2 Διεθνείς εκθέσεις K.O.E. 14 & 15.05.2011


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
H μαμά της το ξέρει; :cool::rolleyes::D
Νομίζω θα χαρεί πολύ, να τον ξεχάσετε τον Blade κάπου εκεί κάτω...:D
ευτυχως που παντου υπαρχει ενας breeder να τον μαζεψει αν τυχον χαθει και να τον επιστρεψει :p
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
πολλοι! μαλλων δεν τον εχεις δει πολλες φορες μεσα σε στιβο! αυτο που ειπε στο νασουκ το ελεγε στα σοβαρα, εχει πεταξει κοσμο για αργοπορια-και καλα κανει!
και εγω θεωρω οτι ειναι πολυ αναλυτικος στις κρισεις του κατι που δειχνει οτι δεν το φοβαται(ο ποιο ευκολος τροπος για εναν κριτη να μην εκτιθεται ειναι να δινει κριση 2 γραμμες). επεισης ενας κριτης που δεν τον πολυφωναζουν συχνα αλλα σε ειδικη ντομπερμαν που τον εζησα ηταν παρα πολυ καλος ειναι ο κος ντουλος και εας ειναι κυνηγοσκυλας.
Δεν τον πολυφωναζουν ΠΙΑ...
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Συγχαρητηρια και στα 2 εκτροφεια για την συμμετοχη τους και ευχαριστη εκπληξη ο αριθμος συμμετοχων στα μπουλμαστιφ.
Για την ιστορια , ο Φιντεκλ ελαβε εξαιρετος το Σαββατο και πολυ καλος την Κυριακη(τον εδειξα εγω χεχεχε).

Πολυ ωραιος ο Treasure , μπραβο Κωστα πρωτη φορα τον ειδα απο κοντα.Ρε φιλε η θηλυκια τι ειχε και ηταν ετσι το δερμα της , σαν ψωρα σαν να το εχει φαει κατι.Περαστικα της ευχομαι.

Περιμενα να δω και τα κουταβια απο την γεννα που ειχατε(μιας και ο treasure ειναι ηδη Champion οποτε δεν εχει μεινει να παρει κατι εδω!!!) , δεν πειραζει φανταζομαι συντομα επι του στιβου.

Ηταν μια ωραια εκθεση σε πολυ ωραιο χωρο , με πολυ ζεστη και ωραια διαθεση.Χαρηκα που ειδα τον Rico , Johnk , και ελπιζω να τα ξαναπουμε σε πιο χαλαρη φαση.Σκυλοσυναντηση θα ελεγα καλυτερα.

Ο κ.Μακαριτης ο κριτης του Σαββατου , μοτ εμεινε για 2 λογους.Πρωτον γιατι οι κρισεις του ηταν αναλυτικοτατες χωρις καμμια διαθεση για ξεπετα σε κανεναν σκυλο.Επιεδη ημουν κοντα και ακουσα πολλες κρισεις , ο ανθρωπος εδειχνε να νοιαζεται για την συνεχιση της ποιοτικης εκτροφης , επισημανοντας τα καλα και τα κακα καθε σκυλου.
Ειναι και ολιγον τσαμπουκας(του ειπα ''μισο λεπτο'' να ετοιμαστουμε να μπουμε στον στιβο, και λεει με εντονο υφος ''τι μισο λεπτο κυριε , σας παρακαλω περαστε τωρα , αλλιως μεινετε εξω'' αλλα χαλαλι του , εκανε ωραιες κρισεις.

Το Marathon land ειναι ενας απιστευτος χωρος , αλλα ρε παιδια βαλτε την ταμπλελα για την στροφη λιγο πριν και οχι πανω στην στροφη.

Και εις ανωτερα σε ολους.
H jazzy απλα αλλάζει τρίχωμα οπότε δεν έχεις να της ευχηθεις περαστικα για τιποτα. Το οτι καποιο σκυλι εχει γινει ηδη champion δε σημαινει οτι δεν πρεπει να κατεβαινει στις εκθεσεις αφενος γιατι δεν κοβει κανενα αλλο απο το να γινει πρωταθλητης και αφετερου γι αυτο υπαρχει και η κατηγορια champion. Τωρα για τα κουταβια θα ερθει η ωρα τους εξαλλου ποτε δεν κατεβασα σκυλι πανω απο μια φορα ως κουταβι ασε που την αποφαση θα την παρουν οι ιδιοκτητες τους. Οσο για το θεμα της jazzy θεωρω οτι αν πραγματικα ενδιαφεροσουν θα εστελνες ενα πμ επετρεψε μου λοιπον να μην το λαμβανω και τοσο θετικα και πιστεψε με εαν ειχε οτιδηποτε θα το ηξερα ηδη και δε θα λαμβανε μερος στην εκθεση.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Αν αλλαζει τριχωμα , τοτε Κωστα να με συγχωρεσεις αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια δεν το καταλαβα.Μακαρι να ειναι γεματο υγεια το σκυλι και καθε σκυλι σου.

Οσον αφορα για τον Treasure , επειδη τον θαυμαζω σαν σκυλο το ειπα ''χαιδευτικα'' και καλα οτι εχει παρει οτι μπορουσε να παρει στην Ελλαδα.

Εχεις το δικαιωμα να εκλαβεις τα γραφομενα μου οπως νομιζεις και αγαπας , ο γραπτος λογος ειναι αμεσα παρεξηγησημος , λυπαμαι που το ειδες ετσι.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αν αλλαζει τριχωμα , τοτε Κωστα να με συγχωρεσεις αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια δεν το καταλαβα.Μακαρι να ειναι γεματο υγεια το σκυλι και καθε σκυλι σου.

Οσον αφορα για τον Treasure , επειδη τον θαυμαζω σαν σκυλο το ειπα ''χαιδευτικα'' και καλα οτι εχει παρει οτι μπορουσε να παρει στην Ελλαδα.

Εχεις το δικαιωμα να εκλαβεις τα γραφομενα μου οπως νομιζεις και αγαπας , ο γραπτος λογος ειναι αμεσα παρεξηγησημος , λυπαμαι που το ειδες ετσι.
Λυπαμαι που θα το πω αλλα επαναλαμβανομενη συμπτωση παυει να ειναι συμπτωση....................Τελος παντων δε θα ηθελα να ασχοληθω αλλο
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Οπα ρε μεγαλε , για ξηγησου και ανεφερε μας για ποιες συμπτωσεις μιλα

Τι εννοεις?Περιμενω απαντηση ομως!!!

Αναφερθηκα με τα καλυτερα λογια για τα σκυλια σου , και επειδη ειπα οτι νομιζω οτι κατι εχει η θηλυκια σου , τρελλαθηκες?
Και οχι μονο αυτο , αποδεχτηκα και την διορθωση σου.Τι περιμενες να σου στειλω και λουλουδια?

Ειναι τουλαχιστον αστειο και παιδικο το θεμα που δημιουργησες για σενα γιατι για μενα απλα δεν υπαρχει.

Οποτε βγαινουμε διαλλειμα δεν θα παιζουμε μαζι απο δω και περα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παιδια καλυτερα θα ηταν να κανετε αυτη τη συζητηση με π.μ....
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Amaliaz ευχαριστω για την παρεμβαση-προταση αλλα δεν εχω να πω τιποτα αλλο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Ρε φιλε η θηλυκια τι ειχε και ηταν ετσι το δερμα της, σαν ψωρα σαν να το εχει φαει κατι. Περαστικα της ευχομαι...
Οπως έχω ξαναπεί, προσωπικά ενδιαφέρομαι (και δεν θα κουραστώ να το λέω) για τη σκύλα...
Και, μάλιστα, μιά σκύλα, που (αυτή τη φορά) την ήξερα κι από χτες!!!

Ενας διαμαντένιος χαρακτήρας, τυπικό θηλυκό bullmastiff, θα μου πείτε... Ενα ωραίο ζώο, με πανέμορφο, σωστό, μεγάλο κεφάλι και μάτια σαν να σου μιλάνε... Μία υγιέστατη (στην ψυχή και στο σώμα) brood bitch... Ενα ταμπεραμέντο υποδειγματικό...
Πόσοι από εσάς δεν είδατε (στον αγώνα των ζευγαριών, την Κυριακή) τη Jazzy να "παίρνει κεφάλι", να κινείται δυναμικά και να παρασέρνει τον "βαριεστημένο" Treasure στη πρώτη θέση...

Επιτρέψτε μου να θίξω λίγο το συγκεκριμένο "θεματάκι" και να υποστηρίξω ότι δεν είμαι off-topic...
Και να δείξω ότι το θέμα "ψώρα" έχει άμεση σχέση με την παρουσία (ή, καλύτερα, την απουσία) ενός σκυλιού σε έκθεση...

Παθογένεια: Η μετάδοση της δερματοπάθειας είναι εύκολη και γίνεται όταν οι σκύλοι έρθουν σε επαφή με προσβλημένα ζώα. Εκτός του ξενιστή τα ακάρεα επιζούν από 2 έως και 19 ημέρες...
Κλινική εικόνα: Έντονα κνησμώδης δερματίτιδα με εμφάνιση βλαττιδοεφελκιδώδους εξανθήματος, εστίες αλωπεκίας ή υποτρίχωσης και αυτοτραυματικές αλλοιώσεις. Τα κυριότερα σημεία εμφάνισης είναι τα πτερύγια των αυτιών, ο αγκώνας, η κάτω επιφάνεια του κορμού, τα άκρα και η περινεϊκή χώρα...
Μετάδοση σε ανθρώπους: Ιδιοκτήτες σκύλων με σαρκοκοπτική ψώρα, ή άτομα σε συχνή επαφή με το σκύλο, εμφανίζουν ένα έντονα κνησμώδες βλαττιδώδες εξάνθημα, που αυτοϊάται σε 12-14 ημέρες μετά την απομάκρυνση ή τη θεραπεία του σκύλου τους...

Σε γενικές δε γραμμές, για εμάς, τους απλούς ιδιοκτήτες, η έννοια της "ψώρας" σημαίνει πλημελή συντήρηση και διαμονή στο χώρο του σκύλου, ενδεχόμενη αδιαφορία και εγκατάλειψη του σκύλου και έλλειψη καθαριότητας...

Για ένα εκτροφέα δε, σημαίνει πολλά παραπάνω: Φέρνει το σκύλο του σε επαφή με ένα πλήθος σκύλων στην έκθεση, όπου οι σκύλοι αυτοί μπορεί να "κολλήσουν"! Χαϊδεύουν το σκύλο του πολλοί άνθρωποι, με τον ίδιο κίνδυνο...
Και, πάνω απ' όλα, στο βωμό μιάς επιθυμητής νίκης, τρέχει το άρρωστο σκυλί του...

Για αυτό το λόγο πιστεύω ότι "τρελλάθηκε" ο kos, φίλε nasouk...
Και, για τον ίδιο λόγο, θεωρώ ότι θα τρελλαινόσουν κι εσύ (κι εγώ, βέβαια) αν ήσουν στη θέση του και κάποιο ευγενέστατο μέλος του dogforum σου ευχόταν περαστικά για το σκύλο σου, υποσημειώνοντας (κατά λάθος) μιά "δημοφιλή" μεταδοτική ασθένεια...

Υ.Γ. Σε σχέση, τώρα, με τη δεύτερη σύμπτωση, φαντάζομαι (και, αν θελήσει, ας το επιβεβαιώσει, ή ας το διαψεύσει, ο φίλος kos) ότι εννοεί πως, προ εβδομάδων, μέσα στα πλαίσια της αποδεκτής απ' όλους και ευγενικής προσπάθειάς σου, για σύμπνοια μεταξύ των ενδιαφερομένων για το bullmastiff, ανέβασες (κατά λάθος) τις εκθεσιακές κρίσεις της Μόκας, που "κάπου" τις βρήκες τυχαία (και που εγώ κι εσύ ξέρουμε πως εσύ δεν φταίς), σε πλήρη λεπτομέρεια (περιλαμβανομένων και των προσωπικών στοιχείων της γυναίκας μου και εμού του ιδίου)...
Τι φαντάζομαι ότι εννοεί ο kos?
Οπως και τότε έγιναν αποδεκτές οι ευγενικές εξηγήσεις σου και οι κρίσεις "κατέβηκαν"... αλλά όσοι πρέπει τις είχαν ήδη διαβάσει...
Ετσι και τώρα, γίνονται αποδεκτές οι ευγενικές εξηγήσεις σου... αλλά, όσοι πρέπει, διάβασαν και το προγενέστερο σχόλιό σου, το οποίο και έχω παραθέσει παραπάνω...:)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Οπα ρε μεγαλε , για ξηγησου και ανεφερε μας για ποιες συμπτωσεις μιλα

Τι εννοεις?Περιμενω απαντηση ομως!!!

Αναφερθηκα με τα καλυτερα λογια για τα σκυλια σου , και επειδη ειπα οτι νομιζω οτι κατι εχει η θηλυκια σου , τρελλαθηκες?
Και οχι μονο αυτο , αποδεχτηκα και την διορθωση σου.Τι περιμενες να σου στειλω και λουλουδια?

Ειναι τουλαχιστον αστειο και παιδικο το θεμα που δημιουργησες για σενα γιατι για μενα απλα δεν υπαρχει.

Οποτε βγαινουμε διαλλειμα δεν θα παιζουμε μαζι απο δω και περα.
Ο johnk σου απαντησε πληρως και τον ευχαριστω δημοσια για ολα τα παραπανω. Επετρεψε μου να χαρακτηρισω τα δικα σου γραφομενα παιδικα αφου μαλλον δε γινονται βασισμενα σε ωριμη σκεψη (ή μηπως γινονται;). Kαλο ειναι να ενημερωνεσαι τουλαχιστον για τα ουσιωδη πριν θεσεις δημοσιως καποια ερωτηση η οποια μονο λανθασμενες εντυπωσεις μπορει να δημιουργησει και μαλιστα με αναγκαζει να μπω στην διαδικασια να απαντησω. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα δε θα παρω οσο για το διαλειμμα εννοειται πως δε θα παιζουμε μαζι αφου δεν πηγαινουμε καν στο ιδιο σχολειο.
 




Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
H Καλύτερη Έκθεσης του Σαββάτου
DIX-HUIT CARATS DO IT FOR YOUR COUNTRY
ιδιοκτησίας της Αλεξίας Καμμένου Froggy2..jpg
 




sophie_5

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2009
140
1
H μαμά της το ξέρει; :cool::rolleyes::D
Νομίζω θα χαρεί πολύ, να τον ξεχάσετε τον Blade κάπου εκεί κάτω...:D
Δυστιχώς για τα αλλα δύο σκυλια της οικογένειας πλεόν την πιο περίοπτη θέση στην καρδιά των γονιών μου την έχει ο Blade...
Πλεον θέλουν να έρχονται και στις εκθέσεις για να τον "καμαρώνουν"...
 
Last edited by a moderator:


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Να ρωτήσω κάτι ?
Που μπορώ να βρω λίστα με ξενοδοχεία κοντά στο Marathon Land που θα μπορούσα να μείνω με το σκύλο μου σε λογική τιμή ? Επειδή σκεφτόμουν να έρθω τον ιούνιο για όλο το τριήμερο. Και για τον οκτώβρη.