουθενά.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Δεν μπορω να μην γραψω οτι με ενοχλησε το θεμα με το Δαλματιας!
Αντι να τυπωνεις αφισακια για την επομενη φορα θα μπορουσες να φροντισεις να μην το χανεις.....λιγο ανευθυνο μου φανηκε!
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
και νομιζεις τωρα εσυ οτι με μια περιγραφη που διαβασες στο πετ.γρ βρηκες τον σκυλο των ονειρων σου; αντε ετσι νομιζεις ειναι; σου μιλαω απτο πρωτο ποστ για ερευνα και μελετη πανω στην καθε φυλη για να καταληξεις και μετα στον καθε εκτροφεα και σε καθε ποστ αλλαζεις ρατσα...πλακα μας κανεις; ξερεις τι αναγκες εχει ενα ddb, ξερεις τι δουλεια και τι εμπειρια χρειαζεται; τι εξοδα εχει μηπως εχεις ιδεα; στα λεω φιλικα μη με παρεξηγεις, αμα θες παρε και κροκοδειλο δεν αλλαζει κατι για μενα, εσενα ομως θα σου σβουριξει το κεφαλι μολις αυτο που βλεπεις στο γκουγκλ και οτι διαβαζεις για αυτο ξαφνικα αποκτησει πετσες και κοκκαλα και αρχισει να απαιτει;
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Πάρε έναν σκύλο που θα τον βλέπεις και θα σε κάνει να τον γουστάρεις. Από την στιγμή που λες οκ είμαι μέσα και είσαι μεγάλος άνθρωπος όλα γίνονται. Μην σε νοιάζουν τρίχες κλπ για 2 λόγους 1./ όλα κάτι βγάζουν και 2./ όταν αύριο δεις το σκυλί που σου άρεσε και πεις τι μλκ έκανα που δεν το πήρα για τις τρίχες θα είναι αργά.
Ψάξε δες όλες τις ράτσες, διάλεξε αυτά που σου αρέσουν και δες πια είναι πιο κοντά στον χαρακτήρα που θες.
 
  • Like
Reactions: koumparos7


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Δεν μπορω να μην γραψω οτι με ενοχλησε το θεμα με το Δαλματιας!
Αντι να τυπωνεις αφισακια για την επομενη φορα θα μπορουσες να φροντισεις να μην το χανεις.....λιγο ανευθυνο μου φανηκε!
Ίσως έτσι διαβάζετε αλλά δεν ήταν έτσι .Όταν μένεις με άλλα άτομα μαζί δεν γίνεται να τα.....δέρνει για να κλείνουν την πόρτα ...την γκαράζ πόρτα κλπ...
Παίζουν πολλά ρόλο και ειδικά το συγκεκριμένο απλά. ..Όταν έβλεπε άνθρωπο να φεύγει...έτρεχε να εκμεταλευΤΕΙ το λάθος του ώστε να βγει αμέσως εξω
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Πάρε έναν σκύλο που θα τον βλέπεις και θα σε κάνει να τον γουστάρεις. Από την στιγμή που λες οκ είμαι μέσα και είσαι μεγάλος άνθρωπος όλα γίνονται. Μην σε νοιάζουν τρίχες κλπ για 2 λόγους 1./ όλα κάτι βγάζουν και 2./ όταν αύριο δεις το σκυλί που σου άρεσε και πεις τι μλκ έκανα που δεν το πήρα για τις τρίχες θα είναι αργά.
Ψάξε δες όλες τις ράτσες, διάλεξε αυτά που σου αρέσουν και δες πια είναι πιο κοντά στον χαρακτήρα που θες.
Για να είμαι ειλικρινής χωρίς φυσικά να θέλω να μειώσω τη σημαντικη βοήθεια από τα υπόλοιπα μέλη ..
Μου έδωσες την καλύτερη συμβουλή πιστεύω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία, για το ότι έχανες επανειλημμένα, τον σκύλο σου.
Ταυτότητα φόραγε;
Microchip είχε;
[καλά...προφανώς όχι, ρητορικές είναι, μην δίνεις σημασία]
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
και νομιζεις τωρα εσυ οτι με μια περιγραφη που διαβασες στο πετ.γρ βρηκες τον σκυλο των ονειρων σου; αντε ετσι νομιζεις ειναι; σου μιλαω απτο πρωτο ποστ για ερευνα και μελετη πανω στην καθε φυλη για να καταληξεις και μετα στον καθε εκτροφεα και σε καθε ποστ αλλαζεις ρατσα...πλακα μας κανεις; ξερεις τι αναγκες εχει ενα ddb, ξερεις τι δουλεια και τι εμπειρια χρειαζεται; τι εξοδα εχει μηπως εχεις ιδεα; στα λεω φιλικα μη με παρεξηγεις, αμα θες παρε και κροκοδειλο δεν αλλαζει κατι για μενα, εσενα ομως θα σου σβουριξει το κεφαλι μολις αυτο που βλεπεις στο γκουγκλ και οτι διαβαζεις για αυτο ξαφνικα αποκτησει πετσες και κοκκαλα και αρχισει να απαιτει;
Με έβαλες στην θέση μου και καλά έκανες ...δυστυχως πρέπει να παραδεχτώ τα παραπάνω. Και φυσικά δεν σε παρεξηγώ. .για ψυχούλες μιλάμε όχι για πράγματα. .κάθε συμβουλή ..παρατήρηση. .είναι καλόδεχόυμενη.
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία, για το ότι έχανες επανειλημμένα, τον σκύλο σου.
Ταυτότητα φόραγε;
Microchip είχε;
[καλά...προφανώς όχι, ρητορικές είναι, μην δίνεις σημασία]
Πριν 20 χρόνια που το είχα όχι. ..Ούτε καν γνώριζα ότι υπήρχαν. .εκείνες τις περιόδους το ίντερνετ δεν ήταν..τόσο διαδεδομένο ώστε να μπορείς να διδαχτείς πράγματα ή έστω να καταλάβεις που πρέπει να ρωτήσεις.
 






koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Ας πούμε σκυλιά που μου αρέσουν εμένα

Cane corso
View attachment 59110


Caucasian
View attachment 59111


Και τα the best

Groenendael
View attachment 59112
Το Cane Corso μαζί με το boxer και το american Terrier ήταν από τα πρώτα που...αλλά έμεινα στο μποξερ γιατί τα άλλα 2 δεν είναι για αρχάριους ...
Και δεν το παίζω. ..έξυπνος ΕΊΜΑΙ αρχάριος
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κουμπαρε, συγγνωμη κιολας, αλλα γιατι ψαχνεις ρατσες, οταν σε ενοχλει τοσο πολυ η τριχα;
Ολα τα σκυλια μαδανε. Αυτο το "μαδανε λιγο ή πολυ" ισχυει γι αυτους που δεν εχουν προβλημα. Για σενα που δεν αντεχεις την τριχα, το "λιγο", θα σου φαινεται βουνο. Τριχα στα ρουχα, τριχα στα επιπλα, τριχα στα πιατα, τριχα στο μπανιο, τριχα παντου. Οταν αυτο προστεθει κ με τα υπολοιπα του σκυλου, θα μετανιωσεις ασχημα κ θα ειναι αργα.

Για μενα λοιπον, καλυτερα να μην παρεις σκυλο. Για να εχεις σκυλο πρεπει να ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με την τριχα ή τα σαλια. Οτι βιταμινες και να δωσεις στον σκυλο, οσο κ να τον χτενιζεις κ να τον περιποιεισαι, θα μαδαει...
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
@koumparos7 ναι είσαι αρχάριος οκ.
Εδώ μέσα όλοι οι υπόλοιποι μαζί με το ομφάλιο λώρο όταν γεννηθήκανε είχαν και ένα σκύλο μαζί τους ή το πήγαν σιγά σιγά από κοκόνι και προχωρήσαν.
Είσαι αρχάριος; ναι και το ξέρεις άρα +1 πόντους για εσένα. Ασχολήσου, έχεις και την άνεση για εκπαιδευτή άρα όλα μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: koumparos7


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Κουμπαρε, συγγνωμη κιολας, αλλα γιατι ψαχνεις ρατσες, οταν σε ενοχλει τοσο πολυ η τριχα;
Ολα τα σκυλια μαδανε. Αυτο το "μαδανε λιγο ή πολυ" ισχυει γι αυτους που δεν εχουν προβλημα. Για σενα που δεν αντεχεις την τριχα, το "λιγο", θα σου φαινεται βουνο. Τριχα στα ρουχα, τριχα στα επιπλα, τριχα στα πιατα, τριχα στο μπανιο, τριχα παντου. Οταν αυτο προστεθει κ με τα υπολοιπα του σκυλου, θα μετανιωσεις ασχημα κ θα ειναι αργα.

Για μενα λοιπον, καλυτερα να μην παρεις σκυλο. Για να εχεις σκυλο πρεπει να ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με την τριχα ή τα σαλια. Οτι βιταμινες και να δωσεις στον σκυλο, οσο κ να τον χτενιζεις κ να τον περιποιεισαι, θα μαδαει...
Πήρες και ένα like γι αυτό που μου έγραψες. ..αλλά εγώ θα επιμείνω.
Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά. .δεν θα πω όχι. ..αλλά πονάει χέρι κόψει κεφάλι. .δεν συμφωνώ. Το καλύτερο πιστεύω είναι αυτό που έγραψε ο φίλος Albatross. .Το θέμα είναι η θέληση και η καλοψυχια. Αν υπάρχει στο τέλος όλοι βρίσκουν το αλλά τους μισο ακόμα και στο θέμα του σκύλου. ..συντρόφου.
Σεβαστή φυσικά η γνώμη σου..προς θεού.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki