1η φορα μαγειρευτο


Status
Κλειδωμένο θέμα

Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Κατσε αρνισια παιδακια θα εδινες στα σκυλια σου μαγειρεμενα?
Εδώ και πολλαααααααα χρόνια αρνί ,χοιρινό μοσχάρι κυνήγι στα δικά μου και σε πολλαααα αδέσποτα...
Ποτέ δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα ..Πρόβλημα είχα μόνο σε ξηρά σε αδέσποτο ( αδυναμία ανοσοποιητικού ) και σε Barf εμπορίου ( κακή ποιότητα πρώτων υλών σε συγκεκριμένη παρτίδα) κατά τα άλλα ήταν νορμάλ..Απο αποφάγια αρνιών από εκδηλώσεις γάμων έχω ταισει σε δικά μου σκυλιά και σε αδέσποτα που φροντίζω ΤΟΝΟΥΣ αρνιών...
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Συγχαρητήρια
..Είσαι όμως off-topic εδώ μιλάμε για μαγειρευτό..
Ευχαριστω
1. Καλυτερα οφ τοπικ παρα οφ φορουμ
2. Μην παιρνεις ορκο για το α΄ πληυθιντικο
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Κοίτα να δεις τώρα ποιός διατυμπανίζει τι....σε σκύλο μεσαίου μεγέθους, ΕΝΑ, μόνο ΕΝΑ παιδάκι αρνίσιο ήταν αρκετό για δυσάρεστα τραβολογήματα στον κτηνίατρο...παρατρίχα γλιτώσαμε χειρουργείο.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Καλησπέρα σε όλους , θεωρώ λάθος του @Kouros να σχολιάσει τα κιλά της κοπέλας , έστω κ με διακριτικό τρόπο , αλλά έχω παρακολουθήσει σε μεγάλη συχνότητα , μεγάλο μέρος των μελών , να τον ειρωνεύονται με διάφορους τρόπους η εξυπνάδες που για μένα είναι κ αυτό ένα είδος ρατσισμού , το κύριο λειτούργημα του φόρουμ είναι η απόκτηση γνώσεων μέσω ανταλλαγής απόψεων κ κατάθεσης εμπειριών από τα μέλη του , θεωρώ πως ο @Kouros είναι από τα ελάχιστα άτομα εδώ μέσα που έχουν γνώσεις σε βάθος κυρίως λόγω εμπειρίας κ όχι βάση θεωρίας , γιαυτο θα πρέπει να είστε κ εσείς προσεχτικοί στον τρόπο που εκφράζεστε απέναντι του , γιατί κ αυτός υψώνει τις άμυνες του κ η άμυνα κάθε ανθρώπου είναι διαφορετική !! Ειρήνη μην !!
 
  • Like
Reactions: Kouros and Asmodeus


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ουτε γαλοπουλα ουτε παϊδάκι δινω(συν τα αλλα που ανεφερε ο Κουρος)
Ξερω σκυλι που εφυγε απο παϊδάκι,οποτε λεω αστο να παει στο διαολο...τον αμπακα τρωει,να μην φαει παϊδάκι δε θα παθει τιποτα...αντιθέτως...
Μπορει το ενδεχομενο να ειναι 1/1.000.000.000 ...γιατι να το διακινδυνευσω?
Μπορεις ομως ανετα εκει που βγαζεις 2-3 κιλα για σενα να βγαλεις στην ακρη καποια κ να τα δωσεις ωμα...
Γενικα,το ωμο κοκκαλο ειναι καλυτερο,θεωρω...

Στο θεμα του Κουρου,ας τα βρουν ιδιωτικα...δεν χρειαζονται μεστο φορουμ τετοια σχολια (που μενουν κιολας)
Στο μονο που διαφωνω ειναι τα απανωτα μπαν,που πολλες φορες δεν καταλαβαινα κιολας καν τον λογο!
Υπαρχει λογος κ αντιλογος...
κ οπως προειπα,ταπωστε ο ενας τον αλλο με τις γνωσεις κ οχι με επιθεσεις επι προσωπικου ή με gang bang ban!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Η ποιοτητα του ανθρωπου δεν κρινεται απο τις γνωσεις του αλλα απο τις πραξεις του και εν προκειμενω απο το λογο του. Δεν πανε απαραιτητα μαζι η ποιοτητα και η γνωση.

Ο μηδενισμος ειναι η πρακτικη του τεμπελη (τουλαχιστον,μπορω να πω χειροτερα) που δεν θελει να μπει σε διαδικασια να παει ενα βημα παραπερα τις αποψεις που εχει (γενικα) γιατι δεν θελει/αρνειται/βαριεται να επαναπροσδιορισει αρα να μαθει. Περα απο ολα τα αλλα ειναι κουραστικο

Μην μπερδευουμε τις αμυνες με τις επιθεσεις, μου θυμιζει το "θα αυξησουμε τις αμυντικες μας δαπανες", γενικα δεν διαφωνω ωστοσο

Φιλε ριπερ ξερεις οτι σε σεβομαι αλλα "έστω κ με διακριτικό τρόπο"...γελανε οι πετρες γιατι ισχυει το ακριβως αναποδο. Ξαναδιαβασε μια

Φιλικα
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Η ποιοτητα του ανθρωπου δεν κρινεται απο τις γνωσεις του αλλα απο τις πραξεις του και εν προκειμενω απο το λογο του. Δεν πανε απαραιτητα μαζι η ποιοτητα και η γνωση.

Ο μηδενισμος ειναι η πρακτικη του τεμπελη (τουλαχιστον,μπορω να πω χειροτερα) που δεν θελει να μπει σε διαδικασια να παει ενα βημα παραπερα τις αποψεις που εχει (γενικα) γιατι δεν θελει/αρνειται/βαριεται να επαναπροσδιορισει αρα να μαθει. Περα απο ολα τα αλλα ειναι κουραστικο

Μην μπερδευουμε τις αμυνες με τις επιθεσεις, μου θυμιζει το "θα αυξησουμε τις αμυντικες μας δαπανες", γενικα δεν διαφωνω ωστοσο

Φιλε ριπερ ξερεις οτι σε σεβομαι αλλα "έστω κ με διακριτικό τρόπο"...γελανε οι πετρες γιατι ισχυει το ακριβως αναποδο. Ξαναδιαβασε μια

Φιλικα
Ο σεβασμός είναι αμοιβαίος @zenio , ίσως να ήμουν εγώ διακριτικός για να ηρεμήσω τα πνεύματα , δεν θα διαφωνήσω με το σχόλιο σου , αλλά θα επαναλάβω πως ο Κούρος έχει δεχτεί άπειρες φορές ειρωνικά σχόλια , στο σύνολο μπορεί κ περισσότερα από όσα έχει κάνει !
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αν εχεις την ορεξη δοκιμασε λιγο την Platinum ειναι πιο ελαφρυα τροφη απο την Acana και εχει λιγοτερα συστατικα , την εχω δοκιμασει στη δικια μου με εξαιρετικα αποτελεσματα απλα την αλλαξα επειδη ηταν κουταβι και ηταν λιγο light για τροφη αναπτυξης (24% πρωτεινη , 14% λιπος). Μετα το ετος σε αυτη θα επανελθω.
Αυτο πως εγινε:ROFLMAO::ROFLMAO: εγω δεν εχω ρωτησρι για αρνι ακανα πως μπερδευτηκαν ετσι τα ονοματα
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εδώ και πολλαααααααα χρόνια αρνί ,χοιρινό μοσχάρι κυνήγι στα δικά μου και σε πολλαααα αδέσποτα...
Ποτέ δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα ..Πρόβλημα είχα μόνο σε ξηρά σε αδέσποτο ( αδυναμία ανοσοποιητικού ) και σε Barf εμπορίου ( κακή ποιότητα πρώτων υλών σε συγκεκριμένη παρτίδα) κατά τα άλλα ήταν νορμάλ..Απο αποφάγια αρνιών από εκδηλώσεις γάμων έχω ταισει σε δικά μου σκυλιά και σε αδέσποτα που φροντίζω ΤΟΝΟΥΣ αρνιών...
Στο συγκεκριμενο ως προς τα αρνισια παιδακια διαφωνω καθετα ασχετα που σε εσενα ηταν ολα οκ μεχρι στιγμης. Δεν μιλαω εκ πειρας αλλα απο οσα εχω διαβασει και απο εμπειριες τριτων.
 




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αυτο πως εγινε:ROFLMAO::ROFLMAO: εγω δεν εχω ρωτησρι για αρνι ακανα πως μπερδευτηκαν ετσι τα ονοματα
Οντως κι εγώ μπερδεύτηκα που τα γραφόμενά μου είχαν το δικό σου ψευδώνυμο....κάτι με τα quotes παίχτηκε:)
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
... θα επαναλάβω πως ο Κούρος έχει δεχτεί άπειρες φορές ειρωνικά σχόλια , στο σύνολο μπορεί κ περισσότερα από όσα έχει κάνει !
Μιας και κάνεις τον συνήγορο...όταν θα βρεις έστω και ένα ειρωνικό κατά την άποψή σου σχόλιο δικό μου, επί προσωπικού, για τον οποιονδήποτε, να μου το υποδείξεις σε παρακαλώ.
Στο παρόν θέμα, η παρέμβασή μου, ήταν εντελώς on topic και καθόλου ειρωνική. Αντικείμενο, ήταν ο...κουρκουμάς και άλλα παρεμφερή.

@Kouros να σου θυμήσω, πως τα βίντεό μου, τα ανεβάζω ΕΓΩ. Αν με ενδιέφεραν τέτοιου είδους σχόλια, από τέτοιου είδους ανθρώπους, δεν θα το έκανα.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Μιας και κάνεις τον συνήγορο...όταν θα βρεις έστω και ένα ειρωνικό κατά την άποψή σου σχόλιο δικό μου, επί προσωπικού, για τον οποιονδήποτε, να μου το υποδείξεις σε παρακαλώ.
Στο παρόν θέμα, η παρέμβασή μου, ήταν εντελώς on topic και καθόλου ειρωνική. Αντικείμενο, ήταν ο...κουρκουμάς και άλλα παρεμφερή.

@Kouros να σου θυμήσω, πως τα βίντεό μου, τα ανεβάζω ΕΓΩ. Αν με ενδιέφεραν τέτοιου είδους σχόλια, από τέτοιου είδους ανθρώπους, δεν θα το έκανα.
@mareco εγώ δεν κάνω τον συνήγορο κανενός , λέω την άποψη μου , ως μέλος του φόρουμ , στην οποία άποψη, κατέκρινα το σχόλιο του απέναντι σου , δεν θα μπω στην διαδικασία να ψάξω αυτό που μου ζήτησες , ξέρω καλά πως και εσυ κ εγώ κ πολλοί άλλοι έχουν ειρωνευτει τον Κουρο στο παρελθόν , άλλες φορές δικαίως κ άλλες φορές αδίκως , αυτό είναι υποκειμενικό κ σε μια δημοκρατική χώρα δεν μπορεί να επιβληθεί ποιος έχει δίκιο !!! Εγώ μιλάω με δεδομένα και όπως είπε κ η @Μαρια&Ηρα πολλες φορές μπαναριστηκε χωρίς να ξέρουμε το λόγο ....
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Μιας και κάνεις τον συνήγορο...όταν θα βρεις έστω και ένα ειρωνικό κατά την άποψή σου σχόλιο δικό μου, επί προσωπικού, για τον οποιονδήποτε, να μου το υποδείξεις σε παρακαλώ.
Στο παρόν θέμα, η παρέμβασή μου, ήταν εντελώς on topic και καθόλου ειρωνική. Αντικείμενο, ήταν ο...κουρκουμάς και άλλα παρεμφερή.

@Kouros να σου θυμήσω, πως τα βίντεό μου, τα ανεβάζω ΕΓΩ. Αν με ενδιέφεραν τέτοιου είδους σχόλια, από τέτοιου είδους ανθρώπους, δεν θα το έκανα.
Δεν σχολιασες κανεναν κουρκουμα..σχολιασες την οικονομικη μου κατασταση (χωρις γνωση αυτης) και τα λεφτα που ξοδευω στην διατροφη των σκυλων..Αλλο σκοπο ειχες βεβαια αλλα τα κολπακια πλεον δεν πιανουν..
Ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος και απο τη μερια μου παροτι με προσβαλετε συνεχομενα δεν ειχα καμια διαθεση να ασχοληθω με την παρτη σας...Αλλα δεν ειναι δυνατον να το παιζει καποιος γνωστης χωρις να ειναι..Σαν να σου μιλαει για μπασκετ καποιος που ειναι 1,35 και δεν εχει παιξει ποτε του..
Ε!Πως ρε φιλε??Δεν γινεται..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Στο συγκεκριμενο ως προς τα αρνισια παιδακια διαφωνω καθετα ασχετα που σε εσενα ηταν ολα οκ μεχρι στιγμης. Δεν μιλαω εκ πειρας αλλα απο οσα εχω διαβασει και απο εμπειριες τριτων.
Πολυ καλα κανεις που δεν δεχεσαι μασημενη τροφη αυτα που σου λεει ο καθενας ,εγω ή καποιοι αλλοι.Μονο με δικες σου δοκιμες θα διαπιστωσεις την αληθεια.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πάντα θεωρούσα τα σχόλια επί προσωπικού (είτε έχουν να κάνουν με φύλο, ηλικία, βάρος κοκ) άκρως προσβλητικά και χτυπήματα κάτω από τη μέση. Και ειδικά σε ένα φόρουμ παντελώς αχρείαστα. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να την πεις σε κάποιον. Δεν αμφιβάλω ότι ο @Kouros έχει πολλές γνώσεις (φαίνεται άλλωστε και στα σχόλιά του, με αρκετά απο τα οποία συμφωνώ εξολοκλήρου ή μερικώς), απλά μερικές φορές αυτή τη γνώση χωρίς να υπάρχει λόγος τη μεταδίδει με τρόπο εριστικό/ελαφρώς ειρωνικό και αφοριστικό προς γνώσεις που έχουν άλλα μέλη. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ειπωθεί κάτι (και αυτό πάει για τον καθένα).

Στο θέμα μας τώρα, ναι τα λεγόμενα superfoods ο σκύλος δεν θα τα έβρισκε στη φύση και σίγουρα ζει και χωρίς αυτά και χωρίς κάποιο πρόβλημα. Όπως ζούμε και εμείς χωρίς αυτά. Εντούτοις κάποιοι από εμάς τα καταναλώνουμε γιατί έρευνες έχουν δείξει συγκεκριμένα οφέλα, πιθανά ή σίγουρα. Κάποιες αυτές τις τροφές τυγχάνει να έχουν τα ίδια πιθανά οφέλη και για το σκύλο. Και κάποιοι επιλέγουμε να τα εντάξουμε. Για να το πω αλλιώς, ή δεν θα του κάνουν τίποτα και θα είναι σαν να δίνουμε placebo ή θα κάνουν κάποιο καλό, κακό πάντως δεν θα κάνουν (συγκεκριμένα για τον κουρκουμά λόγω κουρκουμίνης έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις σκύλων που τους ωφέλησε).

Για τις αναλογίες φωσφόρου/ασβεστίου στο μαγειρευτό φαγητό (και εφόσον δεν δίνεις στο πλάι κόκκαλο), το φώσφορο καλύπτεται από το κρέας της συνταγής. Όσο περισσότερο κρέας, τόσο περισσότερος φώσφορος. Αν υπολογίσουμε ότι στη συνταγή ένα 70-80% καλό είναι να είναι κρέας, είμαστε καλυμμένοι. Το ασβέστιο καλύπτεται από σκόνη τσόφλιων αυγού (τα οποία έχουν πρώτα ψηθεί στο φούρνο γοα 10' στους 160). Η δοσολογία είναι περίπου 1/2 κγλ τσόφλι ανά μισό κιλό φαγητού.
Ένα πολύ κατατοπιστικό σάιτ για το μαγειρευτό είναι αυτό:
http://dogaware.com/articles/wdjhomemade3.html
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Κι εγώ @ripper2.1 μιλάω για τον εαυτό μου. Ο καθένας μας, σε γενικές γραμμές, είναι άξιος των απαντήσεων που εισπράττει. Και εδώ μέσα και στον έξω κόσμο. Το δικό μου "μειονέκτημα" αν θέλεις, είναι ότι ΠΟΤΕ δεν έχω επιστρέψει, σχόλια επί προσωπικού, που έχω δεχθεί κατά κόρον. Τα θεωρώ ύψιστη βλαχειά. Δεν θα το θυμάσαι μάλλον βέβαια...Δεν πειράζει. Εκεί, υστερώ. Αλλά το έχω αρχή. Και εδώ και έξω από δω.

Off topic, τέλος από εμένα :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Δεν σχολιασες κανεναν κουρκουμα..σχολιασες την οικονομικη μου κατασταση (χωρις γνωση αυτης) και τα λεφτα που ξοδευω στην διατροφη των σκυλων..Αλλο σκοπο ειχες βεβαια αλλα τα κολπακια πλεον δεν πιανουν..
Ε;;;;; :confused::confused::confused::confused:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Σοβαρά τώρα, ούτε κατάλαβες τι εννοούσε στο σχόλιό της και παρόλα αυτά επέλεξες να την προσβάλλεις ΕΤΣΙ επί προσωπικού ενώ κατά τα άλλα ούτε να ασχοληθείς με μας ήθελες, ούτε θεωρείς ότι έχεις προσβάλλει κανέναν ως τώρα ε; Αν βάλεις και τις μασίφ γνώσεις σου που είναι υπεράνω κάθε άλλου προβληματισμού έτερων ατόμων....τι να πω...έχεις τα δίκια σου κι εσύ!
Και κάπου εδώ τερματίζω κάθε διάλογο μαζί σου.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf