FCI limited pedigree


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
το εκθεσιακό δεν είναι και κατάλληλο αναπαραγωγής....
η εξαίρετη μορφολογία δεν είναι ένδειξη σκύλου άξιου αναπαραγωγής
πόσο μάλιστα να κάνεις τις βάσεις για ένα νεο εκτροφείο

και μην πάρεις δύο σκυλιά απο το ίδιο εκτροφείο
ή τουλάχιστον όχι απο ίδιες γραμμές
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Συμφωνω...σωστες οι αποψεις σου.Καποια συμβουλη λιγο πιο κατατοπιστικη;Τρελαινομαι για σωστη ενημερωση...Εχω ξεραθει...Ριξτε νεροοοοο!!!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το ξέρω οτι δεν θα ακούσεις αλλά εγώ θα το πω

Πριν πάρεις σκύλο μάθε την φυλή και τις γραμμές της σαν την παλάμη του χεριού σου,
αποστήθισε και κατάλαβε τι λέει το στάνταρντ,
μίλησε με εκτροφείς και διάβασε τα καλύτερα βιβλία για την φυλή,
πήγαινε σε πολλές εκθέσεις

μετά θα είναι πιο ευκολο να διαλέξεις κουτάβι..
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
ωραία
θα σου πώ ότι ξέρω
καταρχάς διαβάζεις καμιά 50 κιλά βιβλία βασικά για όλους τους εκτροφείς
μετά διαβάζεις ότι παίζει για την φυλή

εντωμεταξύ έχεις εντοπίσει τα κορυφαία εκτροφεία και ήδη τα έχεις επισκεφτεί δυο τρείς φορές
στις εκθέσεις τρέχεις ανελιπώς και τσεκάρεις ότι μαλτέζ κινείται
αν δεν πάς ,τουλάχιστον τσεκάρεις τους νικητές και βέβαια ψάχνεις κατε πίσω τους προγόνους τους
όσο μπορείς παρακολουθείς ζευγαρώματα και εξέλιξη τοκετομάδας -live λίγο δύσκολο αλλά τουλάχιστον θεωρητικά ,δηλαδή ποιός ζευγάρωσε με ποιάν ,πόσα έκαναν πως μεγάλωσαν ,πόσα νίκησαν εκθέσεις ποσα βγήκαν Ch Int Ch και τα λοιπά

εντωμεταξύ λοιπόν έχεις αποκτήσει όλο το θεωρητικό υπόβαθρο και έχεις αποκτήσει και κάποιες σχέσεις με κάποια εκτροφεία απο τα καλά που έχεις διαπιστώσει ότι υπάρχουν
τα οποία εφόσον τους έχεις πεί ότι ψάχνεσαι κάποτε να κάνεις εκτροφή στην Ελλάδα που δεν υπάρχει ,κανονικά θα σε βοηθήσουν

παίρνεις λοιπόν μία θυληκιά και μετά απο λίγο καιρό και περισσότερο ψάξιμο
παίρνεις άλλη μία
ίσως...

κλπ κλπ κλπ

ξεκίνα να διαβάζεις.
τα λέμε πάλι σε 2-3 χρόνια τουλάχιστον
:)


με πρόλαβε ο κατ ουσίαν αρμόδιος -αφού έχει μεγάλη σχέση με την εκτροφή (πολύ μεγαλύτερη απο την δικιά μου :) )
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Leda

Οτι ειπαν οι κυριοι απο πανω συν...
Μην μενεις μονο στο εντυπωσιακο καταλευκο τριχωμα που αγγιζει το πατωμα,πολλες φορες κρυβονται πολλα λαθη κατω απο αυτο.
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Γιατι καλε δεν θα ακουσω;Λοιπον,κοιτα.Εχουμε σκυλακια τωρα στο σπιτι,ωραια;Εχουμε τα 2ποδα και τα 4ποδα.Ειναι κατοικιδια και στειρωμενα και ας εχουν χαρτια ΚΟΕ.Ξεκινησε σαν ψυχοθεραπεια για μενα προσωπικα μετα απο σοβαρο προβλημα υγειας που Δοξα Το Θεο τελειωσε αισια.Κολλησαν ολοι ομως μαλτεζομανια και ειμαστε με μια χνουδομπαλα ο καθενας στο χερι.Απο το πρωτο μου κιολας σκυλι που ο φουκαρας ο αντρας μου εφερε μη γνωριζοντας τιποτα τοτε,με φιογκο ,εχω διαβασει ατελειωτες σελιδες σελιδων σε βιβλια και κυριως στα αγγλικα.Πλιν αυτου ομως,δεν σκεφτηκα ή δεν θελησα μαλλον να επιβαρυνω κι αλλο την οικογενεια ωστε να βγουμε εξω,γι'αυτο και τα πηρα ολα απο Ελλαδα.
Στο θεμα μας τωρα.Το ονειρο μου ,που σε καλο να μου βγει (!) θα αργησει τοσο οσο να ερθουν ολες οι προυποθεσεις και να 'κουμπωσουν' σωστα μεταξυ τους.Απ'οτι εχω καταλαβει ,για να δω σωστα σκυλια,θα πρεπει να παω εξω και να μιλησω με ξενους εκτροφεις.ΗΕλλαδα δεν εχει.Και οπως και να πεις,αυτο δεν ειναι ευκολο.Σου εχει τυχει απο τα λεγομενα εδω μεσα να ακουσεις για εκτροφεα που να απανταει σε ερωτησεις με σχετικη προθυμια;Εμενα μου φανταζει απιθανο,θα ημουν ομως διατεθημενη να το κανω και να ακουσω και μετα να φιλτραρω μονη μου τα λεγομενα.Μου λειπει ομως η σωστη συμπαρασταση ,και γι'αυτο γραφτηκα και στο φορουμ,για συννενοηση.
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Κokoni τωρα ειδα το μην,και ευχαριστωωωωωω πολυ!!!!!Ακριβως ,σε 4-5 χρονια μαλλον...Δεν βιαζομαι γιατι 1)υπαρχουν υποχρεωσεις παιδιων τωρακαι 2)δεν μπορω τωρα να στερησω απο τα παιδια μου χρηματα που χρειαζονται για να οργωσω την Ευρωπη για ασπρες γουνινες μουριτσες,οσο και αν τις αγαπω!!!Ειπαμε,τωρα διαβαζουμε,κανουμε κοτσιδακια στα υπαρχοντα κουκλια και ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕΕΕΕΕΕ!!!!!
Ευχαριστω απο καρδιας
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
και μην πάρεις δύο σκυλιά απο το ίδιο εκτροφείο
ή τουλάχιστον όχι απο ίδιες γραμμές
γιατί το λες αυτό?
για την ιστορία θα πω ότι Osman Sameja ( Ozmilion Yorkshire Terriers)ξεκίνησε την εκτροφή από δυο αδελφές από την ίδια γεννα.Αυτή την στιγμή oι γραμμές tou κρίνονται πίσω από όλες τις γραμμές παγκόσμιος.

To the blue moonlight είναι από τα κορυφαία ευρωπαϊκά εκτροφεία!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
επειδή στην Ελλάδα δεν έχει πολλά μαλτέζ κυρίως
και για την δική της ευκολία
αλλά έχει καιρό ακόμα και διάβασμα να ρίξει
κόσμο να μιλήσει
και σκυλιά να δεί
οοοοοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :)

θα ξέρει μόνη της μέχρι τότε

πάντα ευπρόσδεκτα όμως τα άπειρα ιστορικά στοιχεία που όχι σπάνια μοιράζεσαι μαζί μας :)
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Ως πιο παλιοι εδω,μιας και πηρε κατι το ματι μου για την κουταβοπαραγωγο χωρα την Ουγγαρια χωρις δυστυχως να βρω λεπτομερειες,σε ποιων χωρων ,κατα τη γνωμη σας ,να αρχιζω να ριχνω ματιες; Η Αμερικη προσωπικα με χαλαει , πολλα συμβολαια,πολυ...πολυ...κατι δεν μου αρεσει.Στο κατω κατω ,η γηραια ηπειρος τοσες χωρες εχει,τι στο καλο!!! Στο φιναλε,μπορεις να πας κι ο ιδιος ,και βλεπεις και συζητας και περνεις το μωρο αγκαλια και λιωνεις σε ολη τη διαδρομη για Ελλαδα εχωντας το συζυγο να παραπονιεται οτι δεν κοιτας τα τοπια!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
έχεις καιρό ακόμα....μέχρι τότε ... μπορεί να είμαστε εμείς αμερικάνοι
ή και ουγγαρέζοι
ποτέ δεν ξέρεις!!!!!!!!!!!

παντού υπάρχουν καλά εκτροφεία
και παντού υπάρχουν και πάπι μιλς

σημασία έχουν οι άνθρωποι και όχι οι χώρες
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η Αμερική δεν έχει καν το ίδιο πρότυπο.

Μην βιάζεσαι, διάβασε και πήγαινε σε εκθέσεις. Επικοινώνησε με ομίλους της φυλής απο χώρες που κάνουν καλή δουλειά.
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να κάνω και γω μια ερώτηση...
Αν κάποιος πάει και πάρει 1 θυληκο κουτάβι αξιώσεων (υποθέτει) από TOP εκτροφέα μιας συγκεκριμένης ράτσας.
Στα χαρτιά του, θα αναφέρεται το όνομα του εκτροφείου από το οποίο προήλθε. Σωστά?
Αν πάρει μέρος σε έκθεση και έχει καλές προοπτικές, παίρνει καλές αξιολογήσεις, βραβεία κλπ...
Ποιός παίρνει την "δόξα" εκτός από την σκυλίτσα?
Ο νυν εκτροφέας που την έχει τώρα, ή το εκτροφείο που αγοράστηκε?
Είναι θεμιτό αυτό?
Μπορείς πχ την ίδια θηλυκιά να την ζευγαρώσεις με έναν αρσενικό από άλλο καταξιωμένο εκτροφείο και να βγάλεις την δικιά σου "γραμμή"?
Ετσι γίνεται ?
Και αν γίνει έτσι, δεν έχουν αντίρηση οι εκάστοτε καταξιωμένοι εκτροφείς?
Πόσο μπορείς να είσαι ειλικρινής μαζί τους?
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Παιδια και γω, πανω κατω ,τις εχω αυτες τις αποριες. Ας απαντησει καποιος αρμοδιος και εμπειρος
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
αγαπητές κυρίες μου(χίλια συγνώμη αν κάνω λάθος)

ειλικρινά δεν είναι τόσο απλά αυτά τα πράγματα να απαντιούνται σε ένα φόρουμ σε μερικές αράδες

οι "γραμμές" δεν είναι κάτι απλό
δεν ζευγαρώνεις δυό καλά σκυλιά και έχεις μιά καλή γραμμή...
χωρίς δείγμα κακοπροαίρετης κριτικής θέλω να σας πώ ότι είναι σαν να ρωτάτε (πρίν δείτε μπετόν στην μορφή του πριν πήξει) πως μπαίνει το αλεξικέραυνο σε έναν ουρανοξύστη που είναι απο τους ψηλότερους του κόσμου.....:)



η δόξα δεν είναι θέμα....εννοείται πως σε ένα καλό αποτέλεσμα όλα παίζουν τον ρόλο τους-και ο εκτροφέας αλλά και ο "ανατροφέας" (κυρίως βέβαια ο εκτροφέας

με τον εκτροφέα σου πρέπει να είσαι απόλυτα ειλικρινής πάντως (αφού θέλεις κι αυτός να είναι απόλυτα ειλικρινής μαζί σου)

ένας Εκτροφέας επιθυμεί και επιδιώκει την διάδωση και εξέλιξη της φυλής που αγαπάει
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Αγαπητο kokoni ,
εκ πρωτης,ευχαριστω ολους εσας που μπαινετε στην διαδικασια να απαντησετε σε ερωτηματα που ισως να φανταζουν αφελη,αλλα για μενα ειναι ζωτικης σημασιας.Θεωρουσα τον εαυτο μου σχετικο με σκυλια αλλα εδω μεσα ανακαλυψα οτι ειμαι ...σκυλαλφαβητη!
kokoni,γνωριζω πολυ καλα αγγλικα.Αν σου ειναι ευκολο,κατευθυνε με ενδεχωμενως σε καποια αναγνωσματα,γιατι απλα εχω μπερδευτει.Αν σου πω οτι δεν καταλαβαινω αυτο περι ...γραμμης...τι θα πεις;Μηπως να ανατρεξω στο μαθημα 101 κυνοφιλιας του μπαμπα μου γιατι μου φαινεται οτι πρεπει να ξεκινησω απο την αρχη.Η τελος παντων,τι προτινεις;
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3