BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τι ακριβώς εννοούμε με το νηστεία? η φυσιολογική διατροφή του σκύλου είναι το κρέας....έαν ζούσε στην φύση λογικά μπορεί να μην έβρισκε κάθε μέρα να φάει ναι και τότε θα επιβίωναν οι δυνατότεροι....εμείς πως ακριβώς θα καθορίσουμε την νηστεία στον σκύλο?
Νηστεία ειναι όταν αφήνεις το σκύλο νηστικό για ένα 24ωρο επειδή, λέει, ο λύκος δεν βρίσκει να φάει κάθε μέρα. Λοιπόν, ο λύκος μπορεί να μη βρίσκει να φάει ΕΠΙ ΜΕΡΕΣ, όταν βρίσκει επίσης δεν τρώει 800 γραμμάρια κρέας τη μέρα αλλά και περισσότερα, κλπ, και πάνω απ' όλα ο σκύλος δεν είναι άγριο ζώο όπως ο λύκος και δεν βλέπω το λόγο να τον τυρρανάμε.

Συμφωνώ με Κυβέλη.
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Δώστε άφεση στην θεωρία που ακολουθεί...

Λένε ότι η συστηματική χρήση της φωτιάς καθώς και της μαγειρεμένης τροφής στην Ευρώπη ήταν επί

εποχή Νεάντερνταλ. Αυτό αν θυμάμαι καλά σημαίνει 100.000 χρόνια πίσω...

Εικάζεται ότι (ξανά δεν θυμάμαι) 35.000 με 45.000 χιλιάδες χρόνια πριν, την εποχή των παγετώνων,

υπήρξε μετανάστευση των Λύκων χαμηλά στην Ευρασία από ανάγκη...

32.000 χιλιάδες (αυτό το θυμάμαι) πρόσφατων παρελθοντικών χρόνων ο άνθρωπος καθώς μετανάστευε,

φημολογείται ότι υπήρχαν μόνο 1.000.000 άνθρωποι στον πλανήτη, άφηνε βιολογικά πάντα σκουπίδια.

Ο Λύκος εκμεταλλευόμενος το γεγονός αυτό των σκουπιδιών, ήρθε κοντά σε ένα άλλο είδος σε μια

σκληρή εποχή γεμάτη από κινδύνους... Με κάποιον ίσως όχι και τόσο περίεργο τρόπο, μικρά της αγέλης

πέρασαν στα χέρια των ανθρώπων... Όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε τα αποτελέσματα μέχρι το σήμερα...

Έτσι λοιπόν πάνε αρκετά χρόνια, όπως αποδεικνύεται με τα παραπάνω, που ο σκύλος πια τρώει

μαγειρεμένη τροφή με τον άλφα ή βήτα τρόπο... Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποιος ο λόγος να

τρέφεις τον σκύλο σου με ωμή διατροφή αν δεν πιστεύεις τουλάχιστον σε εκείνη την πρώιμη

αναπαράσταση-απομίμηση ενός γιατί όχι, μην σας φοβίζει η λέξη, θηρευτή;

Ή ας το θέσω όπως δηλώνει η ονομασία του στα Λατινικά

καθώς οι ρίζες των λέξεων κρύβουν αρκετή ιστορία...

'Κύων Λύκος Οικείος'
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προσωπικά δεν ταΐζω το σκύλο μου ωμά γιατί πιστεύω πως είναι λύκος, γιατί δεν είναι.

Ταΐζω το σκύλο μου ωμά γιατί πρώτον πιστεύω πως είναι καλύτερα γι' αυτόν (μπορώ να δίνω κόκαλα, δεν καταστρέφονται τα θρεπτικά συστατικά και οι βιταμίνες με το βράσιμο κ.α) και δεύτερον γιατί πάει σχεδόν ένας χρόνος και ο σκύλος μου είναι πολύ καλύτερα απ' ότι ήταν με την ξηρά από πολλές απόψεις και επίσης ξέρω τι δίνω :)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εγω δίνω ωμά γιατι δεν θέλω να τους δινω τα σκουπίδια που βάζουν στις κροκετες και επειδη πιστεύω οτι το πεπτικό τους ειναι "φτιαγμένο" για τέτοιου είδους τροφή.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
grekos ο προβληματισμος σου ειναι η ωμη διατροφη αποκλειστικα?

Αν σε προβληματιζει η ωμη διατροφη μπορεις και να την βραζεις λιγο αν θες. Το θεμα ειναι τα υλικα που χρησιμοποιουνται στις ξηρες τροφες κυριως, αλλα και ο τροπος μαγειρεματος, γιατι δεν μιλαμε για ενα απλο βρασιμο ή ψησιμο.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη φοβάστε...
Η μονη συμβουλή που μπορώ να δώσω μετά απο χρόνια ωμής διατροφής.
Μη φοβάστε και μη ψάχνετε το παραμικρό.

Απλά βάλτε κρέατα στο μπωλ και ταίστε τα :D
 


grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Δίνω αυστηρά ωμή τροφή αισίως 3,5 χρόνια...

Αυτό σημαίνει ότι η εμπειρία μου είναι μικρή, πρέπει ο αναγνώστης να με κοιτά με καχυποψία.

Στο μέλλον η έλλειψη γνώσεων μπορεί να με προδώσει και να αλλάξω γραμμή...

Όπως επίσης δεν γνωρίζω πως από τις δημοσιεύσεις μου προέκυψε η ξηρά τροφή.

Συνεχίζω όμως...

Ένας εύκολος τρόπος ώστε να μετράς την οξύτητα ενός διαλύματος είναι οι τιμές του ph.

Το ph του κόλπου μίας γυναίκας, ώστε να σκοτώνει τα μικρόβια, κυμαίνεται στο 3,8 με 4,5.

Καθώς οι τιμές φθίνουν προς το μηδέν η οξύτητα αυξάνεται (αυτή είναι η μισή αλήθεια).

Στο ανθρώπινο στομάχι τώρα το γαστρικό υγρό όπου περιέχει υδροχλωρικό οξύ (γαστρικό οξύ),

βαρύγδουπος όρος από μόνος του, το ph κυμαίνεται 2 με 4 ενώ στον σκύλο, που είναι και το ζητούμενο,

1 με 2... Από περιέργεια και μόνο κοίταξα το λεμόνι και το ξύδι και βρήκα ότι προσμετρώνται στα 2,4 το

πρώτο ενώ 2,9 το δεύτερο. Υπάρχει λοιπόν μια καύση της τροφής που εισέρχεται από τον οισοφάγο, ένα

'μαρινάρισμα΄θα έλεγα χαριτολογώντας... Κρατώ βέβαια τις επιφυλάξεις μου αν το μαγείρεμα

καταστρέφει τις βιταμίνες ή καθιστά πιο εύπεπτες τις τροφές ώστε να απορροφηθούν πιο γρήγορα τα

χρήσιμα στοιχεία με μικρότερη απώλεια... Αναπαράσταση λοιπόν και Απομίμηση...
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Ρε παιδια ακούω 800 γρ κρέας την ημέρα ....και εχω λιγο μπερδευτει ... εμενα οι οδηγίες για το ωμό ειναι 150γρ μοσχαρι το γευμα ( χ2 γευματα μεχρι 16-18μηνων) και μετα μονο ενα γευμα ....τι ισχύει ...πρεπει να ανέβω παραπάνω ? ( οτι πεινάει ο σκύλος πεινάει και ειναι και αδυνατος αλλα δεν μπορώ να κρίνω γιατι μονο το ΣΚ τρώει ωμο και τις υπολοιιπες μερες κροκέτα)
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ρε παιδια ακούω 800 γρ κρέας την ημέρα ....και εχω λιγο μπερδευτει ... εμενα οι οδηγίες για το ωμό ειναι 150γρ μοσχαρι το γευμα ( χ2 γευματα μεχρι 16-18μηνων) και μετα μονο ενα γευμα ....τι ισχύει ...πρεπει να ανέβω παραπάνω ? ( οτι πεινάει ο σκύλος πεινάει και ειναι και αδυνατος αλλα δεν μπορώ να κρίνω γιατι μονο το ΣΚ τρώει ωμο και τις υπολοιιπες μερες κροκέτα)

ένας γενικός κανόνας είναι οτι το κρέας που δίνουμε σε βάρος είναι το 2 με 3 τις εκατό του σωματικού βάρους του σκύλου μας.

Τι πιστεύεις οτι προσφέρεις στον σκύλο με το να του δίνεις ωμό το σκ μόνο; το κάνεις γιατί δεν έχεις χρόνο ή πιο γευστικό γεύμα το σκ? (απλή απορία εκφράζω!)
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Τι πιστεύεις οτι προσφέρεις στον σκύλο με το να του δίνεις ωμό το σκ μόνο; το κάνεις γιατί δεν έχεις χρόνο ή πιο γευστικό γεύμα το σκ? (απλή απορία εκφράζω!)
Ευχαριστω Jac.....θελω να πιστευω οτι του σπάω την διάιτα της κροκέτας με κατι πιο ποιοτικό για οσο μπορώ. Απο την μία ειναι ακομη μικρός -9μηνων- και εγώ δεν έχω γνωση για την σωστη διατροφή ωστε να του δίνω μονο ωμό - με βοηθά η κροκέττα δλδ κανωντας μας να πιστευω οτι καλύπτει της ανάγκες του καλύτερα .....και απο την άλλη του δίνω μονο μοσχάρι (με ρύζι και λαχανικά) - φοβάμαι τα κοκκαλα και τα κοτοπουλα στο ωμό. Ειχα (και εχω) λοιπον την εντυπωση οτι με κάποια καλά γευματα ωμού το ΣΚ και μια πολύ καλή κροκέτα την εβδομάδα υποστιρίζω καλύτερα την διατροφή του. Διαφωνείς απο οτι κατάλαβα ....αλλα δεν μπορώ να υποστιρίξω ακόμη Full ωμό ....κυριως απο ελειψη αυτοπεπειθησης στις βωσεις μου. Δεν πιστευεις οτι εστω και το ΣΚ τον βοηθάω ???
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Ευχαριστω Jac.....θελω να πιστευω οτι του σπάω την διάιτα της κροκέτας με κατι πιο ποιοτικό για οσο μπορώ. Απο την μία ειναι ακομη μικρός -9μηνων- και εγώ δεν έχω γνωση για την σωστη διατροφή ωστε να του δίνω μονο ωμό - με βοηθά η κροκέττα δλδ κανωντας μας να πιστευω οτι καλύπτει της ανάγκες του καλύτερα .....και απο την άλλη του δίνω μονο μοσχάρι (με ρύζι και λαχανικά) - φοβάμαι τα κοκκαλα και τα κοτοπουλα στο ωμό. Ειχα (και εχω) λοιπον την εντυπωση οτι με κάποια καλά γευματα ωμού το ΣΚ και μια πολύ καλή κροκέτα την εβδομάδα υποστιρίζω καλύτερα την διατροφή του. Διαφωνείς απο οτι κατάλαβα ....αλλα δεν μπορώ να υποστιρίξω ακόμη Full ωμό ....κυριως απο ελειψη αυτοπεπειθησης στις βωσεις μου. Δεν πιστευεις οτι εστω και το ΣΚ τον βοηθάω ???

Α οχι δεν διαφωνώ απαραίτητα και εγώ πριν χρονίσει θα προβληματιζόμουν να κάνω ωμοφαγία. Μάλλον θα προβληματιζόμουν και με εναν σκύλο που θα υπήρχαν στατιστικά κιλών για την ράτσα του τώρα που το σκέφτομαι.... Το ρυζάκι μπορείς να το παραλείψεις παίρνει σίγουρα την απαραίτητη ποσότητα υδατάνθρακα απο την κροκέτα μόνο θερμίδες του συμπληρώνεις δλδ. Τα κόκκαλα μην τα φοβάσαι εαν είναι τα σωστά κόκκαλα!
Απλά το σκεπτικό σου ήθελα να καταλάβω!
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Μάλλον θα προβληματιζόμουν και με εναν σκύλο που θα υπήρχαν στατιστικά κιλών για την ράτσα του τώρα που το σκέφτομαι....
Τι εννοεις με το παρπάνω ?
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εμφανώς έχεις ένα γερμανικό ποιμενικό. Οπότε κοιτάς βάρος ανα ηλικία με βάση τα δεδομένα της ρατσας του! Εγώ δεν έχω σημείο αναφοράς για τον σκύλο μου, κρίνω το βάρος του με το μάτι!

Εαν πάντως ο σκύλος δείχνει να πεινάει και είναι και αδύνατος θα κοιτούσα σιγά σιγά να ξεκινήσω μπαρφ δεν είναι καμιά επιστήμη! Νομίζω θα δεις μεγάλη διαφορά στο σκυλι!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ρε παιδια ακούω 800 γρ κρέας την ημέρα ....και εχω λιγο μπερδευτει ... εμενα οι οδηγίες για το ωμό ειναι 150γρ μοσχαρι το γευμα ( χ2 γευματα μεχρι 16-18μηνων) και μετα μονο ενα γευμα ....τι ισχύει ...πρεπει να ανέβω παραπάνω ? ( οτι πεινάει ο σκύλος πεινάει και ειναι και αδυνατος αλλα δεν μπορώ να κρίνω γιατι μονο το ΣΚ τρώει ωμο και τις υπολοιιπες μερες κροκέτα)
300 γρ την ημερα μου φαίνονται λίγα. Τα χρειαζεται κουτάβι μου 5 μηνών και 5,5 κιλά
Ποιο είναι το βάρος του; Δίνεις σκέτο μοσχάρι; Με κόκαλο ή χωρίς;

Το ποσοστό εξαρταται από τις ανάγκες τους σκύλου, μεταβολισμός, ηλικία, εκτόνωση, στειρωμένος ή μη, ...
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα:
1) H σκυλα μου στις επαναληπτικες εξετασεις ειχε 1,8 κρεατινινη, μετα απο 1 μηνα κτηνιατρικη renal και χορηγηση ενδοφλεβιας κορτιζονης για αλλο λογο(μου ειπε η κτηνιατρος οτι παιζει ρολο η κορτιζονη) η τιμη πηγε στο 1,2. Επαναληψη μετα απο 2 μηνες περιπου, 1,5 μηνα κτηνιατρικη renal και 15 μερες περιπου μπαρφ η τιμη ειναι στο 1,77. Πρεπει να πεσει στο 1,6 τουλαχιστον για να μπορεσει να στειρωθει. Μου ειπε να μην αλλαξω προς το παρων τιποτα στη διατροφη της και να ξανακανουμε μετα τα χριστουγεννα επαναληπτικες να δουμε πως παει. Υπαρχει καποια τροφη που μπορω να δωσω που να βοηθαει στο να πεσουν οι τιμες? Δινω και κρεας(μπουτι-στηθος) και οχι μονο πλαταρι, μια φορα τη βδομαδα πατσα, 3 φορες το μηνα μοσχαρι, μια φορα το μηνα ψαρι, τι αλλο μπορω να κανω?

2) Οσο ετρωγε μονο κοτοπουλο(κοκκαλα-κρεας-πετσα) και μοσχαρι τα κακα της ηταν μια χαρα, μολις εβαλα εντοσθια(τα εχω χωρισει σε 2 φορες τη βδομαδα) τα κακα της ειναι μαλακα και δεν φτιαχνουν. Βεβαια εκανα βλακεια και της εδωσα Πεμπτη εντοσθια και ξανα σημερα, μηπως θα επρεπε να δινω Δευτερα και την επομενη Παρασκευη πχ? Ή μπορω να τα συνδυασω καπως αλλιως για να μην την πειραζουν?
 




grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα:
1) H σκυλα μου στις επαναληπτικες εξετασεις ειχε 1,8 κρεατινινη, μετα απο 1 μηνα κτηνιατρικη renal και χορηγηση ενδοφλεβιας κορτιζονης για αλλο λογο(μου ειπε η κτηνιατρος οτι παιζει ρολο η κορτιζονη) η τιμη πηγε στο 1,2. Επαναληψη μετα απο 2 μηνες περιπου, 1,5 μηνα κτηνιατρικη renal και 15 μερες περιπου μπαρφ η τιμη ειναι στο 1,77. Πρεπει να πεσει στο 1,6 τουλαχιστον για να μπορεσει να στειρωθει. Μου ειπε να μην αλλαξω προς το παρων τιποτα στη διατροφη της και να ξανακανουμε μετα τα χριστουγεννα επαναληπτικες να δουμε πως παει. Υπαρχει καποια τροφη που μπορω να δωσω που να βοηθαει στο να πεσουν οι τιμες? Δινω και κρεας(μπουτι-στηθος) και οχι μονο πλαταρι, μια φορα τη βδομαδα πατσα, 3 φορες το μηνα μοσχαρι, μια φορα το μηνα ψαρι, τι αλλο μπορω να κανω?

2) Οσο ετρωγε μονο κοτοπουλο(κοκκαλα-κρεας-πετσα) και μοσχαρι τα κακα της ηταν μια χαρα, μολις εβαλα εντοσθια(τα εχω χωρισει σε 2 φορες τη βδομαδα) τα κακα της ειναι μαλακα και δεν φτιαχνουν. Βεβαια εκανα βλακεια και της εδωσα Πεμπτη εντοσθια και ξανα σημερα, μηπως θα επρεπε να δινω Δευτερα και την επομενη Παρασκευη πχ? Ή μπορω να τα συνδυασω καπως αλλιως για να μην την πειραζουν?
Ποια η ηλικία του σκύλου σου;
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
Μια ερωτηση προς αυτους που εχουν λαμπραντορ και ταιζουν μπαρφ.Τα κοκκαλα τα καταπινουν αμασητα? :p επειδη θελω να αρχισω και εγω αλλα αυτο με ανησυχει
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δεν ξέρω πόσο καιρό τρώει μπαρφ αλλά μείωσε την ποσότητα εντοσθίων για αρχή. Λιγότερα εντόσθια σε ένα γεύμα εννοώ.
Ισως βιαστηκα να τα βαλω! Θα μειωσω στο μισο και θα αυξανω σιγα σιγα. Ευχαριστω!

Ποια η ηλικία του σκύλου σου;
περιπου 5 χρονων!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
@Hlianna

1) Πόσες ώρες ήταν νηστικιά όταν έκανε τις εξετάσεις;

Αν η τιμή της ουρίας δεν είναι ανεβασμένη, η τιμή κρεατινινης δεν είναι προβληματική για σκύλο που τρώει μπαρφ. Η Toya έχει συνήθως 1,9-2 και θεωρείται φυσιολογική για την διατροφή της.

Τα όρια αφορούν σκύλους που τρώνε ξηρά.

2) Μοίρασε την ποσότητα σε περισσότερα γεύματα και όταν δίνεις εντόσθια δώσε παραπάνω κόκαλα.

Πόσα κιλά είναι και τι ποσότητα τρώει;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU