1η φορα μαγειρευτο


Status
Κλειδωμένο θέμα

Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλημέρα σε ολους,

Εχω ενα κουταβι Rottweiler 9,5 μηνων και λεω να της μαγειρεψω για 1η φορα , η συνταγη θα περιλαμβανει:

- 2 κιλα μοσχαρισιο κιμα
- 500γρ ρυζι για σουπες
- 250γρ καροτο τριμενο
- 250γρ ντοματα
- μπιζελια
- 3-4 αυγα βραστα
- ελαιολαδο

Τι λετε? να προσθεσω - αφαιρεσω κατι?
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Πλύνε καλά το ρύζι πριν το προσθέσεις. Ακόμη καλύτερα άφησε το σε κρύο νερό κανένα 20λεπτο.
Βάζεις 3 λαχανικά μαζί.
Με εξαίρεση το καρότο, που δεν ενοχοποιείται για δυσπεψίες/διάρροιες, τα άλλα δυο είναι όπως της κάτσουν.
Πέρνα τον αρακά από το μπλέντερ πριν τον βράσεις. Ο φλοιός καμιά φορά είναι δύσπεπτος.
Μείωσε την ντομάτα στο μισό και βάλε μπρόκολο/κουνουπίδι το υπόλοιπο.
Μαϊδανός είναι καλή προσθήκη (βγάλε τα πολύ χοντρά κοτσάνια).
Επίσης φρέσκια ρίγανη (σφίγγει).
Το ελαιόλαδο στο τέλος αφού μαγειρευτεί και κρυώσει.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Λεω να προσθεσω και λιγο μηλο μεσα. Αυτα τα κουνουπιδια δεν μπορω να τα μυρησω οχι να τα φτιαξω
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Τότε να βγάλεις την ντομάτα.
Αλλά το μήλο μπορείς να της το δώσεις και ωμό για λιχουδιά.
(μισό και καθαρισμένο)
 
  • Like
Reactions: zerom0


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τότε να βγάλεις την ντομάτα.
Αλλά το μήλο μπορείς να της το δώσεις και ωμό για λιχουδιά.
(μισό και καθαρισμένο)
Λιγη ντοματα της εχω ξαναδωσει ωμη και εχει και η κονσερβα της μεσα απλα θα της αλεσω 1 ντοματα μονο
 
  • Like
Reactions: elpinor


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κι εγώ πρόσφατα έκανα αλλαγή σε μαγειρευτό. Οι γιατροί μου είπαν να αποφύγω την ντομάτα αλλά πρόσεξα επίσης ότι δεν καλοχωνεύουν τον αρακά οπότε λέω να τον αποφύγω κι αυτόν προς το παρόν. Αυγά δεν έβαλα μέχρι στιγμής αλλά από σήμερα θα τα βάλω κι αυτά.Ακόμα ψάχνομαι βέβαια, ίδωμεν... Μέχρι στιγμής πάντως μα χαρά πάει!
 
  • Like
Reactions: elpinor


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Κι εγώ πρόσφατα έκανα αλλαγή σε μαγειρευτό. Οι γιατροί μου είπαν να αποφύγω την ντομάτα αλλά πρόσεξα επίσης ότι δεν καλοχωνεύουν τον αρακά οπότε λέω να τον αποφύγω κι αυτόν προς το παρόν. Αυγά δεν έβαλα μέχρι στιγμής αλλά από σήμερα θα τα βάλω κι αυτά.Ακόμα ψάχνομαι βέβαια, ίδωμεν... Μέχρι στιγμής πάντως μα χαρά πάει!
Εγω απλα θα της μαγειρευω το ΣΚ και μεσα στην εβδομαδα θα της δινω ξηρα , διοτι δεν εχω χρονο να μαγειρεψω ουτε για μενα. Αυγα η δικια μου εχει ξαναφαει και με το τσοφλι σπασμενο. Λεω να της αγοραζω και καμια ωμη σαρδελα να της δινω ολοκληρη.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αυτό με το τσόφλι κι εγώ θα το κάνω, όχι όμως με το τσόφλι των αυγών που θα τους βράζω, κάπου εδώ διάβασα ότι το τσόφλι το παίρνεις ωμό, το ψήνεις πρώτα στον φούρνο και μετά το κάνεις σκόνη.
Κάπου είχα βρει και μια συνταγή με τόνο αλλά 1) μυρίζει τόσο έντονα ο άτιμος που δεν παίζει απλά να έχω 2 σκυλιά που να ζέχνουν ψαρίλα και 2) με αγχώνουν τα ψαροκόκκαλα... Οπότε, κοτοπουλο, κιμάς και βλέπουμε.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Και εγω ξεκινησα εδω και 2 εβδομαδες να δίνω μαγειρευτά τα 2/5 των γευματων. Συνεχίζω κροκέτες τα υπόλοιπα με το φόβο μη του στερήσω κάποιο απαραίτητο συστατικό.

Προτιμησα αρχικα να βαζω τα 3/4 του κρεατος κοτοπουλακι (πιο ασφαλής επιλογή) και το 1/4 μοσχαρι. Εγω το κανω καπως ετσι. 1.200 κιλο κοτοπουλο, 300 γραμμαρια μοσχαρι. Τα κρέατα απλα τα βαζω ψιλοκομμένα για 5' ξεχωριστα σε ενα ρομποτάκια φουρνάκι. Ωστε ισα να περνουν χρωμα και να μην βραζουν/ψήνονται πολυ και χανουν συστατικα. Βραζω αρκετα 200 γραμμαρια ρύζι και το ξεπλένω πολυ καλα με κρυο νερο. Επιστρεφω τη κατσαρολα στο ζεστο ακόμα ματι και εκει προσθετω τα κρέατα με το ζουμάκι τους, 200 γραμμαρια πολτοποιημενα λαχανικα (καρότο,κολοκύθι, λίγο μαρούλι, λίγο αρακά) και ριχνω λίγο κουρκουμα και λαδάκι. (ισα που περνουν μια θερμοκρασία, καθώς το ματι το σβήνω πλεόν) Ριχνω και τα πολτοποιημένα τσόφλια απο 2-3 αυγα.(αφου ψησω τα τσοφλια λίγο, συνήθως κρατάω τσόφλια οταν φτιαχνω ομελέτα για εμένα) Το μείγμα το βάζω στη συντήρηση και δίνω μερίδες στις επόμενες 3-4 μέρες αφού το ζεστάνω λίγο. Οταν το σερβίρω συχνά προσθέτω μισό αυγουλάκι ψιλοκομμένο μέσα .
Σαν λιχουδιες δίνω μες τη βδομάδα καρότα, σαρδέλα ωμή ( 3 μισές την εβδομάδα για το βάρος του δικού μου) 1-2 κομματάκια μήλο, λίγη μπανάνα και επειδή τρελαίνεται κανα παξιμάδι σκληρό ολικής.
Πλεον λέω να δοκιμάσω να εισάγω και νεο κρέας π.χ γαλοπούλα.

Τι διαφορές εχω δεί σε 2 εβδομάδες αν και δίνω τα μισα γευματα προς το παρόν? Πρωτη φορά μασάει το φαί του και λιγότερα κακάκια. Τριχωμα κ.τ.λ νομίζω αργούν να δείξουν αλλα είμαστε ετσι και αλλιως καθρεπτης.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: zerom0




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ρωτώ γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα ως επόμενη δοκιμή, λόγω ευαισθησίας όμως προς το παρόν είμαστε κολλημένοι σε κλινική...
Νομίζω κι εσύ είχες κάτι αντίστοιχο με το πεπτικό (εξού κ που έχω προσέξει αυτά που είχες γράψει για τη συγκεκριμένη ξηρά), άρα συμφωνώ με την άποψη να αφαιρέσεις τη ντομάτα και θα ήμουν πολύ επιφυλακτική με τον αρακά σε πρώτη φάση.
Επίσης υπάρχουν φυσικά συμπληρώματα που μπορείς να προσθέσεις, είμαι σε φάση έρευνας και λέω να ανοίξω μες τη μέρα νήμα για αυτό το θέμα προκειμένου να συγκεντρωθούν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες σε ένα μέρος, μιας κι εγώ θέλω να εισάγω περισσότερο μαγειρευτό σιγά-σιγά.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Οι γιατροί μου είπαν να αποφύγω την ντομάτα αλλά πρόσεξα επίσης ότι δεν καλοχωνεύουν τον αρακά οπότε λέω να τον αποφύγω κι αυτόν προς το παρόν.
Αν έχεις υπομονή και χρόνο (για να μην γκρινιάζουν οι γιατροί):
η ντομάτα ξεφλουδισμένη (με 1" σε ζεματιστό νερό είναι ευκολάκι) και ξεσποριασμένη είναι ok!
Ο αρακάς είναι όντως όπως κάτσει στον σκύλο. Το γκρέμλιν τον μασουλάει και ωμό και δεν χαμπαριάζει τίποτε. Ο μεγάλος πάλι και καλά βρασμένο τον βγάζει ολόκληρο. Εγώ τον αντικατέστησα τελείως με μπρόκολο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
είμαι σε φάση έρευνας και λέω να ανοίξω μες τη μέρα νήμα για αυτό το θέμα προκειμένου να συγκεντρωθούν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες σε ένα μέρος, μιας κι εγώ θέλω να εισάγω περισσότερο μαγειρευτό σιγά-σιγά.
Υπάρχει ήδη ενα καλό νήμα εδω...Απο εκεί ξεκίνησα και εγω την μελέτη...Οπότε καλό θα ήταν να τα γράψεις εκεί να τα έχουμε συγκεντρωμένα!!!
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ρωτώ γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα ως επόμενη δοκιμή, λόγω ευαισθησίας όμως προς το παρόν είμαστε κολλημένοι σε κλινική...
Νομίζω κι εσύ είχες κάτι αντίστοιχο με το πεπτικό (εξού κ που έχω προσέξει αυτά που είχες γράψει για τη συγκεκριμένη ξηρά), άρα συμφωνώ με την άποψη να αφαιρέσεις τη ντομάτα και θα ήμουν πολύ επιφυλακτική με τον αρακά σε πρώτη φάση.
Επίσης υπάρχουν φυσικά συμπληρώματα που μπορείς να προσθέσεις, είμαι σε φάση έρευνας και λέω να ανοίξω μες τη μέρα νήμα για αυτό το θέμα προκειμένου να συγκεντρωθούν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες σε ένα μέρος, μιας κι εγώ θέλω να εισάγω περισσότερο μαγειρευτό σιγά-σιγά.
H δικια μου δεν εχει τοσο ευαισθητο πεπτικο μιας και κανει πουρε κακα 1-2 φορες την εβδομαδα μονο αν της δωσω παραπανω ξηρα και ολες τις υπολοιπες κανει σφικτα κλπ της δινω και 1-2 φορες την εβδομαδα και υγρη τροφη Platinum και Belcando και θελω να καταργησω τις κονσεβες και να της δωσω κατι πιο φυσικο , τριχωμα εχει σουπερ. Απλα το κοτοπουλο της δημιουργει φαγουρα λιγο
 
  • Like
Reactions: zerom0


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Υπάρχει ήδη ενα καλό νήμα εδω...Απο εκεί ξεκίνησα και εγω την μελέτη...Οπότε καλό θα ήταν να τα γράψεις εκεί να τα έχουμε συγκεντρωμένα!!!
Ωραία, το κάνω ήδη bookmark να το μελετήσω για να δω αν προκύψουν περιττές οι ερωτήσεις που είχα κατα νου
 
  • Like
Reactions: medusa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@elpinor το ρύζι το ξεπλένουμε πριν ή μετά το βράσιμο και γιατί; Επίσης, από την εμπειρία σου καστανό ή λευκό ρύζι; Και κάτι τελευταίο. Το μπρόκολο δηλαδή είναι πιο ευκολοχώνευτο από τον αρακά;

@medusa όποτε δίνεις κουρκουμά, προτιμότερο να τον δίνεις ως golden paste για να απορροφάται περισσότερο και αποτελεσματικότερα από τον οργανισμό (y)
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Πριν, και όχι μόνο για τα ζωντανά αλλά και για μας. Συνίσταται για να ξεπλυθεί το αρσενικό που έχει απορροφηθεί από το νερό των ορυζώνων. Αν το ξεπλύνεις καλά και το μουλιάσεις κανένα 20λεπτο σε κρύο νερό, αποβάλλει το 90% του αρσενικού που έχει απορροφήσει.
Το μούλιασμα κάνει και το καστανό πιο εύπεπτο.
Φυσικά δεν μιλάμε για τα επεξεργασμένα του Μπαρμπα-Μπεν (στιγμής, κίτρινα κλπ) αλλά για τα υπόλοιπα.
Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως μπασμάτι ινδικό (το αγοράζω τσουβαλάκι από πακιστανικά μαγαζιά, σε εξαιρετικά καλή τιμή). Άρωμα, μέγεθος, νοστιμιά σαφώς ανώτερη των συσκευασμένων του s/m.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τα σπορια της ντοματας ειναι τοξικα
Αμα βαλεις μισο κιλο ρυζι θα σου βγει λαπας
Ο κιμας ειναι πολυ λιγος,θα χανεται
Τα 3-4 αυγα ειναι πολλα...εδω εγω δίνω 1 την βδομαδα...
Το ελαιολαδο τους ειναι βαρυ...διαλεξε καποιο ηλιελαιο πχ

Γενικα ριξε λιγο διαβασμα στα του τι μπορεις κ δεν μπορεις
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf