Aντιδράσεις για τους περιορισμούς...


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Συμφωνω οτι στοκοι υπαρχουν παντου. Εδω σου στελνω ενα λινκ με το καταφυγιο αδεσποτων στη δρεσδη.
http://www.dresden.de/de/02/070/c_111.php?shortcut=Tierheim
Αμα πας στο λινκ δεξια που λεει Hunde θα δεις οτι α. τα σκυλια ειναι λιγα και β ειναι συνηθως ενηλικα. 6 jahre alt π.χ. σημαινει 6 ετων. Εδω τα κουταβια μας ειναι απειρα και ειναι πιο ευκολο να υιοθετησεις κουταβι παρα σκυλο ενηλικα. Επισης οι υιοθεσιες απο ελλαδα ειναι πιο επειγουσες γιατι τα καταφυγια στην ελλαδα γεμιζουν σαν τρελα. Το ιδιο που λες εσυ λενε και οι φιλοι μου οι γερμανοι και υποστηριζουν οτι δυσκολα θα βρω κοσμο να τα υιοθετησει. Ωστοσο επειδη το μονο που εχω να χασω ειναι χρονος νομιζω οτι αξιζει, Λεω να φτιαξω ενα σαητ. Τα παντα βεβαι θα πρεπει να ειναι ξεκαθαρα και απολυτως νομιμα και με εναν τροπο ωστε να μην κινουν την παραμικρη υποψια. Αν ωστοσο φοβασαι οτι θα τα κανω μεταλλαγμενα σου λεω οτι ευχαριστως μπορεις να συμμετασχεις, τοσο για να ελεγχεις οσο και για να βοηθας. Ισως σου αναθεσω την αγγλικη μεταφραση. Οχι οτι κατεχω τελεια τη γερμανικη.. αλλα ολο και καποιος θα βοηθησει. Μοναδικο προαπαιτουμενο.. να κατσεις να σου ριξω ενα κραξιμο για αυτο που ειπες!! Τι λες? ψηνεσαι ?:D:cool:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σε κάθε περίπτωση, οι μη εμπορικού χαρακτήρα μετακινήσεις (όχι εξαγωγές) ζώων συντροφιάς πρέπει να γίνονται βάσει του σχετικού Ευρωπαϊκού Κανονισμού. Αλλιώς είναι παράνομες.
http://europa.eu/scadplus/leg/el/lvb/f83009.htm
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ααα θενκς για το λινκ. Εννοειται πως για να κανω οτιδηποτε πρεπει να μιλησω με σωματεια και ισως δικηγορους και απο τις δυο πλευρες! Πστεψε με αν δω οτι τα παργματα δεν μπορουν να γινουν ετσι ωστε να μη βρουμε το μπελα μας δν το κανω. Ειπαμε τα αγαπαω αλλα δεν ψηνομαι για μηνυσεις!! Και εννοειται οτι πρωτα θα μιλησω με αλλους που ξερουν τι γινεται και μονο αν αυτοι δεχτουν και δωσουν το οκ θα κανω κατι! Εεε δεν τρελαθηκαμε να κανουμε οτι να ναι!! θενκς για το λινκ και παλιιι:)
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν το κράξιμο είναι άποψη κάποιου άλλου, ναι, κατά τη λογική αυτή ;)

Για να σας προλάβω, αν η συζήτηση μετατραπεί σε επί προσωπικού ή παραξεφύγει από το θέμα, θα διαγράφονται post ;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ντενις το χασα.. αμαγκος φανταζομαι δε θες να βοηθησεις?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Λοιπον για να μη χνουμε χρονο σε τι ειπεσ τι ειπα να το θεσω διαφορετικα αυτο που ειπα πριν γιατι η δεν με καταλαβατε η δεν καταλαβα.. Θεωρω και ισως να κανω λαθος οτι τα αδεσποτα εχουν πολλες ελπιδες να υιοθετηθουν απο οικογενειες εξω, μιας λοιπον και ειμαι εδω και και μιας το μονο που εχω να χασω ειναι χρονος -αν ολα μπορουν αν γινουν εντελως νομοτυπα- θα ελεγα να φτιαξω ενα σαητ, να το στειλω στα γερμανα εδω να το προωθησουν και ακομα και αν ενα σκυλι υιοθετηθει θα ειμαι ευτυχισμενη. Αν λοιπον λεω αν γινει κατι τετοιο ιδεες και προτασεις απο εσας θα ηταν πανω απο ευπροσδεκτες.. και ισως και βοηθεια. Επειδη ομως ο Αμανγκος εχει τις αμφιβολιες του για το τι θα κανω τα σκυλια τον καλω να συμμετασχει και για να πειστει αλλα και για να βοηθησει. Αυτο. ε απλα αμα θελησει να βοηθησει και τον συνατησω δε θα μειενει ασχολιαστο το θεμα της εξαγωγης ζωων. Νομιζω λοιπον οτι μονο επι προσωπικου δεν το παω και πραγματικα ακομα και το να μετεχει με το να λεει οτι "α.. εδω αυτο δεν ειναι ξεκαθαρο και εγω θα σκεφτομουν οτι κατι περιεργο συμβαινει" θα βοηθησει πολυ.. και φυσικα αφου θα συμμετεχει θα μπορει να ελεγχει εκ των εσω που πανε τα σκυλια.. Βεβαια αν ολα πανε καλα και το φτιαξω το σαητ γιατι τωρα ειναι επι θεωρητικου. Οποτε αντωνη τι λες σε αυτο? Οχι τελιτσες παλι πλζ!
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
συγνωμη αλλα υπαρχουν ηδη ανθρωποι που ασχολουντε με αυτο γιατι δεν συννενοησε μαζι τους αλλα πας να κανεις κατι μονη σου απο την αρχη???
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ακριβως αυτο θελω να κανω.. σιγα μην εφευρω ξανα τον τροχο. Αλλωστε μονη μου πως.. ουτε ξερω πως μεταφερονται ζωα ουτε ποιος πληρωνει και λοιπα.. Για αυτο ειπα αν κατσει.. εσυ εχεις να μου προτεινεις καποιους συγκεκριμενους?
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
αν και με μπερδεψες πολυ αφου μιλας για δημιουργια σελιδας και οργανωση κλπ και σου λεω οτι υπαρχουν και γινοντε ηδη αυτα απο καποιους και μου λες .... οχι δεν εχω να σου προτεινω γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα. δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να τους βρεις ομως. για κανε ενα google
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δημιουργια σελιδας που απλα θα μεταφραζει τα ελληνικα σαητς. δεν ειναι στα γερμανικα τα περισσοτερα..αλλα ακομα και αν υπαρχει θα μπορουσα καπως να το διαφημισω στην πολη που ειμαι.. ε αν εχει διαφημιστει.. δε θα ασχοληθω!! στο γκουγκλε δε χρειαζεται να ψαξω, απλα ελεγα μηπως εχεις κατι να προτεινεις.. τεσπα.. δεν ειναι αυτο το θεμα μας και νομιζω το εξαντλησαμε το σαητ αλα γερμανικα. Αν καποιος εχει προτασεις η σχολια η κριτικες υπαρχουν τα π.μ. καλο ειναι εδω να ριξουμε καμια αλλη ιδεα για το πως θα βοηθησουμε τα ερημα τα σκυλακια.. Ειδικα μετα απο αυτο με το σουβλισμα.. και φυσικα για το πως και αν θα μπορεσει αυτο το κρατος να μην ασχολειται με το ποσα ζωα θα εχει ο αλλος στο σπιιτι του αλλα με το να τιμωρει τους σουβλιστες!!
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
το να τα αφησετε στην ησυχια τους σας εχει περασει απο τα μυαλο?????
το ξερεις οτι για καθε αδεσποτο που σουβλιζετε υπαρχουν χιλιαδες δεσποζομενα δεμενα σε ενα μετρο αλυσιδα με σπιτι ενα βαρελι χειμωνα καλοκαιρι???
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
σουβλιζετε? εννοεις σουβλιζεται. Ε αυτο ειπα και εγω. Ας μιλησουμε λοιπον για τα δεσποζομενα και πως θα τα προστατεψουμε απο τους τρελους ιδιοκτητες!
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
σουβλιζετε? εννοεις σουβλιζεται. Ε αυτο ειπα και εγω. Ας μιλησουμε λοιπον για τα δεσποζομενα και πως θα τα προστατεψουμε απο τους τρελους ιδιοκτητες!
ισως. δεν πηγα και πολύ σχολειο. απο μικρος στο μεροκαματο. αν μιλησουμε για αυτο ομως θα ειμαστε εκτος θεματος. το θεμα ειναι η εγκυκλιος του υφυπουργου.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
το να τα αφησετε στην ησυχια τους σας εχει περασει απο τα μυαλο?????
το ξερεις οτι για καθε αδεσποτο που σουβλιζετε υπαρχουν χιλιαδες δεσποζομενα δεμενα σε ενα μετρο αλυσιδα με σπιτι ενα βαρελι χειμωνα καλοκαιρι???
Δεν έχεις δίκιο αγαπητέ μου και ούτε θα έπρεπε να μιλάς με τόσο εριστικό τρόπο για τους ανθρώπους που φροντίζουν αδέσποτα και ενδιαφέρονται να βρουν καλά σπίτια.
Η Κλειάννα έχει δίκιο. Ποια είναι η "ησυχία" τους? Να τα αφήσουμε στη ΔΥΣΤΥΧΙΑ τους θέλεις να πεις!
ΤΑ ΔΕΣΠΟΖΟΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
ισως. δεν πηγα και πολύ σχολειο. απο μικρος στο μεροκαματο. αν μιλησουμε για αυτο ομως θα ειμαστε εκτος θεματος. το θεμα ειναι η εγκυκλιος του υφυπουργου.
Ο σχολιασμος ηταν εννοιολογικου και οχι ορθογραφικου χρακτηρος. Σουβλιζετε ηταν σα να τα σουβλιζαμε εμεις:p Αλλωστε τα ορθογραφικα λαθη δε μας αφορουν, ολοι κανουμε, αλλα μην κατηγορηθουμε και για σουβλισμα!! Φτανει η παρανομη εξαγωγη για πειραματα:p:p Ημαρτον!
Παντως ναι γιατι ενοχληστο να ασχολειται καποιος με τα αδεσποτα και μαλιστα τοσο πολυ ωστε να εισαι τοσο επιθετικος? Γιατι και το μεγαλυτερο προβλημα που δημιουργει αυτη η εγκυκλιος ειναι στα αδεσποτα! θα προτιμουσες να μεινουν στο δρομο αστειρωτα και οποιο επιβιωσει?
 


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
εριστικος δεν ειμαι εγω αλλα εσεις που απαντατε με κεφαλαια αρα φωναζοντας σε εναν ανθρωπο που εκανε ενα σχολιο. ξερω πολλους ανθρωπους οι οποιοι φροντιζουν αδεσποτα χωρις να το φωναζουν και να κομπαζουν για νουμερα.
επισεις ξερω πολλους ζωοφιλους οι οποιες απο την αγαπη προς τα αδεσποτα μαζευουν καμια 30αρια στα διαμερισματα τους δημιουργώντας εστιες μολυνσης και προβληματα στην γειτονια. ξερω φιλοζωικες οι οποιες στειρωνουν εγγυες σκυλες σε προχωρημενη εγγυμοσυνη σκοτωνοντας κουταβια σε προχωρημενη ηλικια και θετοντας σε κινδυνο την υγεια της σκυλας. ξερω ζωωφιλικες οι οποιες μαζευουν και μαζευουν και μαζευουν χωρις να εχουν που να τα βαλουν συνοστιζοντας σκυλια σε κλουβιά. ολα αυτα φυσικα για το καλο τους.
επισεις καποια στιγμη ας ανοιξουμε τα ματια μας και ας δουμε οτι και στο Βελγιο καινε σκυλια, στην Ισπανια τα βιαζουν κ.ο.κ
οποιος εχει nova ας παρακολουθησει το Animal planet και την εκπομπη Αστυνομια Ζωων η οποια ειναι γυρισμενη στις Ηνωμενες Πολιτειες και ας μας πει ποσες φορες θα ακουσει την λεξη ευθανασια
και τελος πριν μας σβησουν οι διαχειριστες της σελιδας να σας θυμισω οτι το θεμα ειναι η εγγυκλιος.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ακριβως αλλα η εγκυκλιος δημιουργει τα πιο πολλα προβληματα στα αδεσποτα. Αν λοιπον βιαζουν αδεσποτα στην ισπανια να το κανουμε και εμεισ? σε διαμερισματα οχι σε κηπους ισως. Αλλα τα μαζεψουν δεν τα μαζεψουν τα αδεσποτα υπαρχουν και η υγεια του γειτονα κινδυνευει πιο πολυ αν κυκλοφορουν στο δρομο παρα αν ειναι αποπαρσιτωμενα και εμβολιασμενα σε σπιτια. Διαφωνεις? Η να το θεσω διαφορετικα. Συμφωνεις με το οριο των δυο σκυλιων ακομα και σε σπιτια με κηπο π.χ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Δεν εχουν ξαναγινει αυτές οι συζητήσεις ή μου φαίνετε???????
 
Last edited: