Rock the Rhodesian Ridgeback


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Τα ξερω ολα αυτα που λες. Και περιμενα/περιμενω αντιδρασεις για αυτο. Κυκλοφορει με κολαρο για ολους τους λογους που αναφερεις. Τα εχω παρατηρησει. Επισης οταν βλεπω σκυλια, ανθρωπους, αυτοκινητα τον κραταω διπλα μου, τον πιανω απο το κολαρο κανονικα ή αν πεσουμε σε "κινηση" θα βαλουμε λουρι. Συνηθως οι δρομοι που κυκλοφορουμε ειναι αδειοι. Στα παρκα αν ερθει αλλος με σκυλο τον κραταω φυσικα, και για τις διαφορες αντιδρασεις και γιατι ο δικος μου μπορει να ειναι τερμα φιλικος αλλα δεν ξερεις πως ειναι οι αλλοι. Επισης εχει εκπαιδευτει σε ηχους και σπανια εως καθολου αντιδραει σε αυτους. Φυσικα και δεν βασιζομαι στο οτι παντα θα αντιδραει οπως θελω. Δεν μου αρεσει να τον κυκλοφορω χωρις λουρι για ολα αυτα που λες, και ουτε ειναι ο σκοπος μου να τον εχω ετσι γενικα. Το κανω καθαρα εκπαιδευτικα με ολα τα ερεθισματα που υπαρχουν.

Στην εξοχη που τον εχω ελευθερο, δεν τον εχω υπο εκπαιδευση. Οχι τουλαχιστον με την μορφη που εχει στη βολτα. Του δίνω το ελευθερο να σκεφτει και να κρινει και θα επιβραβευσω αυτα που με αρεσουν. Και δεν τον αφηνω να φευγει εκτος οπτικου μου πεδιου.

Επισης κατι που ξεχασα, δεν δειχνει σημαδια κουρασης εξω. Μπορει, αν εχω τοσο φαι, να κανουμε βολτα + εκπαιδευση για 2+ ωρες. Αλλα στο σπιτι, δε σηκωνει κεφαλι απο το κρεβατι. Υπνοι ατελειωτοι σε διαφορες στασεις.
20190312_180718.jpg 20190305_221403.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
αυτο που περιγραφεις εξω ντουρασελ, μεσα couch potato :D προσωπικα πιστευω ειναι η τελεια κατασταση . :LOL:
 
  • Like
Reactions: Key004 and Verve


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Ναι ναι, κι εγω. Μιλαμε γυριζει διακοπτη οταν βγαινουμε κι οταν μπαινουμε στο σπιτι. Δυστυχως δεν του παιρνω καινουργια παιχνιδια, τα διαλυει σε 1 ωρα με το ρολοι τα "δυνατα", κι έχει 2-3 που αν ασχοληθει θα ειναι εκπληξη ή δεν θα εχουμε κανει τοσο εντονη βολτα.

Καθαρα Δευτερα ανεβηκαμε στο βουνο, 8 ωρες εκτος σπιτιου, ξαπλωσε μονο 15 δευτερολεπτα. Η γλωσσα εξω συνεχεια.

Βεβαια το οτι ειναι ετσι εξω με εχει κρατησει απο το να τον παω σε μαγαζι για καφε, φαι κλπ. Δεν ξερω αν θα κατσει απλα. Αν και γενικα ειναι αρκετα ηρεμος, και σε πετ σοπ που μπηκαμε δε πειραζε δηλαδη.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Ναι ναι, κι εγω. Μιλαμε γυριζει διακοπτη οταν βγαινουμε κι οταν μπαινουμε στο σπιτι. Δυστυχως δεν του παιρνω καινουργια παιχνιδια, τα διαλυει σε 1 ωρα με το ρολοι τα "δυνατα", κι έχει 2-3 που αν ασχοληθει θα ειναι εκπληξη ή δεν θα εχουμε κανει τοσο εντονη βολτα.

Καθαρα Δευτερα ανεβηκαμε στο βουνο, 8 ωρες εκτος σπιτιου, ξαπλωσε μονο 15 δευτερολεπτα. Η γλωσσα εξω συνεχεια.

Βεβαια το οτι ειναι ετσι εξω με εχει κρατησει απο το να τον παω σε μαγαζι για καφε, φαι κλπ. Δεν ξερω αν θα κατσει απλα. Αν και γενικα ειναι αρκετα ηρεμος, και σε πετ σοπ που μπηκαμε δε πειραζε δηλαδη.
Εμενα αρχισε να ηρεμει καπως τωρα στα δυο παντως, και παλι δεν ειναι couch potato. Σε καμια περιπτωση δεν εχω ζησει αυτο που περιγραφεις το ον οφ, εχουμε μονο κατι σαν ντιμερ, αυξημενη και μειωμενη ενταση. Ισα που κοιμαται ενα διωρο μαξ μετα το φαι και το βραδυ κανα 8ωρο. Τον τρωει ο ποπος του ειναι διπλα μου αν σηκωθω πεταγεται για παιχνιδι αλλοτε τρυγυρναει στο σπιτι. Μονο οταν λειπω πεφτει σε κατασταση οφ, ευτυχως. Οποτε πιστευω ειστε πολυ καλα ειδικα για τοσο νεο σε ηλικια.
Και παλι που ο δικος μου ειναι τσιτα συνεχως και εχει και βροντερη φωνη και πλουσιους διαλογους τον περνω συχνα εξω απο πολυ μικρο και πολυ συχνα και εμαθε. Δεν ειναι η παναγιτσα, δε θα κατσει να ξαπλωσει απο την πρωτη ωρα, θα εχει το νου του στο να κλεψει κανα φαι, να γνωρισει πιο σκυλακι θα περασει κ.τ.λ αλλα εμαθε οτι εχει καποια ορια και οτι οταν καθομαστε θα μεινει εκει ενα τριωρο αχαχχαχα. Στην αρχη δε καθοταν ευκολα, τωρα ριχνει κατι υπνους ακομα ακομα σε μπαρ, μετα την πρωτη ωρα βεβαια.. Το καλοκαιρι τον πηγα και σε πιο πολυτελη ας το πουμε μαγαζια να σκεφτεις .

Μη δισταζεις αφου ειναι καλο παιδι και εχει καλα δειγματα, τωρα που θα ανοιξει ο καιρος να αρχισεις να τον περνεις σε μαγαζια , παντα μετα απο μια καλη γεματη βολτα και αρχικα σε πιο χαλαρα μαγαζια, καφενια κ.τ.λ. Πιστευω θα ειναι μια χαρα το παιδι, αν καθεται ο δικος μου καθονται ολα . :D Μετα δε θα εχεις ενδοιασμο και δε θα σκεφτεσαι να τον παρεις οπουδηποτε, σε διακοπες κ.τ.λ
 
  • Like
Reactions: Verve


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν τα διαβασα ολα γιατι βαριεμαι τα μεγαλα κειμενα (γνωστο αυτο) οποτε σορυ μεδουσα αν πω κατι που θα σε ακυρωσει.
ο ροκ σου δεν εχει παιξει σε βιντεο του σωτηρη;;;
αφου δουλευεις τον σκυλο σου εκει ειναι πιο σωστο να ακολουθησεις τις οδηγιες του οποιες και αν ειναι αυτες.θεωρω οτι κανει δουλειτσα με τα σκλια αλλα σημαντικοτερο σας ξερει.
απο την αλλη μαλλον βαζεις αγος χωρις λογο,νομιζεις οτι εμεις μπορουμε ν βγαλουμε βολτα τα σκλια μας λυτα;; μια χαρα τα πας με τα οσα λες...ζηστο και ασε το αγχος για αλλα θεματα.
τωραβολτες λυτος κλπ,νταξ μακακιες κανεις αλλα οπως θελει ο καθενας.
 
  • Like
Reactions: Verve


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα και από μένα :)

Αρχικά θα σταθώ και εγώ στο θέμα του λυτου. Είναι τρομερά επικίνδυνο, αυτή η μία φορά που δεν θα σε ακούσει με την πρώτη μπορεί να γινει κάποιο ατύχημα. Αν θες, πήγαινε σε πάρκο ή παραλία βάλε ένα 10μετρο ιμάντα και εκπαίδευσε τον έτσι στο δίπλα και στο κοντά. Γενικά ο, τι υπακοή σου βγάζει τώρα μην την θεωρείς δεδομένη. Θα περάσει φάσεις μέχρι την ενηλικίωση που και μίνι επανάσταση μπορεί να κάνει, και υπενθυμίσεις να χρειαστεί. Ακόμα διαμορφώνεται και μαθαίνει.

Αναφορικά με το διάβασμα του σκύλου, πολύ καλά βιβλια θεωρώ εκείνα της Patricia McConnell ειδικά τα the other end of the leash και for the love of a dog. Έχει ωραία γραφή και χρήσιμες πληροφορίες. Πέρα όμως από τα βιβλία κατά τα γνώμη μου σημαντικότερη είναι η συνεχής παρατήρηση του σκύλου καθολη τη διάρκεια της βόλτας. Αλλαγή στάσης σώματος, αυτιών, ουράς κλπ σιγά σιγά θα μάθεις τι σημαίνουν για εκείνον οπότε και θα μπορείς να προλαμβάνεις καταστάσεις. Προσωπικά τον πρώτο χρόνο κατά τη διάρκεια της βόλτας τον περνούσα βλέποντας κάθε της κίνηση.

Θα ξαναπώ ότι είναι κούκλος :love:
 
  • Like
Reactions: medusa and Verve


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εγώ σταμάτησα να διαβάζω, στις πρώτες [απόλυτα συνειδητές!!!] αναφορές, σε λυτό σκύλο! Δεν υπάρχει πιο απαράδεκτη κατάσταση, ούτε φυσικά, πεδίο συζήτησης πάνω σε κάτι τέτοιο.
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Στο σπιτι και μεσα στα μουτρα του να παω να φαω, σχεδον δε θα ξυπνησει. Τωρα που φτιαχνει ο καιρος θα αρχισουμε να πηγαινουμε και σε μαγαζια.

@tasos malinoua ναι, αυτος ειναι. Γενικα με βοηθησε πολυ ο Σωτηρης και με βοηθαει. Τωρα ειχαμε ενα μεγαλο κενο ομως λογο επαγγελματικων του υποχρεωσεων. Τα αγχη ειναι κυριως για διαφορα θεματακια υγειας ή οταν παρατηρω ψιλο αλλαγες συμπεριφορας χωρις να μπορω να τις μεταφρασω.

@noni_papa Σε ευχαριστω!:D
Το ξερω, δεν θεωρω τιποτα δεδομενο. Για αυτο και δουλεύουμε καθε μερα, σε καθε βολτα. Και δεν επαναπαυομαι που ακουει, εχουμε μελλον μπροστα μας και το ξερω. Οσο για τα βιβλια, εχω βαλει στο ματι αυτης και γενικα πηρα πολλες πληροφοριες μαζεμενες διαβαζοντας τοσα πολλα μαζι. Τον παρατηρω, προσπαθω να "μεταφρασω" μονος μου καταστασεις και γλωσσα του σωματος αλλα χρειαζομαι και βοηθεια νομιζω.

@mareco το περιμενα. Και φυσικα δεν λεω οτι εχεις αδικο. :)

Αρα λοιπον να σταματησω τελειως το χωρις λουρι, βλεπω 100% αρνητισμο περι αυτου, αλλα πως μπορω να τον εκπαιδευσω να ακουει χωρις λουρι; ακομα και στο παρκο δηλαδη; και ελευθερος ποτε; σε εξοχη μονο και γενικα ελεγχομενο περιβαλλον; και οταν παιζει; καλος ο μακρυς ιμαντας αλλα μπλεκει παντου.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Κατεμε ελεύθερος μόνος σε περιφραγμενους χώρους για να μάθει. Σε άλλους χώρους πάρκα, παραλίες κλπ και σε απλωσιες με ιμάντα. Είναι το πιο ασφαλές και για εσάς και για τους άλλους. Κατανοώ τις ανάγκες των σκύλων μας, αλλά μιας και ζούμε σε κοινωνία ανθρωπων πρέπει να είμαστε πρώτα εμείς σωστοί για να απαιτούμε και ανοχή απο τους άλλους. Τώρα για την εξοχή, όταν ενηλικιωθεί και παγιωσει χαρακτήρα, και αν και εφόσον δεν υπάρχει άλλος σκύλος κάπου τριγύρω. Γνώμη μου πάντα, ακόμα και για εξοχή τελείως ελεύθερος, είναι μικρός. Και μιας και ακολουθεί τη μύτη του, μέχρι να τελειοποιησεις εντολές, καλύτερα να το παίξεις εκ του ασφαλούς και αυτό το προνόμιο να του το παραχωρείς μετρο, μετρο.
 
  • Like
Reactions: Verve


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Μαλιστα. Καταλαβα. Οχι οτι δεν τα ξερα ολα αυτα, σαφως και τα ξερα και καταλαβαινω τους κινδυνους αλλα το πηρα πανω μου. Δυστυχως περιφραγμενοι χωροι γιοκ, τιποτα, πουθενα.
 


Verve

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
51
210
Θεσσαλονικη
Ας παμε στο θεμα επαφης του με αλλους ανθρωπους.

Μεχρι στιγμης τα παει με ολους καλα. Ολες τις ηλικιες, ολα τα μεγεθη, ολα τα φυλα, αγνωστους και γνωστους. Εχει μια αδυναμια στις γυναικες βεβαια, ισως γιατι η εκτροφεας ηταν γυναικα οπως και αυτη που τον ειχε μεχρι να μου τον φερουν.

Εχει ανεχτει φωνες και πειραγματα απο παιδια μικρα, οταν ηταν ακομα 5-6 μηνων. Τα παει πολυ καλα με την ανιψιά μου η οποια ειναι 2μιση ετων. Αλλα ακομα και με αγνωστα παιδια. Οποια δηλαδη τολμανε να τον πλησιασουν. Και χαιρεται με ολους, ειδικα με αυτους που τους ξερει.
IMG-953cf14f3a73ad39902ea2cd8a40ccfd-V.jpg IMG-2b1e99530f8cec174e7f1208d8a8461e-V.jpg IMG-e8886be100e8b2e2be4370a685b02c1a-V.jpg IMG-39d7df97ea16e45aaadc9539abfa5374-V.jpg 20181104_115656.jpg

Στο σπιτι εχουμε μαζευτει αρκετες φορες πανω απο 6-7 ατομα και δεν ειχε κανενα θεμα. Τις περισσοτερες φορες απλα κοιμαται χωρις να τον ενοχλει ουτε ο θορυβος ουτε η πολυκοσμια. Το ιδιο και σε αλλα σπιτια, ειδικα τα χριστουγεννα με ποσο κοσμο μεσα.

Οπου κι εκει γιναν 2 παραξενα. Πρωτον στο τελος δεν αντεξε τα ασταματητα πειραγματα και ανεβηκε πανω μονος του, δεν το χε ξανα κανει. Και δευτερον γαυγισε στη γιαγια μου και μια θεια μου. Ενω κοιμοταν και επικρατουσε γενικα μια ησυχια.

5 φορες συνολικα εχει γαυγισει σε ανθρωπο, 3 σε αγνωστους και 2 σε γνωστους. Χωρις ομως να βγαλει καποια επιθετικοτητα αλλα και χωρις να τον πλησιασουν κιολας.

Απο κει και περα οπως προανέφερα εχουμε παει σε λαικη αγορα με παρα πολυ κοσμο, αρκετα περιεργα βλέμματα, αλλα διπλα μου χωρις να τραβαει χωρις να ενοχλει καποιον. Τσικνοπεμπτη στο κεντρο με πολυ κοσμο παλι. Μονο σε μαγαζι δεν εχουμε κατσει.

Ευχάριστος, ευγενικος και καθολου αποτομος. Νταξ ισως να δαγκωνε πιο παλια σε φαση παιχνιδιου αλλα τωρα το εχει κοψει θαρρω.

Παντα χαρουμενος μεχρι και υπακουος, εκτελει χωρις να ρωταει, απλα περιμενει την επιβραβευση. :p

Αλλα ειναι ο ορισμος του aloof, οπως και χαρακτηριζουν, κυριως τα αρσενικα, ΡΡ. Απομακρος, δεν ψαχνει ευκολα τα χαδια κι αν ζητησει χαδι με ενα αγγιγμα εχει ικανοποιηθει, φευγει μετα. Σκυβει το κεφαλι για να αποφύγει αν πας να τον χαιδεψεις στο κεφαλι, μαλλον δεν του αρεσει, αλλα οταν θελει χαδι γυρναει τον κωλο του που μαλλον εκει του αρεσει. Αν πας να τον χαιδεψεις χωρις να το θελει ισα που σηκωνεται και φευγει, παει να βρει την ησυχια του.

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Αν υπαρχει κατι σημαντικό και αξιο παρατηρησης που δεν το γραφω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ο ενθουσιασμός του νέου σκυλοκηδεμόνα!
Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς την τόση υπερανάλυση, της συμπεριφοράς ενός κουταβιού. Πως το κάνεις αυτό; Πρέπει να είναι εξοντωτικό. Βασικά...γιατί σου το κάνεις; Σκυλάκι είναι. Δεν είναι πυρηνική φυσική :p Εγώ πάντως, δεν το'χω κάνει ποτέ. Ούτε με τον πιο αλλόκοτο σκύλο μου, στα 7 τώρα που μπαίνει, χρόνια ζωής του, δεν έχω κάτσει να αναρωτηθώ και να ερμηνεύσω, το γιατί κάνει, ότι κάνει. Θα είχα παρανοήσει :confused:
Εφόσον έχεις καλό εκπαιδευτή που εμπιστεύεσαι, σταματάει η συζήτηση εκεί. Και φυσικά εννοείται, δεν υπάρχει κανενός είδους εκπαίδευση, που να περιλαμβάνει λυτό σκύλο, οπουδήποτε αλλού, εκτός από απόλυτα ασφαλή για τον ίδιο ΚΑΙ για τους άλλους, περιφραγμένο χώρο. Στα έχουν πει εξαιρετικά τα παιδιά, νωρίτερα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτηκες ότι το να περπατάει λυτός! δίπλα σου! σε μια αστική διαδρομή!!! μπορεί να είναι απαραίτητο ή επιθυμητό. Σίγουρα, όπως σου προείπαν, είναι παράνομο. Και μπορεί να σε βάλει σε τεράστιους μπελάδες, εκεί που δεν το περιμένεις. Και μετά θα λες...μα...δεν το είχε ξανακάνει ΠΟΤΕ.

Οπότε, άκου τον εκπαιδευτή σου και βοήθησε το κουτάβι να μεγαλώσει με κανόνες, ασφάλεια και προπάντων, στην ώρα του. Παρατήρησε την συμπεριφορά του, αλλά μην κάνεις ακραία πειράματα. Για όλα έρχεται η ώρα να πεις "είμαι 50%-60% σίγουρος ότι θα το κάνει ή δεν θα το κάνει". Αυτή η ώρα δεν έχει έρθει ακόμη. Θα αργήσει. Χαλάρωσε :)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
βλεπω 100% αρνητισμο περι αυτου
"Μην κάνεις στους άλλους, αυτό που δεν θες να κάνουν σε σένα"
Για μένα αυτός είναι ο βασικότερος κανόνας που πρέπει να διέπει όλα τα λογικά όντα ώστε να υπάρχει αρμονική συνύπαρξη.

Ακριβώς το ίδιο σκεπτικό με το δικό σου, είχε ένας τύπος εδώ που μένω, με 2 ροτ που τα αφήνει ελεύθερα να αλωνίζουν.
Και όποιον πάρει ο χάρος. Είχε βγάλει η κόρη μου βόλτα τα σκυλάκια μας και της ορμηξαν.
"δεν το έχουν ξανακάνει" ελεγε και ξαναελεγε ο ιδιοκτητης.
"Είναι υπακουα".
Εμ έλα που τελικά δεν ήταν.

Έκτοτε η ίδια αρνείται να τα βγάλει βόλτα, φοβάται.
Το ίδιο κάνω κι εγώ. Φοβάμαι τον κάθε έναν που αφήνει ελεύθερα τα σκυλιά του και που δεν σέβεται πως γύρω του κυκλοφορούν άλλοι άνθρωποι με τα σκυλια τους, που δεν έχουν καμία διάθεση να μπλέξουν σε τέτοιες καταστάσεις.
 
Last edited:


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Λυτος αποκλειστικα και μονο στα βουνα και στις ερημιες, μετα απο πολυ εκπαιδευση και μονο αν εχει αποδειξει οτι υπακουει υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.
Πρεπει να υπακουει οχι στο 100%, αλλα 110%.
Και μην ψαρωνεις που δειχνει χαρακτηρα ο κουταβος(αν και ειναι σημαντικο), θα ξερεις τι ακριβως εχεις στα χερια σου αφου παει 3 χρονων.
Και βεβαια οσο καλα στοιχεια και να εχει ενας σκυλος μπορει να τον αλλαξουν οι καταστασεις που θα βιωσει, πχ μια επιθεση απο τον σκυλο καποιου που το εχει λυτο ή απο αδεσποτο(α)....Ολα παιζουν.
Για λυτος στην πολη δεν το συζηταμε καν φιλε, ειναι θεμα χρονου να γινει η στραβη....αυτοκινητα, μηχανακια, φολες....δεν αξιζει το ρισκο με την καμια. Εδω στο λουρι τα εχουμε και παλι με προσοχη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf