Eνδιαφερον για αγορα Ακιτα.


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Γνωμη σου! Αμα θες βαλε εσυ καλυτερη!Ειναι λογος αυτος για να μιλας;;;;
Lindaki o kos σου είπε ότι έχεις βάλει την χειρότερη γιατί σε αυτήν δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα .


.....Συνεχίζεις να έχεις έναν φασισμό στο ύφος σου....
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Νο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ειναι και βασικα ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ειναι η επιθεση που γινεται τοση ωρα χωρις λογο και οχι πρωτη φορα φυσικα!Ειναι τρομερο πως ψαχνουν λογους ασημαντους και χωρις επιχειρηματα για επιθεση. ΤΑΡΑ επανεξετασε τα κριτηρια σου σε παρακαλω....
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
δαγκωνουν αυτα?:rolleyes:
ας πεσουν οι τονοι σε λιγο θα σβηστουν αρα τσαμπα καει η λαμπα
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
χμ....να επαναεξετάσω τα κριτήρια μου, μάλιστα.....
με βοηθάς σε παρακαλώ πολύ....;

Και προσεχε πολυ τις κουβεντες που λες γιατι βλεπουν κι αλλοι!!! [/QUOTE]

Συγνωμη, και χωρις να επεκταθω και πολυ γιατι ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ δεν εχει νοημα, δε μπορεις να δεις εσυ οτι ειναι καλα σκυλια ή αμφιβαλλεις για την ποιοτητα των σκυλων του συγκεκριμενου εκτροφεα;;;Και ψαξε λιγο να δεις πως ειναι και αλλα σκυλια και θα καταλαβεις...βεβαια θελει και καποια εμπειρια στο ματι και αν δεν την εχεις....λιγο δυσκολα!Παντως τα συγκεκριμενα ειναι perfect quality οσο και να θες να τα υπονομευσεις. [/QUOTE]

Λες εντελως ασχετα πραγματα μεταξυ τους για αυτο δε θα επεκταθω, ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ, οπως ειπα και προυἢγουμενως (θεμα απο το τιποτα!) προφανως εχεις καποιο προβλημα! Κι αν δεν βλεπεις εσυ pq απο τις φωτο προβλημα σου! Δε θα κανουμε και κακα μας για να σε πεισουμε!:paja1::-|
Και που εισαι αν θες πληροφοριες για τον εκτροφεα και τα πεντιγκρι των σκυλων πες μου να στα δωσω. Κανεις σα να ειμαι αντρας και να πρεπει να σου δειξω τι εχω στο βρακι μου για να σε πεισω! Ε δε θα στο δειξω μη τρομαξεις κιολας!:eek: [/QUOTE]

Δεν ειμαι καθολου εριστικη δεσποινις απανταω σε εριστικα σχολια!Αντιλαβου? Και δεν εχω καθολου νευρα πριν απο λιγο τα ξεσπασα και ειμαι μια χαρα ηρεμη!
Λοιπον για να τελειωνουμε! Δεν ειπα πουθενα οτι μπορει κανεις να αγορασει εμπιστευτικα
Αληθεια τι σημαινει : δεν ειναι καν στημενα;;; χαχαχαχαχα! :D:D
Καθολου δεν περιττευουν απλα τις εδωσα ενα παραδειγμα μπας και καταλαβει τι προσπαθει να μου πει... [/QUOTE]

Γνωμη σου! Αμα θες βαλε εσυ καλυτερη!Ειναι λογος αυτος για να μιλας;;;; [/QUOTE]

ΤΑΡΑ επανεξετασε τα κριτηρια σου σε παρακαλω....
ουφ ...πολύ δουλιά...
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Ταρα δεν καθομαι καν να διαβασω τι γραφεις!!Πραγματικα ειναι γελοιο αυτο που συμβαινει. ΚΑλο βραδυ.
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
είναι στημένο για να μπορεί ο κριτής να σχηματίσει άποψη βλέποντας εκτός απο την γενική εικόνα και την έκφραση ,το κεφάλι, τα μάτια, τα αυτιά,τον λαιμό,τα μπροστινά μέλη,τις πλάτες,τους βραχίονες,το περικάρπιο,τα πόδια,το σώμα,την ουρά, την κοιλιά,τους μηρούς,την πλάτη........κλπ.κλπ.........

και βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και η κίνηση του σκύλου.


αναρωτιέμαι ο Κων/νος και ο ddoctor θα επιθυμούν να συνεχίσουν την πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα τους;
Εγώ θα το ήθελα πολύ..
 
Last edited:




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Κωσταντίνε -άξιος
είδες τι γίνεται εδώ μέσα(το λέω γιατί είσαι καινούργιος)

Βρέ Λιντάκι-αλήθεια στο λέω καλό μου-δεν έχεις δίκιο...
παρεξήγησες αυτά που σου είπαν (δηλαδή άλλα λέγανε και άλλα καταλάβαινες)
και μετά έγινες εσύ εριστική

Αχ κι εσύ ρε Τάρα,αμ αυτή η άλλη!!! Η BERNA!!!! τς τς τς. γιατί καλέ δεν τα λέτε πιο προσγειωμένα να σας καταλαβαίνουν όλοι???

Πάντως φίλε Κωνσταντίνε,άξιος,το είπαμε, ελπίζω να έχεις αντιληφθεί ότι η εμφάνιση και μόνο δεν λέει τίποτα για το σκύλο αλλά είναι συμπλήρωμα του γενεαλογικού δέντρου και των δυό γονιών αλλά και πολλών ακόμα παραγόντων

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν σε απασχολεί να εκθέσεις τον σκύλο σου ή να κάνεις εκτροφή πιστεύω πως δεν σε απασχολεί αν υπαρχει κάποια μικρή απόκλιση σε μερικά μορφολογικά στοιχεία
αφού όμως θές έναν σκύλο κυρίως για σύντροφο τότε σε απασχολεί πολύ να έχεις μιά καλή άποψη του χαρακτήρα του οπότε πάλι γυρνάμε στην λεπτομερή εξέταση των προγόνων.

Βέβαια ένα ακόμη στοιχείο που πρέπει να απασχολήσει είναι πως βλέπεις την χημεία μεταξύ εσένα και του εκτροφέα. Δηλαδή στο μέλλον θα έχεις διάφορα ερωτήματα για τον κούταβο και αυτά πρέπει να στα απαντά ο εκτροφέας σου - αν όμως τυχών δεν σου κάθεται καλά στο λαιμό και βλέπεις απο τις όσες συναντήσεις σας ότι δεν τα πάτε πολύ καλά στην επικοινωνία -τότε ψάξε και για καναν άλλο

Κληρονομικά
για τα ακίτα δεν γνωρίζω αλλά μπορείς να κάνεις μιά έρευνα αν υπάρχουν στατιστικές για κληρονομικά νοσήματα που παρουσιάζονται συχνά στα Ακίτα. οπότε μετά κοιτάς πάλι γενεαλογικό και τσεκάρεις αν υπάρχουν εξετάσεις στους γονείς και τους προγόνους -ή αν υπάρχουν και τυχών θνησιμότητες κλπκλπκλπ

και αυτά και άλλα πολλά και με τον καιρό θα αρχίσεις να ανακαλύπτεις ότι το αρχικό κόστος του σκύλου είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολήσει αναφορικά στην απόκτηση ενός ζωντανού οργανισμού με το οποίο σκοπευεις (και θα γίνει σίγουρα) να αναπτύξεις μια "σχέση" γεμάτη συναισθήματα αλλά και υποχρεώσεις
είναι και το χρηματικό βέβαια,αλίμονο
Πόση σκυλοτροφή τρώει ένα Ακίτα ενήλικο την ημέρα?επι 365 μας κάνει? αν κάνει 11.888 είναι σίγουρα τυχαίο!!!! μην τρελαθούμε και τελείως
 






DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Μάλιστα...:)

Κατ'αρχην να πω πως τον όρο "perfect quality" που αφορά κουτάβι θα ήθελα να μου τον εξηγήσετε (αν και ξέρω ότι πιθανόν ήταν μια έκφραση του εκτροφέα σε μια καθημερινή συζήτηση).

Έχω ακούσει για κουτάβια "Πολλά Υποσχόμενα", για σκύλους "Εξαίρετους", "Πολύ Καλούς", κλπ...Όρους που κατάλαβα τι αντιπροσωπεύουν, αλλά το "perfect quality";

Τέλος πάντων, αυτό είναι μια "παρένθεση" στο κυρίως θέμα που έχει ανοίξει ο Κωνσταντίνος...

Για πες μας λοιπόν Κωνσταντίνε, τώρα που το οικονομικό πρόβλημα "λύθηκε" τι άλλο σε απασχολεί;
Τι θα ήθελες να μάθεις;

Είσαι ικανοποιημένος με τον εκτροφέα που βρήκες και γιατί (πέρα από την τιμή);
Τι σου άρεσε σε αυτή σου την επαφή με έναν εκτροφέα και τα σκυλιά του;

Πως συγκρίνεις αυτή την επαφή με το να απευθυνόσουν σε ένα pet-shop π.χ. (ποιές οι διαφορές);

Για να συνεχίσει η κουβέντα μας να έχει μια χρησιμότητα...:)
 


Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Μπορω να πω ,συγκρινοντας απο προηγουμενη εμπειρια μου με εκτροφεις(λογω γερμανικων ποιμενικων),οτι ηταν πολυ καλη η επαφη.Εδειξε ενδιαφεορν για το που θαμ ιενει οσκυλος,ρωτησε γενικα συνηθεοες μυο,ιστορικο με σκυλια,με καλεσε να δω τις εγκαταστασεις,δεν ειχε προβλημα για περαιτερω επικοινωνια ακομα&μετα την αγορα του κυοταβιου&γενικοτερα ηταν φιλικος&οχι αντε να αρπαξω το χρημα.
Οσο αφορα για το χαρακτηρισμο η ακριβης εκφραση ηταν show quality.Εχεις δικιο οτι το perfect ηταν πανω στο λογο...