Daiji Yasashii Shidousha-διάγνωση ορθοπεδικού


Status
Κλειδωμένο θέμα
2 Σεπτεμβρίου 2017
12
9
38
Αν ειναι να παιξουμε την κολοκυθια, δεν παιζω...

Α ουτε εγω παίζω άλλο νυσταξα! Κοιτα και μόνος πόσο οφ τοπικ βγήκε το θέμα. Λέω ότι οι σκύλοι πονάνε, ότι το πρόβλημα στις επιγονατιδες και στα ισχύα είναι επίπονο, ακόμη και αν καταφέρεις να βαλεις τη μυική μάζα που όλοι θεωρούν σωτήρια λύση.
Στη συνέχεια τίθεται το ζήτημα αν όλες οι φυλές πονάνε το ίδιο, αν όλοι οι άνθρωποι πονάνε το ίδιο και πόσο ανήθικοι είναι οι κτηνίατροι που θα τα τσεπώσουν.
Φτου και βγαινω!
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Ο πονος υπάρχει και θα υπάρχει. Η ένταση μειώνεται όταν κάτι γίνεται χρόνιο.

Σπάει την επιγονατίδα. Πεθαίνεις από τον πόνο. Γίνεται ίαση. Πονάς λιγότερο. Σε 5 χρόνια θα πονάς μεν αλλά ελάχιστα γιατί ο οργανισμός καταλαβαίνει ότι αυτό είναι χρόνιο, δεν θα φύγει άρα ελαττώνει την προσλαμβανόμενη ένταση.

Ο πονος είναι το στοιχείο που μας ειδοποιεί ότι κάτι δεν πάει καλά. Η ένταση του δεν είναι Φιξ, δεν είναι on off και φυσικά μπορείς να γίνει ελεγχόμενη
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
@saras εχω ακούσει για καλούς γιατρούς και αρκετά πιο οικονομικούς Σερβία...δεν έχω όμως προσωπική άποψη επι του συγκεκριμένου μιας και δε χρειάστηκε ποτέ.Η εκτροφέας αν δεν κάνω λάθος είχε πεί οτι θα είναι δίπλα σου,τελικά ισχύει αυτό?Έχετε συζητήσει απο εδώ και πέρα τις επιλογές?Είναι δύσκολος ο δρόμος του κουταβιού σου και για εμένα οφείλει να βρίσκεται δίπλα του.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@saras εχω ακούσει για καλούς γιατρούς και αρκετά πιο οικονομικούς Σερβία...δεν έχω όμως προσωπική άποψη επι του συγκεκριμένου μιας και δε χρειάστηκε ποτέ.Η εκτροφέας αν δεν κάνω λάθος είχε πεί οτι θα είναι δίπλα σου,τελικά ισχύει αυτό?Έχετε συζητήσει απο εδώ και πέρα τις επιλογές?Είναι δύσκολος ο δρόμος του κουταβιού σου και για εμένα οφείλει να βρίσκεται δίπλα του.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τον novac
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αποψε θα αναθέσω στους συναδέλφους μου να μάθουν για τα κόστη επέμβασης στην Ιταλία (που εκεί στέλνουν τους ιδιοκτήτες πολλοί Έλληνες κι όχι μόνο κτηνίατροι) και για το αν γίνεται να πληρωθεί με δόσεις πχ. Πάντως ξέρω ότι επειδή η κτηνιατρική χιειρουργική είναι πολύ αναπτυγμένη εκεί πιο εύκολα βρίσκεις φυσιολογικές τιμές
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Η εκτροφέας αν δεν κάνω λάθος είχε πεί οτι θα είναι δίπλα σου,τελικά ισχύει αυτό?
Ναι δίπλα είναι δεν βλέπεις; Ειλικρινά περιμένεις κάτι τέτοιο από άτομο που απειλεί με μηνύσεις;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ναι δίπλα είναι δεν βλέπεις; Ειλικρινά περιμένεις κάτι τέτοιο από άτομο που απειλεί με μηνύσεις;
Δεν περιμένω τίποτα και δεν θέλω να κάνω υποθέσεις,προτιμώ να μαθαίνω τα γεγονότα...
 
  • Like
Reactions: mareco and Hiraeth


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Δεν περιμένω τίποτα και δεν θέλω να κάνω υποθέσεις,προτιμώ να μαθαίνω τα γεγονότα...
Αργυρω, λογικη εισαι ομως.

Δεν θα κανει τιποτα και ΑΝ κανει θα ειναι για τα ματια του κοσμου. Προσωπικα, οπως και καθε νοημων ανθρωπος νομιζω, στην συγκεκριμενη την ριχνεις Χ σαν ανθρωπο οχι απλα σαν εκτροφέα.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
παω στοιχημα ότι είναι όπως τα λες @d3ac0n και σίγουρα θα το είχε αναφέρει η @saras αν ήταν διαφορετικά.
Γιατί πχ εγώ ξέρω ότι σε οτι χρειαστώ θα με βοηθήσουν οι εκτροφείς μου κ θα τους αναφέρω πρωτους σε όποια συζήτηση κι αν προκύψει εδω. ακόμα κ για μια συνταγή μπαρφ μιλάω μαζί τους κ όποια συμβουλη μου δίνουν την αναφέρω στο φόρουμ, κ γιατί να μην το κανω άλλωστε αφού ειναι το πιο φυσιολογικό κ αυθόρμητο;
 
  • Like
Reactions: saras and Hiraeth


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Ναι δίπλα είναι δεν βλέπεις; Ειλικρινά περιμένεις κάτι τέτοιο από άτομο που απειλεί με μηνύσεις;
Humor...black humor...πιο black πεθαίνεις...για μια στιγμή φοβήθηκα να κάνω like μη μου έρθει η μήνυση! d3acon thanks για την κατανόηση!
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αύριο θα έχω νέα.
Προς το παρόν μου απάντησαν για 3200 ανά ισχίο στη Ρώμη από κορυφαίο χειρούργο που τυχαίνει να είναι και φίλος φίλου, περιμένω και άλλους να δώσουν πληροφοριες
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ασχέτως με το θέμα το συγκεκριμένο θα ήθελα να μάθω ειλικρινά πληροφορίες από ανθρώπους που έκαναν ολική ορθό στα σκυλιά τους το long run του αποτελέσματος... μονο στο εξωτερικό έχω πετύχει στοιχεια και video όταν το είχα ψάξει...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Επισυνάπτω και την απάντηση που πήρα απο την εκτροφέα μου, σχεδόν ολόκληρη, τη μεταφράζω..

"Λυπάμαι πολύ για το κουτάβι και μπράβο στην ιδιοκτήτρια. Την υποστηρίζω απόλυτα, όχι ευθανασία! Δυστυχώς εδώ Σικελία δεν έχουμε χειρούργο υψηλού επιπέδου αλλά θα μάθω για Βόρεια Ιταλία και θα σας πω.
Θυμάστε ίσως την ιδιοκτήτρια ενός από τα κουταβια μου, την Π. απο το Βέλγιο που είχατε μιλήσει μια φορά. Εκείνο το κουτάβι είχε εξάρθρημα επιγονατιδας. Βρήκαν μια κλινική στην Ολλανδία τελικά που ειδικεύεται στις αρθροπάθειες και πηγαιναν εκεί για φυσιοθεραπείες και υδροθεραπεία. Και τα κατάφεραν! Θα την ρωτήσω κι αυτήν πόσο κοστίζει η επέμβαση εκεί. Και θα σας ενημερώσω.
Εν τω μεταξύ δεν ξέρω αν εκείνο το εξάρθρημα προέκυψε λόγω έμφυτου προβλήματος ή λόγω υπερβολικής ασκησης. Η ιδιοκτήτρια είχε αρχισει να προπονεί το κουτάβι πριν χρονίσει. Με πολύ ήπιο τρόπο, αλλά μπορεί να ευθύνονται και τα άλματα. Μπορεί να το είχε και εμφυτο, παρόλο που σε κανέναν από τους συγγενείς του δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο. Πάντως τώρα είναι καλά.
..
Ίσως θα ήταν καλό ο μικρός ακίτα να αρχίσει να τρώει μπαρφ αν φυσικά συμφωνεί η ιδιοκτήτρια. Τα οφελη μη επεξεργασμένων χονδροϊτίνης και ασβεστίου που προέρχονται από φυσικες πηγές ειναι πάρα πολλά".
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@Eroe
Μαλακιες λεει ο εκτροφεας σου. Δεν ειναι φυσει κ θεση ικανος να ψαξει γιατρο στην Ολλανδια γιατι αρχικα διαβαζει καθετα. Κατα πασα πιθανοτητα επισης δεν ξερει τι συζηταει.

Θα μας ξεκινησει μια λεξη που ξεκιναει απο κ και τελειωνει σε λασει τα πτυχια πες του που ηρθε να μας κανει μαθημα...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@Eroe
Μαλακιες λεει ο εκτροφεας σου. Δεν ειναι φυσει κ θεση ικανος να ψαξει γιατρο στην Ολλανδια γιατι αρχικα διαβαζει καθετα. Κατα πασα πιθανοτητα επισης δεν ξερει τι συζηταει.

Θα μας ξεκινησει μια λεξη που ξεκιναει απο κ και τελειωνει σε λασει τα πτυχια πες του που ηρθε να μας κανει μαθημα...
Και ούτε γνώσεις νομοθεσίας ούτε ηθικό χρέος!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Προτεινα στη @saras την Central vet clinic στη Σοφια,εχουν χειρουργηθει πολλα σκυλια με μεγαλη επιτυχια και χαμηλοτερο κοστος κατα πολυ θα ελεγα.
Ο Vladislav Zlatinov Θεωρειται κορυφαιος,θα μπορουσε να στειλει τις ακτινογραφιες να παρει μια γνωμη.
Αν ηταν δικος μου ο σκυλος αναμεσα στα αλλα θα εδινα και bone broth σαν βοηθημα και οχι θεραπεια.
Επισης θα κατεβαζα τον σκυλο στην εκθεση για να "τιμησω"την εκτροφεα.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
@Eroe
Μαλακιες λεει ο εκτροφεας σου. Δεν ειναι φυσει κ θεση ικανος να ψαξει γιατρο στην Ολλανδια γιατι αρχικα διαβαζει καθετα. Κατα πασα πιθανοτητα επισης δεν ξερει τι συζηταει.

Θα μας ξεκινησει μια λεξη που ξεκιναει απο κ και τελειωνει σε λασει τα πτυχια πες του που ηρθε να μας κανει μαθημα...
Έχει γίνει μπέρδεμα η έχω χάσει επεισοδια?
Η Ιταλίδα εκτροφέας των καφέ Πίντσερ τι μας φταίει?
(Το ότι οι Άραβες διαβάζουν από δεξιά προς αριστερά το είχα ακούσει. Το ότι οι Ιταλοί διαβάζουν κάθετα πρώτη φορά το ακούω.)
 






Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95