leoN - Ελληνικός Ποιμενικός


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
O κύριος λόγος που τον στείρωσα είναι η επιθετικότητά του προς άλλα μεγαλόσωμα αρσενικά. Γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από τον χαρακτήρα του και την υπακοή του. Γνωρίζει τη θέση του στην αγέλη μας - κάτω απ' όλους. Άμα αγριέψει και του σηκωθεί η τρίχα αλλάζει η εμφανισή του και παύει να είναι ο φλούφλης μας. :D Θέλει ένα συνεχές μάζεμα ως προς τα άλλα σκυλιά. Θέλει να επιβάλεται στα άλλα αρσενικά ασχέτως που είναι. Καλώς ή κακώς είναι pet και τον πέρνουμε παντού μαζί μας, δεν τον πήραμε για να φυλάει τα πρόβατα στο λιβάδι. Του έχει γίνει αρκετή κοινωνικοποίηση από κουτάβι. Πέρασε μια αρκετά δύσκολη εφηβεία και τώρα χάρη στην επιμονή μας σε πειθαρχία έχει βελτιωθεί αρκετά. Είναι δύσκολος ακόμα και να τον βγάλεις βόλτα στη γειτονιά. Ελεύθερος είναι πλέον σχεδόν πάντα μόνο με e-collar και σε περιβάλλον όπου δεν υπάρχουν πολλά σκυλιά. Επίσης θεωρώ ότι δεν πρέπει να εκπαιδεύεται αυτή η ράτσα σε schutzhound λόγω του ότι έχουν δική τους κρίση και πράττουν ανάλογα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Φυσικά και δεν εκπαιδεύονται σε σωματοφυλακή.
Εγώ λυπάμαι πολύ που δεν σε έχω γνωρίσει από κοντά... είσαι πολύ ενδιαφέρων άτομο και έχουμε και πολλά κοινά (ΚΑΙ τις μηχανές!) που ξέρεις... ίσως στο μέλλον!

Πρόσεξε πολύ με το ηλεκτρικό κολάρο, μην πατήσεις το κουμπάκι όταν επιτίθεται σε άλλον σκύλο. Από απλά επιθετικός θα γίνει ΕΞΑΛΛΟΣ και μπορεί να τον σκοτώσει κι όλας.

Όσο για την επιθετικότητά του στους σκύλους μπορείς να το λύσεις το πρόβλημα με έναν πολύ καλό εκπαιδευτη και στο συνηστώ γιατί δεν είμαι πεπισμένη πως η στείρωση θα κάνει την διαφορά. Όχι αρκετή διαφορά τουλάχιστον.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Πρόσεξε πολύ με το ηλεκτρικό κολάρο, μην πατήσεις το κουμπάκι όταν επιτίθεται σε άλλον σκύλο.
Όχι δα. Βλαμμένη είμαι; :p Απλά δε θα φτάσει ποτέ στον άλλον σκύλο. ;)

Και ξέρω ότι η στείρωση σε αυτήν την ηλικία πια πιθανόν και να μην κάνει καμία διαφορά. Έχω δει βελτίωσή του όσο μεγαλώνει αλλά μόνο λόγω πειθαρχίας, κι όχι επειδή άλλαξε μυαλά. Ξέρω τι σκύλο έχω και το αποδέχομαι αλλά προσπαθούμε για το βέλτιστο. :)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
BTW Dr.Zhivago μπορεί και να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά, δε ξέρεις. Θα 'θελα. Εκτιμώ το ότι κάθεσαι και γράφεις ολόκληρα κείμενα για να βοηθήσεις, γενικά συμφωνώ με αυτά που γράφεις απλά θεωρώ χαζό να γράψω μόνο για να πω ότι συμφωνώ. Σταματάω γιατί είμαι off-topic εκτός κι αν είσαι Ε.Π. :D
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Ο Leon λόγω της επιμονής της Έφης για πειθαρχία έχει γίνει αξιόλογο σκυλί κ κάθε φορά που τον βλέπω θαυμάζω ακόμη περισσότερο τη φίλη μου για την υπομονή της. :)
Είναι όντως πολύ γλυκός χαρακτήρας κ κοινωνικότατος με τους ανθρώπους, αλλά ναι, είχαμε θεματάκι όταν πηγαίναμε βόλτες με το αμάξι κ τα άλλα μας σκυλιά στο Άλσος Συγγρού με τα άλλα αρσενικά που ερχόντουσαν για να πουλήσουν 'τσαμπουκά' :D

Dr.Zhivago αν κανονίσετε συνάντηση Παξούς ή Αθήνα πείτε μου να σας έρθω κ εγώ (δεν το κανονίζετε για αρχές Μαρτίου που θα είμαι Αθήνα για 4 μέρες;; :):):):):):);))
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Περί τσαμπουκά Λέοντα σε άλλα αρσενικά έχω να πω ότι είδα αρκετή βελτίωση πριν τη στείρωση και βέβαια θέλει συνέχεια στην εκπαίδευση. Το θέμα είναι ότι πρέπει να τον βγάζω μόνο του και όχι με τη Μπλου πράγμα που γίνεται πολύ σπάνια κι έτσι δεν κάνω δουλειά με κανέναν τους. Άσε που έχουν εντελώς άλλη ψυχολογία όταν είναι μαζί. Χρόνος χρειάζεται από πλευρά μου, μαζί και μόνοι. :D

Ορίστε μια επίδειξη πως μπορείτε να πάρετε αγκαλιά τον Ελληνικό σας Ποιμενικό. Είναι και η μόνη περίπτωση να έχει κάποια πρόσβαση στον καναπέ.


Και μια επίδειξη πως σας παίρνει αυτός αγκαλιά. :)
 


ell

New Member
20 Φεβρουαρίου 2009
1
0
Καλημερα ...πολυ ωραιος ο λεωντας....:)
περυσι εμεινα ενα χρονο σε ενα χωριο ορεινο πολυ κοντα στην υπατη....και οντως ο λεων ειναι χαρακτηριστικο δειγμα των τσοπανοσκυλων της περιοχης...
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Και επίσης μία επίδειξη για το πως μπορείτε να πάθετε αγκύλωση!!!!!!!!! :D:D:D:D

Σοβαρά τώρα, αντέχεις πάνω από πέντε λεπτά να τον έχεις πάνω σου???
 




atal

Active Member
24 Νοεμβρίου 2008
26
0
Noela πραγματι εξαιρετο δειγμα ελ.ποιμενικου,για μενα κριμα που στειρωθηκε ,με αναλογες θηλυκες πιστευω θα μπορουσε να δωσει αριστα δειγματα.αλλα εσυ νομιζω ξερεις καλυτερα γιατι ζεις μαζι του.εχω να κανω μια ερωτηση στην Dr Zivago.ποιος σου ειπε οι ελ.ποιμενικοι δεν εκπαιδευονται σε σωματοφυλακη και γιατι?εχεις εμπειριες με ελ.ποιμ. σε εκπαιδευση σωματοφυλακης?αν ναι με ποσα δειγματα?οι δικες μου εμπειριες ειναι διαφορετικες
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Noella, είναι καταπληκτικός! Μπράβο! Και επειδή έχω χάσει επεισόδια, από πού τον πήρες? Η Μπλου είναι θηλυκή, έτσι?
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Σοβαρά τώρα, αντέχεις πάνω από πέντε λεπτά να τον έχεις πάνω σου???
Καθιστή στον κανάπε ναι, όρθια ΟΧΙ. :D

Noela πραγματι εξαιρετο δειγμα ελ.ποιμενικου,για μενα κριμα που στειρωθηκε ,με αναλογες θηλυκες πιστευω θα μπορουσε να δωσει αριστα δειγματα.αλλα εσυ νομιζω ξερεις καλυτερα γιατι ζεις μαζι του.
Το σκεφτόμουν να τον ζευγαρώσω μόνο για λόγους υποστήριξης της φυλής. Δε θα γνώριζα όμως να διαλέξω την κατάλληλη θηλυκιά και επίσης βάζω την οικογενειακή μας γαλήνη πάνω από την υποστήριξη της φυλής.

έχω χάσει επεισόδια, από πού τον πήρες? Η Μπλου είναι θηλυκή, έτσι?
Υπάτη Λαμίας. Η Μπλου είναι κοριτσάκι. :p

Χριστέ μου.. Πόσα κιλά είναι ο Λέων??Να τον χαίρεσαι τον αρκούδο σου!!
Είναι 45 κιλά και είναι αδυνατούλης. Τελευταία του αύξησα την τροφή γιατί παρόλο που του την έδινα ζυγισμένη σύμφωνα με τις οδηγίες φαινόντουσαν τα πλευρά του. Ευχαριστώ. :)

κανω μια ερωτηση στην Dr Zivago.ποιος σου ειπε οι ελ.ποιμενικοι δεν εκπαιδευονται σε σωματοφυλακη και γιατι?εχεις εμπειριες με ελ.ποιμ. σε εκπαιδευση σωματοφυλακης?αν ναι με ποσα δειγματα?οι δικες μου εμπειριες ειναι διαφορετικες
Για ενημέρωσέ μας. Γιατί όσο και αν ακούει, τον θεωρώ ακατάληλο γι αυτή τη δουλειά. Όχι τον δικό μου, γενικά. Έχω αμφιβολίες ότι θα αφήσει όταν του πεις. Τουλάχιστον αφήνει τα άλλα σκυλιά. :D
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Εκπλήκτικο Ζωο πανέμορφο !!!! και μαλλον το επόμενο μου Σκύλακι ( όχι ο λέων ) Μήλισσα κια με τον Σύλλογο στην Λάρισα και Πέριμενω !! Πράγμματικα στο μόνο που διαφώνο ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΟΛΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑΤΕ εινια στα Aprilia xexex ριξτέ και μια μάτια έδω να κατάλαβαιτε μηχάνη www.hayabusa.gr :p
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο Ελληνικός ποιμενικός δεν ανήκει σε καμία ομάδα κατά την Διεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία, διότι πολύ απλά δεν έχει αναγνωριστεί από την Διεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία.
Η μοναδική Ελληνική φυλή που έχει αναγνωριστεί από την F.C.I είναι ο Ελληνικός Ιχνηλάτης.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
ριξτέ και μια μάτια έδω να κατάλαβαιτε μηχάνη www.hayabusa.gr :p

Ευθειάκιδες ρπμ. :p

BMW RGS1200 τέλος......
Τέλος; Με αυτό έμπαινες πίστα; Γι αυτό έχεις τελειώσει. :p


Μου θέλετε κι Ελληνικό Ποιμενικό... Διαλέγετε σκύλο ενώ δε μπορείτε να διαλέξετε μηχανάκι. Και μόνο η ονομασία Κ9 λέει πολλά! :D
 

Attachments





μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Ευθειάκιδες ρπμ. :p



Μου θέλετε κι Ελληνικό Ποιμενικό... Διαλέγετε σκύλο ενώ δε μπορείτε να διαλέξετε μηχανάκι. Και μόνο η ονομασία Κ9 λέει πολλά! :D
Το Σαββάτο το μεσημμερi θα πάω απο αθήνα Χαλκιδική Kids welcome !!!! xixixi :p ++ 1
Καλόταξιδο και καλόριζηκο το κ9 !!!!
Πίσω στο θέμα μας απο που τον πήρες τον Λεων ? δώσε πληροφώριες για την αποκ΄τηση του !

υγ. Ο Λεων γιατί χασμουρίεται ??? "αμαν αυτη η μάμα μου παλί αργό μηχανάκι πήρε και θα τρώμε πίτες !!! "
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf