Aντιδράσεις για τους περιορισμούς...


bars

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2008
66
0
σημερα εδω, αυριο εκει
δεν ειπα να αρχισουμε να βιαζουμε η να καιμε και εμεις αλλα να μην τους παρουσιαζουμε και ολας σαν την γη της επαγγελιας. με το οριο οχι δεν συμφωνω. θα ηθελα ο καθε ανθρωπος να ηταν σε θεση να κρινει ποσα ζωα μπορει να εχει παντα σεβομενος τον διπλανο του αλλα και τα ζωα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Κανεις δεν τους παρουσιασε σαν τη γη της επαγγελιας. Ειδικα οι ισπανοι με τις ταυρομαχιες δε νομοιζω οτι ειναι ζηλευτο παραδειγμα. Οσον αφορα το 2ο κομματι θα συμφωνησω μαζι σου, οπως νομιζω και οι περισσοτεροι εδω μεσα.
@Μακης
Ναι εχουν ξαναγινει, για αυτο ελεγα αντι να λεγαμε ποσο καθαρματα ειναι οι αλλοι-που ειναι- και τι βλακες που ειναι οι πολιτικοι -που ειναι- να αρχισουμε να δινουμε λυσεις. Αλλιως απλα λεμε τον πονο μας να ξεσκαμε, αλλα αυτο δε θα βοηθησει ουτε τα αδεσποτα ουτε τα δεσποζομενα ουτε κανεναν!
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Eννοεις πως λειτουργουν οι φιλοζωικες? Ειδημων δεν ειμαι, αλλα σιγουρα εχω να τους αναγνωρισω οτι με τα καλα τους και με τα κακα τους προσπαθουν. Αν εγω δεν εχω κανει τπτα για τα αδεσποτα δε δικαιουμαι να κρινω αυτους που κανουν. Ισως να προτεινω. Αλλα για να κρινω πρεπει πρωτα να δρασω. Αλλιως με θεωρω υποκριτρια
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αν εγω δεν εχω κανει τπτα για τα αδεσποτα δε δικαιουμαι να κρινω αυτους που κανουν.
Δεν συμφωνώ. Δεν μπορείς να κρίνεις αν είναι σωστό να παίρνουν αναβολικά οι αθλητές της άρσης βαρών ? Γιατί ? Εχεις προσφέρει στην ανάπτυξη του αθλήματος - έχεις κάτσει κάτω από την μπάρα ?

Ο οποιοσδήποτε μπορεί να κρίνει τον οποιονδήποτε ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και κόσμια. Αν κάποιος κάνει ένα καλό και 10 κακά, δεν μπορεί να κρίνεται μόνο από αυτούς που έχουν κάνει παραπάνω καλά, δλδ 2+ :D

1ον και 2ον στο internet ότι δηλώσεις είσαι. Μην το ξεχνάς. Εσύ η ίδια μπορεί να κάνεις έναν λοαριασμό εδώ και να λές ότι έχεις το καλύτερα οργανωμένο καταφ'υγιο στην Ευρώπη στον κήπο του σπιτιού σου ... ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ θα γινόσουν ''δεκτή προς κριτική'' ενώ τώρα όχι ?? ;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δεν εννοω τους κομπογιανιτες.. Εκει ναι να κανουμε οση σκληρη κριτικη θεσ. Αλλα αρχιζω με τη βαση οτι ειναι σοβαρες ομαδες και ατομα.
αλλα π.χ. αυτο με τις εκτρωσεις σε προχωρημενοι ηλικα η αν περνουν περισσοτερα απο οτι μπορουν μπορω απλα να το σχολιασω να προτεινω αλλα οχι να κατακρινω. Σωστα οχι κρινω αλλα επικρινω.
Δλδ αν καποιος εσει ξεσκατησει 1000 αδεσποτα και εγω ενω θα μπορουσα δεν το κανω για χ-ψ λογους θα πρεπει να κανω την κριτικη μου εχοντας ως αξονα την αναγνωριση της δουλειας του και οτι αυτος κανει κατι που εγω δεν κανω και το κανει μονο απο αναγκη να βοηθησει οχι να διακριθει η να επιτυχει.. και οτι εχω να πω πρεπει να το πω με πολυ προσοχη. Ειναι ευκολο να αρχιζεις τους αφορισμους αμα δεν κανεις κατι.
Οσο για τους αθλητες. Εγω παντα ελεγα οτι ειναι υποκρισια να καταδικαζουμε παιδια τα οποια ειναι ταλαντουχα και φτηνουν αιμα αλλα το συστημα η αναγκη για βραβεια εθνικγη υπερηφανια πωλησεις φαρμακων -μιλαμε για τζιρο δις-
τα οδηγουν να παρουν αναβολικα αν θελουν να πετυχουν Παντα ως θυματα της ιστοριας τους αντιμετωπιζα -αλλα αυτο ανηκει σε αλλο φορουμ :p-
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν εννοω τους κομπογιανιτες.. Εκει ναι να κανουμε οση σκληρη κριτικη θεσ. Αλλα αρχιζω με τη βαση οτι ειναι σοβαρες ομαδες και ατομα. 1Η ΚΡΙΣΗ
αλλα π.χ. αυτο με τις εκτρωσεις σε προχωρημενοι ηλικα η αν περνουν περισσοτερα απο οτι μπορουν μπορω απλα να το σχολιασω να προτεινω αλλα οχι να κατακρινω. Σωστα οχι κρινω αλλα επικρινω.
Δλδ αν καποιος εσει ξεσκατησει 1000 αδεσποτα ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ και εγω ενω θα μπορουσα δεν το κανω για χ-ψ λογους θα πρεπει να κανω την κριτικη μου εχοντας ως αξονα την αναγνωριση της δουλειας του και οτι αυτος κανει κατι που εγω δεν κανω 2Η ΚΡΙΣΗ και το κανει μονο απο αναγκη να βοηθησει οχι να διακριθει η να επιτυχει.. 3Η ΚΡΙΣΗ και οτι εχω να πω πρεπει να το πω με πολυ προσοχη. Ειναι ευκολο να αρχιζεις τους αφορισμους αμα δεν κανεις κατι.
Οσο για τους αθλητες. Εγω παντα ελεγα οτι ειναι υποκρισια να καταδικαζουμε παιδια τα οποια ειναι ταλαντουχα και φτηνουν αιμα αλλα το συστημα η αναγκη για βραβεια εθνικγη υπερηφανια πωλησεις φαρμακων -μιλαμε για τζιρο δις-
τα οδηγουν να παρουν αναβολικα αν θελουν να πετυχουν Παντα ως θυματα της ιστοριας τους αντιμετωπιζα -αλλα αυτο ανηκει σε αλλο φορουμ :p-

Κατ'επιλογήν κρίνεις διάφορα ? ;) :)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
σου ειπα οτι η λεξη κριση ηταν ισως λαθος. Κριση μπορεις να εχεισ για τα παντα, αλλα για να εισαι σκληρος και επικριτικος πρεπει να γνωριζεις πραγματα και καταστασεις η να εισαι σιγουρος οτι η επικριση βασιζεται σε συμπερασματα κοινης λογικης. Π.χ. αν καποιο σωματειο παιρνει αδεσποτα και μετα γυριζει τσοντες δε θα πω οτι δεν μπορω να το επικρινω :p:p. θα ηθελα λοιπον να ακουσω την αποψη σου για τους φιλοζωους. Εντωμεταξυ ας μου πει καποιος ποιο ειναι το σωστο φιλοζωοι οι ζωοφιλοι?:confused:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εντελώς φιλολογικά (ΟΧΙ γλωσσολογικά = Μπαμπινιώτης):
Φιλόζωος- αυτός που αγαπάει τη ζωή
Ζωόφιλος - αυτός που εχμ... θέλει να κάνει σεξ με ζώα

ΚΑΙ οι 2 όροι χρησιμοποιούνται δόκιμα για να δηλώσουν την αγάπη για τα ζώα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Την έχω πεί πολλάκις νομίζω ότι γίνονται πολλά λάθη και ότι κάποιοι ζούν από την λέξη αυτή - ούτε κάν από τα ζώα - αυτό είναι το χειρότερο ...

Πιστευω ότι οι πολλοί είναι όντως ζωόφιλοι και πέφτουν θύματα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
:eek::eek::eek::eek: σοβαρα!! χεχε. και αν αγαπας τα ζωα πως το λες? περιφραστικα? Δεν υπαρχει δοκιμος ορος? Ποπο παλι καλα που το πεσ βρε λιζα γιατι ενταξει το πρωτο. Αλλα να πω το δευτερο.. θα ημουν ενας παρανομος εξαγωγεας πειραματοισκυλων που οσα δεν τα πουλαει κανει σεξ μαζι του και μετα τα σουβλιζει!!!!:eek::eek:
Εντιτ. Τωρα το ειδα οτι ειναι δοκιμοι οροι. παντως εγω θα λεω φιλοζωος για καλο και για κακο
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
αχαχαχαχααααααααααα Ρε συ Άννα εγώ είπα τι μας έμαθαν στη Φιλοσοφική!!! :D :D :D
Δόκιμοι, δοκιμότατοι είναι και οι 2 όροι :)

Φιλόζωος = φιλώ (αγαπώ δηλαδή) + Ζωή/Ζώον (ζώο = άνθρωποι και κτήνη)
Ζωόφιλος = Ζώον + φιλώ (με την ερωτική/διαστροφική σημασία). Εδώ ζώον=κτήνος
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
νομιζω οτι πρεπει καποα πραγματα να τα διχωριζουμε. Επειδη υπαρχοθν σκιντζιδες δε σημαινει οτι μια ομαδα ειναι σκαρτη. αρα αν μιλαμε για φιλοζωους ας εχουμε ως βαση οτι εννουμε τους σοβαρους. Αλλιως ας λεμε δηθεν φιλοζωοι η απατεωνες η "φιλοζωοι". Αλλιως αν τους βαζουμε ολους σε ενα καζανι ειναι αδικο για τους ανθρωπους που προσπαθουν και που το κανουν μονο απο αγαπη προσ τα σκυλια. ετσι δεν ειναι?
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
αντιγράφω τα πιο κάτω, από το http://press-gr.blogspot.com/2008/07/blog-post_11.html

Τί γίνεται στην Ανκόνα;


.
...με τα 102 σκυλιά από την Ελλάδα που κατασχέθηκαν από τις ιταλικές αρχές
...

Της Γιάννας Γαλανού
..
Τί γίνεται στην Ανκόνα της Ιταλίας με τα 102 σκυλιά από την Ελλάδα που κατασχέθηκαν από τις Ιταλικές Αρχές; Καιρό προσπαθώ να μάθω. Και ξαφνικά πληροφορούμαι από την Ελληνική πρεσβεία της Ρώμης, πως τα 59 από αυτά αποδόθηκαν ή θ' αποδοθούν στους "κατόχους" τους.
Ιδού η επιστολή που έλαβα σχετικά:
Αγαπητή κα Γαλανού,
Σε συνέχεια και της σημερινής τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, σας γνωρίζω τα ακόλουθα :
Όπως μας γνωρίσετε το Επίτιμο Προξενείο της Αγκώνας, η Εισαγγελία Ανκώνας, με σχετικό διάταγμα από 24.6.2008 αποδέσμευσε 59 σκύλους, γεγονός για το οποίο ενημέρωσε του ιδιοκτήτες τους.
Το Διάταγμα της Εισαγγελίας αναφέρει ότι, μετά την έρευνα που έγινε στην Ελλάδα, αποδείχθηκε η γνησιότητα των διαβατηρίων και των microchips που έφεραν πάνω τους τα συγκεκριμένα σκυλιά.
Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε το Επίτιμο Προξενείο Ανκώνας στα τηλέφωνα : 0039071-2410816, 00393287687115 και στο ΦΑΧ 0039 07156260.
Μαρία Θεοδώρου Σύμβουλος Πρεσβείας Α

Και ερωτώ. Γιατί άτομα που ασχολούνται με την υπόθεση, είχαν πλήρη άγνοια του γεγονότος; Γιατί τόση μυστικότης; Γιατί αποδόθησαν τα 59 σκυλιά τη στιγμή που το Υπουργείο Γεωργίας έστειλε νέα έγγραφα και στοιχεία; Μήπως άργησαν να φτάσουν τα έγγραφα αυτά στον προορισμό τους, λόγω γραφειοκρατικών διαδικασιών; Στάλθηκαν μέσω του Προξενείου της Ανκόνα; Απεδόθησαν εγκαίρως; Γιατί ενώ ο Ελληνικός Νόμος απαγορεύει την εξαγωγή αδέσποτων προς ξένους Φιλοζωϊκούς Συλλόγους, τα σκυλιά "αποδίδονται" στους ιδιοκτήτες τους; Πολύ περισσότερο δε σε Συλλόγους όπως ο Σύλλογος " Die Arche", μετά το περιστατικό της εύρεσης των 71 μισοπεθαμένων σκυλιών σε κυνοκομείο τους; (Βλέπε το "Να που πάνε τα σκυλιά της Ελλάδας")!
Ποιοί Δήμαρχοι βρέθηκαν να υπογράψουν εκ των υστέρων, χαρτιά που νομιμοποιούν εξαγωγή και υιοθεσίες, τη στιγμή που ως γνωστόν δεν υπάρχουν παρά σε ελάχιστους Δήμους - κι αν υπάρχουν - φάκελοι αδέσποτων και έγγραφα υιοθεσιών; Ποιοί Νομοκτηνίατροι βρέθηκαν να βάλουν εκ των υστέρων υπογραφές σε έγγραφα που "καίνε", γιατί η υπόθεση ήταν ήδη γνωστή; Ή μήπως τελικά δεν βρέθηκαν Νομοκτηνίατροι να υπογράψουν και τα έγγραφα ήταν ελλειπή; Ποιές ενέργειες κάνει τώρα το Υπουργείο γι' αυτήν την υπόθεση;
Πληροφοριακά προσθέτω μέρος δήλωσης της κυρίας Γκαραγκούνη, προέδρου της ομοσπονδίας Φιλοζωϊκών Σωματείων, που έχω ήδη παρουσιάσει παλιότερα και αφορά το συγκεκριμένο θέμα ...
"Επειδή, για άλλη μια φορά ρεζιλευτήκαμε διεθνώς μετά τη σύλληψη από τις Λιμενικές Αρχές της Ανκόνα, Ιταλίας, ενός, από τις χιλιάδες των διακινουμένων παράνομων φορτίων, με 102 σκυλιά, μετά από δική μας καταγγελία, και αφού προηγουμένως, παρά την ειδοποίηση προς το Λιμεναρχείο και τον Εισαγγελέα Ηγουμενίτσας, το φορτίο είχε αφεθή ελεύθερο να συνεχίσει το ταξίδι προς Γερμανία,
Επειδή οι εξαγωγείς έχουν βάλει τα «μεγάλα μέσα» προς τους αρμοδίους και πιέζουν , με αποτέλεσμα στέλεχος του Υπουργείου Εξωτερικών, όπως οι ίδιοι αναφέρουν στα επισυναπτόμενα έγγραφα , να παρέμβει ώστε η κ. Σπυριδούλα Κροκίδη , πρόξενος επί τιμή της Ελλάδος στην Ανκόνα, αγνοώντας τις αντίθετες οδηγίες του αρμόδιου Υπουργείου, να ζητήσει επίσημα από το Δικαστήριο της Ανκόνα την απόδοση των κατασχεθέντων ζώων στους εξαγωγείς, κατά παράβαση του Ν.3170/2003 και του Ευρ.Κανον.998/2003,"...
Εν αναμονή των απαντήσεων, αυτές οι πρώτες ερωτήσεις, εν αρχή...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Κατσε γιατι δινεις μισες πληροφοριες και μπερδευτηκα. Γιατι τα κατασχεσανε? Ηταν και τα 102 μαζι? Αποδιδονατι στους ιδιοκτητεσ? Ποιους? ηταν ελληνες ξενοι? λες για 59 τα αλλα? που κρατουνται? τι θα πει αυθεντικα μικροτσιπ? απο οτι καταλαβα -γιατι ειχαμε μαθημα χτες, γιατι ημου ασχετη!- τα μικροτσιπ ειναι ευκολο να δεις σε ποιον ανηκουν με ενα σκανερ. Δεν ειχαν περασει οι δικοι μας τα δεδομενα? που πηγαιναν τα σκυλια? ολα στο συλλογο? οχι σε νεες οικογενειες?
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Xritaki...

ΑΝΚΟΝΑ: 102 Ελληνικοί σκύλοι ζητούν να απε λευθερωθούν
Αφήστε τους να συνεχίσουν το ταξίδι τους προς ένα καλύτερο μέλλον! Ο Αλφι είναι ένας από τους 102 σκύλους που πήγαιναν στην Ευρώπη για να υιοθετηθούν και κατασχέθηκαν, προσωρινά, στην Ανκόνα μετά από επώνυμη καταγγελία πως τα ζώα πήγαιναν στη Γερμανία για να συμμετάσχουν σε πειράματα ή για να γίνουν γούνες.
Τον Αλφι τον έστειλα εγώ στη Γερμανία. Ο Αλφι ήταν ένας σκύλος ιδιαίτερα φοβισμένος, πιθανά κακοποιημένος, ο μόνος που επέζησε από οικογένεια 6 κουταβιών, αφού τρία αδέλφια του πέθαναν από το κρύο και τα δύο τελευταία (βλ. φωτό) τερμάτισαν τη ζωή τους κάτω από τις ρόδες φορτηγού – αλά ελληνικά.



Σε ηλικία 8 μηνών η τύχη του Άλφι φάνηκε να του χαμογελάει, αφού ενδιαφέρθηκε για αυτόν αναγνωρισμένο φιλοζωικό σωματείο της Γερμανίας και βρέθηκε η οικογένεια εθελοντών που θα τον φιλοξενούσε μέχρι να μειωθεί η φοβία του για τους ανθρώπους και να βρει μια οικογένεια για πάντα. Επισκέφθηκα προσωπικά τον Άλφι στην Ανκόνα, για να καταλαγιάσω την αγωνία μου για την τύχη του. Περιμένει υπομονετικά σε ένα κοινοτικό καταφύγιο, υψηλών προδιαγραφών, με εξαιρετικό προσωπικό, που του δίνει όση προσοχή προλαβαίνει, αφού στον ίδιο χώρο φιλοξενούνται άλλα 200 περίπου σκυλιά. Αν η προανάκριση τραβήξει, αν χρειαστεί να φτάσουμε στα δικαστήρια ο Αλφι θα περιμένει εκεί - για πόσο καιρό ακόμα;



Πώς μπορείτε να βοηθήσετε τον Αλφι και τα άλλα 102 σκυλιά της Ανκόνα;

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα:


http://www.thepetitionsite.com/takeaction/957983370

[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]και υπογράψτε το αίτημα απελευθέρωσης των σκύλων μας.


[FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Από την Κλέα Μοριανού[/FONT]





ΠΗΓΗ:www.gavmagazine.gr
[/FONT]
(Μαιος 2007 αν θυμαμαι καλα)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κατσε γιατι δινεις μισες πληροφοριες και μπερδευτηκα. Γιατι τα κατασχεσανε? Ηταν και τα 102 μαζι? Αποδιδονατι στους ιδιοκτητεσ? Ποιους? ηταν ελληνες ξενοι? λες για 59 τα αλλα? που κρατουνται? τι θα πει αυθεντικα μικροτσιπ? απο οτι καταλαβα -γιατι ειχαμε μαθημα χτες, γιατι ημου ασχετη!- τα μικροτσιπ ειναι ευκολο να δεις σε ποιον ανηκουν με ενα σκανερ. Δεν ειχαν περασει οι δικοι μας τα δεδομενα? που πηγαιναν τα σκυλια? ολα στο συλλογο? οχι σε νεες οικογενειες?
@xritaki
Επειδη αυτα τα σκυλια τα εστειλαν απο διαφοα σωματεια, ξερω, οτι τουλχιστον ενα απο αυτα ηταν σιγουρα να παει σε οικογενεια στην γερμανια ( και σιγουρα και αλλα πολλα), που του ειχε βρει ενα σωματειο που δραστιριοπειται στο Πηλιο.
Απλα η μεταφορα θα γινοταν με τα αλλα μαζι- και τον περιμεναν τον σκυλο στην γερμανια.
Επισης ειχα ακουσει, οτι πηγαν παρα πολλες οικογενιες απο γερμανια και αυστρια, που περιμεναν καπιον απο αυτα τα σκυλια στην Ancona, μπας και μπορουν να τα απελευθεροσουν.
Αλλα τιποτα.
Περισι ηταν μεγαλο θεμα στα Κυνοφιλικα μεσα!

Επειδη ξερεις και γερμανικα, διαβασε και στην σελιδα της Arche Noah Kreta!!!
 
Last edited:


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εγω εχω να ρωτησω κατι. Ολοι αυτοι που κανουν τις καταγγελιες εχουν προσπαθησει να ερθουν σε επαφη με τον κοσμο που στελενει τα ζωα εξω να δουν που καταληγουν? Εχουν σκεφτει πως αν εχουν αδικο και λαθος δημιουργουν τεραστια προβληματα σε ζωα που θα μπορουσαν να εχουν καλυτερη τυχη?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω εχω να ρωτησω κατι. Ολοι αυτοι που κανουν τις καταγγελιες εχουν προσπαθησει να ερθουν σε επαφη με τον κοσμο που στελενει τα ζωα εξω να δουν που καταληγουν? Εχουν σκεφτει πως αν εχουν αδικο και λαθος δημιουργουν τεραστια προβληματα σε ζωα που θα μπορουσαν να εχουν καλυτερη τυχη?
Ειδικα την κυρία Γκαραγκούνη δεν την ενδιαφερει αυτο!
Ειχε πει δημοσια παλιοτερα, οτι προτιμαει να δει τα αδεσποτα της ελλαδας πατημενα στους δρομους ή φολιασμενα- αντι να καθονται σε καναπεδες νεοναζι στην γερμανια!
Απο κει και περα τι να πουμε...... ?
Η γυναικα εχει γενικος ενα προβλημα με τους γερμανους, απ οτι φαινεται.
Και κρυβεται πισω απο δηθεν κυνοφιλικα θεματα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Θα ελεγα τοτε τι πρεπει να κανει με γερμανους για να της φυγει το προβλημα αλλα εχε χαρη που ειμαι κυρια ;)!!!