BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα


BLUEPETROS

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2010
68
0
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
λοιπόν,έπειτα από μια εβδομάδα (ευχαριστώ πάρα πολύ τη vrmonde για τις συμβουλες της) που περάσαμε σε BARF και ενώ είχαμε σταματήσει τις διαρροιες έτρωγε κιμά κοτόπουλου και όλα οκ... μόλις αρχίσαμε πλατάρια να τα πάλι ..!!!! επίσης να σημειώσω ότι παρόλο που έτρωγε αρκετά 800-850 γρ. κιλα -γραμμάρια δεν πήρε..το θέμα τι κάνουμε?? συνεχίζω ??? τι να του κάνω για να σταματησει τη διαρροια - πουρέ , μαλακά κόπρανα ??? είναι φυσιολογικό ???
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Επομένως τα πλατάρια τον πειράζουν? Με αυτά κάνει μαλακά κόπρανα? Θα πρότεινα να τα κόψεις προς το παρόν - πιθανόν να είναι το έντερο ακόμη ερεθισμένο και να μην "σηκώνει" κόκαλλο. Μπορεί επίσης να φταίει και η πέτσα... :confused:
Δοκίμασες μοσχάρι να δεις πως το σηκώνει?
Σχετικά με το αδυνατισμα, οι σκύλοι που μεταβαίνουν σε barf συνήθως αδυνατίζουν (γίνονται πιο "στεγνοί"). Βέβαια αυτό σε σένα είναι πρόβλημα γιατί είναι ήδη αδύνατος (φαίνονται πλευρά?). Για να τον παχύνεις μπορείς να βάλεις και υδατάνθρακα π.χ. πολύ καλά βρασμένο ρύζι (λάσπη) μαζί με το κρέας.
 


BLUEPETROS

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2010
68
0
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
μοσχάρι όχι δεν δοκίμασα γιατί ισως θεωρείται πιο παχύ....πέτσα την έβγαλα! και ναι είναι αδύνατος , θέλει πάχυνση....απλά μου κάνει εντύπωση που πήγε καλά με το κιμά κοτοπουλου (απλά πανάκριβος!!!) ... να επιμείνω κανα 2 μέρες ακόμα να δω μήπως το συνηθίσει ... ή όχι ??
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Μεγάλα κόκαλα πχ από μοσχάρι
Τον δικό μου έτσι τον ισορροπώ. Όταν βλέπω οτι του δίνω κάποιες μέρες περισσότερο κοτόπουλο και αρχίσουν τα κόπρανά του να μαλακώνουν του δίνω μοσχαρίσια κόκαλα και σταματάω για 1-2 μερες το κοτόπουλο. Όπως κι όταν του δίνω συκώτι μπορεί να αλλάξει η ποιότητα των κοπράνων του. Αυτό δε σημαίνει οτι σταματάω να του το δίνω. Δεν είμαι από τους ανθρώπους της ζυγαριάς ούτε της λεπτομέρειας. Απλά παρατηρώ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
μοσχάρι όχι δεν δοκίμασα γιατί ισως θεωρείται πιο παχύ....πέτσα την έβγαλα! και ναι είναι αδύνατος , θέλει πάχυνση....απλά μου κάνει εντύπωση που πήγε καλά με το κιμά κοτοπουλου (απλά πανάκριβος!!!) ... να επιμείνω κανα 2 μέρες ακόμα να δω μήπως το συνηθίσει ... ή όχι ??
Στη φάση που στο έντερό του γίνεται ...του βατερλώ, δεν θα του ξανάδινα κάτι που είμαι σίγουρη ότι τον πειράζει. Όχι μέχρι να ισσοροπήσει τουλάχιστο. Ο κιμάς κοτόπουλο από τι κρέας είναι - στήθος μόνο? Ή κα μπούτι? Πέτσες έχει μέσα?

Δύσκολη περίπτωση... Θα δοκίμαζα μοσχάρι - δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Κρέας από μοσχαροκεφαλή εννοείται για να μην σου πάει ο κούκος αηδόνι... Και το ρύζι που είπαμε για να πάρει κανα γραμμάριο - γιατί μόνο με το κρέας θα σου γίνει σαν αιθίοπας δρομέας.

Cicaci το σκυλί του BLUEPETROS ταλαιπωρείται πολύ καιρό τώρα με διάρροιες - γι αυτό δεν θα επέμενα σε κάτι που τον πειράζει αποδεδειγμένα.
 


BLUEPETROS

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2010
68
0
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ο κιμάς ήταν μόνο στήθος...τίποτε άλλο ! μου κάνει εντύπωση γιατί συνηθως λέγεται και γράφεται ότι με τη BARF ανεβάζουν γρήγορα κιλά, όχι ότι στεγνώνουν ...:confused:
Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ δύσκολη περίπτωση !! άντε ξανα μανα.... πάνω που πάμε να πάρουμε λίγο ψυχολογικα τα πάνω μας ...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
μου κάνει εντύπωση γιατί συνηθως λέγεται και γράφεται ότι με τη BARF ανεβάζουν γρήγορα κιλά, όχι ότι στεγνώνουν ...:confused:
Φεύγει το λίπος - γράφουν οι μυες. Πάντως οι ποσοτητες (του Excel) είναι μπούσουλας. Αν το σκυλί αδυνατίζει τις αυξάνεις. Τον πρώτο μου σκύλο τον υπολόγιζα με 4-4,5% τουλάχιστο (και όχι με 3%) γιατί δεν πάχαινε.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
εγώ τον εχώ κοντά στο 4% .... κιμά λάπα μοσχαρισιο, με ρύζι ???
Καλέ ποιο λάπα... θα τον "ξαναγοράσεις" το σκύλο? ;)
Πήγαινε Βαρβάκειο και πάρε κρέας μοσχαροκεφαλής - τα λεγόμενα "μάγουλα μοσχάρι". Και πιο φθηνά, και ποιο σωστά διατροφικά για το σκύλο αφού έχουν και λιπάκια και κρέας και διάφορα "νιανιά" επάνω.

Και μιας και θα πας Βαρβάκειο πάρε και πατσά πράσινο από μοσχάρι. Βοηθά επίσης τη χλωρίδα του εντέρου συν του ότι είναι και παχυντικός και θρεπτικός.

Δοκίμασε πρώτα το μοσχάρι να δεις αν τον πειράζει και αν πάει καλά πρόσθεσε και το ρύζι. Το πρόβλημα σε σένα είναι ότι θα πρέπει να τα δίνεις ένα-ένα είδος, για να καταλαβαίνεις κάθε φορά τι τον πειράζει, αλλιώς δεν πρόκειται να το εντοπίσεις.
 


BLUEPETROS

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2010
68
0
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
οκ...ευχαριστώ...για το πατσα, δεν μας βλέπω, μας βλέπω πολύ ζουμί...χαχχα με τη λογική αυτή μπορώ και γιαούρτι αλλά φοβάμαι ...!
 




panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
ρε παιδια, μια ερωτηση..
πρασινο πατσα, ποιον εννοειται?
Ειναι οι κοιλιες απο μοσχαρια ακαθαριστες.
Οι καθαρισμενες που ειναι λευκες πολλες φορες τις περνανε καποια χημικα για να καθαρισουν.
Οι ακαθαριστες που ειναι πρασινωπες ειναι οτι καλυτερο.
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
Ειναι οι κοιλιες απο μοσχαρια ακαθαριστες.
Οι καθαρισμενες που ειναι λευκες πολλες φορες τις περνανε καποια χημικα για να καθαρισουν.
Οι ακαθαριστες που ειναι πρασινωπες ειναι οτι καλυτερο.
ευχαριστω pano.
 


swkratisk

Well-Known Member
22 Σεπτεμβρίου 2012
145
1
serres
παιδια, μια ακομη ερωτηση,
οταν λεμε για συκωτι, εννοουμε χοιρινο η μοσχαρι? και αν ειναι χοιρινο, το καταψυχουμε?


ενα ενα τα θυμαμαι...:)
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
παιδια, μια ακομη ερωτηση,
οταν λεμε για συκωτι, εννοουμε χοιρινο η μοσχαρι? και αν ειναι χοιρινο, το καταψυχουμε?


ενα ενα τα θυμαμαι...:)
Εγω τους δινω συκωτακια απο κοτοπουλα.
Τα καταψυχω σε καταψυκτη στους -20 για κανα μηνα σε μικρες μεριδες.
Χοιρινο δεν δινω καθολου. Προσεχε το χοιρινο αν δινεις βαθια καταψυξη πανω απο μηνα.
Διαβασε απο την αρχη το θεμα και θα βρεις σχεδον ολες τις απαντησεις.:)
 


BLUEPETROS

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2010
68
0
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ύστερα από ένα μήνα ...BARF πάμε πολύ καλά ..και πήραμε και γύρω στα 2 κιλά!! έχουμε πολυ μέλλον αλλα πάλι καλά ,πτου πτου...!!!
Η ερώτηση είναι η εξής και ο προβληματισμός μου...επειδή του παίρνω κιμά, από το γνωστό κατάστημα που έχει αναφερθει και παραπάνω (στη Ν.Σμύρνη) , τα κοκαλα πειράζει να του τα δίνω μόνα τους ? δηλαδή 1 ημέρα μόνο κόκαλο ? όπως άλλωστε και τα εντόσθια ?
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU