Crate-Κλουβί


Status
Κλειδωμένο θέμα

lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Βήμα προς βήμα η εκπαίδευση για τον περιορισμό σε κλουβί

Τα σκυλιά θέλουν να μας ευχαριστήσουν. Νοιώθουν πραγματική χαρά προσπαθώντας να καταλάβουν τι θέλουμε να κάνουν και να το κάνουν απλά και μόνο για να μας ακούσουν να τα επαινούμε. Για αυτό το λόγο πρέπει να κάνουμε την εκπαίδευση του περιορισμού τους στο κλουβί μια ευχάριστη διαδικασία. Να το επαινείτε πάντα όταν κάνει αυτό που του ζητάτε, μη το τιμωρείται και μη του φωνάζετε όταν κάνει ένα λάθος ή έχει κάποιο μικρό «ατύχημα». Και το κυριότερο ΠΟΤΕ μην σπρώχνετε μην τραβάτε απότομα ή μη χρησιμοποιείται κανενός είδους βία για να το βάλετε μέσα στο κλουβί του.

1. Αρχίστε ταϊζοντας μερικές μέρες το κουτάβι σας μέσα στο κλουβί χωρίς να κλείσετε την πόρτα. Βάλτε μέσα το μπωλ με το φαγητό και το νερό του και αφήστε το να φάει και να βγει. Αφού κάνετε το παραπάνω βάλτε το κλουβί με την πόρτα ανοιχτή στο δωμάτιο που και εσείς θα μπορέσετε να ξεκουραστείτε για λίγο. Βάλτε στο κλουβί μια κουβερτούλα ή ένα μαλακό χαλάκι, ένα παιχνίδι και κάποιο κόκαλο που μπορεί να μασουλήσει. Πάντα με την πόρτα ανοιχτή.

2. Αποφασίστε ποια λέξη ή έκφραση θα χρησιμοποιείτε π.χ. «Μπες στο κλουβί σου» ή «Πήγαινε στην φωλιά σου» ή απλά «Κλουβί». Από εδώ και στο εξής θα χρησιμοποιείτε πάντα αυτή την έκφραση κάθε φορά που θέλετε ο σκύλος να μπει στο κλουβί του.

3. Όταν το κουτάβι σας πεινάσει, πηγαίνετε μπροστά στο κλουβί του κρατώντας στο χέρι σας μια λιχουδιά. Δώστε του την λιχουδιά. Μετά πάρτε ακόμα μια λιχουδιά αφήστε το να την μυρίσει και μετά πετάξτε την μέσα στο κλουβί λέγοντας την λέξη ή έκφραση που έχετε αποφασίσει. Αν το κουτάβι δεν το δει ή η προσοχή του είναι αλλού μαζέψτε την λιχουδιά και προσπαθήστε πάλι.

4. Εάν το κουτάβι σας μπει ολόκληρο μέσα στο κλουβί για να πάρει την λιχουδιά, κλείστε την πόρτα. Επιβραβεύστε το, ανοίξτε αμέσως την πόρτα και δώστε του άλλη μια λιχουδιά. Επαναλάβετε μερικές φορές αυξάνοντας το χρόνο που κρατάτε την πόρτα κλειστεί σταδιακά μέχρι να μείνει μέσα στο κλουβί 1 με 2 λεπτά.

5. Αν το κουτάβι αρχίσει να κλαίει ή να γδέρνει το κλουβί για να βγει έξω, πείτε με δυνατή φωνή «ΟΧΙ». Πότε μην ανοίξετε την πόρτα σε ένα κουτάβι που κλαίει για να βγει. Ανοίξτε την πόρτα 1 με 2 λεπτά αφότου ηρεμήσει. Ακόμα και αν το κουτάβι είναι ήρεμο μην υπερβείτε τα 2 λεπτά. Σημ. Αν το κουτάβι είναι κουρασμένο θα δεχτεί καλύτερα να μείνει κλεισμένο στο κλουβί γι’αυτό παίξτε λίγη ώρα μαζί του πριν αρχίσετε την άσκηση.

6. Επαναλάβετε τα βήματα 3, 4 και 5 αρκετές φορές. Χρησιμοποιείτε μικρές λιχουδιές έτσι ώστε το κουτάβι σας να μην χορτάσει γρήγορα. Κάθε φορά μεγαλώνετε την διάρκεια του χρόνου που το κουτάβι παραμένει στο κλουβί, μέχρι να φτάσετε τα 7 με 8 λεπτά και πάντα να επαινείτε με χαρούμενη φωνή και λιχουδιές το κουτάβι που παραμένει ήσυχο. Μετά από κάθε μάθημα να βγάζετε το κουτάβι στο χώρο που έχετε επιλέξει για να λερώνει.

7. Τα περισσότερα σκυλιά είναι επαρκώς εκπαιδευμένα στον περιορισμό στο κλουβί μετά από 3-4 συνεδρίες. Επαναλάβετε αυτή την άσκηση όσο συχνά χρειάζεται μέχρι το κουτάβι να πηγαίνει στο κλουβί του όταν του δίνετε την εντολή.

Μέγιστος χρόνος περιορισμού στο κλουβί κατά Ηλικία

Τα εκπαιδευμένα σκυλιά και κουτάβια μπορούν να παραμείνουν στο κλουβί τους χωρίς να λερώσουν για τα παρακάτω χρονικά διαστήματα, σύμφωνα με την ηλικίας τους.
Φυσικά πρέπει πάντα να θυμάστε ότι κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και ότι τα κουτάβια κάτω των 6 μηνών δεν έχουν δυνατό έλεγχο στην κύστη τους.

ΗΛΙΚΙΑ ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ
10-12 εβδομάδων 1 ώρα
4 μηνών 2-3 ώρες
5 μηνών 3-4 ώρες
6 μηνών 4-5 ώρες
1 χρόνου 5+ ώρες
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
lone wolf said:
3. Όταν το κουτάβι σας πεινάσει, πηγαίνετε μπροστά στο κλουβί του κρατώντας στο χέρι σας μια λιχουδιά. Δώστε του την λιχουδιά. Μετά πάρτε ακόμα μια λιχουδιά αφήστε το να την μυρίσει και μετά πετάξτε την μέσα στο κλουβί λέγοντας την λέξη ή έκφραση που έχετε αποφασίσει. Αν το κουτάβι δεν το δει ή η προσοχή του είναι αλλού μαζέψτε την λιχουδιά και προσπαθήστε πάλι.
Αυτό δεν μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπαίνει αν δεν πάρει μεζεδάκι?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Εξαιρετικό post lone wolf!
Θα εφαρμόσω κατά γράμμα τις συμβουλές σου, μπας και πείσω και το δικό μου το «κουτάβι» να δεχτεί αδιαμαρτύρητα το crate...
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
lone wolf said:
ΗΛΙΚΙΑ ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ
10-12 εβδομάδων 1 ώρα
4 μηνών 2-3 ώρες
5 μηνών 3-4 ώρες
6 μηνών 4-5 ώρες
1 χρόνου 5+ ώρες
για ποιο λογο να μενουν μεσα στο crate τοσες ωρες?
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Όντως πολύ καλό post for crate training! Φυσικά και δεν πρέπει να το παρακάνουμε με τισ ώρες αλλά αποτελεί τον ασφαλέστερο τρόπο να προφυλάξουμε έναν σκύλο από διάφορους κινδύνους που διατρέχει όντας μόνος του στο σπίτι! Ακόμη για καταστροφές στο σπίτι, ζητήματα τουαλέτας, desensitization!


Thanks lone_wolf………………………………….
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
canine-being said:
Φυσικά και δεν πρέπει να το παρακάνουμε με τισ ώρες αλλά αποτελεί τον ασφαλέστερο τρόπο να προφυλάξουμε έναν σκύλο από διάφορους κινδύνους που διατρέχει όντας μόνος του στο σπίτι!
εννοεις να μενει μεσα στο κλουβι οσες ωρες ειναι μονος? μιλας για κουταβι, εφηβο ή γενικα?
desensitization!
:?:
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
:D :lol:


το ξερω βρε!
η απορια ηταν τι σχεση εχει με το crate??
απευαισθητοποιηση απο τι? σε σχεση με τι? και πώς εννοεις οτι βοηθα το κλουβι σε καποια απευαισθητοποιηση?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Freddo την τροφή την χρησιμοποιούμε στην αρχή για να μάθουμε το κουτάβι μας σιγά σιγά την αφαιρούμε και σε λίγο το σκυλί εκτελεί απλά γιατί έχει μάθει την εντολή.

Rottie περιμένω να μου πεις πως θα πάει το "κουτάβι" σου... :lol: :lol:

Boxer καλως όρισες, αν παρατήρησες λέω ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ παραμονής στο κλουβί με σκοπό το αντίθετό από αυτό που ίσως κατάλαβες δηλαδη να μην αφήνουν τα σκυλιά για περισσότερες ώρες μέσα στο crate. Φυσικά μπορώ να σου πω πάρα πολλούς λόγους γιατι να είναι ένα σκυλί στο crate, π.χ. το σκυλί πάσχει από σύνδρομο αποχωρισμού και όταν φεύγουμε κάνει ζημιές, έχουμε κόσμο στο σπίτι και κάποιοι φοβούνται τα σκυλιά, θέλω να σιδερώσω και το κουτάβι τραβάει τα σεντόνια, θέλω να ταξιδέψω στο εξωτερικό και η πτήση διαρκεί αρκετές ώρες και φυσικά αυτά που ανέφερε ο canine-being.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
lone wolf said:
Boxer καλως όρισες,
καλως σε βρηκα!:D
αν παρατήρησες λέω ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ παραμονής στο κλουβί με σκοπό το αντίθετό από αυτό που ίσως κατάλαβες δηλαδη να μην αφήνουν τα σκυλιά για περισσότερες ώρες μέσα στο crate.
ηδη ειναι ΠΟΛΛΕΣ αυτες που "κοκκινισα", ποσες περισσοτερες πια? :roll:
Φυσικά μπορώ να σου πω πάρα πολλούς λόγους γιατι να είναι ένα σκυλί στο crate, π.χ. το σκυλί πάσχει από σύνδρομο αποχωρισμού
και όταν φεύγουμε κάνει ζημιές,
κλουβοποιηση δεν ειναι η λυση
έχουμε κόσμο στο σπίτι και κάποιοι φοβούνται τα σκυλιά,
προβλημα τους, περαστικα τους, να πανε σπιτι τους. ο σκυλος εχει τα δικαιωματα καθως ειναι στο σπιτι ΤΟΥ και δε θα κλουβοποιηθει-φυλακιστει αυτος για τις ψυχικες αρρωστειες κανενος επισκεπτη(κυνοφοβια)
θέλω να σιδερώσω και το κουτάβι τραβάει τα σεντόνια,
μα εκει ειναι λυση, αλλα δε χρειαζεται ωρες και ωρες! ποσες ωρες σιδερωνεις? να σου δινω και τα δικα μου αμα ειναι που δεν ταπαω καλα με το σιδερωμα :p
θέλω να ταξιδέψω στο εξωτερικό και η πτήση διαρκεί αρκετές ώρες
εκει ειναι η ΜΟΝΗ λυση αναγκης
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
boxer said:
έχουμε κόσμο στο σπίτι και κάποιοι φοβούνται τα σκυλιά,
προβλημα τους, περαστικα τους, να πανε σπιτι τους. ο σκυλος εχει τα δικαιωματα καθως ειναι στο σπιτι ΤΟΥ και δε θα κλουβοποιηθει-φυλακιστει αυτος για τις ψυχικες αρρωστειες κανενος επισκεπτη(κυνοφοβια)
Συμφωνω απολυτα!
Οπιος φοβαται τον σκυλο μου- ας μην ερθει ΠΟΤΕ στο σπιτι μου!
Δεν τον κλεινω σε κλουβι για κανεναν επισκεπτη.
Ασε που με κατι τετιους δεν μπορω να κανω και παρεα.

Στην περιπτωση τωρα του "μαστορα", του τεχνικου του ΟΤΕ η κατι τετιο αλλαζει- αν το ζητουν, μπορει να κλεισω τον σκυλο για ενα μικρο χρονικο διαστημα σε ενα αλλο δωματιο. Αυτους εξαλλου δεν τους θεωρω επισκεπτες, αλλα αναγκαιο κακο και η διαμονη τους στο σπιτι μου θα εχει μικρη χρονικη διαρκεια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
προβλημα τους, περαστικα τους, να πανε σπιτι τους.
Λίγο ακραίο? :D

θέλω να ταξιδέψω στο εξωτερικό και η πτήση διαρκεί αρκετές ώρες

εκει ειναι η ΜΟΝΗ λυση αναγκης
Τα περισσότερα από τα παρακάτω αφορούν αλληλεπίδραση του σκύλου και ''ένταξή'' του σε δύσκολες καταστάσεις, διασφάλιση της δικής του σωματικής ακεραιότητας, και σεβασμό στους γενικά αποδεκτούς κοινωνικούς κανόνες συμβίωσής μας, ακόμα και με ''περίεργους'' αντι-σκυλάδες.

-Ταξίδι γενικά ... και με αυτοκίνητο με παραπάνω από ένα σκυλιά.
-Camping
-Ξενοδοχεία
-Εκθέσεις
-Παίρνω μαζί τον σκύλο σε ''αφιλόξενο'' περιβάλλον (σπίτι φίλου πχ), για πολλούς λόγους.
-Εκπαίδευση τουαλέτας - βραδυνής αδράνειας κά
-Χωρίζω 2 ή παραπάνω σκυλιά σε ώρα κοινής ησυχίας.
-Κρατάω κουτάβια 40 ημερών υπό έλεγχο, τις ώρες που λείπω. Αυτό είναι απαραίτητο και για την δική τους ασφάλεια και υγεία.
-Υπολογίζω την πιθανότητα και το πρόβλημα που τότε θα δημιουργηθεί, αν ο σκύλος χρειαστεί να μείνει σε κλουβί κτηνιάτρου, ίσως και όντας εγχειρησμένος, ή με στροφή ή σε άλλες πολύ δύσκολες περιπτώσεις που απαιτούν ακινησία.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
denis said:
-Ταξίδι γενικά ... και με αυτοκίνητο με παραπάνω από ένα σκυλιά.
ακομα και τοτε δε χρειαζεται να ειναι ενα σωρο ωρες μεσα στο κλουβι. κανεις στασεις πιστευω. και αρκετες σε αριθμο και σε διαρκεια.
?
-Ξενοδοχεία
?
-Παίρνω μαζί τον σκύλο σε ''αφιλόξενο'' περιβάλλον (σπίτι φίλου πχ), για πολλούς λόγους.
ομοιως με την ακραια απαντηση :p

-Κρατάω κουτάβια 40 ημερών υπό έλεγχο, τις ώρες που λείπω. Αυτό είναι απαραίτητο και για την δική τους ασφάλεια και υγεία.
ή σε αλλη περιπτωση διαμορφωνω ενα χωρο ωστε να εισαι ασφαλεις
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ακομα και τοτε δε χρειαζεται να ειναι ενα σωρο ωρες μεσα στο κλουβι. κανεις στασεις πιστευω. και αρκετες σε αριθμο και σε διαρκεια.
Exεις δεί πιστεύω ενήλικο rottweiler που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ απο κλουβί πώς κάνει όταν μπει ... για να επαρκούν οι στάσεις πρέπει να κάνεις κάθε ... 100 μέτρα! Κάνω μία στάση κάθε 2,5 ώρες και στο ενδιάμεσο ΟΛΑ τα σκυλιά κοιμούνται ΠΑΝΤΑ. Μου έχει τύχει όμως να ΜΗΝ μπορώ να κάνω στάση, και απλά κοιμόντουσαν για 5 ώρες!

Camping ... ακριβώς αυτό που περιγράφτηκε πιο πάνω ... το κλουβί δίπλα στη σκηνή για τον μεσημεριανό ύπνο, ή μέσα στη σκηνή για ... το ψάρεμα! (κάνω ψαροντούφεκο) ή όπου αλλού πρέπει να πάει κάποιος και δεν μπορεί να πάρει τον σκύλο ...

Ξενοδοχείο... βγαίνω το βράδυ για 3-4 ώρες πχ στην γνωστή τσάρκα που γίνεται στα νησιά στην παραλία, στενάκια και μπαράκια ... λες να πάω με 3 rott? (φέτος τόσα είχα μαζί στις διακοπές) ή να τα αφήσω να ... παίξουν με το δωμάτιο? (το οποίο ΠΑΝΤΑ είναι ισόγειο και δεν τίθεται θέμα μπαλκονάκι ή κάτι τέτοιο ...)

ομοιως με την ακραια απαντηση
Ελα τώρα ... όλοι οι φίλοι μου με αποδέχονται και είναι όλοι ζωόφιλοι, με πολλούς από αυτούς να έχουν πάνω από ένα σκυλιά ... οκλαδόν στο πάτωμα - πίτσα - ποδόσφαιρο - και ένα rottweiler να κυνηγάει την πίτσα και να την πέφτει σε όποιον ουρλιάζει γκοοοολ!! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ 8)

ή σε αλλη περιπτωση διαμορφωνω ενα χωρο ωστε να εισαι ασφαλεις


Ok, αλλά για τα κουτάβια ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Exεις δεί πιστεύω ενήλικο rottweiler που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ απο κλουβί πώς κάνει όταν μπει ...
Ποτε ανεφερα το «να μην ξερει από κλουβι» ?? καποια παρανοηση εχει γινει. :roll:
Η ενσταση μου εξαρχης ηταν η διαρκεια συνεχομενων ωρων μεσα σε κλουβι

Camping ... ακριβώς αυτό που περιγράφτηκε πιο πάνω ... το κλουβί δίπλα στη σκηνή για τον μεσημεριανό ύπνο, ή μέσα στη σκηνή για ... το ψάρεμα! (κάνω ψαροντούφεκο) ή όπου αλλού πρέπει να πάει κάποιος και δεν μπορεί να πάρει τον σκύλο ..
Δεν εχω κανει ποτε camping + δεν ξερω καποιον που να εχει βρει καποιο που να δεχεται σκυλια, οποτε ηταν πολύ ενδιαφερον. Αφηνεις λοιπον τα σκυλια(ή το σκυλο?) στο κλουβι στη σκηνη και φευγεις και ο σκυλος κανενα προβλημα? Ουτε φωναζει ουτε τιποτα? Χαλαρα κοιμαται όπως θα εκανε αν ηταν σε κλουβι σε γνωριμο χωρο?

Ξενοδοχείο... βγαίνω το βράδυ για 3-4 ώρες πχ στην γνωστή τσάρκα που γίνεται στα νησιά στην παραλία, στενάκια και μπαράκια ... λες να πάω με 3 rott? (φέτος τόσα είχα μαζί στις διακοπές) ή να τα αφήσω να ... παίξουν με το δωμάτιο? (το οποίο ΠΑΝΤΑ είναι ισόγειο και δεν τίθεται θέμα μπαλκονάκι ή κάτι τέτοιο ...)
Μαλλον τα «?» δεν ηταν σαφη, παραηταν γενικα..
Βρισκεις λοιπον ξενοδοχειο που σε δεχεται με 3 ροτ + επισης δεχεται να τα αφηνεις και να φευγεις. Και εδώ κολλα ξανα η ερωτηση για το καμπινγκ.

οκλαδόν στο πάτωμα - πίτσα - ποδόσφαιρο - και ένα rottweiler να κυνηγάει την πίτσα και να την πέφτει σε όποιον ουρλιάζει γκοοοολ!! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
γουαη? Και το ηλεκτρικο κολαρο τι κανει? Σοοοορρυ δεν αντεξα. Παρτο σαν πλακα αν θες, νοου προμπλεμ. :lol: :lol:
Πας λοιπον στο φιλο σου να δεις μπαλα και παιρνεις και το κλουβι μαζι.. οκ..
Νομιζω εισαι πολύ συνηθισμενος τυπος.. οπου πας παιρνεις κλουβα και ροτ μαζι. Χεχεχε:p

Ok, αλλά για τα κουτάβια ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ?
αμα εχεις κλουβι στο μεγεθος αυτου του χωρου που δειχνεις στη φωτο, δεν εχει πρακτικα διαφορα.οταν μιλαμε για κουταβια εκτροφεα που ετσι κ αλλιως δεν τα εκπαιδευει σε housebreaking την περιοδο αυτη, δεν εχει διαφορα ουτε σε αυτο
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποτε ανεφερα το «να μην ξερει από κλουβι» ?? καποια παρανοηση εχει γινει.
Η ενσταση μου εξαρχης ηταν η διαρκεια συνεχομενων ωρων μεσα σε κλουβι
Kαι πώς θα μάθει? Για να κάτσει 2,5 ώρες πρέπει να μπορεί να κάθεται και παραπάνω ... κατάλαβα όμως τί λές, εννοείται ότι οι πολλές ώρες δεν με βρίσκουν σύμφωνο!

Δεν εχω κανει ποτε camping + δεν ξερω καποιον που να εχει βρει καποιο που να δεχεται σκυλια, οποτε ηταν πολύ ενδιαφερον. Αφηνεις λοιπον τα σκυλια(ή το σκυλο?) στο κλουβι στη σκηνη και φευγεις και ο σκυλος κανενα προβλημα? Ουτε φωναζει ουτε τιποτα? Χαλαρα κοιμαται όπως θα εκανε αν ηταν σε κλουβι σε γνωριμο χωρο?
Αν είναι μέσα στη σκηνή, ναι, ακριβώς έτσι ... αν ειναι έξω, όχι κάτι θα το κάνει να γαυγίσει... τα περισσότερα camping δέχονται σκυλιά ...

Βρισκεις λοιπον ξενοδοχειο που σε δεχεται με 3 ροτ + επισης δεχεται να τα αφηνεις και να φευγεις. Και εδώ κολλα ξανα η ερωτηση για το καμπινγκ.
Eδώ ναι, έχεις δίκιο ... δωμάτια βρίσκω και με αρκετό κόπο ... αλλά με ένα golden ή ένα bulldog νομίζω θα έβρισκα και ξενοδοχείο ... κοίτα, και φέτος ας πούμε η φάτσα του τύπου δεν ήταν η καλύτερη ... παρόλο που τον είχα προειδοποιήσει ... δεν τον άφησα να μιλήσει κάν, κατεβάζω κλούβες, τις στήνω, ζητάω σκούπα και φαράσι και καλά να καθαρίζω εγώ, του λέω κι όλας ''μην ανησυχείς, όταν λείπω κάθονται στα κλουβιά αυτά, όταν είμαι εδώ δεν χαλάνε τίποτα κλπ κλπ'' και αυτός είπε κάτι σαν εεε..ναι...εντ-τ-τ-άξει και έληξε το θέμα ... όταν περάσανε οι 2 πρώτες μέρες και είδε ότι όντως είτε είχα τα σκυλιά είτε όχι δεν έκανε διαφορά, δεν είχε κανένα πρόβλημα ...

γουαη? Και το ηλεκτρικο κολαρο τι κανει? Σοοοορρυ δεν αντεξα. Παρτο σαν πλακα αν θες, νοου προμπλεμ.
Δεν έχω πει πουθενά ότι θα έβαζα ηλεκτρικό κολάρο στον σκύλο για να μην ορμάει στην πίτσα ... ούτε για φόλα δεν το κάνω, τα σκυλιά μου είναι όλα ανεκπαίδευτα στην φόλα ... αντιθέτως όλα δαγκώνουν άνθρωπο, όπως γνωρίζεις είναι υποχρεωτικό για τα rottweiler να περνάνε τέτοια εξέταση εργασίας ... να την ''τσιμπήσουν'' λοιπόν σε όποιον φωνάζει και ωρύεται είναι φυσικό για αυτά - εγώ μετά πρέπει να φωνάζω ΕΕΕΕ - ΑUS και τέτοια, οπότε καταλαβαίνεις - χαλάει το πάρτι ... :D

Νομιζω εισαι πολύ συνηθισμενος τυπος.. οπου πας παιρνεις κλουβα και ροτ μαζι. Χεχεχε
Καμιά φορά αναγκάζεσαι ... τις περισσότερες ώρες τις ημέρας μου είμαι με ένα rottweiler παραμάσχαλα!! Μπορεί να μην έχω κλούβα, τότε το δένω κάπου, πράγμα που τα σκυλιά μου δεν το έχουν μάθει, και τα σπάνε κάπως...

αμα εχεις κλουβι στο μεγεθος αυτου του χωρου που δειχνεις στη φωτο
Εχω λίγο μικρότερο, αυτός ο χώρος είναι 1,80 Χ 1,80. Μπορεί να βάλει κάποιος και 2 κλουβιά και να μοιράσει τα κουτάβια ... Το κουτάβι κλαίει, θα είναι δυστυχές ακόμα και αν το αφήσω σε 10 στρέμματα και μπώ εγώ στο κλουβί ... πάλι στο κλουβί θα κολλάει και θα κλαψουρίζει ...

οταν μιλαμε για κουταβια εκτροφεα που ετσι κ αλλιως δεν τα εκπαιδευει σε housebreaking την περιοδο αυτη, δεν εχει διαφορα ουτε σε αυτο
Τί είναι αυτό? (Γιατί είμαι και από χωριό)
Γιατί ο εκτροφέας δεν τα εκπαιδεύει έτσι κι αλλιώς σε αυτό?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
denis said:
οταν μιλαμε για κουταβια εκτροφεα που ετσι κ αλλιως δεν τα εκπαιδευει σε housebreaking την περιοδο αυτη, δεν εχει διαφορα ουτε σε αυτο
Τί είναι αυτό? (Γιατί είμαι και από χωριό)
Γιατί ο εκτροφέας δεν τα εκπαιδεύει έτσι κι αλλιώς σε αυτό?
Ποιο είναι το περιεργο? Υποτιθεται κρατας τα κουταβια της γεννας μεχρι 2 μηνων? Ή όχι? ΜΕΧΡΙ 2 μηνων τι σκ…. Εκπαιδευση σε οτιδηποτε τους κανεις? Δεν τα αφηνεις μονα για να μαθουν να μη γκρεμιζουν το κινεζικο βαζο..
Εσυ πεσμου, από οπου και αν εισαι, εγω δεν ειμαι εκτροφεας και μπορει να μη βαζω κατι στο μυαλο μου που να ισχυει σε σχεση με αυτο

AN ηταν ιδιοκτητης και ειχε ενα δε θα ηταν το ιδιο. προσωπικα δε θεωρω το crate μεσω εκπαιδευσης housebreaking oταν το κουταβι(ή και εφηβο ή ενηλικο..) ειναι μονο..
αλλα τον διαμορφωμενο ειδικα χωρο, σταδιακα. οσο και αυτο δεν βολευει τους ιδιοκτητες και "στριμωχνονται"
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To περίεργο είναι ότι δεν ήξερα τί σημαίνει ... γιατί μου επιτίθεσαι?

Τώρα κατάλαβα ... ναι δεν κάνω τίποτα παρόμοιο. Το μόνο που γίνεται από εμένα και σ'αυτό έχω ευθύνη, είναι να μην φοβούνται τον κόσμο, να γουστάρουν τους ανθρώπους, να έχουν ακούσει αρκετούς σπιτικούς αλλά και δυνατούς θορύβους, λίγη προεκπαίδευση τουαλέτας, βάζω λίγο χέρι όταν το παρακάνουν στον καυγά, ξέρουν το μή, και γνωρίζουν και την Σοφία (χελώνα) ... :D housebreaking (σπάω το σπίτι?) δεν μπορώ να κάνω ... με 8 κουτάβια 2 φορές το χρόνο, θα με παρατήσουν όλοι φίλοι και γνωστοί, και θα μείνω και από γυναίκα ... :D Θα μπορούσα, τα σκυλιά μου γεννάνε δίπλα στο κρεβάτι μου, δεν έχω κανένα κτήμα με κλούβες να γεννάνε εκεί μέσα, και αν είχα πάλι σπίτι θα γεννούσαν ... οπότε μην αποκλείεις ένας εκτροφέας να κάνει και τέτοια εκπαίδευση, όπως επίσης μην αποκλείεις να κρατάει κάποιος τα κουτάβια μέχρι παραπάνω από 2 μηνών, εμένα δεν μου έχει τύχει ακόμα ... αλλά που θα πάει ...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
denis said:
To περίεργο είναι ότι δεν ήξερα τί σημαίνει ... γιατί μου επιτίθεσαι?
ποτε?????????????? :shock: :shock: :shock:

αυτο ειναι που λενε ειναι να μη σου βγει το ονομα...
:lol: :lol: :lol:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3