Eνδιαφερον για αγορα Ακιτα.


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Berna κινδυνεύεις ή μου φαίνεται;:eek::rolleyes::paja1::D
:p :alien::-$

βρε παιδιά κ εγώ αν δω ένα τερβίρεν της πλάκας θα μπορέσω να το ξεχωρίσω από ένα καλής εκτροφής ακόμα κ από μια photo............
Τα χαρακτηριστικά είναι συγκεκριμένα για κάθε ράτσα κ ένας γνώστης μπορεί να ξεχωρίσει τα 'κραυγαλέα' σημεία πάνω στο σκύλο που απεικονίζεται...

Εννοείται δεν μπορούμε να αναφερθούμε σε χαρακτήρα κλπ, αλλά αυτό το θεωρώ αυτονόητο

Ναι, λες ένα όμορφο σκυλί, αλλά το όμορφο σκυλί από το perfect quality απέχει αρκετά, και πάντα αφήνεις και ένα παραθυράκι, η φωτογραφία είναι φωτογραφία... Επίσης μπορείς να πεις για κουτάβι ότι είναι perfect quality? Πόσα κουτάβια έχουν ξεχωρίσει ως show και τελικά βγαίνουν pet...
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Λοιπόν, ένα σκυλί είναι perfect quality βάσει το όνομα του εκτροφέα; Και αν εγώ π.χ. δεν ξέρω τον εκτροφέα; Δεν ξέρω τα συγκεκριμένα σκυλιά; Τα σκυλιά κατ΄αρχάς στις φωτό δεν είναι καν στημένα, επομένως κανένα συμπέρασμα για perfect quality ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ από τις συγκεκριμένες φωτογραφίες. Επίσης από τις φωτογραφίες εγώ δεν μπορώ να ξέρω το χαρακτήρα των σκύλων! Και αν δεν δω και το πεντιγκρί εγώ δεν γνωρίζω τίποτα από ποιες γραμμές έρχονται! Εγραψες τουλάχιστον το όνομα τους; ΟΧΙ. Αρα πώς να ξέρω εγώ; Πώς μπορώ να ψάξω; Και επαναλαμβάνω, οι φωτογραφίες δε μου λένε τίποτα.
Λες εντελως ασχετα πραγματα μεταξυ τους για αυτο δε θα επεκταθω, ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ, οπως ειπα και προυἢγουμενως (θεμα απο το τιποτα!) προφανως εχεις καποιο προβλημα! Κι αν δεν βλεπεις εσυ pq απο τις φωτο προβλημα σου! Δε θα κανουμε και κακα μας για να σε πεισουμε!:paja1::-|

Και που εισαι αν θες πληροφοριες για τον εκτροφεα και τα πεντιγκρι των σκυλων πες μου να στα δωσω. Κανεις σα να ειμαι αντρας και να πρεπει να σου δειξω τι εχω στο βρακι μου για να σε πεισω! Ε δε θα στο δειξω μη τρομαξεις κιολας!:eek:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λες εντελως ασχετα πραγματα μεταξυ τους για αυτο δε θα επεκταθω, ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ, οπως ειπα και προυἢγουμενως (θεμα απο το τιποτα!) προφανως εχεις καποιο προβλημα! Κι αν δεν βλεπεις εσυ pq απο τις φωτο προβλημα σου! Δε θα κανουμε και κακα μας για να σε πεισουμε!:paja1::-|

Και που εισαι αν θες πληροφοριες για τον εκτροφεα και τα πεντιγκρι των σκυλων πες μου να στα δωσω. Κανεις σα να ειμαι αντρας και να πρεπει να σου δειξω τι εχω στο βρακι μου για να σε πεισω! Ε δε θα στο δειξω μη τρομαξεις κιολας!:eek:
Α μπα; Και το λες εσύ που ζευγάρωσες τη σκύλα σου, είσαι byb και μας έγινες και ειδική;
Και γιατί δεν λες το όνομα του εκτροφέα, και το όνομα του σκύλου, μήπως απαγορεύεται;
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Λες εντελως ασχετα πραγματα μεταξυ τους για αυτο δε θα επεκταθω, ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ, οπως ειπα και προυἢγουμενως (θεμα απο το τιποτα!) προφανως εχεις καποιο προβλημα! Κι αν δεν βλεπεις εσυ pq απο τις φωτο προβλημα σου! Δε θα κανουμε και κακα μας για να σε πεισουμε!:paja1::-|

Και που εισαι αν θες πληροφοριες για τον εκτροφεα και τα πεντιγκρι των σκυλων πες μου να στα δωσω. Κανεις σα να ειμαι αντρας και να πρεπει να σου δειξω τι εχω στο βρακι μου για να σε πεισω! Ε δε θα στο δειξω μη τρομαξεις κιολας!:eek:
Γιατί είσαι τόσο εριστική???? Δεν αμφισβήτησε κανένας ότι είναι σκυλιά από εκτροφέα και ενδεχομένος top στη φυλή τους! Απλά ειπώθηκε πως από μια απλή φωτογραφία χωρίς κανένα άλλο στοιχείο δεν μπορεί κάποιος να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα! Α πα πα πα νεύρα....
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Γιατί είσαι τόσο εριστική???? Δεν αμφισβήτησε κανένας ότι είναι σκυλιά από εκτροφέα και ενδεχομένος top στη φυλή τους! Απλά ειπώθηκε πως από μια απλή φωτογραφία χωρίς κανένα άλλο στοιχείο δεν μπορεί κάποιος να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα! Α πα πα πα νεύρα....
Δεν ειμαι καθολου εριστικη δεσποινις απανταω σε εριστικα σχολια!Αντιλαβου? Και δεν εχω καθολου νευρα πριν απο λιγο τα ξεσπασα και ειμαι μια χαρα ηρεμη!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
η Berna είπε:

Τα σκυλιά κατ΄αρχάς στις φωτό δεν είναι καν στημένα, επομένως κανένα συμπέρασμα για perfect quality ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ από τις συγκεκριμένες φωτογραφίες.
και νομίζω ότι καλώς είπε ότι είπε.....

τα περί ''βρακιών'' και ''ανδρικών μορίων'' απλά περιττεύουν...:paja1:
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Καλά.... ξαναδιάβασε από την αρχή να δεις ότι μόνη σου αρπάζεσαι... Η Berna έκανε ένα σχόλιο εκτίμησης από φωτογραφία και εσύ άρχισες λες και άκουσες δεν ξέρω εγώ τι.... Anyway πάντως από την ουσία του θέματος καμία απάντηση.... Πως εκτιμούνται τα κουταβια ως top με τι ιστορικό με τι διακρίσεις... επτασφράγιστο το μυστικό.....
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Εγώ πάντως δεν είμαι σε θέση να ξεχωρίσω τον perfect quality σκύλο, ούτε απο φωτο, ούτε live
Λοιπον για να τελειωνουμε! Δεν ειπα πουθενα οτι μπορει κανεις να αγορασει εμπιστευτικα και με κλειστα τα ματια σκυλο απο μια ΦΩΤΟ!!!ΕΛΕΟΣ (αυτο περι ερισμου....!) Σκυλο ξερουμε εδω μεσα πως να αγορασουμε αν εχουμε τα αναλογα φραγκα...όσοι τα εχουν και εχουν τα γκατς να παρουν εναν σουπερ σκυλο..οσοιδεν... ας βολευτουνε με οτι κυκλοφορει...
Όσο για το πως ξεχωριζεις ενα pq σκυλο, ας ανοιχτει ενα νεο ποστο για να το αναλυσουμε. Παντως εγω προσωπικα προσπαθω να κανω προπονηση στο πως να ξεχωριζω ενα Ακιτα καλο, καθαρο, οχι λυκο..ακομα και με το ματι μονο. Εγω καψει πολλα εγκεφαλικα κυτταρα για να δω και την παραμικρη λεπτομερεια..αλλα ειναι κατι παρα πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο και το κανω πιο πολυ για την πλακα μου και για να δω ποσο μπορω να κοψω ενα καλο Ακιτα. Ευτυχως ακομα τα Ακιτα δεν εχουν γινει σουπα στην Ελλαδα και δεν εχουν προσμιχτει ιδιαιτερα για να μοιαζουν με οτιδηποτε αλλο εκτος απο Ακιτα κι ετσι ειναι πολυ δυσκολο να διακρινεις διαφορες. Αλλα με ενδιεφερε να μπορω να τα ξεχωριζω σε συγκριση με αυτα του εξωτερικου..Βουλγαρια, Ουγγαρια κ.λ.π. και σε συγκριση με αυτα που εκτρεφονται στην Ελλαδα και γνωριζω/ουμε (οσοι τα ξερουν) το γεννεολογικο τους δεντρο.
Ας μας πει τοτε καποιος που γνωριζει πως κρινουν οι κριτες ενα Ακιτα; Πως ξεχωριζουν τα χαρακτιριστικα του σε συγκριση με ενα εξισου δυνατο Ακιτα; Αν οχι απο την αφη και απο το ματι;

Αυτα.Καλησπερα σας.

Αληθεια τι σημαινει : δεν ειναι καν στημενα;;; χαχαχαχαχα! :D:D

η Berna είπε:



και νομίζω ότι καλώς είπε ότι είπε.....

τα περί ''βρακιών'' και ''ανδρικών μορίων'' απλά περιττεύουν...:paja1:
Καθολου δεν περιττευουν απλα τις εδωσα ενα παραδειγμα μπας και καταλαβει τι προσπαθει να μου πει...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καθολου δεν περιττευουν απλα τις εδωσα ενα παραδειγμα μπας και καταλαβει τι προσπαθει να μου πει...
Lindaki πάψε να ξεκατινεύεις μια ενδιαφέρουσα συζήτηση που προυπήρχε.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αληθεια τι σημαινει : δεν ειναι καν στημενα;;; χαχαχαχαχα! :D:D
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Τώρα τί να σου πω; Πρόσεχε τί γράφεις γιατί διαβάζουν και άλλοι;

Πάντως θα το ήθελα πολύ να μάθω το όνομα του εκτροφέα, το όνομα του σκύλου και ότι το κουτάβι top quality δεν είναι από γέννα byb που έκανες
 
Last edited:


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Και τις γραμμές τους να δεις από τα πεντιγκρι δεν λέει κάτι αυτό.δεν αρκεί να έχεις 2 καλούς γονείς με καλά πεντιγκρι για να πεις πως έβγαλες τα σούπερ κουτάβια! Αν θες να λέγεσαι εκτροφέας με μυαλό βρίσκεις τις ατέλειες του ενός σκύλου και έπειτα διαλέγεις το κατάλληγο "ταίρι" που θα "διορθώνουν" τα μορφολογικά σφάλματα,με σκοπό το καλύτερο αποτέλεσμα! Οπότε αν δεν είσαι γνώστης της φυλής και δεν δεις λάιβ τα κουτάβια,δεν μπορείς παρά να λες αερολογίες.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Λοιπόν μιας και είσαι ειδικός... Βάζεις δύο φωτογραφίες σε νήμα μέλους που ενδιαφέρεται για τη φυλή, τις χαρακτηρίζεις ως top, perfect, marvelous, δεν ξέρω εγώ τι άλλο χωρίς να εξηγήσεις το γιατί... απλά επειδή είναι από τον Χ εκτροφέα! Γιατί λοιπόν να σε πιστέψει κάποιος άσχετος με τη φυλή? Επειδή το λες εσύ? Χωρίς να αναλύσεις pedigree, διακρίσεις, γραμμές, αίματα.... και αρπάζεσαι από πάνω! Παρέθεσε τα στοιχεία αναλύσε τα όπως κάνουν οι γνώστες των φυλών για να έχουν βαρύτητα και τα λεγόμενά σου.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δεν είναι καθόλου αστείο. Στις εκθέσεις παρουσιάζεται κάθε φυλή με ειδικό στήσιμο.
...για να φανεί καλά η μορφολογία του ώστε να πάρει το σκυλί μια όσο το δυνατόν πιο σωστή κρίση.
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Aπο δω ειναι η φωτο http://www.akita.gr/index.php?option=content&task=view&id=12. Το lindaki απορω γιατι ακομα δεν εγραψε απο που ειναι σιγα το κουιζ. Επισης δεν μπορω να καταλαβω επ ουδενι τη συμπεριφορα της. Ενα κουταβι Lindaki δεν μπορει να χαρασκτηριστει perfect quality μπορει απλως να πεις οτι εχει πολυ καλα στοιχεια και μετα περιμενεις ξερεις εσυ φεεεετα.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Δεν είναι καθόλου αστείο. Στις εκθέσεις παρουσιάζεται κάθε φυλή με ειδικό στήσιμο.
Χαιρω πολυ!Και που ακριβως φαινεται οτι το σκυλι της πρωτης φωτο δεν ειναι στημενοοο;;;;;;;;;;;;
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Aπο δω ειναι η φωτο http://www.akita.gr/index.php?option=content&task=view&id=12. Το lindaki απορω γιατι ακομα δεν εγραψε απο που ειναι σιγα το κουιζ. Επισης δεν μπορω να καταλαβω επ ουδενι τη συμπεριφορα της. Ενα κουταβι Lindaki δεν μπορει να χαρασκτηριστει perfect quality μπορει απλως να πεις οτι εχει πολυ καλα στοιχεια και μετα περιμενεις ξερεις εσυ φεεεετα.
Ελα τωρα....pleaseee δεν ειπα πουθενα οτι το 2,5 μηνων κουταβι ειναι ο τοπ της εκθεσης στον πρωτο χρονο της ζωης του! Χαρην υπερβολης το ειπα....αυτο σας πηραξε;;;; Ειμαι φαν και γουσταρω να λεω τα καλυτερα για αυτη τη φυλη! Που το προβλημα;;; Και δεν παιζω κανενα κουζ!Διαβασε ολο το ποστ εχω δωσει ολα τα στοιχεια!

απο ολες τις φωτο που εχει εχεις βαλει τη χειροτερη
Γνωμη σου! Αμα θες βαλε εσυ καλυτερη!Ειναι λογος αυτος για να μιλας;;;;
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Γνωμη σου! Αμα θες βαλε εσυ καλυτερη!Ειναι λογος αυτος για να μιλας;;;;
Καταρχην δε μιλαω γραφω κατα δευτερον δες και τις υπολοιπες φωτογραφιες και ειναι ευκολο να καταλαβεις οτι απο τη φωτο που εβαλες ειναι η δυσκολοτερη για να φανει το σκυλι σε σχεση με τις υπολοιπες