1η φορα μαγειρευτο


Status
Κλειδωμένο θέμα

Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ααααα.. οχι οτι γενικα δεν κανει ε; Πχ εγω τωρα που ξερω οτι ειναι οκ με το κοτοπουλο, θα του πεταξω σιγα σιγα κ λιγο μοσχαρακι ειπα αντι να τον παω αποτομα στο μοσχαρι με την μια..
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Ααααα.. οχι οτι γενικα δεν κανει ε; Πχ εγω τωρα που ξερω οτι ειναι οκ με το κοτοπουλο, θα του πεταξω σιγα σιγα κ λιγο μοσχαρακι ειπα αντι να τον παω αποτομα στο μοσχαρι με την μια..
Θεωρω οτι το μοσχαρι ειναι πιο ελαφρυ απο το κοτοπουλο απο την αποψη οτι μερικα σκυλια εχουν ευαισθησια στο κοτοπουλο
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επίσης όταν βάζουμε δύο διαφορετικά κρέατα καλό είναι να τα μαγειρεύουμε σωστά μιας και το κάθε κρέας έχει διαφορετικούς χρόνους ψησίματος (y)
 
  • Like
Reactions: elpinor


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Επίσης όταν βάζουμε δύο διαφορετικά κρέατα καλό είναι να τα μαγειρεύουμε σωστά μιας και το κάθε κρέας έχει διαφορετικούς χρόνους ψησίματος (y)
Eee εδω ταιζουν πολλοι και ωμα , εγω πχ το μειγμα το εβραζα κανα 30λεπτο
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ε εντάξει αυτοί που δίνουν μπαρφ τα δίνουν ωμά. Το θέμα είναι ότι ή θα το δώσεις μαγειρεμένο ή ωμό. Δεν μπορείς πχ να δώσεις ένα μισομαγειρεμένο κοτόπουλο
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ν
Ως προς τη δοσολογία υπάρχει κι αυτός ο μπούσουλας που βρήκα από τη σελίδα του Planet Paws στο fb. Μπορεί κανείς να γκουγκλάρει ξεχωριστά τα υλικά για να διαπιστώσει σε τι ωφελούν στη διατροφή του σκύλου. Εγώ προμηθεύτηκα πρόσφατα λάδι καρύδας και μέλι ακατέργαστο μιας και ο προσανατολισμός μου είναι κυρίως το γαστρεντερικό-κολίτιδα και ξεκινησα μόλις χθες με το μέλι. Τόσο organic, superfoods κλπ πάντως ούτε για τον εαυτό μου!:p
Καλοδεχούμενες όποιες λεπτομέρειες για τα συγκεκριμένα υλικά ή για όποια άλλα γνωρίζει μέλος εδώ και μπορεί να μοιραστεί ως προς τα φυσικά συμπληρώματα.View attachment 62357
Νταξει η αλήθεια είναι ότι κάποιους σας πιάνουν κορόιδα...
Ποιο είναι το ανεπεξεργαστο μέλι???Δεν υπάρχει επεξεργασμένο ή μη μέλι....
Υπάρχει το κανονικό μέλι και το νοθευμένο με γλυκόζη..
Τι τα δίνετε όλα αυτά στα σκυλάκια είναι απολύτως περιττά!!!
Άκου λέει γάλα καρύδας!!Ω θεοί.!!!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Θεωρητικά λέει πρέπει να δίνουμε μέλι απευθείας από μελισσοκόμο που ξέρουμε. Σωθήκαμε δηλαδή. Αλήθεια πώς ξεχωρίζουμε το επεξεργασμένο από το μη επεξεργασμένο;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ακατέργαστο λένε ότι είναι το άθερμο μέλι, αυτό που δεν έχει υποστεί βρασμό, παστερίωση κι έτσι υποτίθεται ότι διατηρεί όλα τα θρεπτικά του στοιχεία. Διαφέρει σε υφή και χρώμα. Οπως υπάρχουν "κορόιδα" που ψάχνουν για βιολογικό μηλόξυδο, έτσι υπάρχουν και "κορόιδα" που ψάχνουν για άλλα είδη βιολογικών/αγνότερων προιόντων προκειμένου να υποκαταστήσουν χημικά και φάρμακα, φουλ επεξεργασμένες τροφές κλπ.
Αν το φιλοσοφήσεις @Kouros λίγο, ΙΣΩΣ να μπορέσεις να κατανοήσεις γιατί κάποιοι προσπαθούν να προλάβουν τα χειρότερα είτε γιατί υπάρχουν χρόνια θέματα υγείας στα σκυλιά τους είτε γιατί οι καρκίνοι θερίζουν στις μέρες μας. Με δεδομένο πάντα ότι εσύ είσαι πλήρως υπεύθυνος για ένα πλάσμα που ζει πολύ λιγότερο από σένα κ ψάχνεις να κάνεις το καλύτερο.
Αλλοι είναι κορόιδα γιατί δίνουν μόνο ξηρά, άλλοι γιατί δίνουν μόνο ωμό ή μαγειρευτό χωρίς να καλύπτουν πλήρως διατροφικές ανάγκες και πάει λέγοντας. Ευτυχως βέβαια που υπάρχουν κ χαμπεριασμένοι σαν εσένα και ισορροπεί λίγο το πράγμα...
Επίσης δεν είναι γάλα αλλά λάδι καρύδας κ όσον αφορά στο μέλι, αν κάνεις λίγη έρευνα θα ανακαλύψεις μάλλον περισσότερες πληροφορίες από αυτές που ήδη ανέφερες.
@noni_papa κάπου έχω διαβάσει για τον τοπικό σου μελισσοκόμο, θεωρητικά έχει να κάνει με την καταπολέμηση εποχιακής αλλεργίας γιαυτό υποστηρίζουν ότι μέλι από την περιοχή σου είναι κάτι σαν φυσικό αντίδοτο, κάτι τέτοιο τελοσπάντων, άσχετο όμως με το ακατέργαστο που ανέφερα πριν.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Για τους διαμένοντες Αθήνα, να τραβιέστε Βαρβάκειο. Μοσχαρίσιοι κιμάδες από 3 με 5 ευρώ το κιλό - αυτοί οι τίγκα στο λίπος. Κάνουν και ουραίο τρίχωμα. Για ωμό δεν θα τους προτιμούσα - είναι στα φθηνά μαγαζιά που εμπορεύονται και χοιρινά, συνήθως. Μοσχάρι ωμό έπαιρνα γλώσσα (5ευρώ το κιλό, αν και έχει περάσει καιρός), από μαγαζί εκεί που έχει μόνο μουσχάρια.

Όσο για τα συμπληρώματα, κανείς δεν είπε ποτέ, άντε πάρε μια λίστα και ξεκίνα δίνε σπιρουλίνα γαιδουραγκαθα κουρκουμά κλπ, έτσι χύμα στο κύμα. Ούτως ή άλλως, χωρίς ισορροπημένη διατροφή, τι να σου κάνουν και τα συμπληρώματα...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Οταν βλεπω τα ελαια καρύδας , τις golden paste, τα γαιδουράγκαθα, τα τριμμένα τσόφλια και γενικότερα τις ευλαβικες αναλογίες κ.τ.λ σκεφτομαι πόσο θα είχε ενδιαφέρον να γράφουμε παράλληλα με το τι τρώει ο σκύλος και τι μαγειρευουμε για εμας....:LOL::LOL::LOL::LOL:
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ακατέργαστο λένε ότι είναι το άθερμο μέλι, αυτό που δεν έχει υποστεί βρασμό, παστερίωση κι έτσι υποτίθεται ότι διατηρεί όλα τα θρεπτικά του στοιχεία. Διαφέρει σε υφή και χρώμα. Οπως υπάρχουν "κορόιδα" που ψάχνουν για βιολογικό μηλόξυδο, έτσι υπάρχουν και "κορόιδα" που ψάχνουν για άλλα είδη βιολογικών/αγνότερων προιόντων προκειμένου να υποκαταστήσουν χημικά και φάρμακα, φουλ επεξεργασμένες τροφές κλπ.
Αν το φιλοσοφήσεις @Kouros λίγο, ΙΣΩΣ να μπορέσεις να κατανοήσεις γιατί κάποιοι προσπαθούν να προλάβουν τα χειρότερα είτε γιατί υπάρχουν χρόνια θέματα υγείας στα σκυλιά τους είτε γιατί οι καρκίνοι θερίζουν στις μέρες μας. Με δεδομένο πάντα ότι εσύ είσαι πλήρως υπεύθυνος για ένα πλάσμα που ζει πολύ λιγότερο από σένα κ ψάχνεις να κάνεις το καλύτερο.
Αλλοι είναι κορόιδα γιατί δίνουν μόνο ξηρά, άλλοι γιατί δίνουν μόνο ωμό ή μαγειρευτό χωρίς να καλύπτουν πλήρως διατροφικές ανάγκες και πάει λέγοντας. Ευτυχως βέβαια που υπάρχουν κ χαμπεριασμένοι σαν εσένα και ισορροπεί λίγο το πράγμα...
Επίσης δεν είναι γάλα αλλά λάδι καρύδας κ όσον αφορά στο μέλι, αν κάνεις λίγη έρευνα θα ανακαλύψεις μάλλον περισσότερες πληροφορίες από αυτές που ήδη ανέφερες.
@noni_papa κάπου έχω διαβάσει για τον τοπικό σου μελισσοκόμο, θεωρητικά έχει να κάνει με την καταπολέμηση εποχιακής αλλεργίας γιαυτό υποστηρίζουν ότι μέλι από την περιοχή σου είναι κάτι σαν φυσικό αντίδοτο, κάτι τέτοιο τελοσπάντων, άσχετο όμως με το ακατέργαστο που ανέφερα πριν.
Δεν χρειάζεται να κάνω καμία έρευνα κοριτσάκι γιατί είμαι ερασιτέχνης μελισσοκόμος.Το ΜΕΛΙ δεν χρειαζεται να υποστει καμια παστεριωση γιατι δςν αλλοιωνεται στο περασμα του χρονου ,μονο ζαχαρωνει (χαρακτηριστικο του γνησιου μελιου ) στους αρχαιους πολιτισμους για να διατηρησουμ κατι αναλλοιωτο το βαπτιζαν στο μελι.Δυστυχως για εσένα θα έπρεπε να ξέρεις ότι ΜΕΛΙ αγοράζουμε μόνο από τον παραγωγό για να είναι ΜΕΛΙ ..Τα αλλά δεν είναι σίγουρο τι είναι ,αν έχουν γλυκόζη ,αν είναι χαρμάνια σιρόπια με αιθέρια έλαια...
Για να ξενερώσεις λίγο βέβαια να σου πω ότι στην Ευρώπη επιτρέπονται κάτι υπέροχα αντιβιοτικά στις θεραπείες στα μελίσσια οπότε τα κατάλοιπα τους καταλήγουν στα εισαγόμενα μέλια..Άρα ο σκυλακος σου δεν έφαγε κάτι το τελείως φυσικό και gourmet όσο νομίζεις...

Ενώ αν έπαιρνες ΜΕΛΙ από το μπακάλικο θα ήταν αγνοτατο....
Αλλά τα gourmet και τα λουσα σας απασχολούν..
Όλα άυτα που δίνετε είναι άχρηστα στο σκύλο!!!Κρέας κόκκαλα και λίγο ρύζι μόνο είναι το ΤΕΛΕΙΟ , όλα τα άλλα είναι για να σας βυζαινουν το πορτοφόλι..
Άκου λέει κουρκουμά....
Τρούφα βάλατε?Άρωμα σαμπάνιας?
Όχι? Τσ τσ τσ....Ντροπή..
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Άκου λέει κουρκουμά....
Δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα ποστ, αλλά η εμμονή ισοπέδωσης που έχεις, είναι άνευ προηγουμένου. Δεν πάω πίσω να διαβάσω για ποιόν λόγο αναφέρθηκε ο κουρκουμάς πχ, αλλά μαζί με πολλά άλλα "τέτοια" υλικά, έχουν αποδεδειγμένα ωφέλιμη χρήση. Το καθένα στον τομέα του. Οπότε καλό είναι, όσοι έχουν το κέφι να ασχοληθούν, απλώς να ψαχτούν για το πως θα το κάνουν σωστά. Οχι να αποθαρυνθούν.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Φίλε μέλι δεν αγοράζουμε ποτέ από σούπερ μάρκετ κ όταν μας στέλνουν τίποτα ελατόμελα από Αρκαδία κάνουμε πάρτι!
Το συγκεκριμένο είναι από κύπρο κ είναι πηχτό και φουλ ζαχαρωμένο....τι να σου πω....ούτε λούσο το λες γιατί ήταν αρκετά φτηνό.
Ως κοριτσάκι, θα σου πω ότι το προηγούμενο σκυλί μου μια χαρά με κρεατάκι και ρυζάκι μεγάλωσε κι έζησε αρκετά χρόνια. Ο μάγκας που έχω τώρα όμως δεν ανέχεται ούτε το κοτόπουλο και δεν ανταποκρίνεται σωστά ούτε με το κοινό λαπαδόρυζο. Αντί λοιπόν να είμαι διαρκώς έρμαιο των "κλινικών" άλευρων που συστήνει η γιατρός, σε πειράζει που ψάχνομαι με φυσικά συστατικά; Η μήπως έχεις εσύ τη μαγική λύση να απαλλαγούμε από τις βλέννες κατά την αφόδευση, το αιματάκι από πίσω και τους συχνούς εμετούς και δε μου τη λες;
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Φίλε μέλι δεν αγοράζουμε ποτέ από σούπερ μάρκετ κ όταν μας στέλνουν τίποτα ελατόμελα από Αρκαδία κάνουμε πάρτι!
Το συγκεκριμένο είναι από κύπρο κ είναι πηχτό και φουλ ζαχαρωμένο....τι να σου πω....ούτε λούσο το λες γιατί ήταν αρκετά φτηνό.
Ως κοριτσάκι, θα σου πω ότι το προηγούμενο σκυλί μου μια χαρά με κρεατάκι και ρυζάκι μεγάλωσε κι έζησε αρκετά χρόνια. Ο μάγκας που έχω τώρα όμως δεν ανέχεται ούτε το κοτόπουλο και δεν ανταποκρίνεται σωστά ούτε με το κοινό λαπαδόρυζο. Αντί λοιπόν να είμαι διαρκώς έρμαιο των "κλινικών" άλευρων που συστήνει η γιατρός, σε πειράζει που ψάχνομαι με φυσικά συστατικά; Η μήπως έχεις εσύ τη μαγική λύση να απαλλαγούμε από τις βλέννες κατά την αφόδευση, το αιματάκι από πίσω και τους συχνούς εμετούς και δε μου τη λες;
Κρέας με ρύζι και κόκκαλα και μία φορά τη βδομάδα ΝΗΣΤΙΚΟΣ!!!
Την μερα που σου κάνει βλεννες ,διάρροιες αίματα κτλ ΝΗΣΤΙΚΟΣ!!Τα σκυλιά στη φύση τους δεν τρώμε κάθε μέρα ,όταν λοιπόν τα στουμπωνεις με ακατάλληλες τροφές τι περιμένεις?
Ουτε κουρκουμά δες ούτε σαφράν ούτε αχλάδια ούτε μανταρίνια ,δεν είναι κατσίκα σκύλος είναι..
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα ποστ, αλλά η εμμονή ισοπέδωσης που έχεις, είναι άνευ προηγουμένου. Δεν πάω πίσω να διαβάσω για ποιόν λόγο αναφέρθηκε ο κουρκουμάς πχ, αλλά μαζί με πολλά άλλα "τέτοια" υλικά, έχουν αποδεδειγμένα ωφέλιμη χρήση. Το καθένα στον τομέα του. Οπότε καλό είναι, όσοι έχουν το κέφι να ασχοληθούν, απλώς να ψαχτούν για το πως θα το κάνουν σωστά. Οχι να αποθαρυνθούν.
Ο σκύλος στο φυσικό του περιβάλλον δεν τρώει κουρκουμά δες....Αυτά είναι για να σας παίρνουν τα € ....
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Να στο πάω αλλιώς τότε. Στο φυσικό του περιβάλλον τρώει ρύζι?
Επίσης...πόσο απέχει πλέον από το φυσικό του περιβάλλον ο σημερινός σκύλος? Αστα να πάνε αν ξανανοίξουμε τέτοιο θέμα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ο σκύλος στο φυσικό του περιβάλλον δεν τρώει κουρκουμά δες....Αυτά είναι για να σας παίρνουν τα € ....
Επίσης, αν αρρωστήσει δεν πάει στον γιατρό να κάνει εξετάσεις και να πάρει φάρμακα. Αν δεν το ξεπεράσει, απλώς πεθαίνει!
Το τηρείς κι αυτό υποθέτω με τα δικά σου σκυλιά. Δεν πας να σου φάνε τα ευρώ σου (y)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Ο σκύλος στο φυσικό του περιβάλλον δεν τρώει κουρκουμά δες....Αυτά είναι για να σας παίρνουν τα € ....
Ούτε ρύζι θα έρτωγε ο σκύλος στο φυσικό του περιβάλλον. Αλλα και κουρκουμα και ρυζι λόγω του οτι ο σκυλος ζει καποιες χιλιάδες χρονια πλησίον ανθρώπου μάλλον τρώει. Δεν ειναι και κανα είδος πολυτελειας, φθηνό μπαχαρικό είναι που χρησιμοποιείται ευρέως σε όλη την ανατολή και υπάρχει ηδη στις κουζίνες. Ειπαμε να μην φτάνουμε στο ένα άκρο αλλα ούτε και στο άλλο. Εαν κάποιος μπορεί να φτιάξει ενα πιο ισορροπημένο φαγητό για αυτόν και τον σκύλο του χωρίς πολλες υπερβολές καλά κάνει.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Να στο πάω αλλιώς τότε. Στο φυσικό του περιβάλλον τρώει ρύζι?
Επίσης...πόσο απέχει πλέον από το φυσικό του περιβάλλον ο σημερινός σκύλος? Αστα να πάνε αν ξανανοίξουμε τέτοιο θέμα
Ρύζι συγκεκριμμένα όχι ,όμως τρώει τα στομάχια των θηλαστικών και τις φυτικές ινες που αυτά ενδεχομένως έχουν....Το ρύζι είναι λύση ανάγκης για να μην βάζουμε ΜΟΝΟ κρέας ,αν θέλεις να ταιζεις το ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ αυτό είναι κυνήγι..Με ότι αυτό συνεπάγεται ,στην ενέργεια και στην υγεία του σκύλου και στην τσέπη του ιδιοκτήτη.Αρα ανάλογα τα βαλαντια αποφασίζεις και κανείς..Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι για να σας πουλάνε περίπλοκες συνταγές καποιοι ιμπρεσιονιστές....
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Επίσης, αν αρρωστήσει δεν πάει στον γιατρό να κάνει εξετάσεις και να πάρει φάρμακα. Αν δεν το ξεπεράσει, απλώς πεθαίνει!
Το τηρείς κι αυτό υποθέτω με τα δικά σου σκυλιά. Δεν πας να σου φάνε τα ευρώ σου (y)
Στην φύση του ο σκύλος δεν τρώει σκουπίδια σαν αυτά που τον ταιζετε ,δεν πλακωνετε στα φάρμακα όπως αυτά που του δίνετε και ότι δεν είναι υγιές η φύση το εξαλειφει...Οπότε μόνο σε τραυματισμούς χρειάζεται ο γιατρος...Ξέρεις αυτή τη στιγμή στην αυλή μου έχω 3+1 σκύλους (160κιλα να ταιστουν ) χωριά τους άλλους που ταιζω..Και αυτα που τους ταιζω κοστίζουν ποιο πολλά από την διατροφή μιας οικογενειας..
Αλλά νομίζω από ότι είδα στους αγώνες που πήρες μέρος δεν είσαι η πλέον κατάλληλη να μιλήσεις για διατροφή.....
Οπότε καλύτερα να αφήσεις να μιλήσουν κάποιοι που ξέρουν...
Το ένα σκυλί μου (Κρητικός ιχνηλάτης) ανεβαίνει ΟΛΗ ΜΕΡΑ βουνό όταν το παίρνω στο κυνήγι (από τα χαράματα μέχρι το σούρουπο) και είναι σαν να δουλεύει ρελαντί , το έχει για πλάκα οπότε μη μου μιλάς από την εμπειρία σου με τα καναπεδοσκυλα για το τι θα πει διατροφή και γυμναστική. (Σκύλου και ιδιοκτήτη...)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf