Rock the Rhodesian Ridgeback


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Καλησπέρα και να χαίρεσαι το θηριάκι!
Θα πρέπει οπωσδήποτε να κόψετε το φαϊ/ μασούλημα απο κάτω! Υπάρχουν ασκήσεις αρνησης φόλας που θα σου δείξει ο εκπαιδευτής. Εμείς τις κάνουμε με μεγάλη επιτυχία. Μπορεί τώρα να τρώει χορτάρια και ξύλα αλλά αν μάθει να τρώει από κάτω δεν ξέρεις τι θα αρπάξει μεθαύριο!
Όσον αφορά το να μένει μόνος του στο crate αν είναι πολύ λιχούδης οπως η δικιά μου θα δουλεψει σίγουρα το kong με λιχουδιές μέσα, οχι μόνο το κλασσικό αλλά και άλλες επιλογές που υπάρχουν και σφηνώνεις μέσα μεζεδάκια και κάθεται και βασανιζεται να τις βγάλει. Εχουμε φτασει σε σημειο να με βλεπει να ετοιμαζομαι να φυγω και να κουναει ουρα! Ραδιόφωνο βοηθάει να μην σκαλώνει με εξωτερικούς ηχους και φωνάζει. Δοκίμασε να βάλεις γύρω γυρω απο το crate ρουχα που εχεις φορεσει αρκετα και εχουν τη μυρωδια σου. Σε εμάς αυτα δούλεψαν γιατι βαζω καμερα και την βλεπω - έρχεται ειδοποίηση στο κινητο αν φωναζει. Ποτε δεν εχει φωναξει με αυτα, μετα απο καμια ωρα που παιζει με τα kong κοιμαται εξαντλημένη. Καλύτερα μην δώσεις κέρατο/κόκαλο χωρίς επίβλεψη γιατι σπανε κομμάτια και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος!
Για το agility που λετε θα ήθελα να σας ρωτήσω, κάνει μονο για "αδύνατα" σκυλια απο τη ράτσα τους?? Για labrador πχ που εχω εγω ακουσα οτι δεν κανει γιατι ειναι βαρια σκυλια και εχουν και προδιαθεση για δισπλασιες.
 


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Καλησπέρα και να χαίρεσαι το θηριάκι!
Θα πρέπει οπωσδήποτε να κόψετε το φαϊ/ μασούλημα απο κάτω! Υπάρχουν ασκήσεις αρνησης φόλας που θα σου δείξει ο εκπαιδευτής. Εμείς τις κάνουμε με μεγάλη επιτυχία. Μπορεί τώρα να τρώει χορτάρια και ξύλα αλλά αν μάθει να τρώει από κάτω δεν ξέρεις τι θα αρπάξει μεθαύριο!
Όσον αφορά το να μένει μόνος του στο crate αν είναι πολύ λιχούδης οπως η δικιά μου θα δουλεψει σίγουρα το kong με λιχουδιές μέσα, οχι μόνο το κλασσικό αλλά και άλλες επιλογές που υπάρχουν και σφηνώνεις μέσα μεζεδάκια και κάθεται και βασανιζεται να τις βγάλει. Εχουμε φτασει σε σημειο να με βλεπει να ετοιμαζομαι να φυγω και να κουναει ουρα! Ραδιόφωνο βοηθάει να μην σκαλώνει με εξωτερικούς ηχους και φωνάζει. Δοκίμασε να βάλεις γύρω γυρω απο το crate ρουχα που εχεις φορεσει αρκετα και εχουν τη μυρωδια σου. Σε εμάς αυτα δούλεψαν γιατι βαζω καμερα και την βλεπω - έρχεται ειδοποίηση στο κινητο αν φωναζει. Ποτε δεν εχει φωναξει με αυτα, μετα απο καμια ωρα που παιζει με τα kong κοιμαται εξαντλημένη. Καλύτερα μην δώσεις κέρατο/κόκαλο χωρίς επίβλεψη γιατι σπανε κομμάτια και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος!
Για το agility που λετε θα ήθελα να σας ρωτήσω, κάνει μονο για "αδύνατα" σκυλια απο τη ράτσα τους?? Για labrador πχ που εχω εγω ακουσα οτι δεν κανει γιατι ειναι βαρια σκυλια και εχουν και προδιαθεση για δισπλασιες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
@FotiniM μη λες "σίγουρα" για τίποτα!
Οτι έχει δουλέψει στο δικό σου σκύλο, δεν είναι απαραίτητο ότι θα δουλέψει σε άλλο.
Ρούχα, προς Θεού, ας μην είναι η πρώτη δοκιμή που θα κάνεις φίλε @Verve. Μην τα βρεις κορδέλες και κλαις για μέρες :D

Για το agility που λετε θα ήθελα να σας ρωτήσω, κάνει μονο για "αδύνατα" σκυλια απο τη ράτσα τους?? Για labrador πχ που εχω εγω ακουσα οτι δεν κανει γιατι ειναι βαρια σκυλια και εχουν και προδιαθεση για δισπλασιες.
Το μόνο που αρκεί, είναι ο σκύλος να είναι υγιής. Από κει και πέρα, ο εκπαιδευτής που θα αναλάβει, θα κρίνει αν πρέπει ή δεν πρέπει να αθληθεί. Η προπόνηση, [πρέπει να] προσαρμόζεται πάντα, στην κατάσταση του κάθε σκύλου ατομικά.

Γενικώς πάντως, να "ακούς" μόνο, όσους ξέρουν επιβεβαιωμένα, τι σου λένε!
 
  • Like
Reactions: FotiniM


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
@FotiniM μη λες "σίγουρα" για τίποτα!
Οτι έχει δουλέψει στο δικό σου σκύλο, δεν είναι απαραίτητο ότι θα δουλέψει σε άλλο.
Ρούχα, προς Θεού, ας μην είναι η πρώτη δοκιμή που θα κάνεις φίλε @Verve. Μην τα βρεις κορδέλες και κλαις για μέρες :D


Το μόνο που αρκεί, είναι ο σκύλος να είναι υγιής. Από κει και πέρα, ο εκπαιδευτής που θα αναλάβει, θα κρίνει αν πρέπει ή δεν πρέπει να αθληθεί. Η προπόνηση, [πρέπει να] προσαρμόζεται πάντα, στην κατάσταση του κάθε σκύλου ατομικά.

Γενικώς πάντως, να "ακούς" μόνο, όσους ξέρουν επιβεβαιωμένα, τι σου λένε!
Έχεις δίκιο για το "σίγουρα" απλά αν το σκυλί είναι λαίμαργο δεν θα μπορεί να αντισταθεί :p
Τα ρούχα εννοώ να τα βάλει γυρω γυρω ΕΞΩ από το crate φυσικα!
Για agility πρέπει να πάμε με τον εκπαιδευτή?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Τα ρούχα εννοώ να τα βάλει γυρω γυρω ΕΞΩ από το crate φυσικα!
Έξω το κατάλαβα κι εγώ.
Και συμπληρώνω...σε απόσταση ασφαλείας από τα ποδαράκια του μικρού.
Να μην φτάνει να τα τραβήξει κοντά του ;)
 




Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
4μιση μηνες με τον Ροκ, 8 μηνων ο ιδιος. Ενας μεγαλος κουταβος ο οποιος βγηκε, και φυσικα εξελισσεται συνεχεια, σε αυτο που ειχα στο μυαλο μου, αυτο που σκεφτομουν οταν ελεγα πως θελω να εχω σκυλο.
Θα ηθελα πολυ να μοιραστω την καθημερινοτητα μας, τον τροπο συμβιωσης και γενικα να συζητησω και να ακουσω συμβουλες. Εδω μεσα εμαθα και συνεχιζω να μαθαινω πολλα.
Με εντυπωσιαζει ο σκυλος και ειδικα το ποσο γρηγορα, θα πω ωριμασε, ενω παραμενει και κουταβος.
Θα ξεκινησω ομως με ενα προβλημα. Το θεμα με το κρειτ νομιζω πως το λυσαμε. Εχω βαλει καμερα, εχω καλυμμενο το κρειτ συν μουσικη κι αυτον δεν τον ακουω. Στην αρχη τον εκλεινα και τα βραδυα αλλα μετα απο 2 βδομαδες τον αφησα ανοιχτο και παλι και τον κλεινω μονο οταν λειπω.
Το προβλημα μας λοιπον, ειχα βαλει για πλυσιμο το καλυμμα απο το μαξιλαρι/κρεβατι του και τον αφησα στην αδερφη μου. Αυτη δεν το εβαλε ξανα και το εσωτερικο του μαξιλαριου ηταν μεσα στο κρειτ, αυτος εμεινε μεσα μονος και οπως καταλαβαινετε εγινε της γεμισης στο κρειτ. Μετα εχεζε μαξιλαρακια. Κι εδω ειναι που εγινε το κλικ. Ενω 3 μηνες πριν δεν πειραξε το παραμικρο απο το μαξιλαρι. 2 βδομαδες μετα εχουμε τις καταστροφες αλλων 2 μαξιλαριων. Δεν τα καταστρεφει απο την αρχη, τα γουσταρει, ξαπλωνει και δεν βγαινει σχεδον απο κει μεσα. Αλλα ερχεται η ωρα που του γυρναει το μυαλο και τα διαλυει. Παντα οταν ειναι μονος του, ειτε για μιση ειτε για 4 ωρες. Ενω εχει βγει και μεγαλες βολτες κλπ. Και ουτε γκρινιαζει ή κατι, απλα καταστρεφει τα μαξιλαρια του. Στο σπιτι υπαρχει κι ενας καναπες δικος του και παει οπου θελει μερα/νυχτα. Τον καναπε δεν τον εχει πειραξει. Τωρα θα τον αφησω στο γυμνο κρειτ γιατι δεν γινεται δουλεια ετσι αλλα τι μπορω να κανω για αυτο?
viber image 2019-02-25 , 12.47.41.jpg viber image 2019-03-04 , 14.19.10.jpg viber image 2019-02-27 , 23.10.08.jpg

Κατα τα αλλα δεν πειραζει τιποτα. Ουτε καν δοκιμαζει να πειραξει κατι. Ειτε φαι, ειτε σκουπιδια ειτε καλωδια. Μπορει να κοιμαμαι, να κανω μπανιο να να και να ειναι αυτος ελευθερος στο σπιτι, δεν θα πειραξει κατι. Ακομα δεν εχω δοκιμασει να τον αφησω ελευθερο οταν λειπω βεβαια και δεν ξερω ποτε θα ειναι η "καταλληλη" στιγμη.

Αυτα για αρχη και ως προς το σπιτι μεσα. Δεν θα γραψω τωρα τα του εξω γιατι θα κουρασει πολυ. o_O:)
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Πόσο σαχλαμάρι!!! :love:

Κατα τα αλλα δεν πειραζει τιποτα. Ουτε καν δοκιμαζει να πειραξει κατι. Ειτε φαι, ειτε σκουπιδια ειτε καλωδια. Μπορει να κοιμαμαι, να κανω μπανιο να να και να ειναι αυτος ελευθερος στο σπιτι, δεν θα πειραξει κατι.
Είναι πάρα πολύ μικρός, για να είσαι σίγουρος, τι και πότε θα το κάνει.
Μην τον εμπιστεύεσαι ακόμη, για κανέναν λόγο.
Δεν ξέρεις πότε θα του ξημερώσει, να στα κάνει όλα κορδέλες.
Φύλα τα ρούχα σου, να τα έχεις όλα (y)
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Εννοειται! Και φυσικα δεν του αφηνω ερεθισματα φαγητου ή οτιδηποτε. Δεν θελω να τον προκαλεσω για να κανει ζημια. Προλαμβανω οτι μπορω. Απλα γενικα λεω.
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Με τα στρωματα της αγορας ειχαμε και εμεις το ιδιο θεμα στην ιδια ηλικια, τον επιανε εξιταρισμα . Δεν αγγιζει τιποτα, ουτε τα μαξιλαρια του καναπε, ουτε τπτ αλλο παρα μονο αυτα. Το υλικο τους (αυτο ειδικα που βλεπω στο μπλε στρωμα) και ο ηχος που κανουν απο μεσα οι γεμισεις ειναι ελκυστικα....επιπλεον στην δικια μας περιπτωση ειδε οτι προκαλεσε την προσοχη μου (με το να τρεξω να μαζεψω τα αφρολεξ να δω τι εφαγε κ.τ.λ) και το ξανακανε.


Παρε ενα σκληρο πανι, φαση καραβοπανο/καπαρντινα ... (εγω περνω καραβοπανο ή λονετα βαρους τουλαχιστον 500- 600 γρ ανα μετρο ) και φτιαξε μια θηκη , περασε κορδονια στις γωνιες και δεστο στο κρεητ να μη μπορει να το τουμπαρει, δαγκωσει.

Το τελευταιο το λεω γιατι παρατηρησα στον δικο μου οτι το εξιταρισμα χειροτερευε με το τουμπαρισμα του στρωματος και συνηθως μετα ξεκιναγε να μασουλαει τις γωνιες και αρχιζε απο εκει το σκισιμο.
Οταν το εδεσα και δε μπορουσε να το τουμπαρει, δε μπορουσε επισης να μασησει τις γωνιες γιατι ηταν σφιχτα δεμενες στο κρεητ , δεν καταφερε να το διαλυσει με σκαψιμο γιατι ηταν ανθεκτικο το υφασμα ...

ε καποια φαση καταλαβε οτι δε θα το σκισει, ειδε οτι αδιαφορουσα κιολας και εν τελει παραιτηθηκε. :LOL:
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Ολο πρακτικες ιδεες εισαι! Κριμα που επρεπε να πληρωσω και να διαλύσει και το 3ο μαξιλαρι για να το παρω πιο σοβαρα. Και δυστυχως δεν μπορω να ξερω τα πως, ποτε και γιατι διοτι το κανει οταν λειπω μονο και πισω απο το σεντονι που καλυπτει το κρειτ. Αντε να δουμε λοιπον διοτι τον λυπαμαι τον βλακακο να τον αφηνω στο γυμνο κρειτ. Ευχαριστω και παλι! :love:

Θα επανελθω αργοτερα με τα περι βολτας και γενικης συμπεριφορας εξω, με ανθρωπους και με αλλα σκυλια.
 
  • Like
Reactions: medusa and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ολο πρακτικες ιδεες εισαι! Κριμα που επρεπε να πληρωσω και να διαλύσει και το 3ο μαξιλαρι για να το παρω πιο σοβαρα. Και δυστυχως δεν μπορω να ξερω τα πως, ποτε και γιατι διοτι το κανει οταν λειπω μονο και πισω απο το σεντονι που καλυπτει το κρειτ. Αντε να δουμε λοιπον διοτι τον λυπαμαι τον βλακακο να τον αφηνω στο γυμνο κρειτ. Ευχαριστω και παλι! :love:

Θα επανελθω αργοτερα με τα περι βολτας και γενικης συμπεριφορας εξω, με ανθρωπους και με αλλα σκυλια.
καλε μην αγοραζεις, βρες 4 παλια μαξιλαρια υπνου ή αγορασε απο το σουπερ με 5 ευρω το ζευγαρι ....
https://supermomrocks.me/2012/06/26/πως-να-φτιαξετε-ευκολα-ενα-στρωμα-δαπε/

με 2 και 2 θα φτιαξεις στρωμα περιπου 0.85 επι 1.25 . (Καπου εκει το κοβω το κρεητ)
Ολο αυτο μετα το ντυνεις :LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa and Verve


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
Ριξε μια ματια και σε αυτο:
https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137029179&ref=bestprice&ref=bestprice.gr

και ενα κολπο για τον χειμωνα ειναι να αγορασεις μια ισοθερμικη κουβερτα απο τα ιατρικα ειδη ή απο καταστηματα εξοπλισμου extreme sports και να την βαλεις μεσα απο το καλυμμα απο τη μερια που ξαπλωνει.
Αυτη αντανακλα τη θερμοκρασια του σωματος του. Ειναι επισης πολυ λεπτη (φυλλο αλουμινιου) και κοστιζει περιπου 3 ευρω. Εμεις ετσι βγαλαμε τον χειμωνα.

https://www.digas.gr/el/isothermiki-kouberta-proton-boitheion
 
  • Like
Reactions: Verve




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πώς σου φαίνεται η ιδέα να του αφήνεις κόκκαλο (προσωπικά τα φοβάμαι και χρησιμοποιώ αποξηραμένο βουβαλίσιο γάλα σε μορφή κόκκαλου που δεν σπάει σαν κόκκαλο) ή έστω μασουλητήρι για όσο λείπεις? Ίσως έτσι να μην δώσει σημασία στο μαξιλάρι. Για τον καιρό που χρησιμοποιούσα το κρειτ στον μεγάλο σκύλο είχα καταλήξει να το αφήνω γυμνό μέσα διότι έκανε το ίδιο με ότι του έστρωνα κάτω. Ο φόβος μου ήταν να τα βγάζει όσα κατάπινε γιατί αν κάτι φρακάρει εκεί αρχίζουν τα μεγάλα προβλήματα.
 
  • Like
Reactions: Verve


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Ριξε μια ματια και σε αυτο:
https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137029179&ref=bestprice&ref=bestprice.gr

και ενα κολπο για τον χειμωνα ειναι να αγορασεις μια ισοθερμικη κουβερτα απο τα ιατρικα ειδη ή απο καταστηματα εξοπλισμου extreme sports και να την βαλεις μεσα απο το καλυμμα απο τη μερια που ξαπλωνει.
Αυτη αντανακλα τη θερμοκρασια του σωματος του. Ειναι επισης πολυ λεπτη (φυλλο αλουμινιου) και κοστιζει περιπου 3 ευρω. Εμεις ετσι βγαλαμε τον χειμωνα.

https://www.digas.gr/el/isothermiki-kouberta-proton-boitheion
Αν δεν ειχα δωσει ηδη ποσα λεφτα, θα το σκεφτομουν για το kong. Απο κει και περα οσο αναφορα το κρυο, νομιζω πως δεν τον νοιαζει ιδιαιτερα. Μια χαρα την εβγαλε χωρις καν να θελει να σκεπαζεται.

Απολαμβάνω κάθε φορά τις φωτογραφίες σας. Τέλειες και τέλειος ο σκυλάκος (y)
Σε ευχαριστω πολυ! :D

Πώς σου φαίνεται η ιδέα να του αφήνεις κόκκαλο (προσωπικά τα φοβάμαι και χρησιμοποιώ αποξηραμένο βουβαλίσιο γάλα σε μορφή κόκκαλου που δεν σπάει σαν κόκκαλο) ή έστω μασουλητήρι για όσο λείπεις? Ίσως έτσι να μην δώσει σημασία στο μαξιλάρι. Για τον καιρό που χρησιμοποιούσα το κρειτ στον μεγάλο σκύλο είχα καταλήξει να το αφήνω γυμνό μέσα διότι έκανε το ίδιο με ότι του έστρωνα κάτω. Ο φόβος μου ήταν να τα βγάζει όσα κατάπινε γιατί αν κάτι φρακάρει εκεί αρχίζουν τα μεγάλα προβλήματα.
Του αφηνω μαυρο κοκκαλο kong αλλα νομιζω πως του ειναι τελειως αδιαφορο εκει μεσα. Τωρα αναγκαστικα μεχρι να φτιαξω κατι μενει στο γυμνο αλλα δεν ξερω αν ειναι λυση να μενει αυτες τις ωρες που λειπω στο αδειο ετσι, με κοιταει και με ενα υφος, ουτε να ξαπλωσει δε θελει. Καλα φυσικα και με ανησυχει το τι θα βγαλει ή θα μεινει για αυτο και θελω κατι που να μην μπορει να το διαλυσει οσο γινεται. :confused:
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Κι η δικιά μας είχε μαδήσει 2 και βρήκα στο jumbo αυτό.

https://www.e-jumbo.gr/eidi-pet-sho...lou-exoterikou-chorou-waterproof-96x74_166252

Είναι αυτό το αδιάβροχο υλικό που είναι πιο σκληρό. Προσπάθησε να το σκάψει 2-3 φορές, είδε ότι δεν κατάφερε κάτι και πλέον έχει αντέξει πάνω από χρόνο. Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι αυτή της Μέδουσας αλλά δεν το θεωρώ τόσο ακριβό ώστε να μην του δώσεις μια ευκαιρία άμα δεν έχεις χρόνο τώρα. Επίσης δεν ξέρω αν σας κάνει από θέμα μεγέθους και αν ο δικός σου με μεγαλύτερη δύναμη, καταφέρει να το διαλύσει. Αν πας πάντως από τα Jumbo, έχε το στο νου σου :)
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Θα ακολουθησει μακροσκελης αναλυση και θα ηθελα πολυ να καταληξει σε συζητηση, να ακουσω παρατηρησεις και συμβουλες.

Απο τη στιγμή που αποφασισα να παρω σκυλο το ειδα πολυ θετικα. Διαβασα, αν και πλεον ελαχιστα, πολλα βιβλια, ειδα βιντεο κλπ. Ηθελα και θελω να ασχοληθω πολυ, να μαθω οσα μπορω και να προσπαθήσω να του προσφερω τη καλυτερη διαβιωση και συμβιωση. Προσπαθω να εχει θετικες εμπειριες και να μειωνω στο ελαχιστο τις αρνητικες.

Θα ξεκινησω με τη βολτα.
Περιπου στη μεση της εκπαιδευσης ξεκινησα να τον βγαζω σε καθε βολτα με εκπαιδευση και οχι να τραβαει και να πηγαινει οπου και οπως θελει.

Βγαινουμε 3 φορες την ημερα, περιπου 60 λεπτα, και τρωει το φαι του σαν επιβραβευση την ωρα της βολτας απο το χερι μου.

Ξεκιναμε με "μαζι", κανουμε "κατσε" και "κατω" στη πορεια και θα σταματησουμε σε πρασινο οπου και θα του δωσω το ελευθερο να κατουρησει/χεσει. Μονο σε χορτα/χωμα κανει τις αναγκες του.
Απο τη στιγμη που θα φτασουμε στο πρασινο, "παρκο" ας πουμε, θα του βγαλω το λουρι και θα τον αφησω ελευθερο. Αυτο αν θυμαμαι καλα το εκανα απο την αρχη. Τα παρκα δυστυχως ειναι πολυ μικρα.
Screenshot_20190316-135019_Maps.jpg Screenshot_20190316-135007_Maps.jpg Screenshot_20190316-134954_Maps.jpg Screenshot_20190316-134943_Maps.jpg

Τωρα, οσο ειμαστε στο παρκο θα τον αφησω να μυρισει οσο θελει, ξερω πως το να μυριζει ειναι αναγκη του οποτε τον αφηνω οσο μπορω. Θα κανουμε εκπαιδευση και αν εχει ορεξη για παιχνιδι τοτε θα παιξουμε για οσο κραταει η ορεξη του. Δεν βγαινει εκτος παρκου μονος του.

Ενω το ειχε σταματησει, ξαναρχισε να τρωει ξυλα. Του το κοβω οσο μπορω αλλα δε σταματαει ευκολα. Σε αλλα φαγωσιμα θα παει υπουλα αν δεν τον βλεπω, αλλιως απλα τα μυριζει. Αν αρπαξει κατι, θα το αφησει τις περισσοτερες φορες οταν του το πω.

Έχοντας το φαι του μαζι μου εχω παρατηρήσει οτι αντιδραει πολυ καλα σε αυτα που προσπαθω να του μαθω. Δεν επιβραβευω μονο τις εντολες αλλα και συμπεριφορες που θεωρω καλες. Κι απο τη στιγμη που με τη κροκετα τα κανει ολα δεν χρειαζομαι αλλες λιχουδιες.

Ψαχνω καινουργια ερεθισματα επισης συνεχεια. Εχουμε περασει απο μεγαλη λαικη αγορα με φουλ κοσμο 3-4 φορες και ηταν αψογος. Τσικνοπεμπτη επισης στο κεντρο της θεσσαλονικης, περασαμε απο λαδαδικα και ολη τη τσιμισκη και τη παραλια, χαμος παντου απο κοσμο. Τον παω σε καινουργια μερη, καινουργιες καταστασεις. Οτι μπορούμε και οποτε. Αν και καμια φορα οταν παμε σε καινουργια μερη στην αρχη δειχνει να μην ακουει, τοσα πολλα καινουργια ερεθισματα που μπερδευεται καπως. Επανερχεται ομως.

Στους δρομους, ενω πολλες φορες σταματαμε να περασουν τα αυτοκινητα, δειχνει να εχει πληρη αγνοια κινδυνου. Δεν κανει αποτομες κινησεις αλλα δε καταλαβαινει κιολας οτι μπορει να τον χτυπησουν.

Αν κανει πως δεν ακουει και χανει τη συγκεντρωση του αρχιζουμε τα απανωτα κατσε, κατω, μαζι και δειχνει να επανερχεται γρηγορα.

Τωρα εχει κοντα ενα μηνα που ξεκινησα σιγα σιγα να τον κυκλοφορω χωρις λουρι. Απο μικρα κομματια δρομου μεχρι και ολοκληρη τη βολτα πλεον. Κατανοώ τους κινδυνους. Ειναι διπλα μου συνεχεια, αν κανει πως φευγει ακολουθω τα παραπανω, και γενικα ειναι πολυ σωστος και καλος. Περναμε διπλα απο γατες, που ποτε δεν εδειξε επιθετικοτητα μεν (νομιζω οτι θελει να παιξει αλλα τις τρομάζει), διπλα απο σκυλια, τα οποια ειναι η "κοκα" του (θελει να παιζει οοολη μερα, θα ακολουθησει αναλυση), και μενει διπλα μου ή στο περιμενε που θα τον πω.

Γενικα δεν θελω να τον κυκλοφορω χωρις λουρι στη βολτα, και στα παρκα αν δω οτι ερχεται καποιος τον κραταω μεχρι να παρω το οκ. Τα κανω ολα αυτα για να μαθει και για να ακουει.

Αν καμια φορα δεν ακουσει με τη 1η ή τη 2η φορα τοτε θα ακουσει με τη 3η, σπανια θα με αναγκασει να παω να τον διορθωσω απο κοντα. Πλεον. Δεν ξερω βεβαια αν ειναι καλο αυτο, να τα λεω πανω απο 1 φορα, αλλα οσο περναει ο καιρος ακουει ολο και περισσοτερο, ολο και καλυτερα. Σαφως και δεν εχω απλωσει ποτε χερι πανω του και ουτε του φωναζω. Δυστυχως καμια φορα θα με νευριασει και θα ανεβει ο τονος της φωνης μου αλλα θα τον ριξω αμεσα γιατι ξερω οτι δεν κερδιζω κατι ετσι.

Οταν περναμε απο σπιτια οπου τα σκυλια σε αυλες ή μπαλκονια ωρύονται, συχνο φαινομενο για καποιο λογο κατα του Ροκ, αυτος δεν δινει καμια σημασια. Και 1-2 φορες που δοκιμασε, οχι γαυγισμα ή επιθετικοτητα αλλα να παει για παιχνιδι, του το κοψα και δεν το ξανακανε.

Στο κομματι καιρος, ενω διαβαζα κι εβλεπα ολα τα ΡΡ να ειναι πολυ αρνητικα σε κρυα και βροχες, αυτος του κεφαλιου του. Καμια βροχη, κανενα χιονι, κανενα κρυο, κανενας αερας δεν μας εκοψαν χρονο και ορεξη απο τη βολτα. Θεωρουνται πως εχουν αντοχες στη ζεστη, αφρικανικη φυλη, αλλα πεταει γλωσσα τωρα με τον ηλιο που ανεβαζει τη θερμοκρασια. Αντε να δουμε. (Κωλοζεστη).

Τωρα θελω να εντάξω κι αλλα πραματα στη βολτα μας αλλα δε ξερω τι. Θελω να μαθω να τον διαβαζω καλυτερα, τη γλωσσα του σωματος του και τους τροπους επικοινωνιας του, αλλα ειμαι πολυ πισω σε αυτο το κομματι. Ακουω προτασεις βιβλιων ή οποιασδηποτε πηγης πληροφοριας.

Αυτα τα λίγα, νομιζω. Συγνωμη για οοολο αυτο το κατεβατο, ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου και να μιλησω με ανθρωπους που εχουν εμπειριες και κατανοουν. Με ενδιαφερει πολυ το φιντμπακ σας.

Ευχαριστω! :love:

20190311_171837.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ωραια ολα και χαιρομαι που τα πατε τοσο ομορφα....

αλλα αυτο το χωρις λουρι μες στη πολη ,τον ευοσμο δεν τον λες και χωριο, σορρυ δεν το επικροτω, θα ελεγα να αναθεωρησεις. Υπαρχουν παραλιες εξοχη κ.τ.λ οπου μπορεις να πας

Πρωτον για τους κινδυνους που ειπες, ποτε δε ξερεις ποτε θα γινει η στραβη, ποτε θα πεσει ενα δυναμιτακι και θα βγει φουριοζος στον δρομο. Εχω δει πολλα τελευταια. Σιγουρη και ενημερη ηταν και μια γνωστη και μια μερα πεταχτηκε και το χτυπησε ταξι και δεν εφταιγε και σε τιποτα ο ταξιτζης που επαθε σοκ και εκλαιγε ο ανθρωπος. Επιπλεον δεν ειναι ακομα σε ηλικια που μπορεις να εισαι σιγουρος για την συμπεριφορα του...δε ξερεις πως μπορει να αλλαξει στη φαση τωρα της εφηβειας η συμπεριφορα του μεσα σε μια μερα π.χ με αρσενικα , σκυλιτσες με οιστρο
* Επιπλεον ηθελα να το σχολιασω καιρο, βλεπω οτι στις φωτο του βγαζεις ολα τα λουρια, αφηνε τουλαχιστον ενα μικρο διακριτικο αλυσιδακι ή λουράκι με το ταμπελακι πανω του για το ενδεχομενο της στραβης , με πιανει πανικος οποτε βλεπω τις φωτο σας :oops: Εαν γινει η στραβη ελάχιστοι θα ασχοληθουν και θα μπορεσουν να πιασουν ενα μεγαλοσωμο σκυλο χωρις λουρι και να τον πανε για ελεγχο τσιπ. Με ενα λουρακι και ταμπελακι και πιο ευκολα τον πιανεις και αμεσα σε ειδοποιουν.

Δευτερον και κυριοτερο απο σεβασμο στους γυρω μας. Αυτο που δε κατανοουν οσοι τα λυνουν ειναι οτι ο αλλος δε μπορει να γνωριζει αν το σκυλι απεναντι του ειναι το τελειο πλασμα. Το καλυτερο πλασμα να εχεις διπλα σου ο αλλος ειναι πιθανο να φοβαται . Εχω δει απειρες φορες πεζους να αλλαζουν δρομο, δε φταινε και αυτοι σε κατι.
Επίσης σαν ιδιοκτητρια σκύλου απειρες φορες παω να χαρω ενα παρκακι σαν και αυτα που δειχνεις, βλεπω σκυλι λυτο απο μακρια και αποφευγω να πλησιάζω , οι ελαχιστοι δυστυχως χωροι των πολεων ειναι για ολους . Μη κοιτας που δε βλεπεις αυτους τους αλλους, πιθανοτερο εχουν στριψει απο τη στιγμη που σε ειδαν απο μακρια.

Τριτον η νομοθεσια δεν επιτρεπει να κυκλοφορεις με λυτό σκύλο σε δημόσιους χώρους και εχει και πρόστιμο.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf