Rock the Rhodesian Ridgeback


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
απλά :eek:WOW.. Έπεσε λίγο το σαγονάκι χαζεύοντας τις φωτό... κι αυτό το θηριάκι είναι 6 μηνών;; στη θέα του οι περαστικοί πως αντιδρούν; Να τον χαίρεσαι όσο δεν πάει εννοείται!!!
Ω ναι! Τελειως θηριακι ομως. Οι αντιδρασεις ποικιλουν, συνηθως παιρνουμε καλο φιντμπακ ομως. Αλλα οταν λεω οτι ειναι 6 μηνων, καποια σαγονια πεφτουν :p
Σε ευχαριστω πολυ! :D
 








Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Καλημερα,
Εχω προβλημα με τον Ροκ. Στην αρχη, τις πρωτες μερες, οταν τον αφηνα μονο, σχεδον απο την ωρα που εφευγα μεχρι την ωρα που γυρνουσα αυτος γαυγιζε, εκλαιγε, φωναζε. Τον εκλεινα σε κρειτ. Μετα απο 3-4 μερες, κι αφου δεν του εδινα σημασια οταν γυρνουσα μεχρι να σταματησει, ηρεμισε. Τουλαχιστον δεν τον ακουγα οταν γυρνουσα. Ετσι νομιζα πως ξεμπερδεψαμε με αυτο το θεμα.
Χθες που εμεινε μονος για 5-6 ωρες, με εστειλε μηνυμα ο γειτονας και με ειπε πως φωναζε, εκλαιγε κλπ. Λιγο λιγο, μετα περισσοτερο, μετα ηρεμουσε και ξανα απο την αρχη. Με ειπε επισης πως κι αλλες φορες τον ακουει μετα απο καποια ωρα που λειπω. Με το ιδιο τεμπο, λιγο λιγο, μετα περισσοτερο και μετα ηρεμει. Γενικα μενει μονος του κανα 4ωρο.
Τον ειχα αφησει ελευθερο απο το κρειτ για ενα διαστημα και στην αρχη τα πηγαινε καλα μεχρι που αρχισε να κανει πολλες ζημιες κι αναγκαστηκα να τον ξανακλεινω.
Πως αντιμετωπιζουμε κατι τετοιο? Εχω διαβασει πως ενας τροπος ειναι η λιχουδια πριν φυγω ετσι ωστε να συνδυασει την αναχωρηση μου με καλο τροπο. Αλλα περα απο την ενημερωση του γειτονα, δεν μπορω να ξερω τι κανει οταν λειπω.
Ευχαριστω!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καλημερα,
Εχω προβλημα με τον Ροκ. Στην αρχη, τις πρωτες μερες, οταν τον αφηνα μονο, σχεδον απο την ωρα που εφευγα μεχρι την ωρα που γυρνουσα αυτος γαυγιζε, εκλαιγε, φωναζε. Τον εκλεινα σε κρειτ. Μετα απο 3-4 μερες, κι αφου δεν του εδινα σημασια οταν γυρνουσα μεχρι να σταματησει, ηρεμισε. Τουλαχιστον δεν τον ακουγα οταν γυρνουσα. Ετσι νομιζα πως ξεμπερδεψαμε με αυτο το θεμα.
Χθες που εμεινε μονος για 5-6 ωρες, με εστειλε μηνυμα ο γειτονας και με ειπε πως φωναζε, εκλαιγε κλπ. Λιγο λιγο, μετα περισσοτερο, μετα ηρεμουσε και ξανα απο την αρχη. Με ειπε επισης πως κι αλλες φορες τον ακουει μετα απο καποια ωρα που λειπω. Με το ιδιο τεμπο, λιγο λιγο, μετα περισσοτερο και μετα ηρεμει. Γενικα μενει μονος του κανα 4ωρο.
Τον ειχα αφησει ελευθερο απο το κρειτ για ενα διαστημα και στην αρχη τα πηγαινε καλα μεχρι που αρχισε να κανει πολλες ζημιες κι αναγκαστηκα να τον ξανακλεινω.
Πως αντιμετωπιζουμε κατι τετοιο? Εχω διαβασει πως ενας τροπος ειναι η λιχουδια πριν φυγω ετσι ωστε να συνδυασει την αναχωρηση μου με καλο τροπο. Αλλα περα απο την ενημερωση του γειτονα, δεν μπορω να ξερω τι κανει οταν λειπω.
Ευχαριστω!
Έχεις δοκιμάσει ένα μεγάλο κόκκαλο μέσα στο κρειτ πριν φύγεις? Κονγκ με λίγο βιταμ ή φυστικοβουτυρο επίσης και σαφώς η εκπαίδευση για αυτό γίνεται ξεκινώντας φεύγοντας για 5 λεπτά κι ανεβάζοντας σταδιακά το χρόνο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Έχεις δοκιμάσει ένα μεγάλο κόκκαλο μέσα στο κρειτ πριν φύγεις? Κονγκ με λίγο βιταμ ή φυστικοβουτυρο επίσης και σαφώς η εκπαίδευση για αυτό γίνεται ξεκινώντας φεύγοντας για 5 λεπτά κι ανεβάζοντας σταδιακά το χρόνο.
Αυτο, με συνδυασμο μουσικη ή ανοιχτη τηλεοραση βοηθαει πολλα σκυλια.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Στην αρχη τον εκανα εκπαιδευση. Τον αφηνα σταδιακα ολο και περισσοτερο. Και με μουσικη να παιζει που πιστευω τον ηρεμουσε. Απλα καλως ή κακως ειναι κατι που το αρχιζει καμια ωρα μετα αφου λειπω, και για αυτο δεν ειμαι σιγουρος αν το κανει καθε φορα. Σιγουρα ειναι καλο που δεν ξεκιναει απο τη στιγμη που ετοιμαζομαι να φυγω. Παιχνιδι εχω αφησει, δε νομιζω να του ειχε δωσει σημασια. Θα δοκιμασω να του ξαναφησω παιχνιδι ή kong με μουσικη να παιζει. Ευχαριστω!

Τελειωσαμε σημερα και τη βασικη εκπαιδευση. Παρα πολυ καλος ο ατιμος. Παρολο που τα ΡΡ δεν φημιζονται για την υπακοη τους, αυτος για το φαι τα κανει ολα! Και τωρα, ενω σκεφτομουν για agility, λεω να τον ξεκινησω ερευνα και διασωση. Οχι για αγωνες ή πτυχια, πιο πολυ να εχουμε μια ενασχοληση και να δουλευει κι αυτος.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Για έρευνα & διάσωση έχει ένα σεμινάριο στην Θεσσαλονίκη τον Φεβρουάριο. Αν η εκπαίδευση σας γίνεται εκεί, θα το γνωρίζεις ήδη ;).
Το agility νομίζω όμως θα είναι πιο ενδιαφέρον και ευχάριστο και για τον σκύλο και για σένα.
 
  • Like
Reactions: mareco


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Το γνωριζω, κι εκει εκπαιδευομαστε, απλα για αλλη μια φορα θα χασω κατι λογο ταξιδιων με τη δουλεια. :(
Ισως, απλα με την ερευνα και διασωση βλεπω πως κανεις παραλληλα και εμποδια, εχει κατι απο agility μεσα (ή ετσι το εχω στο μυαλο μου), και λιγο που το δουλεψαμε, να κρυβομαι και να με βρισκει, φανηκε πως του ειναι ενδιαφερον η διαδικασια. Και γενικα θελω να δουλεψω και τη μυτη του. Επισης ειναι κατι που μπορω να το δουλεψω πιο ευκολα στη καθημερινοτητα. Φυσικα θα δουμε πως θα παει και θα κρινουμε.

Και καποιες στιγμες χαλαρωσης στο σπιτι.

NIVE6093.jpg
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σχετικά με τη μουσική και εμάς μας είχε βοηθήσει. Της έβαζα (τώρα το ξεπέρασε το άγχος αποχωρισμού) αυτό το κομμάτι :

Είναι εκνευριστικό για εμάς αλλά την δικιά μου την ηρεμούσε. Επίσης καθόλου σημασία όταν φεύγεις. Και αν θες βάλε μια IP camera να δεις τι παίζει, μήπως ακούει ή βλέπει κάτι, μήπως ανταποκρίνεται σε κάποιο ερέθισμα, πότε αρχίζει να κλαίει κλπ. Εμάς μας είχε βοηθήσει πολύ για να δούμε πότε αρχίζει το κλάμα ώστε να δούμε πώς θα επέμβουμε
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Οποτε ξεκιναω τις μουσικες κι ελπιζω για το καλυτερο. Νομιζω οτι βοηθαει παντως. Οσο για τη καμερα, το σκεφτηκα αλλα μετα σκεφτηκα επισης το αντε και τον ειδα να κλαιει, τι μπορω να κανω? Σιγουρα ομως το ποτε ειναι ενα κομβικο κομματι για να του κανω ασκησεις λειποντας τοση ωρα και να το αυξανω. Ευχαριστω πολυ!
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημερα,
Εχω προβλημα με τον Ροκ. Στην αρχη, τις πρωτες μερες, οταν τον αφηνα μονο, σχεδον απο την ωρα που εφευγα μεχρι την ωρα που γυρνουσα αυτος γαυγιζε, εκλαιγε, φωναζε. Τον εκλεινα σε κρειτ. Μετα απο 3-4 μερες, κι αφου δεν του εδινα σημασια οταν γυρνουσα μεχρι να σταματησει, ηρεμισε. Τουλαχιστον δεν τον ακουγα οταν γυρνουσα. Ετσι νομιζα πως ξεμπερδεψαμε με αυτο το θεμα.
Χθες που εμεινε μονος για 5-6 ωρες, με εστειλε μηνυμα ο γειτονας και με ειπε πως φωναζε, εκλαιγε κλπ. Λιγο λιγο, μετα περισσοτερο, μετα ηρεμουσε και ξανα απο την αρχη. Με ειπε επισης πως κι αλλες φορες τον ακουει μετα απο καποια ωρα που λειπω. Με το ιδιο τεμπο, λιγο λιγο, μετα περισσοτερο και μετα ηρεμει. Γενικα μενει μονος του κανα 4ωρο.
Τον ειχα αφησει ελευθερο απο το κρειτ για ενα διαστημα και στην αρχη τα πηγαινε καλα μεχρι που αρχισε να κανει πολλες ζημιες κι αναγκαστηκα να τον ξανακλεινω.
Πως αντιμετωπιζουμε κατι τετοιο? Εχω διαβασει πως ενας τροπος ειναι η λιχουδια πριν φυγω ετσι ωστε να συνδυασει την αναχωρηση μου με καλο τροπο. Αλλα περα απο την ενημερωση του γειτονα, δεν μπορω να ξερω τι κανει οταν λειπω.
Ευχαριστω!
Σιγουρα ολα τα σκυλακια εχουν ενα θεμα με την μοναξια... 4 ωρες τη μερα δεν ειναι πολυ, θα σου πρότεινα ομως πριν φυγεις να εχετε βγει σιγουρα τη βολτα σας. Ετσι, θα εχει εκτονωθεί λιγο η ισως να εχει κοθραστει κιολας. Λογικα θα επρεπε να εχει μαθει στον περιορισμο ως τωρα. Εγω εχω ενα παρκο για τον δικο μου οπου μεσα εχω το κρεβατι του κ τα παιχνιδια του. Τις ωρες που θελει να κοιμηθει πηγαινει μονος του πια εκει κ εγω απο πισω κλεινω κατευθειαν το φερμουαρ μεχρι την ωρα που θα ζητησει να βγει. Ετσι εχει μαθει οτι εκει παντα ειναι με κλειστο φερμουαρ ακομη κ αν ειμαι σπιτι. Το ιδιο ακριβως γινεται κ για κανενα 8ωρο το βραδυ. Οποτε αν χρειαστει να λειψουμε ολοι απο το σπιτι δεν τον τρομαζει πια η ιδεα οτι θα ειναι εκει κλεισμενος. Αν δεν αντεχει με τιποτα τον περιορισμο σε καποιο παρκο περιορισε τον σε καποιο δωματιο που θα διαμορφωσεις ωστε να μην κανει ζημιες αλλα φυσικα να μην καταπιει κ αυτις κατι η παθει ο ιδιος ζημια στο τελος... Με λιγα λογια θελει εκπαιδευση στον περιορισμο ακομη κ οταν βρίσκεσαι σπιτι! Καλη υπομονη!!!
 
  • Like
Reactions: Verve


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Σιγουρα ολα τα σκυλακια εχουν ενα θεμα με την μοναξια... 4 ωρες τη μερα δεν ειναι πολυ, θα σου πρότεινα ομως πριν φυγεις να εχετε βγει σιγουρα τη βολτα σας. Ετσι, θα εχει εκτονωθεί λιγο η ισως να εχει κοθραστει κιολας. Λογικα θα επρεπε να εχει μαθει στον περιορισμο ως τωρα. Εγω εχω ενα παρκο για τον δικο μου οπου μεσα εχω το κρεβατι του κ τα παιχνιδια του. Τις ωρες που θελει να κοιμηθει πηγαινει μονος του πια εκει κ εγω απο πισω κλεινω κατευθειαν το φερμουαρ μεχρι την ωρα που θα ζητησει να βγει. Ετσι εχει μαθει οτι εκει παντα ειναι με κλειστο φερμουαρ ακομη κ αν ειμαι σπιτι. Το ιδιο ακριβως γινεται κ για κανενα 8ωρο το βραδυ. Οποτε αν χρειαστει να λειψουμε ολοι απο το σπιτι δεν τον τρομαζει πια η ιδεα οτι θα ειναι εκει κλεισμενος. Αν δεν αντεχει με τιποτα τον περιορισμο σε καποιο παρκο περιορισε τον σε καποιο δωματιο που θα διαμορφωσεις ωστε να μην κανει ζημιες αλλα φυσικα να μην καταπιει κ αυτις κατι η παθει ο ιδιος ζημια στο τελος... Με λιγα λογια θελει εκπαιδευση στον περιορισμο ακομη κ οταν βρίσκεσαι σπιτι! Καλη υπομονη!!!
Ποσο ομορφο το θυριακι, τωρα ειδα ολες τις φωτο.. Να τον χαιρεσαι!!:)
 
  • Like
Reactions: Verve


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Δοκίμασε να κουκουλώσεις το crate. Μήπως κατεβάσει διακόπτη στο off.
Σίγουρα, αν είναι κοντά σε παράθυρο και έχει ορατότητα και άρα, εξωτερικά ερεθίσματα.
Κλείσε ενδιάμεσες πόρτες και παράθυρα όσο και αν γίνεται, σε προσπάθεια να προφυλάξεις τους γείτονες στο μέγιστο εφικτό. Kong, ράδιο/τηλεόραση, υπομονή και...οπωσδήποτε agility. Εχω ακούσει ότι κουράζονται/εκτονώνονται και άρα λογικά, θα ρίχνει από μόνος του ένταση. Ε @dimitris-skg;
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Για το κουκούλωμα συμφωνώ, το έχω δει κι εγώ live σε άλλο σκύλο να πιάνει.
Για το agility δεν γνωρίζω, πέρασα και δεν ακούμπησα που λένε :D

1902014_1047924341908571_7577080976817780879_n.jpg

Οι προσεχείς αγώνες στην Θεσσαλονίκη είναι μια καλή ευκαιρία για τον φίλο @Verve να πάρει μια γεύση από κοντά.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Επειδη ειμαι σχεδον ασχετη το ομολογω.... για ενα σκυλο του τελικου μεγεθους του Ροκ .. το agility απο ποια ηλικία και μετα ενδυκνειται? Δε θα πρεπει να ναι τουλαχιστον 18 μηνών?
 
  • Like
Reactions: Nizinny


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Ηλικιακά μπορεί να ξεκινήσει από πολύ μωρό. Από 2-3-4 μηνών.
Κάνοντας έτσι κι αλλιώς, αντίστοιχα για την ηλικία του καταρχάς πράγματα.
Και μετά, συνδιαστικά για το μέγεθός του.
Δεν θα φτάσει ποτέ να κάνει borderοagility ή mallinoisagility εννοείται, αλλά φαντάσου ότι αν ένα border μωρό, θα ξεκινήσει να μαθαίνει τι είναι χοπ, με τις μπάρες στο έδαφος, ένα τέτοιου μεγέθους σκυλί, μπορεί άνετα να ξεκινήσει από τους 30 πχ πόντους. Ολα προσμετρώνται και μπαίνουν στην μαθησιακή συνάρτηση, που εξασφαλίζει την ασφάλειά τους πρωτίστως.

* Φέρε την Θάλεια να την ξεκινήσουμε :LOL:
 
  • Like
Reactions: Nizinny and Amaliaz


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Απο εκτονωση αλλο τιποτα. Η καθε μας βολτα ειναι +/- 60 λεπτα, βγαινει 3 φορες την ημερα, και ολη η βολτα ειναι εκπαιδευση. "Μαζι", "κατσε", "κατω" και οταν σταματαμε σε παρκο κανουμε και "μεινε", "ελα". Απο κει και περα προσπαθω να παιξω μαζι του, δυστυχως δεν εχουμε ανοιχτοσια παρα μονο κατι παρκα του κωλου που γυρω γυρω εχει δρομους. Δεν παιζει ιδιαιτερα, κι αν παιξει θα παιξει για λιγο και μετα θα στραφει στο ΠΟΛΥ ενδιαφερον χορταρι παλι. Περπατημα, λιγο τρεξιμο και συνεχεια στην εκπαιδευση. Το μεγαλυτερο μερος της ημερας στο σπιτι το περναει μεσα στο κρειτ, κοιμαται. Θα δοκιμασω να το κουκουλωσω και να τον κλεινω κιολας οσο ειμαι εδω. Στην αρχη που τον εκλεινα και τα βραδια δεν εκλαψε ουτε μια φορα, οσο ημουν σπιτι.

Τωρα οσο αναφορα το agility και το ερευνα & διασωση, πραγματικα ειμαι σε διλλημα. Για agility τον προοριζα, ο εκπαιδευτης μου πε οτι φαινεται πολυ καλος για ερευνα & διασωση. Και τα 2 θα τον κουραζουν θαρρω. Το agility σιγουρα περισσοτερο απλα τεινω για ερευνα & διασωση περισσοτερο διοτι ειναι κατι που μπορουμε να το δουλεψουμε και μονοι μας, ενω με το agility θα ναι μονο οι φορες που θα πηγαινουμε εκει. Ξερω γω? Ετσι το σκεφτομαι. Βλεποντας και πραττοντας. Σε αγωνες κλπ δε προλαβαινω να πηγαινω, τα σ/κ μου ειναι συνηθως κολαση. Οποτε οτι κι αν κανουμε, θα ναι καθαρα για ενασχοληση, δημιουργια ισχυροτερου δεσμου και φυσικα η ασκηση σωματος και μυαλου του σκυλου.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Απο εκτονωση αλλο τιποτα. Η καθε μας βολτα ειναι +/- 60 λεπτα, βγαινει 3 φορες την ημερα, και ολη η βολτα ειναι εκπαιδευση. "Μαζι", "κατσε", "κατω" και οταν σταματαμε σε παρκο κανουμε και "μεινε", "ελα". Απο κει και περα προσπαθω να παιξω μαζι του, δυστυχως δεν εχουμε ανοιχτοσια παρα μονο κατι παρκα του κωλου που γυρω γυρω εχει δρομους. Δεν παιζει ιδιαιτερα, κι αν παιξει θα παιξει για λιγο και μετα θα στραφει στο ΠΟΛΥ ενδιαφερον χορταρι παλι. Περπατημα, λιγο τρεξιμο και συνεχεια στην εκπαιδευση. Το μεγαλυτερο μερος της ημερας στο σπιτι το περναει μεσα στο κρειτ, κοιμαται. Θα δοκιμασω να το κουκουλωσω και να τον κλεινω κιολας οσο ειμαι εδω. Στην αρχη που τον εκλεινα και τα βραδια δεν εκλαψε ουτε μια φορα, οσο ημουν σπιτι.

Τωρα οσο αναφορα το agility και το ερευνα & διασωση, πραγματικα ειμαι σε διλλημα. Για agility τον προοριζα, ο εκπαιδευτης μου πε οτι φαινεται πολυ καλος για ερευνα & διασωση. Και τα 2 θα τον κουραζουν θαρρω. Το agility σιγουρα περισσοτερο απλα τεινω για ερευνα & διασωση περισσοτερο διοτι ειναι κατι που μπορουμε να το δουλεψουμε και μονοι μας, ενω με το agility θα ναι μονο οι φορες που θα πηγαινουμε εκει. Ξερω γω? Ετσι το σκεφτομαι. Βλεποντας και πραττοντας. Σε αγωνες κλπ δε προλαβαινω να πηγαινω, τα σ/κ μου ειναι συνηθως κολαση. Οποτε οτι κι αν κανουμε, θα ναι καθαρα για ενασχοληση, δημιουργια ισχυροτερου δεσμου και φυσικα η ασκηση σωματος και μυαλου του σκυλου.
Ελα ειναι απλο...ο σκυλος περναει τελεια μαζι σου κ δεν θελει να σε αποχωριστεί με τπτ, γι αυτο ξεσηκώνει τη γειτωνια..:LOL::D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf