SOS εχασα το σκυλο μου !


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
κι επειδη ευκολα παρασυρεσαι...

χτες την εχασες σημερα γυρισε...
δεν συζηταμε για μωρα....
για να μιλησουμε για πιθανα μωρα θα πρεπει να περιμενεις κοντα ενα μηνα...
πας αυριο μιλας με το γιατρο και της κανεις στειρωση...
αμεσα...
και ολα μελι γαλα....
ναι χαιρεσαι που γυρισε τοσο γρηγορα... ευτυχως που εχει χαλια καιρο δλδ...
η αληθεια ειναι οτι χαθηκε τη δευτερα οποτε σε ενα μηνα θα μιλαγαμε για πιθανα μωρα. αλλα δεν θα γινει αυτο.εχετε απολυτα δικιο σ ολα αυτα που λετε, το σκεφτηκα απερισκεπτα και εβαλα τον εαυτο μου στη θεση της πραγμα που δεν ηταν σωστο .. το μονο που με προβληματιζει για τη στειρωση ειναι οτι εχει ακομα αιμα και απ οτι μου ειχε πει ο κτηνιατρος η στειρωση μπορει να γινει οποιαδηποτε στιγμη που το σκυλι δεν ειναι σε μερες περιοδου ... ειμαι πραγματικα πολυ χαρουμενη που γυρισε και απ οτι βλεπω και εκεινη !
 
  • Like
Reactions: ioanna a




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
εβαλα τον εαυτο μου στη θεση της πραγμα που δεν ηταν σωστο
όντως δεν ειναι σωστό, αλλο ελευθερη βουληση αλλο ενστικτο.
Δε φανταζομαι να βαζεις τον εαυτο σου στη θεση της για ολες τις αποφασεις που παιρνεις για εκεινη.
Ασε που αυτα ειναι ωραια για μια φιλοσοφικη κουβεντα. Τωρα μιλαμε για διαχειριση ενος σφαλματος με το λιγοτερο κοστος για ολους. Μην εχεις αμφιβολιες οτι η στειρωση ειναι η σωστοτερη αποφαση. Δε χρειαζομαστε αλλα ημιαιμακια. Υπαρχουν ηδη παρα πολλα.
 




Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
λες "ποια ειμαι εγω να τις στερείσω τα μωρα" εγω πολυ φιλικα σου απαντω ποια εισαι εσυ να αφησεις 10 ζωακια απροστατευτα στο δρομο???
εχεις δικιο.. δε θα τα αφηνα στο δρομο βεβαια και θα εβρισκα σπιτι για ολα τους και φυσικα καταλληλο σπιτι .. οχι οτι να ναι.. οταν βρεθηκε η ηρα ειχε 4 κουταβια τα οποια βρηκαν σπιτια σε ανθρωπους που ειχαν ολοι σκυλακια. αλλα και παλι.. ακομη κι αν τα πηγαινα σε οικογενειες υπαρχουν τοσα αλλα στο δρομο που πρεπει να βρουν σπιτι πρωτα.. οποτε ναι ειναι η καλυτερη λυση
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
αν δεν κάνω λάθος, βάσει του πέμπτου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 6 του Ν. 4039/12 η αναπαραγωγή της σκύλας σου είναι παράνομη και απαιτείται άδεια για να προχωρήσεις στην αναπαραγωγή της. Οπότε εγώ στη θέση σου θα χα το νου μου και για καμιά καταγγελία εφόσον δεν προχωρήσεις σε στείρωση..
 
  • Like
Reactions: Spirito_Ch


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Παιδιά η κοπέλα είναι 22 χρόνων , με πολλά κενά στην ενημέρωση της , ήδη πείστηκε για την σωστή απόφαση , θεωρώ πως ήδη πιέστηκε ψυχολογικά αυτές τις μέρες με την προσωρινή απώλεια του σκύλου της , δεν χρειάζεται να υπάρχει τόσο σκληρό ύφος γραφής , συνεργάστηκε στο να μάθει τι είναι το σωστό !!! Κοπέλα μου , ηρέμησε κ μην θεωρείς προσωπικές επιθέσεις τις παραπάνω συνομιλίες , η στείρωση είναι κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις σε αυτό το σημείο που ήρθαν τα πράγματα !! Ο κτηνίατρος γνωρίζει τι διαδικασία θα ακολουθήσει !! Ελπίζω να πάνε όλα καλά !!! Να προσεχείς τον σκυλο σου !!
 


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Παιδιά η κοπέλα είναι 22 χρόνων , με πολλά κενά στην ενημέρωση της , ήδη πείστηκε για την σωστή απόφαση , θεωρώ πως ήδη πιέστηκε ψυχολογικά αυτές τις μέρες με την προσωρινή απώλεια του σκύλου της , δεν χρειάζεται να υπάρχει τόσο σκληρό ύφος γραφής , συνεργάστηκε στο να μάθει τι είναι το σωστό !!! Κοπέλα μου , ηρέμησε κ μην θεωρείς προσωπικές επιθέσεις τις παραπάνω συνομιλίες , η στείρωση είναι κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις σε αυτό το σημείο που ήρθαν τα πράγματα !! Ο κτηνίατρος γνωρίζει τι διαδικασία θα ακολουθήσει !! Ελπίζω να πάνε όλα καλά !!! Να προσεχείς τον σκυλο σου !!
σ ευχαριστω πολυ !
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Ευτυχώς που τη βρήκες..βάλε τσιπάκι,ταυτότητα ώστε να μην έχεις πάλι τα ίδια....στην Λούτσα δυστυχώς είναι άπειρα τα αδέσποτα και άπειροι αυτοί που είτε δε τα θέλουν,είτε αδιαφορούν στην καλύτερη περίπτωση.Επίσης ελάχιστοι είναι οι ιδιοκτήτες που τα αγαπούν και τα νοιάζονται και δε τα έχουν παρατημένα σε μια αυλή,δεμένα και με ενα κομμάτι ψωμί....!Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι αν δεν έχεις σκοπό να τα κρατήσεις εσύ,δύσκολα να βρείς καλές και σωστές οικογένειες,άρα η στείρωση είναι μονόδρομος.
Φιλικά πάντα απο μια κάτοικο της Λούτσας....
 


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Ευτυχώς που τη βρήκες..βάλε τσιπάκι,ταυτότητα ώστε να μην έχεις πάλι τα ίδια....στην Λούτσα δυστυχώς είναι άπειρα τα αδέσποτα και άπειροι αυτοί που είτε δε τα θέλουν,είτε αδιαφορούν στην καλύτερη περίπτωση.Επίσης ελάχιστοι είναι οι ιδιοκτήτες που τα αγαπούν και τα νοιάζονται και δε τα έχουν παρατημένα σε μια αυλή,δεμένα και με ενα κομμάτι ψωμί....!Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι αν δεν έχεις σκοπό να τα κρατήσεις εσύ,δύσκολα να βρείς καλές και σωστές οικογένειες,άρα η στείρωση είναι μονόδρομος.
Φιλικά πάντα απο μια κάτοικο της Λούτσας....
δε περιμενα να βρω ατομο που μενει στη λουτσα εδω μεσα !! η αληθεια ειναι οτι εδω τα πραγματα ειναι οντως πολυ χυμα, και εγω οσο εψαχνα προς το τερμα αν ξερεις εβλεπα σκυλια δεμενα μεσα στις αυλες η ακομα χειροτερα λυτα και χυμα ανοιτη την εξωπορτα, να βγαινουν δλδ οποτε τους καπνισει εξω και να κανουν οτι θελουν... κι εδω απ οσο ξερω ουτε καποια φιλοζωικη οργανωση ουτε τιποτα δεν εχουμε...
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ποιά περίοδος να τελειώσει ρε παιδιά αφου η σκύλα έμεινε έγκυος;
Γιατί δεν υπάρχει αμφιβολία οτι είναι εγκυος -3 χρονών και ξερει τι κάνει και ώριμη είναι.
Και συγνώμη δεν σκοτώνεις κουτάβια με αυτήν την στείρωση - κύτταρα βγάζεις.
Απότι θυμάμαι οι κτηνιατρι προτεινουν 14η με 17 μέρα να στειρωθεί, μην το καθυστερήσεις περισσότερο.πρέπει να βρεις καλό γιατρό γιατί είναι δυσκολη υπόθεση.

edit (εννοώ οτι η εγκυμoσύνη ξεκίνησε- δεν υπάρχει περίοδος.)
 
Last edited:


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
τέλος πάντων παιδιά το σκυλάκι επέστρεψε σπίτι του και όντως δεν υπάρχει πιο ψυχοφθόρο πράγμα ειδικά τώρα με τόσο κρύο..Νομίζω ότι και η κοπέλα το πήρε το μήνυμα. Ελπίζω και ο γιατρός της να την καθοδηγήσει σωστά. Όλα καλά να πάνε και να μας κρατάς αν θες ενήμερους για την εξέλιξη.
 


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
τέλος πάντων παιδιά το σκυλάκι επέστρεψε σπίτι του και όντως δεν υπάρχει πιο ψυχοφθόρο πράγμα ειδικά τώρα με τόσο κρύο..Νομίζω ότι και η κοπέλα το πήρε το μήνυμα. Ελπίζω και ο γιατρός της να την καθοδηγήσει σωστά. Όλα καλά να πάνε και να μας κρατάς αν θες ενήμερους για την εξέλιξη.
καλησπερα και καλη χρονια!! μιλησα με το γιατρο και ειπαμε για στειρωση. πρεπει να περιμενουμε να τελειωσει ομως ο οιστρος. εχει ακομα περιοδο! δεν ξερω γιατι ...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


gki

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
65
78
αν δεν κάνω λάθος, βάσει του πέμπτου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 6 του Ν. 4039/12 η αναπαραγωγή της σκύλας σου είναι παράνομη και απαιτείται άδεια για να προχωρήσεις στην αναπαραγωγή της. Οπότε εγώ στη θέση σου θα χα το νου μου και για καμιά καταγγελία εφόσον δεν προχωρήσεις σε στείρωση..
το τερμάτισες
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
το τερμάτισες
νομίζω οτι αυτό ονομάζεται 'έβδομο εδάφιο : ''για κάθε θηλυκό ζώο αναπαραγωγής τηρούνται μητρώα. Θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής δεν γονιμοποιούνται πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο και σε καμία περίπτωση πριν από την παρέλευση εννέα μηνών από τον τελευταίο τοκετό. Επίσης απαγορεύεται η αναπαραγωγή μετά το 9ο έτος της ηλικίας του ζώου.''
(Δεν πιανουμε κάν την παράλειψη μικροτσίπ κλπ)
Γκι , επιμένεις οτι πρόκειται για τερμάτισμα;

Πρακτικά προς την κοπέλα: εννοείται οτι κανένας νόμος δεν θα σε κυνηγίσει για να σου βάλει πρόστιμο, και εννοείται οτι κανένα μέλος του φόρουμ δεν το εύχεται αυτό σε εσένα. Αλλά έχουμε έναν ωραίο νόμο ο οποίος αααααααν εφαρμόζονταν θα γλιτώνανε πολλοί αδέσποτοι σκύλοι . έστω ας τον διαβάζαμε.
http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-sintrofias-katikidia-adespota-zoa-sintrofias/
 
  • Like
Reactions: Spirito_Ch


gki

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2014
65
78
νομίζω οτι αυτό ονομάζεται 'έβδομο εδάφιο : ''για κάθε θηλυκό ζώο αναπαραγωγής τηρούνται μητρώα. Θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής δεν γονιμοποιούνται πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο και σε καμία περίπτωση πριν από την παρέλευση εννέα μηνών από τον τελευταίο τοκετό. Επίσης απαγορεύεται η αναπαραγωγή μετά το 9ο έτος της ηλικίας του ζώου.''
(Δεν πιανουμε κάν την παράλειψη μικροτσίπ κλπ)
Γκι , επιμένεις οτι πρόκειται για τερμάτισμα;

Πρακτικά προς την κοπέλα: εννοείται οτι κανένας νόμος δεν θα σε κυνηγίσει για να σου βάλει πρόστιμο, και εννοείται οτι κανένα μέλος του φόρουμ δεν το εύχεται αυτό σε εσένα. Αλλά έχουμε έναν ωραίο νόμο ο οποίος αααααααν εφαρμόζονταν θα γλιτώνανε πολλοί αδέσποτοι σκύλοι . έστω ας τον διαβάζαμε.
http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-sintrofias-katikidia-adespota-zoa-sintrofias/
έφυγε της κοπέλας ο σκύλος,συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες-άσχετα αν δεν το είχε προβλέψει.και αντί με τρόπο συμβουλευτικό να της δείξεις τον σωστό δρόμο,αποφασίζουν k κρίνουν άλλοι γι'αυτην και στο τέλος για εκφοβισμό αναφέρουν και νομο περί εκτροφής. όπως πολύ σωστά είπε κάποιο μέλος,σε άλλη συζήτηση,εδώ είναι καφενείο,διαδυκτιακό αλλα καφενείο. οποτε ,αλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
 


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Θηλυκοί σκύλοι αναπαραγωγής δεν γονιμοποιούνται πριν από το δεύτερο οιστρικό κύκλο και σε καμία περίπτωση πριν από την παρέλευση εννέα μηνών από τον τελευταίο τοκετό
τον ιουλιο γεννησε η σκυλα μου, αυτο σημαινει οτι δεν ειναι εγκυος ? (η στειρωση θα γινει ανεξαρτητα της απαντησης εννοειται )
 


Δημητρης Β.

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2016
56
199
41
τον ιουλιο γεννησε η σκυλα μου, αυτο σημαινει οτι δεν ειναι εγκυος ? (η στειρωση θα γινει ανεξαρτητα της απαντησης εννοειται )
Τον Ιούλιο γέννησε η σκύλα σου?
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν είναι η πρώτη φορά που μένει έγκυος η σκύλα σου? :confused::eek:
Δεύτερη φορά μέσα σε 6 μήνες?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
τον ιουλιο γεννησε η σκυλα μου, αυτο σημαινει οτι δεν ειναι εγκυος ? (η στειρωση θα γινει ανεξαρτητα της απαντησης εννοειται )
Αυτό που εβαλε η Ιωαννα ειναι ο νόμος, και μιλαει για ζωα αναπαγωγής και οχι για σενα που στο εσκασε. Λεει ότι για το καλό του σκυλου θα πρεπει να υπαρχει κενο απο το ενα ζευγαρωμα στο αλλο. Σε τι κατασταση ειναι ο σκυλος σου θα στο πει ο κτηνίατρος; Σου ειπε ποτε να πας; Θυμασαι ποτε της ηρθε η περιοδος;

@Δημητρης Β. εχει πει ότι τη βρηκε τοτε και ηταν εγκυος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf