Daiji Yasashii Shidousha-διάγνωση ορθοπεδικού


Status
Κλειδωμένο θέμα

ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η πολύ άβολη στιγμή που οι κτηνίατροι είπαν έτσι, εμείς λέμε αλλιώς και μοιραζόμαστε θετική ενέργεια αναμεταξύ μας.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Η πολύ άβολη στιγμή που οι κτηνίατροι είπαν έτσι, εμείς λέμε αλλιώς και μοιραζόμαστε θετική ενέργεια αναμεταξύ μας.
Η πολύ άβολη στιγμή που δεν έχεις τώρα, άμεσα, να δώσεις μετρητά 7000 ευρώ για την αρθροπλαστική ισχίων για αρχή και "βλέπουμε" για επιγονατίδες και ταρσούς, δεν "εγκαταλείπεις" τον σκύλο σου, και κάνεις ότι μπορείς για αυτόν.
 




2 Σεπτεμβρίου 2017
12
9
38
αν μπορώ να σε παρηγορήσω είναι η χειρότερη εποχή του τώρα , μεγαλώνοντας μειώνονται τα συμπτώματα.
Ναι, είναι κοινώς παραδεκτό ότι καθώς θα σχηματίζεται αρθρίτιδα στην άρθρωσή του, θα πονάει λιγότερο! :censored:
 






zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
μη τσιγκλας τωρα και εσυ
Χρωσταω κ μια απαντηση σε αυτο το θεμα εγω εντω μεταξυ

Χαιρομαι παντως που ασχολειστε με το πραγματικο ζητουμενο αυτου του θεματος το οποιο ειναι η ζωη του σκυλου

Εμενα θα μου επιτρεψετε να ασχοληθω με μικροτητες
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Saras, συγγνώμη. Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι θα προσπαθούσες να αποφύγεις εντελως το χειρουγείο παρα της συμβουλές που ήδη έδωσαν οι κτηνιάτροι.Δεν καταλαβα οτι ηταν οικονομικό πρόβλημα , ειδικά οταν είναι ζωο εκτροφείου. Δίκιο έχει ο ζενιο και τσιγκλάει.
Σημειωτέον, όταν μιλάμε για περιβαλλοντικούς παραγοντες μιλάμε κυρίως για περιβάλλον μήτρας, τη διατροφή και το εδαφος στο οποίο κινείται το ζωο στους πρώτους 2 μήνες της ζωής του. Ελπίζω να μήν σε επεισε κάποιος οτι προκάλεσες κάτι εσύ, εφόσον δεν υπήρχε μετεπειτα τραυματισμός.

Με την ηλικια - αν καταφέρεις να βάλεις μυς στο ζώο- θα αυξηθεί η κινητικότα του, αλλά πώς θα τους βάλεις αυτούς τους μυς και πώς υα τους διατηρήσεις, αν το ζωο πονάει; Καθημερινό κολύμπι; @vek δεν ηταν διφορούμενο αυτό που έγραψες. Ποια ακριβώς εποχή πιστευεις πως θα είναι καλύτερη;
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Η βολικοτατη στιγμη που εχεις ξεφορτωθει ενα τετοιο κουταβι, εχεις τσεπωσει το κασερι, και πουλ-μουρ
Ακόμη δε πιο βολικό όταν το κάνουν όλοι τουμπεκί ψιλοκομμένο. 'Εχει να τραπεζώσει πολύ κόσμο με το κασέρι.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ακόμη δε πιο βολικό όταν το κάνουν όλοι τουμπεκί ψιλοκομμένο. 'Εχει να τραπεζώσει πολύ κόσμο με το κασέρι.
Ποιοι ολοι?
Κασερι ειναι αυτο, παει με ολα
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Saras, συγγνώμη. Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι θα προσπαθούσες να αποφύγεις εντελως το χειρουγείο παρα της συμβουλές που ήδη έδωσαν οι κτηνιάτροι.Δεν καταλαβα οτι ηταν οικονομικό πρόβλημα , ειδικά οταν είναι ζωο εκτροφείου. Δίκιο έχει ο ζενιο και τσιγκλάει.
Σημειωτέον, όταν μιλάμε για περιβαλλοντικούς παραγοντες μιλάμε κυρίως για περιβάλλον μήτρας, τη διατροφή και το εδαφος στο οποίο κινείται το ζωο στους πρώτους 2 μήνες της ζωής του. Ελπίζω να μήν σε επεισε κάποιος οτι προκάλεσες κάτι εσύ, εφόσον δεν υπήρχε μετεπειτα τραυματισμός.

Με την ηλικια - αν καταφέρεις να βάλεις μυς στο ζώο- θα αυξηθεί η κινητικότα του, αλλά πώς θα τους βάλεις αυτούς τους μυς και πώς υα τους διατηρήσεις, αν το ζωο πονάει; Καθημερινό κολύμπι; @vek δεν ηταν διφορούμενο αυτό που έγραψες. Ποια ακριβώς εποχή πιστευεις πως θα είναι καλύτερη;
να σου πω σε αυτην την ηλικία που ειναι ο σκυλος της Saras ακομα δεν εχει τελειωσει την αναπτυξη και το σημαντικότερο δεν εχει φτιαξει μυικό συστημα. Πρώτα γιατί είναι μικρός και το σημαντικότερο γιατί σκυλιά όπως της saras η τον δικό μου που εμφανίζουν δυσπλασία τόσο μικρά χρησιμοποιούν όσο μπορούν λιγότερο το πίσω τους σύστημα ακόμα και στα απλά έτσι έχουμε διαφορά στο μπροστινό με το πισω σωμα.
ισχια ντρεντ.jpg

αυτά είναι τα ισχία του δικαστή μου 12 μηνών ακριβώς την ήμερα των γενεθλίων του . Όπως βλέπεις από οστεοαρθρίτιδα τιγκα κάτι που η sara δεν έχει ακόμα, εμείς είχαμε και στην πρώτη εξέταση στους 4,5 μήνες.
Ηδη όμως οι τραγικοί πόνοι είχαν περάσει γιατί είχα δουλέψει και του είχα φτιάξει όσο καλύτερα μπορούσα τους μυς του. Μέχρι 10 μηνών έπαιρνε ριμαντιλ η μετακαμ σε καθημερινή βάση για να μην κλαίει όταν πήγαινε να σηκωθεί η να κάτσει.
Πιστεύω ότι έχει καλές μέρες μπροστά του , πόσο καιρό κάνεις δεν μπορεί να πει, εξαρτάτε πολύ και από τις αντοχές του σκύλου και από τι κάνεις αλλά η saras ψάχνει ηδη τρόπους να τον βοηθήσει και σαν σκυλος ειναι ελαφρυς σαν φυλη και αυτό βοηθαει.
Η αμαρτία είναι οτι οταν εβγαλε τα πρωτα συμπτωματα δεν επεμενε να παει αν το δει γιατί τότε θα μπορούσε να κανει επεμβαση με ενα ποσό που είναι λογικό και μπορεί να βρεθεί.
 


2 Σεπτεμβρίου 2017
12
9
38
Επειδή ο Νταιτζι και ο Δικαστής δεν μιλάνε, να μιλήσω εγω?
Έχω δυσπλασικό το δεξί ισχύο, οι 2 επιγονατίδες μου κάνουν παρεκτόπιση, κομμένο πρόσθιο χιαστό και ρήξη μηνίσκου στο αριστερό πόδι. (μοιαζουν οι περιπτωσεις μας με τον νταιτζι).
Δεν κάνω επέμβαση για οικονομικούς λόγους, γυμνάζομαι σκληρά όμως και παρ όλο που δεν θα με δεις ποτέ να κουτσαίνω πονάω κάθε μέρα.

Ολοι μας έχουμε οικονομικά προβλήματα, ας μην λέμε παραμυθάκια επειδή δεν μας συμφέρει να ξέρουμε ότι τα σκυλιά πονάνε. Η μυικότητα βοηθάει στην κινητικότητα του κάθε ζώου, ο πόνος είναι άλλη ιστορία.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Επειδή ο Νταιτζι και ο Δικαστής δεν μιλάνε, να μιλήσω εγω?
Έχω δυσπλασικό το δεξί ισχύο, οι 2 επιγονατίδες μου κάνουν παρεκτόπιση, κομμένο πρόσθιο χιαστό και ρήξη μηνίσκου στο αριστερό πόδι. (μοιαζουν οι περιπτωσεις μας με τον νταιτζι).
Δεν κάνω επέμβαση για οικονομικούς λόγους, γυμνάζομαι σκληρά όμως και παρ όλο που δεν θα με δεις ποτέ να κουτσαίνω πονάω κάθε μέρα.

Ολοι μας έχουμε οικονομικά προβλήματα, ας μην λέμε παραμυθάκια επειδή δεν μας συμφέρει να ξέρουμε ότι τα σκυλιά πονάνε. Η μυικότητα βοηθάει στην κινητικότητα του κάθε ζώου, ο πόνος είναι άλλη ιστορία.
Φυσικά και πονάνε το έχω γράψει μερικά ποστ πριν , πονάνε συνέχεια δεν ξέρουν πως είναι να ζεις χωρίς πόνο.
Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν υπάρχει πόνος έγραψα ότι καλυτερεύουν τα συμπτώματα είναι τελείως διαφορετικό.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


2 Σεπτεμβρίου 2017
12
9
38
Φυσικά και πονάνε το έχω γράψει μερικά ποστ πριν , πονάνε συνέχεια δεν ξέρουν πως είναι να ζεις χωρίς πόνο.
Δεν έγραψα πουθενά ότι δεν υπάρχει πόνος έγραψα ότι καλυτερεύουν τα συμπτώματα είναι τελείως διαφορετικό.
Α! εσυ εννοείς καλυτερεύει η εικόνα που βλέπει ο άνθρωπος! Αν είναι έτσι πάσο σε παρεξήγησα.
Εγώ μιλούσα για το πως νιώθει ο σκύλος....
 
  • Like
Reactions: ioanna a




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Θα περασω και απο εκει να πω ενα γεια :cool: αλλα εδω χρωσταω απαντηση, εκεινο ειναι πιο γενικο. Οσο μου κοβει και εμενα βεβαια, γιατι ως μελος του φορουμ αντιλαμβανεσαι οτι εχω πεπερασμενες ικανοτητες επικοινωνιας...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Α! εσυ εννοείς καλυτερεύει η εικόνα που βλέπει ο άνθρωπος! Αν είναι έτσι πάσο σε παρεξήγησα.
Εγώ μιλούσα για το πως νιώθει ο σκύλος....
O σκύλος πονάει , οπως πονάς και εσύ , αλλά που θες να καταλήξεις δεν καταλαβαίνω.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Επίσης @saras , τα 7 χιλιάρικα αντιστοιχούν στο σύνολο των εξόδων του σκύλου(? ). Λογικά θα εγχειρήσεις το κάθε πόδι, επιγονατίδες και ισχία ξεχωριστά,και μετά από κάθε χειρουργείο υπολόγισε χρονικό διάστημα αποθεραπείας. Επομένως δεν θα ερθουν τόσα έξοδα μαζεμένα άμεσα.

*Δεν υπάρχει μυς που να σου κρατήσει τις επιγονατίδες στη θέση τους, οπότε τα σχεδια για υδροθεραπείες θα βγουν λίγο αχρηστα στο συγκεκριμένο κομμάτι.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Επίσης @saras , τα 7 χιλιάρικα αντιστοιχούν στο σύνολο των εξόδων του σκύλου(? ). Κανονικά θα εγχειρήσεις το κάθε πόδι επιγονατίδες και ισχία ξεχωριστά,και μετά από κάθε χειρουργείο υπολόγισε χρονικό διάστημα αποθεραπείας. Επομένως δεν θα ερθουν τόσα έξοδα μαζεμένα άμεσα.

*Δεν υπάρχει μυς που να σου κρατήσει τις επιγονατίδες στη θέση τους, οπότε τα σχεδια για υδροθεραπείες θα βγουν λίγο αχρηστα εδω.
7000 ευρώ είναι τα ισχία μόνο , 3500 χιλιάρικα το πόδι τα αλλα είναι αλλα και ερχονται μετα
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Status
Κλειδωμένο θέμα