leoN - Ελληνικός Ποιμενικός




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Χρυσούλα ακριβώς αυτό αισθάνομαι όταν τον σκέφτομαι, σήμερα πια που κλείνουν ακριβώς 4 εβδομάδες και μαθαίνω να ζω χωρίς αυτόν... αμφίδρομο πλυμμύρισμα αγάπης.

Φώτη σ' ευχαριστώ, με κάνεις και νιώθω καλύτερα.

Μια ενημέρωση γιατί πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση να το συζητάω με όποιον συναντήσω στην έκθεση.
Ήταν Κυριακή κι αντί να πάμε στην καθιερωμένη μας σκυλοβόλτα στα βουνά, φύγαμε για ένα ραντεβού. Μετά από 3 ώρες τον βρήκα ξαπλωμένο μέσα στη βροχή. Παραξευνεύτηκα αλλά όταν μπήκαμε και παρκάραμε και δε σηκώθηκε για χαρούλες ανησύχησα. Τον σηκώνω, βλέπω αίματα πίσω, τον αφήνω και τσεκάρω τη Μπλου η οποία πήγαινε πάνω-κάτω μια χαρά. Τη βάζω μέσα, τον ξανασηκώνω ανασηκώνοντας την ουρά και διαπιστώνω ότι έχει χάσει αίμα από τον πρωκτό. Σε 15' το πολύ ήμασταν στο Αττικό. Ενώ κατάφερε και πήδηξε στο αυτοκίνητο, η κατάσταση του άρχισε να χειροτερεύει. Ξαναέχασε πολύ αίμα από τον πρωκτό στην αναμονή και τον πήγα συρτό πλέον στο ιατρείο. Διάγνωση σύνδρομο αιμορραγικής γαστρεντερίτιδας, ταίριαζαν και τα συμπτώματα. Σε καμία περίπτωση δε πήγαινε το μυαλό μου ότι ξαφνικά θα είχε κάτι ανίατο. 2η μέρα, διάγνωση οξεία ηπατική νέκρωση. Κάναμε αιματολογικές, βιοχημικές, ακτινογραφία και υπέρηχο τα οποία δεν έδειξαν κάτι. Κάνει μια επιληπτική κρίση για την οποία ενημερώνω και μετά το ηρεμιστικό που του δώσανε δεν είχε καμία επαφή όλη μέρα. 3η μέρα ζητάω βιοψία - παρακέντηση με υπέρηχο. Την 3η και την 4η μέρα έδειχνε καλύτερα, προς μεγάλη έκπληξη των γιατρών και ανακούφιση δική μου που είχε επαφή, ήξερε ότι ήμουν δίπλα του κι έκανε μέχρι και προσπάθειες να βγει από το κλουβί (καθόμουν δίπλα του με ανοιχτές τις πόρτες). Το αποδίδω σε ρέϊκι που του κάναμε εγώ και 3 φίλες γιατί οι εξετάσεις του παρέμειναν πολύ άσχημες. Τον ευχαριστώ που μου έδωσε χρόνο να τον αποχαιρετήσω. Την 5η μέρα το πρωί έφυγε στον ύπνο του, ευτυχώς χωρίς να υποφέρει από πόνους. Μόνο την 1η μέρα ζήτησα να του κάνουν παυσίπονη. Έτσι απλά, χωρίς εξηγήσεις, χωρίς καμία υποψία. Οι γνωστές φόλες έχουν αποκλειστεί και η νεκροψία - τοξικολογικές δεν έδειξαν τίποτα που να μας δίνει κάποια πληροφορία.
Πως γίνεται σ' έναν υγιέστατο σκύλο ο οποίος την προηγούμενη μέρα έκανε agility ξαφνικά να νεκρώσει το συκώτι του παραμένει ερωτηματικό.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Λυπάμαι πολύ:(

Αν και δεν τον γνώρισα απο κοντά,τον έβλεπα στις φωτωγραφίες σου με την μπλού και μου ήρθε απότομα.Που ξέρεις ίσως κάποια μέρα να ξανά βρεθούν οι δρόμοι σας.
 




marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Noela ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω...Λυπάμαι πολύ.Να τον θυμόσαστε πάντα στα καλύτερά του, γιατί πιστεύω οτι ήταν ένας σκύλος που έζησε πραγματικά ευτυχισμένος ακόμα κι αν έφυγε νωρίς. Κι η αξία αυτού είναι ανεκτίμητη. Καλό του ταξίδι.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π