Eνδιαφερον για αγορα Ακιτα.




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Aυτο ειανι σχετικο.Ο καθενας μας θελει να γλυτωσει χρηματα.Επουδενι δε θα εδινα 1200&πανω.Γιατι απλα δεν τα εχω
αν βρείς το κουτάβι των ονείρων σου, που κάνει όμως παραπάνω χρήματα απ' όσα έχεις, παίζει το ενδεχόμενο να περιμένεις να τα μαζέψεις;
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Αν είσαι γνώστης της φυλής κ μιλήσεις με πολλά εκτροφεία θα καταλάβεις ότι κάποιοι ίσως κ να υπερχρεώνουν σε σχέση με άλλους. Το πόσο εκτιμά ο καθένας τη δουλειά που κάνει με τα σκυλιά του είναι καθαρά υποκειμενικό για εμένα κ σίγουρα υπάρχουν κ αυτά στην αγορά...

Βρες εκείνο που ο εκτροφέας θα είναι στη διάθεσή σου σε ό,τι χρειαστείς, σε καλοδεχτεί να δεις τις εγκαταστάσεις κ τις συνθήκε ςπου ζουν τα σκυλιά του, σου λύσει ό,τι απορίες έχεις για τη φυλή κ εσύ με τη σειρά σου τον 'πείσεις' ότι το κουτάβι που θα σου εμπιστευτεί θα ζήσει όπως του αρμόζει. Το τι χρήματα έχεις να διαθέσεις κλπ καλύτερα να το συζητήσεις μαζί του κ όχι δημόσια.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Aυτο ειανι σχετικο.
Το πόσα λεφτά διαθέτεις εννοείς;...Εξήγησε μου γιατί είναι σχετικό και με τι, αν θες.

Ο καθενας μας θελει να γλυτωσει χρηματα
Ασφαλώς!...Όπως αντίστοιχα ο καθένας μας θέλει να βγάλει χρήματα.

Το θέμα είναι πως και αυτός που θα γλυτώσει χρήματα, αλλά και αυτός που θα βγάλει μπορούν να μείνουν ευχαριστημένοι και με τις απαιτήσεις τους καλυμμένες;

Οι απαιτήσεις δεν είναι και δεν πρέπει να είναι μόνο οικονομικές.Εσύ που θες να γλυτώσεις χρήματα έχεις, πέρα από αυτή την απαίτηση και τις παρακάτω:

Να πάρεις τον σκύλο που θα "χαζεύεις", θα είναι από "καθαρές γραμμές", θα σου αρέσει να "βγάλει" ένστικτα φύλαξης και δεν θα σε αποκλείει από το ενδεχόμενο παρουσίας σε έκθεση ή αναπαραγωγής...
Σωστά;

Αντίστοιχα και ο εκτροφέας (αν πούμε ότι καταλήξαμε εκεί), που θα σου δώσει το σκύλο, πέρα από τις οικονομικές του απαιτήσεις θα έχει και άλλες, όπως:

Να είσαι ο καταλληλότερος ιδιοκτήτης για το κουτάβι του...Θα ήθελε να έχεις γνώσεις πάνω στην φυλή και να εκτιμήσεις αυτό που θα πάρεις, θα ήθελε να έχεις και εμπειρία για να αποφύγεις λάθη που θα μειώσουν τη δουλειά του ή και θα δυσφημίσουν τον ίδιο, θα ήθελε να έχεις την όρεξη και τις γνώσεις να αναδείξεις την δουλειά του και την ποιότητα του κουταβιού που σου εμπιστεύθηκε μέσα από εκθέσεις μορφολογίας ή άλλα, θα ήθελε να το έχεις σαν άλλο ένα μέλος της οικογένειας σου και όχι σε ένα κτήμα, σε μια ταράτσα ή σε ένα μπαλκόνι, θα ήθελε να είστε "διαφήμιση" για το εκτροφείο του και να έχετε την καλύτερη δυνατή συμβίωση...

Αν αυτός λοιπόν σου καλύψει τις δικές σου απαιτήσεις, εσύ πόσες από τις δικές του μπορείς να καλύψεις;...και ας αφήσουμε το οικονομικό στην άκρη για λίγο.

Επουδενι δε θα εδινα 1200&πανω.Γιατι απλα δεν τα εχω
Άρα δίνεις μέχρι 1199 ευρώ maximum;...Δε μπορεί να μη μπορείς να δώσεις ένα νούμερο από την στιγμή που έχεις σκεφτεί και ψάξει όλες τις διακυμάνσεις τιμών στην αγορά του Ακίτα.

Το ότι δεν τα έχεις τι ακριβώς σημαίνει;...Ότι τώρα έχεις 600 ευρώ, π.χ.;...ή ότι ποτέ δε θα έχεις 1300 ευρώ (αν είναι αυτό, θα έχεις οικονομικό πρόβλημα και στην πορεία της ιδιοκτησίας σκύλου με κάποια standards)...ή ότι για λόγους ηθικής ή ιδεολογικούς ποτέ δε θα διέθετες πάνω από 1000 ευρώ για σκύλο;

Βοήθησε με, να σε βοηθήσω...:)
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Το πόσα λεφτά διαθέτεις εννοείς;...Εξήγησε μου γιατί είναι σχετικό και με τι, αν θες.



Ασφαλώς!...Όπως αντίστοιχα ο καθένας μας θέλει να βγάλει χρήματα.

Το θέμα είναι πως και αυτός που θα γλυτώσει χρήματα, αλλά και αυτός που θα βγάλει μπορούν να μείνουν ευχαριστημένοι και με τις απαιτήσεις τους καλυμμένες;

Οι απαιτήσεις δεν είναι και δεν πρέπει να είναι μόνο οικονομικές.Εσύ που θες να γλυτώσεις χρήματα έχεις, πέρα από αυτή την απαίτηση και τις παρακάτω:



Σωστά;

Αντίστοιχα και ο εκτροφέας (αν πούμε ότι καταλήξαμε εκεί), που θα σου δώσει το σκύλο, πέρα από τις οικονομικές του απαιτήσεις θα έχει και άλλες, όπως:

Να είσαι ο καταλληλότερος ιδιοκτήτης για το κουτάβι του...Θα ήθελε να έχεις γνώσεις πάνω στην φυλή και να εκτιμήσεις αυτό που θα πάρεις, θα ήθελε να έχεις και εμπειρία για να αποφύγεις λάθη που θα μειώσουν τη δουλειά του ή και θα δυσφημίσουν τον ίδιο, θα ήθελε να έχεις την όρεξη και τις γνώσεις να αναδείξεις την δουλειά του και την ποιότητα του κουταβιού που σου εμπιστεύθηκε μέσα από εκθέσεις μορφολογίας ή άλλα, θα ήθελε να το έχεις σαν άλλο ένα μέλος της οικογένειας σου και όχι σε ένα κτήμα, σε μια ταράτσα ή σε ένα μπαλκόνι, θα ήθελε να είστε "διαφήμιση" για το εκτροφείο του και να έχετε την καλύτερη δυνατή συμβίωση...

Αν αυτός λοιπόν σου καλύψει τις δικές σου απαιτήσεις, εσύ πόσες από τις δικές του μπορείς να καλύψεις;...και ας αφήσουμε το οικονομικό στην άκρη για λίγο.



Άρα δίνεις μέχρι 1199 ευρώ maximum;...Δε μπορεί να μη μπορείς να δώσεις ένα νούμερο από την στιγμή που έχεις σκεφτεί και ψάξει όλες τις διακυμάνσεις τιμών στην αγορά του Ακίτα.

Το ότι δεν τα έχεις τι ακριβώς σημαίνει;...Ότι τώρα έχεις 600 ευρώ, π.χ.;...ή ότι ποτέ δε θα έχεις 1300 ευρώ (αν είναι αυτό, θα έχεις οικονομικό πρόβλημα και στην πορεία της ιδιοκτησίας σκύλου με κάποια standards)...ή ότι για λόγους ηθικής ή ιδεολογικούς ποτέ δε θα διέθετες πάνω από 1000 ευρώ για σκύλο;

Βοήθησε με, να σε βοηθήσω...:)
Δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο σε αυτα που λες.Αλλα ολα ειναι θεμα μετρου&ισορροπιας.Το σκυλι θα μενει σε διαμερισμα με κηπο&σε κοντινη αποσταση υπαρχει αλσος οπου θα πηγαινε βολτα 3 φορες ημερησιως.Επισης πριν απο λιγο ειχα τηλ επικοινωνια με εκτοφεα&οι τιμες επουδενι δεν ιεναι αυτε που λεμε εδω.Μaximun 1000 για perfect quality
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Με μπερδεύεις ρε Κωνσταντίνε (με την καλή έννοια)...:)

1000 ευρώ maximum δίνεις;...και πιο είναι το perfect quality (ολόμαλλο, χειροποίητο, με 30.000.000 κόμπους ανά τετραγωνικό εκατοστό);

Ή 1000 ευρώ τα δίνει ο εκτροφέας;

Αν δεν έχει αντίρρηση ο εκτροφέας, πες μας ποιός είναι και ποιά τα σκυλιά και πόσο τα δίνει μήπως και έχουμε τελικά και μια σωστή πληροφορία.Διαφορετικά μπορείς να γράψεις μόνο την τιμή...
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Με μπερδεύεις ρε Κωνσταντίνε (με την καλή έννοια)...:)

1000 ευρώ maximum δίνεις;...και πιο είναι το perfect quality (ολόμαλλο, χειροποίητο, με 30.000.000 κόμπους ανά τετραγωνικό εκατοστό);

Ή 1000 ευρώ τα δίνει ο εκτροφέας;

Αν δεν έχει αντίρρηση ο εκτροφέας, πες μας ποιός είναι και ποιά τα σκυλιά και πόσο τα δίνει μήπως και έχουμε τελικά και μια σωστή πληροφορία.Διαφορετικά μπορείς να γράψεις μόνο την τιμή...
1000ευρω ειναι η τιμη του εκτροφεα.Εγω μεχρι εκει το σκεφτομαι ως τιμη...Οσο αφορα το perfect q. ηταν δικη του εκφραση θελοντας να μου πει οτι θα ειανι σκυλος εκθεσεων.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Άρα, βρήκες εκτροφέα που δίνει τα κουτάβια του με 1000 ευρώ και είναι και το ποσό που εσύ μπορείς να διαθέσεις για σκύλο...Τέλεια!

Για να δούμε τώρα που περάσαμε τον "οικονομικό ύφαλο" ύπαρχει κάτι άλλο που θα ήθελες να συζητήσουμε;

Υπάρχει άλλη έγνοια από μέρους σου;

Είσαι σε θέση να διακρίνεις την "perfect quality" και να βρούν τα 1000 ευρώ σου μια "ζεστή" και άξια "αγκαλιά";

Είσαι ικανοποιημένος με αυτό που βρήκες και γιατί;

Τα γράφω αυτά γιατί καλό είναι όταν βρίσκουμε αυτό που θέλαμε (στην περίπτωση σου ένα εκτροφέα Ακίτα με τιμή που σε βρίσκει σύμφωνο) να μην "παρατάμε" το θέμα, αλλά να γράφουμε πως καταφέραμε να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα, τι χρειάζεται να κάνει κάποιος που θέλει ένα Ακίτα, τι πρέπει να ξέρει, τι να προσέξει, που να απευθυνθεί, πως θα γνωρίσει ένα καλό σκύλο ή ένα σωστό εκτροφέα, κλπ...

Να μένει κάτι για τις επόμενες γενιές...:)
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Δεν εχω δει τα κουταβια γιατι απλα θα υπαρξει γεννα σε 2-3μηνες.Με καλεσε ομως να παω να δω τα ηδη υπαρχοντα σκυλια&τις εγκαταστασεις.Οσο για το αν μπορω να διακρινω την υψηλη ποιοτητα του κουταβιου της συγκεκεριμενης φυλης οχι γιατι δεν εχω δει&πολλαΝα πω οτι ηταν ποιμενικος οκ...θα μπορουσα
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2


Αυτο ειναι ενα Ακιτα perfect quality, μονο απο κοντα και απο φωτο μπορεις να καταλαβεις και απο κοντα συγκρινοντας με οτι εχεις διαβασει για το προτυπο της φυλης.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συγνώμη lindaki,
αλλά από τις συγκεκριμένες φωτό δεν μπορείς να καταλάβεις ακριβώς τίποτα για τη μορφολογία του σκύλου. Μην πω και καμιά κουβέντα για χαρακτήρα και υγεία...
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Τα συγκεκριμενα σκυλια ειναι του συγκεκριμενου εκτροφεα Berna! Και προσεχε πολυ τις κουβεντες που λες γιατι βλεπουν κι αλλοι!!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τα συγκεκριμενα σκυλια ειναι του συγκεκριμενου εκτροφεα Berna! Και προσεχε πολυ τις κουβεντες που λες γιατι βλεπουν κι αλλοι!!!
Εγώ απλά είπα ότι οι φωτογραφίες δε μου λένε τίποτα...
Εσύ εξήγησέ μου που βλέπεις το perfect quality.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Εγώ απλά είπα ότι οι φωτογραφίες δε μου λένε τίποτα...
Εσύ εξήγησέ μου που βλέπεις το perfect quality.
Συγνωμη, και χωρις να επεκταθω και πολυ γιατι ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ δεν εχει νοημα, δε μπορεις να δεις εσυ οτι ειναι καλα σκυλια ή αμφιβαλλεις για την ποιοτητα των σκυλων του συγκεκριμενου εκτροφεα;;;Και ψαξε λιγο να δεις πως ειναι και αλλα σκυλια και θα καταλαβεις...βεβαια θελει και καποια εμπειρια στο ματι και αν δεν την εχεις....λιγο δυσκολα!Παντως τα συγκεκριμενα ειναι perfect quality οσο και να θες να τα υπονομευσεις.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συγνωμη, και χωρις να επεκταθω και πολυ γιατι ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ δεν εχει νοημα, δε μπορεις να δεις εσυ οτι ειναι καλα σκυλια ή αμφιβαλλεις για την ποιοτητα των σκυλων του συγκεκριμενου εκτροφεα;;;Και ψαξε λιγο να δεις πως ειναι και αλλα σκυλια και θα καταλαβεις...βεβαια θελει και καποια εμπειρια στο ματι και αν δεν την εχεις....λιγο δυσκολα!Παντως τα συγκεκριμενα ειναι perfect quality οσο και να θες να τα υπονομευσεις.
Λοιπόν, ένα σκυλί είναι perfect quality βάσει το όνομα του εκτροφέα; Και αν εγώ π.χ. δεν ξέρω τον εκτροφέα; Δεν ξέρω τα συγκεκριμένα σκυλιά; Τα σκυλιά κατ΄αρχάς στις φωτό δεν είναι καν στημένα, επομένως κανένα συμπέρασμα για perfect quality ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ από τις συγκεκριμένες φωτογραφίες. Επίσης από τις φωτογραφίες εγώ δεν μπορώ να ξέρω το χαρακτήρα των σκύλων! Και αν δεν δω και το πεντιγκρί εγώ δεν γνωρίζω τίποτα από ποιες γραμμές έρχονται! Εγραψες τουλάχιστον το όνομα τους; ΟΧΙ. Αρα πώς να ξέρω εγώ; Πώς μπορώ να ψάξω; Και επαναλαμβάνω, οι φωτογραφίες δε μου λένε τίποτα.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Παντως τα συγκεκριμενα ειναι perfect quality οσο και να θες να τα υπονομευσεις.
είσαι κριτής μορφολογίας lindaki? ή ειδικός στην φυλή?
γιατί δίνεις τόσο βαρύγδουπο τίτλο τόσο εύκολα?
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
βρε παιδιά κ εγώ αν δω ένα τερβίρεν της πλάκας θα μπορέσω να το ξεχωρίσω από ένα καλής εκτροφής ακόμα κ από μια photo............
Τα χαρακτηριστικά είναι συγκεκριμένα για κάθε ράτσα κ ένας γνώστης μπορεί να ξεχωρίσει τα 'κραυγαλέα' σημεία πάνω στο σκύλο που απεικονίζεται...

Εννοείται δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε χαρακτήρα κλπ, αλλά αυτό το θεωρώ αυτονόητο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ να πω την αμαρτία μου, αυτό το perfect quality puppy, σαν βρώμικο μου φαίνεται, έτσι όπως είναι στην φωτό...:shock:
Ετσι μου 'ρχεται να το βάλω στο πλυντήριο :paja1: