FCI limited pedigree


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Λοιπόν επειδή η Αμερική και οι εκτροφείς είναι φατρία μην νομίζετε οτι θέλετε. Το να έχει πετνιγκρυ ενα σκυλί εδώ δεν πάει να πει τίποτα ούτε καν οτι έχει εκθεσιακές γραμμές. ΟΛΑ τα κουτάβια απο Puppy Mills έχουν πετνιγκρυ μην τρελαίνεστε. Ένας εξαναγκασμός είναι και αυτός με το πεντιγκρύ το limited. Για μένα όσον αφορά τις εργασιακές φυλές δεν θα έπρεπε το 97% τον εκθεσιακών σκύλων και πρωταθλητών να ζευγαρώνουν στην Αμερική.

Dog Crime λες για τσάμπα μάγκας. Θα σου πω την γνώμη μου. Αν βγάλεις σκυλί κατσίκι που πράγματι δεν κάνει για εκτροφή πρέπει να το χαρίσεις και να δώσεις pedigree limited. Αλλά αυτοί τα πουλάνε απο 3500-5000. το πόσο τσάμπα είναι, μάλλον είναι μια άλλη ιστορία. Όπως και κάτι δεν μου αρέσει στους οργασνισμούς με σκυλιά για υιοθεσία. Κάτι παίζει απο πίσω
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Για μένα όσον αφορά τις εργασιακές φυλές δεν θα έπρεπε το 97% τον εκθεσιακών σκύλων και πρωταθλητών να ζευγαρώνουν στην Αμερική.
βασιζόμενος που το λες αυτό?
Αν βγάλεις σκυλί κατσίκι που πράγματι δεν κάνει για εκτροφή πρέπει να το χαρίσεις και να δώσεις pedigree limited. Αλλά αυτοί τα πουλάνε απο 3500-5000. το πόσο τσάμπα είναι, μάλλον είναι μια άλλη ιστορία.
ο καθένας πουλάει όσο θέλει και καλά κάνει!
τα 3500-5000 που αναφέρεις δεν παίζουν με τίποτα σε σκύλο με Iimited pedigree
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Για το πρώτο μέρος ήθελα να πω να μην ζευγαρώνουν.

Για το αν παιζουν αυτές οι τιμές τουλάχιστον στο Ντόμπερμαν επέτρεπε μου να διαφωνώ
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Για το πρώτο μέρος ήθελα να πω να μην ζευγαρώνουν.
δεν καταλαβαίνω το λόγο που λες ότι δεν πρέπει να ζευγαρώνουν

Για το αν παιζουν αυτές οι τιμές τουλάχιστον στο Ντόμπερμαν επέτρεπε μου να διαφωνώ
Παίζουν αυτές οι τιμές καi πολύ παρα πάνω αλλα με κανονικό pedigree.se καμια περιπτώσει όμως για Iimited
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Ένα κυμηγοσκυλο που δεν κυνηγάει ένα μαλινουα που δεν δαγκωνει ένα λαγωνικο που είναι κροτοφοβο ναι δεν πρέπει να ζευγαρωνουν. Για τις τιμες που ξέρω εγω είναι αυτές που σου ειπα
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
θες να πει ότι αυτό γίνεται μονο στην αμερική, ενώ στην ευρώπη.................... σε πλήρη εναρμονίσει η εργασία με την μορφολογία:D:D:D
Έχω εισάγει σκυλιά από την άλλη πλευρά του ατλαντικού και ξέρω τι παίζει.:cool:
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
ξέρω τουλάχιστον μία περίπτωση με σκυλί σε τέτοια τιμή που είχε Limited λόγο γονιδιακού προβλήματος-ελάττωμα αποκλεισμού
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
και εγώ ξέρω εκτροφέα έλληνα που πώλησε σκύλο με γαλάζια ματια & λάθος χρώμα ,
και μάλιστα διπλάσια τιμή λόγο σπανιότητας.
οποτε αυτό δεν έχει να κάνει με τις χώρες,
αλλα με το ποσο καλός παραμυθατζής είναι ο εκτροφέας και ποσο τούβλο και ψώνιο ο αγοραστής!!!!
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
για να λες και εσύ.......................
ξέρω αρκετά bulldogs που ήρθαν με limited αγορασμένα 2000-3000$ ,τώρα αν τα Newfie και τα doberman έχουν 5000 τα pet quality........εσύ ξέρετε!!!
Το limited pedigree δεν είναι τίποτα άλλο από ,την διασφάλιση του εκτροφέα ότι pet quality δεν θα αναπαραχθούν(στα χαρτιά τουλάχιστον).
εγώ υπέρ αυτής τις άποψης από την στιγμή που ο άλλο δεν θέλει ένα σκύλο για αναπαραγωγή και εκθέσεις αλλα μονο και μονο σαν pet γιατί να μην έχει limited pedigree.
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Kαλημερα και ξαναμπαινω στην κουβεντα που 'αναψε' φωτιες ! Δηλαδη , εσεις που εχετε εμπειρια με το θεμα με συμβουλευετε να φερω ενα σκυλι απο Ουγγαρια ας πουμε,εκθεσιακο γιατι με ενδιαφερει το θεμα εκθεση και ενα απο αλλη χωρα γιατι στο μυαλο μου τριβεται και το θεμα εκτροφειου.Η φυλη που με ενδιαφερει ειναι μαλτεζ και φυσικα παω με αααααργες και προσεκτικεεεεεεες κινησεις.Επιβαλεται να εχουν τα σκυλια κανονικο pedigree φυσικα και ολα τα συνεπακολουθα για υγεια κτλ, σωστα; Ενημερωστε με παρακαλω ,χρειαζομαι μεντορες!!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με την εκτροφη...
εσυ τι πιστευεις? οτι πρεπει να ξεκινησεις με ένα σαφως φτηνοτερο πετ κουαλιτυ με λιμιτιντ πεντιγκρι????
η με ενα καθαρα αξιολογο ποιοτικα εκθεσιακο κουταβι με ολες τις εγγυησεις υγειας της φυλής και φουλ πεντιγκρι με οτι αυτο συνεπαγεται στο οικονομικο τομεα....?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
Ρε κοκονι τι κανείς ξυπνιο; Κακώς που πουλήθηκε
όχι και όχι

πρώτον απλά παρέθεσα κάτι που γνωρίζω

δευτερον
το κακώς απο που βγαίνει?
τόσο το έδινε αυτός-κι ο άλλος ήθελε να τα δώσει και τα έδωσε

έχεις κάνει έρευνα αγοράς για όλες τις φυλές και σε όλες τις χώρες με πάνω απο 30% των εκτροφείων παγκοσμίως και είσαι τόσο σίγουρος και κάθετος?
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Aπαντω στον GRDANE οτι μπορει να φανηκε ισως αφελης η ερωτηση μου,στην ουσια ομως για να λεω οτι θελω καποια στιγμη να ασχοληθω σοβαρα ισως και να σημαινει οτι εχω ενα αξιοπρεπες IQ και να μπορω να ξεχωρισω το σωστο και το μη.Φυσικα κανενας δεν μπορει να ξερει το IQ του αλλου πχ. εσεις το δικο μου και ισως γι'αυτο και να υπαρχουν τοσο καυστικες απαντησεις (γενικα το λεω αυτο).Στην ουσια ,θα 'θελα πολυ να μου απαντησει καποιος που ειναι ηδη εκτροφεας δινοντας μου σωστες κατευθυντηριες γραμμες.Τα βηματα πρεπει να γινουν αργα,σωστα και μεθοδικα.Λαθη δεν συγχωρουνται!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι αλλα επειδη εδω μας αρεσει να μην δινουμε ετοιμες απαντησεις αλλα να μπαινει ο αλλος στην διαδικασια να ψαχνει και να βρισκει μονος την ουσια του ζητηματος
κι επειδη ακριβως δεν αμφισβητειται το αι κιου σου μηπως η απαντηση δεν ηταν καθολου καυστικη αλλα πραγματι θα ηθελα να ξερω πως το σκεφτεσαι εσυ η ιδια το ξεκινημα με σκοπο την πιθανη μελλοντικη σου ενασχοληση με το αντικειμενο της εκτροφης...?
πριν απαντησει ενας εκτροφεας τι θεωρει σωστο ξεκινημα δεν μπορεις να απαντησεις τι θεωρεις εσυ σωστο ξεκινημα?
αν κανεις λαθος επιλογη υπαρχουν εκτροφεις εδω να σε διορθωσουν...
ελεος με τις καυστικες απαντησεις μου... μαλον δεν εχεις διαβασει ποστ στα οποια ειμαι καυστικος ερειστικος κλπ...
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
ΟΚ, πραγματικα συγνωμη αν σε προσεβαλα εστω και στο ελαχιστο.Δεν ειναι μερος του χαρακτηρα μου αυτο,γενιμα ειμαι μαζεμενη και προσεκτικη.Δεν ειμαι και καμια μπεμπα,εχω οικογενεια με μικρα ακομα παιδια που δεν χρωσταν τιποτα να μπλεχτουν σε κατι επειδη εχω εγω την μεντα.Αυτη τη στιγμη εχω κατοικιδια μαλτεζακια ,ολα στειρωμενα πλιν ομως κουκλια και κανω απιστευτη πρακτικη (χαχα!) στα κοτσιδακια και στην περιποιηση.!Το μικροβιο ομως ελοχευει και παραμονευει!! Μολις αλλαξω σπιτι και παω σε μεγαλυτερο με αυλη και κηπο λεω να κανω το πρωτο ταξιδι εξω.Κοιτω ολα τα εκτροφεια Ευρωπης,το συνηστομενο θα ηταν να ενημερωσω το εκει ,τι σκοπευω να κανω;Θα μου δωσουν σκυλι;Βλεπεις εδω στην επαρχια δεν ξερω κανενα που να μπορω να συζητησω.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
δεν προσβαλλεις κανενα κι ελπιζω το ιδιο να μην προσβαλλω κι εγω....
αποψεις ανταλλασουμε κι εμπειριες...
ειλικρινα θα μεενδιεφερε τι εσυ θα απαντουσες στην ερωτηση σου....
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Eισαι διπλωματης,δε λεω...Λοιποοον,εχω ενα μειονεκτημα..οταν λεω ψεματα,μεγαλωνει η μυτη μου...Εχω κολλησει με ενα συγκεκριμενο εκτροφειο το the blue moonlight και σαρρωνει ολες τις εκθεσεις παγκοσμιως και εχει τα καλυτερα κουκλια ,τουλαχιστον απο αυτα που εχω δει.Απο τη στιγμη που θα ζητησω σκυλι εκθεσιακο εννοειται οτι θα εχει στο μυαλο της οτι μπορει να προχωρησω σε ζευγαρωμα καποια στιγμη.Σε αυτη την περιπτωση,θα εκτιμουσα αν με καθοδηγουσε η ιδια ρωτωντας μου τους σκοπους μου.Αν ναι,μακαρι να μου προτεινε και αγορα 2ου σκυλου ειτε απο την ιδια ειτε απο εκτροφεα που θα ενεκρινε και εκεινη.Θα στενοχωρηθω αν μου πει για συμβολαια μη τεκνοποιησης,δεν θα προχωρησω.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, οσο μιλαω τοσο γεννιουνται αποριες...Αν εισαι εμπειρος στο θεμα,γιατι με ψηνεις ετσι; say something...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3