σκεφτομαι για boxer ή American Staffordshire Terrier


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
@koumparos7 ναι είσαι αρχάριος οκ.
Εδώ μέσα όλοι οι υπόλοιποι μαζί με το ομφάλιο λώρο όταν γεννηθήκανε είχαν και ένα σκύλο μαζί τους ή το πήγαν σιγά σιγά από κοκόνι και προχωρήσαν.
Είσαι αρχάριος; ναι και το ξέρεις άρα +1 πόντους για εσένα. Ασχολήσου, έχεις και την άνεση για εκπαιδευτή άρα όλα μια χαρά.
Έτσι το βλέπω ακριβώς. ..σωστός.
 




Vromet

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2016
82
116
Θα συμφωνησω με τον @skylakos .Οταν εχεις σκυλο εχεις σκυλο.Αυτο σημαινει οτι θα ''ανεχτεις'' τα παντα για 12-15 χρονια. Αν σου φαινονται πολλα καλυτερα μην παρεις σκυλο.Ο σκυλος και τριχα θα χασει,σαλια θα εχει ,θα γαυγισει και θα αρρωστησει. Επισης επειδη ,οπως λες,δεν εισαι αρχαριος δεν παει να πει οτι οι ρατσες που σε αρεσαν δεν ειναι για εσενα.Ο σκυλος πρεπει να ταιριαζει με τα χαρακτηρηστικα σου και με την ζωη σου και οχι τι σου αρεσει εσενα εμφανισιακα.Και εμενα μου αρεσουν τα γαλλικα μπουλντογκ δεν εχω ομως γιατι το σκυλι δεν ταιριαζει με εμενα και στο τροπο ζωης μου.Παντα φιλικα μην παρεξηγησεις!:)
 
  • Like
Reactions: koumparos7


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Πήρες και ένα like γι αυτό που μου έγραψες. ..αλλά εγώ θα επιμείνω.
Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά. .δεν θα πω όχι. ..αλλά πονάει χέρι κόψει κεφάλι. .δεν συμφωνώ. Το καλύτερο πιστεύω είναι αυτό που έγραψε ο φίλος Albatross. .Το θέμα είναι η θέληση και η καλοψυχια. Αν υπάρχει στο τέλος όλοι βρίσκουν το αλλά τους μισο ακόμα και στο θέμα του σκύλου. ..συντρόφου.
Σεβαστή φυσικά η γνώμη σου..προς θεού.
Με αυτο που λες, εσυ αναιρεις τον εαυτο σου. Εχεις απορριψει ρατσες λογω τριχας! Αυτη την επιμονη ειδα κ σε συμβουλευσα να μην παρεις σκυλο. Προτιμουσα να ελεγες "λογω μεγεθους",κτλ. Αλλα να αλλαζεις ρατσες λογω τριχας; Σημαινει οτι για σενα ειναι πολυ σημαντικο κ δεν ξερω αν η καλη σου θεληση σε βοηθησει για τα επομενα 10-15 χρονια.

Για το like που αναφερεις, δεν θα σχολιασω.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Θα το πω γιατί θα σκάσω.
Την Τετάρτη ήμουν σε ένα σκυλοπάρκο με την Άιρα που πηγαίνουμε συχνά, έχει πολλά σκυλιά εκεί και επειδή γνωρίζονται πολύ καιρό τώρα παίζουν και τρέχουν σαν χαζά άρα την πάω συνέχεια εκεί. Έρχεται ένα παιδί με ένα ημί πιτμπουλ της κοπέλας του ο οποίος έρχεται και αυτός συνέχεια αλλά δεν είμαστε ποτέ τις ίδιες ώρες μαζί. Μόλις μπαίνει στο πάρκο λέω στην Άιρα να μαζευτεί δίπλα μου γιατί ξέρω ότι 10000000% τα πέσουν φάπες. Έρχεται το παλικάρι και μου λέει άστην μωρέ εμένα η δικιά μου είναι βλάκας δεν κάνει τπτ, εκπαιδευτής είμαι. Τον ρωτάω που και είναι σε γνωστή σχολή εκτροφείο.
Του λέω άστο καλύτερα γιατί ξέρω ότι θα γίνει θέμα σίγουρα. Το αποτέλεσμα;
Φέρνει το δικό του κοντά στην Άιρα ενώ του είπα άστο! πάνω που πάνε να μυριστούν φορτώνει το πιτ και προλαβαίνω την Άιρα στον αέρα την ώρα που θα του την πάταγε.

Παιδιά όλοι εδώ μέσα δεν ξέρουμε τα πάντα. Άλλοι ξέρουν πολλά άλλοι λίγα. Αλλά όλοι πρέπει κάπως να μάθουμε. Το θέμα δεν είναι κάποιος που παίρνει πχ ένα dogo και προσπαθεί να μάθει αλλά αυτός που το παίρνει και βγάζει έξω έναν θάνατο γτ δεν ξέρει τίποτα και δεν θέλει να μάθει ή είναι ο μαμάω με τον σκύλο μου.
 
  • Like
Reactions: koumparos7


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.654
19.887
@Albatros ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω την σκέψη σου, και την συσχέτιση του περιστατικού που μας αναφέρεις [στο οποίο btw αν δαγκωνόταν ο σκύλος σου, θα ήταν αποκλειστικά δική σου ευθύνη, απ'όσα περιγράφεις, όχι του άλλου].
Οτι δηλαδή τι; Για να γίνουμε κάποια στιγμή έμπειροι ιδιοκτήτες, πρέπει να μάθουμε στου κασίδι το κεφάλι; Στου σκύλου μας δηλαδή; Και άντε, να πεις ότι το μάζεψες από αδέσποτο και έκανες κι ένα καλό, να δικαιολογηθούν τα λάθη και οι αδυναμίες σου. Αλλά, να το ψάχνεις κιόλας; Να ρωτάς αγνώστους να σου βρουν το άλλο σου μισό; Και να ξεκινάς την αναζήτηση της αδελφής σκυλοψυχής, με αηδία για τις...τρίχες! Το λες και σουρεάλ!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
@Albatros ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω την σκέψη σου, και την συσχέτιση του περιστατικού που μας αναφέρεις [στο οποίο btw αν δαγκωνόταν ο σκύλος σου, θα ήταν αποκλειστικά δική σου ευθύνη, απ'όσα περιγράφεις, όχι του άλλου].
Οτι δηλαδή τι; Για να γίνουμε κάποια στιγμή έμπειροι ιδιοκτήτες, πρέπει να μάθουμε στου κασίδι το κεφάλι; Στου σκύλου μας δηλαδή; Και άντε, να πεις ότι το μάζεψες από αδέσποτο και έκανες κι ένα καλό, να δικαιολογηθούν τα λάθη και οι αδυναμίες σου. Αλλά, να το ψάχνεις κιόλας; Να ρωτάς αγνώστους να σου βρουν το άλλο σου μισό; Και να ξεκινάς την αναζήτηση της αδελφής σκυλοψυχής, με αηδία για τις...τρίχες! Το λες και σουρεάλ!
Μπερδευτηκα. Μηπως το μισο του κειμενου παει στον κουμπαρο;
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Το έγραψα για να δούμε ότι όλοι κάνουμε λάθη.
Που θα μάθεις @mareco ; αν όχι στο σκύλο σου που; θα μας δώσεις τον δικό σου ή εγώ τον δικό μου; Ναι οκ έχει θέμα με τις τρίχες όλοι μέσα μας έχουμε θέμα αλλά το διαχειριζόμαστε γιατί έτσι μάθαμε. Ακόμα δεν ξέρει τι θέλει πως το θέλει. Δεν ξέρει και το λέει! Λέει ότι του έρχεται για να πάρει infos και ανταποδίδετε τοίχους και προβλήματα. Δώστε λύσεις και συμβουλές οι ειδικοί όχι δάχτυλα και εξυπνάδες!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.654
19.887
Δεν υπάρχουν ειδικοί σ'αυτό το φόρουμ.
Αν εσύ, θεωρείς κακόβουλες εξυπνάδες, τα όσα γράφω εγώ, είναι δικό σου πρόβλημα.
Ο καθένας απαντάει όπως θέλει και νομίζει. Οχι όπως θα του υποδείξουν οι άλλοι. Δεν είναι καν υποχρεωτικό να απαντήσει κάποιος [γιατί το έχεις ξανακάνει αυτό το σχόλιο].

Επίσης, δεν διαβάζεις καλά, αυτά που γράφω. Και δεν γράφω καν, σεντόνια. Λίγα πράγματα.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
δλδ @Albatross αυτό το post
Ας πούμε σκυλιά που μου αρέσουν εμένα

Cane corso
View attachment 59110


Caucasian
View attachment 59111


Και τα the best

Groenendael
View attachment 59112
είναι λύση και συμβουλή προς τον συγκεκριμένο θεματοθέτη;
αν είναι, καλύτερα να μην σχολιάσω κι εγώ την βοήθεια που του προσφέρεις...
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Απλά πιστεύω ότι αν θέλει κάποιος μαθαίνει. ..ή ακόμα αν δεν μπορεί..τουλάχιστον να έχει το..μυαλό να καταλάβει ότι πρόκειται για..ζωντανό οργανισμό.
Λόγο ...επιπέδου φυσικά δεν πρόκειται να πάρω ένα σκύλο με σκοπό να το..ταλαιπωρήσω. Σέβομαι την ψυχούλα του και ταυτόχρονα τα "χουγια του" και αν μια στο...εκατομμύριο να πω δεν μπορέσω να ανταποκριθώ (όπως όλοι πιστεύω ..κάνεις δεν είπε 100% θα κρατήσω το σκύλο μου και ας μην μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες του) θα φροντίσω ώστε να αποκατασταθει και όχι να το...εγκαταλείψω όπου να ναι.ΕΚΕΊ πιστεύω είναι το ζήτημα. Ότι και να γίνει μεταξύ εμένα και του σκύλου να υπάρχει σεβασμός και να γίνεται κατανοητό ότι δεν πρόκειται να το εγκαταλείψω και ας μη μπορώ να του δώσω αυτά που χρειάζεται.
Δεν θέλω να ...δυστυχισω ούτε εγώ αλλά φυσικά ούτε ο σκύλος μου.θα προσπαθήσω για το καλύτερο ελπίζοντας να το πετύχω ..αλλά αν δεν τα καταφέρω δεν σημαίνει ότι ο σκύλος θα καταντήσει ...
Όλα είναι θέμα κουλτούρας .
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Τελικά παιδιά. ....
Ξανά γυρνάμε στο boxer .
Τρίχα. ..τρίχα τι να κάνουμε. .?
Αφού σε όλα τα άλλα ειναι σούπερ. .δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. ..
Ιωάννης Βλάχος λοιπόν? Ως εκτροφεας?
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Ψάξε στο ίντερνετ τα πάντα για το μπόξερ, ψάξε εδώ μέσα. μετά τηλ στον ΚΟΕ να πάρεις τηλ από όλα τα εκτροφεία στην Ελλάδα άρχισε να πηγαίνεις σε όσα μπορείς να μιλάς με τους εκτροφείς ώστε να μπορέσεις να μάθεις και να δεις πράγματα. Βγάλε κάποιους υποψήφιους και ρώτα γι αυτούς. Αν έχεις money ψάξου και για εξωτερικό. Πάνω από όλα μην βιάζεσαι.
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Ψάξε στο ίντερνετ τα πάντα για το μπόξερ, ψάξε εδώ μέσα. μετά τηλ στον ΚΟΕ να πάρεις τηλ από όλα τα εκτροφεία στην Ελλάδα άρχισε να πηγαίνεις σε όσα μπορείς να μιλάς με τους εκτροφείς ώστε να μπορέσεις να μάθεις και να δεις πράγματα. Βγάλε κάποιους υποψήφιους και ρώτα γι αυτούς. Αν έχεις money ψάξου και για εξωτερικό. Πάνω από όλα μην βιάζεσαι.
Αυτό που είπες για εξωτερικό.
Μίλησα με ένα εκτροφεα από Σερβία και έναν από Ρουμανία. .Έλληνες.
Τα χαρτιά τους υπάρχει τρόπος να τα πιστοποίησω κάπως?
Στο..ΚΟΕ με έχασες. Από ότι κατάλαβα εκεί είναι εγγεγραμενα όλα τα ..επίσημα εκτροφεία αλλά μόνο στην Ελλάδα ή και κάποιον Ελλήνων που πουλάν και Ελλάδα?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Με αυτο που λες, εσυ αναιρεις τον εαυτο σου. Εχεις απορριψει ρατσες λογω τριχας! Αυτη την επιμονη ειδα κ σε συμβουλευσα να μην παρεις σκυλο. Προτιμουσα να ελεγες "λογω μεγεθους",κτλ. Αλλα να αλλαζεις ρατσες λογω τριχας; Σημαινει οτι για σενα ειναι πολυ σημαντικο κ δεν ξερω αν η καλη σου θεληση σε βοηθησει για τα επομενα 10-15 χρονια.

Για το like που αναφερεις, δεν θα σχολιασω.
Ειχα μονο διαβάσει το αρχικό ποστ και όχι τις απαντήσεις. Μόλις διάβασα για τρίχες είπα μόνη μου. Καλύτερα να μην πάρει σκύλο καθόλου . Οι τρίχες δεν είναι μικρό πράγμα. Αν για σένα είναι πρόβλημα ο σκύλος 100% θα σου γίνει βάρος κάποια στιγμή. Θεωρητικά μπορεί να μας αρέσουν πολλά πράγματα. Μπορουμε ομως να τα υποστηρίξουμε; Κάποιος θέλει να πάει στο φεγγάρι. Μπορεί να αντέξει την εκπαίδευση που χρειάζεται για να πάει; Πάντα η θεωρία από την πράξη διαφέρουν. Αλλά εάν στην θεωρία σκεφτώ πωπω δεν αντέχω το ζύμωμα που κάνουν οι γάτες τότε σίγουρα καλύτερα να μην περάσω στην πράξη.
Κανένας σκύλος δεν θα σου αφήσει καθαρό το σπίτι. Αν επιλέγεις σπίτι που να λάμπει χωρίς τρίχες δεν σου κάνει ένας σκύλος Απλό. Γιατί να κάνουμε τις ζωές μας δύσκολες και να ζοριζόμαστε;

Ξέρεις επίσης ότι δεν είναι μόνο οι τρίχες; Και ο σκύλος δεν μένει πάντα ακουτάβι; Η σκύλα μου τα τελευταία δύο χρόνια κατουριόταν πάνω της κι έκανε συχνούς εμετους. Τι θα κάνεις όταν το σκυλάκι σου γεράσει; Δεν είναι όλοι για όλα. Δεν είναι κακό. Αρκεί να ξέρουμε τον εαυτό μας.
 


koumparos7

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2016
51
9
49
Αθήνα
Ειχα μονο διαβάσει το αρχικό ποστ και όχι τις απαντήσεις. Μόλις διάβασα για τρίχες είπα μόνη μου. Καλύτερα να μην πάρει σκύλο καθόλου . Οι τρίχες δεν είναι μικρό πράγμα. Αν για σένα είναι πρόβλημα ο σκύλος 100% θα σου γίνει βάρος κάποια στιγμή. Θεωρητικά μπορεί να μας αρέσουν πολλά πράγματα. Μπορουμε ομως να τα υποστηρίξουμε; Κάποιος θέλει να πάει στο φεγγάρι. Μπορεί να αντέξει την εκπαίδευση που χρειάζεται για να πάει; Πάντα η θεωρία από την πράξη διαφέρουν. Αλλά εάν στην θεωρία σκεφτώ πωπω δεν αντέχω το ζύμωμα που κάνουν οι γάτες τότε σίγουρα καλύτερα να μην περάσω στην πράξη.
Κανένας σκύλος δεν θα σου αφήσει καθαρό το σπίτι. Αν επιλέγεις σπίτι που να λάμπει χωρίς τρίχες δεν σου κάνει ένας σκύλος Απλό. Γιατί να κάνουμε τις ζωές μας δύσκολες και να ζοριζόμαστε;

Ξέρεις επίσης ότι δεν είναι μόνο οι τρίχες; Και ο σκύλος δεν μένει πάντα ακουτάβι; Η σκύλα μου τα τελευταία δύο χρόνια κατουριόταν πάνω της κι έκανε συχνούς εμετους. Τι θα κάνεις όταν το σκυλάκι σου γεράσει; Δεν είναι όλοι για όλα. Δεν είναι κακό. Αρκεί να ξέρουμε τον εαυτό μας.
Ε τώρα σορρυ...σέβομαι φυσικά την άποψη σου αλλά είναι και η υπερβολή Σε όλο της το μεγαλείο .
Με την ίδια λογική να μη κάνουμε παιδιά. ..και να κλειστουμε σε.μια γυάλα να παρακολουθουμε τη ζωή να περνάει. ..με την ίδια λογική αυτός που πήρε ένα άσπρο πράγμα από τον....της κότας και το έφαγε ..ήταν τρελλος αλλά εμείς τώρα τρώμε αυγά.
Μη το...παρακάνουμε οκ είπαμε ότι δεν είναι εύκολο να συζεις με ένα σκύλο αλλά οκ έχουμε καταφέρει πράγματα και πράγματα στη ζωή μας έχουμε μεγαλώσει παιδιά. ..έχουμε έχουμε. .Όταν έχεις μια ποιότητα ως άνθρωπος και είσαι υπεύθυνος καλά είναι να δοκιμάζεις ΠΆΝΤΑ με ΣΕΒΑΣΜΟ προς αυτά διάφορες αλλαγές στη ζωή σου.
 




cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
αποτι φαινεται εισαι βιαστικος και παρορμητικος, μαλλον την αποφαση σου την εχεις παρει οπως και ναχει σκεψου και τα παρακατω
η τριχα, τα σαλια, το κουταβι που θα κατουροχιεζει μεσα μεχρι να μαθει, ωρες στις αιθουσες αναμονης κτηνιατρων, εμβολια αποπαρασιτωσεις, εκπαιδευση ωρες πολλες, ζημιες, εκτονωση, βολτες ακομα και οταν δεν εχεις χρονο η ορεξη, οταν θα χρειαζεται να απουσιασεις για μερες να εχεις λυση, τροφες λεφτα, εξοπλισμος κοστος και φθορες, συντροφος, οικογενεια, παιδια

ολα αυτα ειναι ενα μερος του προβληματος που πρεπει να λυσεις πριν παρεις σκυλο...