Golden Retriever






spa

Member
7 Απριλίου 2011
10
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα και χρονια πολλα παιδια!!εχω κ εγω ενα κουταβακι golden ritriever 3 μηνων τον Εκτορα..αντιμετωπιζω αρκετα προβληματα και θα ηθελα αν εχετε διαθεση να με βοηθησετε..Ο μικρος οταν τον βγαζω στην αυλη,τρωει με μανια οτι βρει μπροστα του..ειτε αυτο ειναι πετρα ειτε ειναι ξυλο ειτε χορτα...βεβαιως και ειμαι συνεχεια απο πανω του και του τα βγαζω ολα απο το στομα, αλλα φανταζομαι πως αυτο δεν ειναι απολυτα φυσιολογικο..αναγκαζομαι να το εχω δεμενο τις ωρες που εχω δουλεια και τις υπολοιπες να ειμαι συνεχως πανω απο το κεφαλι του..τον μαλωνω οταν το κανει αλλα δν φαινεται να καταλαβαινει..τι μπορω να κανω γι αυτο?το 2ο μου προβλημα ειναι το ταξιδι..τον πηγα για τις γιορτες στο χωριο και εκανε ο καημενος 7 εμετους μεσα σε 1 ωρα και 30 λεπτα..!!!!! το αμαξι δεν το μπορει καθολου..τον κατεβαζω βεβαια καθε μερα στο αμαξι, τον κανω και αρκετες συντομες βολτες αλλα δεν εχει βοηθησει..στο γυρισμο μετα απο συνομιλια με τον κτηνιατρο αναγκαστηκα να του δωσω 2 ηρεμιστικα χαπακια πραγμα που δεν ηθελα καθολου..και μια τελευταια απορια..του εδωσα χθεσ ν ασχοληθει με ενα κοκκαλο σε σχημα μπαλας που αγορασα απο petshop και το εξαφανησε..απο εκει και μετα δεν εχει φαει ουτε βραδινο ουτε πρωινο..το βραδυ καποιες στιγμες ακουγα δυσκολια στην αναπνοη σαν ροχαλητο..το ειχα παρατηρησει και πιο παλια πως οταν ετρωγε κοκκαλο δυσκολευοταν μερικες φορες στο φαι..τι μπορω να κανω?παντως γενικα και ορεξη για παιχνιδι εχει και νερο πινει πολυ..
σας ευχαριστω προκαταβολικα..με συγχωρειτε για τον βομβαρδισμο ερωτησεων..!
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει ο κούκλος σου. Έχω κι εγώ ένα κουταβάκι 3 μηνών labrador και κάνει ακριβώς το ίδιο . Τρώει με μανία ότι βρει μπροστά του. Είναι απολύτως φυσιολογικό για κουτάβι. Θα συνεχίσεις να τον μαλώνεις, να τον παρακολουθείς διότι μπορεί να φάει κάτι πολύ επικίνδυνο (βλέπε μέλος του φόρουμ που έχασε το κουταβάκι του γιατί έφαγε κομμάτι ξύλου) και όταν δεν είσαι εκεί γύρω να είναι σε χώρο που δεν μπορεί να φάει τίποτα επικίνδυνο. Εγώ προσπαθώ να τον δελεάσω με κροκέτες όταν πετάει ότι κλέβει απο δω κι απο κει μαθαίνοντας του την εντολή drop it..πιάνει αλλά όχι πάντα όπως είναι φυσικό. Είναι ακόμη μικρά και θα τα χουμε αυτά, θέλει πολύ προσοχή.

Ο εκτροφέας από όπου πήρα τον δικό μου εκτρέφει και golden, μου είπε λοιπόν ότι ενα χαρακτηριστικό τους είναι ότι ζαλίζονται στο αυτοκίνητο. Το γεγονός ότι είναι κουτάβι συντελεί σ'αυτό. Πιστεύω ότι αφού τον μαθαίνεις να είναι σε αυτοκίνητο από μικρό θα συνηθίσει σύντομα και δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα. Όσο για τα ηρεμιστικά μου κάνει εντύπωση που σου είπε ο γιατρός να του τα δώσεις, σε τόσο μικρό κουταβάκι.. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις χρόνο να τον πηγαίνεις πολύ μικρές βόλτες με το αυτοκίνητο ώστε σιγά σιγά να συνηθίζει.

Σχετικά με τα κοκκαλάκια που του δίνεις εγώ δεν του έχω δώσει τίποτα τέτοιο, είναι πολύ μικρός για τέτοιες βλακείες και η κοιλιτσα του πολύ ευαίσθητη. Φαντάσου ότι εγώ στον δικό μου έδωσα λιχουδίτσες για εκπαίδευση τρελάθηκε στους εμετούς, μην του παίρνεις τέτοια κόκκαλα προς το παρόν, μείνε στην τροφή του καλύτερα.
Εδω είμαστε ότι θέλεις ρώτα και οπού μπορούμε θα βοηθάμε :)
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Να τον χαιρεσαι τον σκυλακο !
Κατι μου θυμιζει ολο αυτο,τους πρωτους μηνες στην βολτα καθε δυο μετρα σταματουσαμε να βγαλουμε απο το στομα γοπες,χαρτακια,σακουλες,γενικα ο,τι υπηρχε κατω,μεχρι που σκεφτηκαμε να μας κανει προσληψη ο Δημος στο τμημα καθαριοτητας,λαμπικο ο δρομος απ'οπου περνουσαμε.Θελει πολλη προσοχη και υπομονη,θα το κοψει και ουτε που θα το καταλαβεις ποτε,απλα ειναι λιγο δυσκολο τωρα στην αρχη.Οπως σου ειπε και η Κυβελη πιο πανω,καλο ειναι να μην του δινεις ακομα τετοια κοκκαλα,ειναι μικρο και το στομαχι δεν εχει τις ιδιες αντοχες με ενα πιο μεγαλο σκυλι.Ο δικος μου τις τελευταιες φορες που εφαγε τετοιο (και οχι μικρος,αλλα σε μεγαλυτερη ηλικια) τα εκανε εμετο και εκτοτε δεν του ξαναεδωσα.Παρτου παιχνιδια να μασουλαει.
Για το αυτοκινητο..υπομονη και συνεχισε να κανεις μικρες βολτιτσες,πιστευω πως καποια στιγμη θα το συνηθισει και οσο μεγαλωνει,ακομα περισσοτερο.
 


spa

Member
7 Απριλίου 2011
10
0
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστω παιδια για τη βοηθεια σας..Με καθησυχασατε λιγο με τα λογια σας οσο αναφορα τη περισιλογη οποιουδηποτε αντικειμενου απο κατω..Τερμα και τα κοκκαλα..Του εχω ευτηχως πολλα παιχνιδια..δεν εχει μεινει και τιποτα αλλο να αγορασω εδω που τα λεμε.. :)
Σημερα κανουμε και το τελευταιο εμβολιο..Ποτε περιπου πιστευετε μπορω να τον βγαλω εξω για την πρωτη του βολτα?και κατι αλλο που με απασχολει..του δινω τροφη χιλς.Εσεις ποια χρησιμοποιειτε?
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλημερα και να σου ζησει το σκυλουνι σου...αν δε κανω λαθος μετα 1-2 μερες μπορεις να τον βγαλεις βολτουλα!!!Με την τροφη τωρα,κοιτα η τροφη που δινεις εσυ μπορει να μην κανει(ταιριαζει)στο δικο μου και το αντιστροφο!!!Ειναι να ''κατσει'' καλα στο στομαχι του και τα κακα του να ειναι λιγα και σφιχτα,τριχομα καλο,να μην εχει αερια!!!Αλλα για περισσοτερες αποψεις μπες στη Διατροφη να διαβασεις εκει εχει πολλα θεματα!!
Να σου ζησει λοιπον και να περνατε ομορφα...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aπό τροφή εγώ του δίνω την royal junior για labs.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Kαι γω royal δινω,σε καποια φαση ειπαμε να κανουμε μια δοκιμη με Hills,αλλα το στομα του αρχισε να μυριζει απιστευτα ψαριλα.Ξαναγυρισαμε στην Royal και ολα καλα,δροσερη αναπνοη και παλι...Οσο για αερια ,ουτε λογος,πραγματικα δεν εχουμε μυρισει ποτε το παραμικρο,και τα κακα σφιχτα (εχει εκπαιδευτει καλα το χερι :) )
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμένα έχει αέρια με την royal αλλά όχι συνέχεια ώστε να ανησυχώ, από αναπνοή μια χαρά μυρωδάτη εκτός από μια μέρα που έκανε κακά μέσα και αποφάσισε να παίξει μαζί τους...Ο άλλος μου σκύλος από την σιχαμάρα της είχε πάει και κάτσει στην άλλη άκρη του δωματίου και τον κοίταζε με αηδία!
 


spa

Member
7 Απριλίου 2011
10
0
Θεσσαλονίκη
Εμενα ο ατιμος με τη χιλς και αερια εχει και πολυ συχνα τα κανει και σε μεγαλη ποσοτητα μαλιστα..Ειμαστε της υπερβολης.. :) μαλλον σκεφτομαι να παω προς ακανα η οριτζεν κ ελπιζω να δω βελτιωση..χθες καναμε και το τελευταιο εμβολιο και ο γιατρος μας ειπε πως ο μικρος εχει μια ενδειξει για δυσπλασια ισχυων..τον βαλαμε να τρεξει και πηγαιναν τα πισω ποδια του σαν λαγος..στεναχωρεθηκα αλλα θα το αντιμετωπισουμε και ολα θα πανε καλα..οταν γινει 6 μηνων θα κανουμε ακτινες..
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Απο που τον πηρες τον μικρουλη? Παντως να μην το αφησεις ετσι,οταν ερθει η ωρα που σου ειπε ο γιατρος,βουρ για ακτινογραφιες.
Απο εκει που το πηρες τι τροφη σου προτειναν? Αν θελεις παντως δοκιμασε και την Royal,απλα αν κανεις την αλλαγη απο την μια τροφη στην αλλη καντην σταδιακα,βαζε λιγο απο την καινουρια μαζι με την παλια και αυξανε το ποσοστο της καινουριας καθε μερα και λιγο παραπανω για να αποφυγεις διαρροιες.
 


spa

Member
7 Απριλίου 2011
10
0
Θεσσαλονίκη
Τον πηρα απο μια γέννα που εγινε..Μεσω ιντερνετ ειχαν βαλει αγγελια οτι πωλουνται καθαροαιμα γκολντεν..Εννοειται οτι θα τον παω..κατευθειαν..Δεν θυμαμαι πια του εδιναν,παντως τωρα σιγα σιγα που θα κανω την αλλαγη τροφης θα εφαρμοσω αυτο ακριβως που μου ειπες..
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Γενικα ενα κουταβι απ'οσο εχω καταλαβει και απο τον δικο μου,ειναι πιο ευκολο να επηρρεαστει απο μια αποτομη αλλαγη στην διατροφη,οσο μπορεις απεφευγε το .Μια φορα μονο,ξεμειναμε απο τροφη Κυριακη και ειπα να του κανω κανενα κρεατακι να φαει,σκεφτηκα κιολας οτι θα βγαλει γουστα ο σκυλος.Περιττο να σου πω οτι την επομενη βγαλαμε ολοι μαζι γουστα,αυτος που τα εκανε και εμεις που προπαθουσαμε να τα μαζεψουμε..Ο κτηνιατρος μας ειχε πει τοτε οτι σε μια τετοια περιπτωση ειναι καλυτερα να τον αφησεις νηστικο και μια μερα,παρα να του δωσεις κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που τρωει,στην τελικη θα φαει περισοτερη ταλαιπωρια απο μια διαρροια,παρα απο το να μην φαει μια μερα.
Ενταξει,μην βαρεσετε,απο τοτε ειμαστε πιο προσεκτικοι στο ποτε παει να τελειωσει η κροκετα ;-)
 


lab retriever

Active Member
9 Μαϊου 2011
32
0
Γειά σας.Δεν έχω ακόμα golden retriever και γενικά σκυλί αλλά θέλω πολύ να πάρω ένα golden (μην κοιτάτε το όνομα!!!ένας φίλος μου έφτιαξε το λογαριασμό μου και μου έβαλε το όνομα lab retriever ενω του είπα golden retriever!!!).Φαντάζομαι σε περίπου 3 χρόνια θα πάρω επειδή θα είμαι φοιτητής (τώρα δεν με αφήνουν οι γονείς μου) και θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:1)Μπορεί ένα golden να ζει σε διαμέρισμα;;Φυσικά με 3-4 βόλτες την ημέρα ενώ θα λείπω από το σπίτι 4 ώρες;;;2)Έτσι από περιέργεια ποιές είναι οι κύριες διαφορές των golden με των labrador retrievers;;;;
 






tzina

Member
14 Δεκεμβρίου 2011
9
0
αθηνα
Καλησπερα

Ειμαστε νεοι στο forum.
ο δικος μου ειναι 9 μηνων. απο την 6μηνη συμβιωση μας εχω καταλαβει οτι τα golden αγαπανε υπερβολικα τους ανθρωπους. οπου δει ανθρωπο τρεχει να πηδηξει πανω του. για φυλακας δεν το συζηταμε. το ξερουμε ολοι αλλωστε. εκπαιδευτηκε γρηγορα ακουει τα βασικα αλλα ειναι και πολυ αφηρημενος. κατα τα αλλα πολυ βολτα 2 ωρες ελευθερος την μερα στο παρκο να τρεχει να φερνει μπαλα και να μας κυνηγαει. φαγανας. και πολυ αγκαλιτσας....
 


nikos88

New Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
3
0
Athens
Καλησπέρα. έχω μία κούκλα που την λένε Ήρα :) Είναι ένα καθαρόαιμο Golden Retriever περίπου 2 1/2 χρονών. Έχει κάνει όλα τα εμβόλια της και είναι γενικά μία υγιής σκυλίτσα :) Εδώ και 3-4 μήνες περίπου ώμος την έχει πιάσει μια τρελή φαγούρα. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά στη συνέχεια πληγές άρχισαν να εμφανίζονται στο σώμα της. Την πήγα στον κτηνίατρο όπου ο γιατρός την ξύρισε σε κάποια σημεία του σώματος της ώστε να μπορεί να απολυμάνει τις πληγές της. Μας είπε πως είναι αλλεργικό. Από εκείνη την ημέρα της άλλαξα την τροφή της και την λούζω με αντιαλλεργικό σαμπουάν. Ακόμα μου πρότεινε να της δίνω κάθε μέρα μαζί με την τροφή της ένα Atarax. Η φαγούρα μπορώ να πω πως μέσα σε αυτούς τους μήνες έχει ελλατωθεί καθώς οι περισσότερες πληγές στο κορμί της και στο κεφάλι της έχουν επουλωθεί. Αυτό που με αγχώνει είναι το γεγονός ότι έχει αρχίσει και κουτσαίνει από το αριστερό της πόδι καθώς επίσης και μια πολύ μεγάλη πληγή στο μάγουλο της. Η πληγή δεν μπορεί να κλείσει αφού το σκυλί την ξύνει συνέχεια. Την ξαναπήγα στο γιατρό και μου είπε πως το σκυλί δεν έχει τίποτα που να προκαλεί το πρόβλημα στο πόδι της καθώς και πως η αλλεργία της έχει υποχωρήσει. Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ :)
 


thachriser

Well-Known Member
26 Ιουνίου 2011
134
0
Καλησπέρα. έχω μία κούκλα που την λένε Ήρα :) Είναι ένα καθαρόαιμο Golden Retriever περίπου 2 1/2 χρονών. Έχει κάνει όλα τα εμβόλια της και είναι γενικά μία υγιής σκυλίτσα :) Εδώ και 3-4 μήνες περίπου ώμος την έχει πιάσει μια τρελή φαγούρα. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά στη συνέχεια πληγές άρχισαν να εμφανίζονται στο σώμα της. Την πήγα στον κτηνίατρο όπου ο γιατρός την ξύρισε σε κάποια σημεία του σώματος της ώστε να μπορεί να απολυμάνει τις πληγές της. Μας είπε πως είναι αλλεργικό. Από εκείνη την ημέρα της άλλαξα την τροφή της και την λούζω με αντιαλλεργικό σαμπουάν. Ακόμα μου πρότεινε να της δίνω κάθε μέρα μαζί με την τροφή της ένα Atarax. Η φαγούρα μπορώ να πω πως μέσα σε αυτούς τους μήνες έχει ελλατωθεί καθώς οι περισσότερες πληγές στο κορμί της και στο κεφάλι της έχουν επουλωθεί. Αυτό που με αγχώνει είναι το γεγονός ότι έχει αρχίσει και κουτσαίνει από το αριστερό της πόδι καθώς επίσης και μια πολύ μεγάλη πληγή στο μάγουλο της. Η πληγή δεν μπορεί να κλείσει αφού το σκυλί την ξύνει συνέχεια. Την ξαναπήγα στο γιατρό και μου είπε πως το σκυλί δεν έχει τίποτα που να προκαλεί το πρόβλημα στο πόδι της καθώς και πως η αλλεργία της έχει υποχωρήσει. Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ :)
Πηγαινε και σε αλλο κτηνιατρο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf