SOS εχασα το σκυλο μου !


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Τον Ιούλιο γέννησε η σκύλα σου?
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν είναι η πρώτη φορά που μένει έγκυος η σκύλα σου? :confused::eek:
Δεύτερη φορά μέσα σε 6 μήνες?
την βρηκα με 4 κουταβια! λογικα παντα γεννησε τον ιουλιο απο οτι ξερω και την πηρα τελος σεπτεμβρη ! οποτε ναι δεν ειναι η πρωτη φορα και δε ξερω αν εχει κανει και αλλες γεννες. για τωρα φανταζομαστε ολοι πως ειναι εγκυος αλλα δεν εχει διαπιστωθει !
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Αυτό που εβαλε η Ιωαννα ειναι ο νόμος, και μιλαει για ζωα αναπαγωγής και οχι για σενα που στο εσκασε. Λεει ότι για το καλό του σκυλου θα πρεπει να υπαρχει κενο απο το ενα ζευγαρωμα στο αλλο. Σε τι κατασταση ειναι ο σκυλος σου θα στο πει ο κτηνίατρος; Σου ειπε ποτε να πας; Θυμασαι ποτε της ηρθε η περιοδος;

@Δημητρης Β. εχει πει ότι τη βρηκε τοτε και ηταν εγκυος.
τωρα καταλαβα. ειπαμε να κανονισουμε ενα ραντεβου μολις τελειωσει ο οιστρος για τη στειρωση. δεν εδειξε να ανησυχει οταν του ανεφερα το οτι εχει ακομα ροη οποτε ουτε κι εγω .
τις πρωτες σταγονες αιματος τις παρατηρησαμε στις 16/12
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τον ιουλιο γεννησε η σκυλα μου, αυτο σημαινει οτι δεν ειναι εγκυος ? (η στειρωση θα γινει ανεξαρτητα της απαντησης εννοειται )
από τη στιγμη που το εσκασε μεσα σε γονιμες μερες θεωρειται κι αντιμετωπιζεται ως εγγυος πλεον...
η περιοδος κραταει 16 με 20 μερες εμφανιση αιματος)
οι γονιμες μερες ειναι περιπου απο την 9η με 18η μερα απο την πρωτη μερα που υπηρξε η πρωτη σταγονα...
αν ζευγαρωσει την δωδεκατη μερα δεν σημαινει οτι αυτοματα θα κοπει και το αιμα

αυτα ολα σε γενικες γραμμες ειδικα ειναι εξαρτωμενα απο το μεγεθος του σκυλου αλλα και τον καθε σκυλο ξεχωριστα
 
  • Like
Reactions: Spirito_Ch


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τον Ιούλιο γέννησε η σκύλα σου?
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δεν είναι η πρώτη φορά που μένει έγκυος η σκύλα σου? :confused::eek:
Δεύτερη φορά μέσα σε 6 μήνες?
σου ρθε περιεργο α;
αφου στην φωτο που εβαλε εχει βζγια
δεν προσεχετε,δεν προσεχετε......
 


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Καλησπέρα σε όλους!! Σήμερα πήγαμε στο γιατρό για τη στείρωση.. απ ότι μας είπε ο γιατρός όλα καλά πήγαν και η κατεργάρα μας ετοιμαζε έξι κουτάβια! Τώρα είμαστε στο κρεβάτι και κοιμόμαστε από το πρωί ... Όλα φαίνονται φυσιολογικά. Ξεκινάμε αντιβίωση από αύριο το πρωί για τέσσερις μέρες , κλασικά. Αυτά λοιπόν! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους!
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Καλησπέρα σε όλους!! Σήμερα πήγαμε στο γιατρό για τη στείρωση.. απ ότι μας είπε ο γιατρός όλα καλά πήγαν και η κατεργάρα μας ετοιμαζε έξι κουτάβια! Τώρα είμαστε στο κρεβάτι και κοιμόμαστε από το πρωί ... Όλα φαίνονται φυσιολογικά. Ξεκινάμε αντιβίωση από αύριο το πρωί για τέσσερις μέρες , κλασικά. Αυτά λοιπόν! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους!
Καλή ανάρωση στο κορίτσι σου, και ευχαριστώ και εγώ που εδρασες γρήγορα(y)
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Καλησπέρα σε όλους!! Σήμερα πήγαμε στο γιατρό για τη στείρωση.. απ ότι μας είπε ο γιατρός όλα καλά πήγαν και η κατεργάρα μας ετοιμαζε έξι κουτάβια! Τώρα είμαστε στο κρεβάτι και κοιμόμαστε από το πρωί ... Όλα φαίνονται φυσιολογικά. Ξεκινάμε αντιβίωση από αύριο το πρωί για τέσσερις μέρες , κλασικά. Αυτά λοιπόν! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους!
Περαστικά σιδερένια και καλή αναρρωση
 
  • Like
Reactions: Spirito_Ch


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
ευχαριστουμε ευχαριστουμε !! να ειστε ολοι καλα ! η αληθεια ειναι πως εχω αγχωθει λιγο ! δειχνει να θελει να πειραξει τη πληγη και το φοβαμαι ... βεβαια δε την αφηνω να πλησιασει, οποτε παει προς τα εκει της μιλαω και σταματαει . αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι πηγε και μου κρυφτηκε για να βαλει τη μουσουδα της εκει, αλλα τη πηρα απο πισω και την σταματησα ! λετε να παρω κολαρο? υπαρχει περιπτωση να τα κοψει και να εχουμε αλλα? ο γιατρος μας ειπε οτι σε γενικες γραμες δε φοραει κολαρο στα σκυλια που στειρωνει εκτος και αν ειναι πολυ ανησυχα γενικα, πραγμα που δεν συμβαινει με τη δικη μου .
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Καλή ανάρρωση! Στην θέση σου, εγώ θα έπαιρνα ένα, αφού την βλέπεις ότι προσπαθεί να το πειράξει. Μπορεί κάποια στιγμή να μην την προλάβεις ή να μην είσαι εκεί για να την διορθώσεις.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Απίθανο μου φαινεται με ενα απλό γλύψιμο να ανοίξει τα ραμματα. Εγώ πάλι δεν θα το φόραγα ελισαβετιανο έτσι.
 


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
ευχαριστω που απαντησατε και οι δυο καταρχας! μου αρεσει που εχετε διαφορετικες αποψεις γιατι μπορουμε να το συζητησουμε και απο τις δυο πλευρες. το θεμα ειναι οτι σημερα τουλαχιστον δε προλαβαινω να παρω γιατι εχουν κλεισει τα μαγαζια οποτε σημερα θα την αφησω ετσι . κι εγω απο τη μια δε θελω να της φορεσω ελισαβετιανο οπως σωστα το ανεφερε η ιωαννα αλλα απο την αλλη φοβαμαι μηπως το δαγκωσει και του κανει ζημια . νομιζω οτι ποναει για να το τραβηξει απο τη μια αλλα απο την αλλη δε μπορω να εμπιστευομαι οτι δε θα το κανει κι ολας. απο τη μια επειδη της βαζω μπεταντιν σκεφτομαι οτι δε κανει να το γλυψει και ισως να της το καλυψω με κατι για να μην κολλησουν και βρωμιες, απο την αλλη ο κτηνιατρος ειπε να μην βαλω αλλη γαζα και συνεπως να μην ειναι καλυμενη η τομη. ειμαι σε ενα μικρο αδιεξοδο.. και επειδη οταν ετυχε και ξανα ημουν με βοηθησατε ολοι παρα πολυ γιαυτο απευθυνομαι σε εσας. εχω αρκετα κενα οσων αφορα τα σκυλια που σιγα σιγα γεμιζω με γνωσεις, η ηρα ειναι το πρωτο μου σκυλακι και θελω το καλυτερο για εκεινη !
 
  • Like
Reactions: ioanna a


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
ευχαριστω που απαντησατε και οι δυο καταρχας! μου αρεσει που εχετε διαφορετικες αποψεις γιατι μπορουμε να το συζητησουμε και απο τις δυο πλευρες. το θεμα ειναι οτι σημερα τουλαχιστον δε προλαβαινω να παρω γιατι εχουν κλεισει τα μαγαζια οποτε σημερα θα την αφησω ετσι . κι εγω απο τη μια δε θελω να της φορεσω ελισαβετιανο οπως σωστα το ανεφερε η ιωαννα αλλα απο την αλλη φοβαμαι μηπως το δαγκωσει και του κανει ζημια . νομιζω οτι ποναει για να το τραβηξει απο τη μια αλλα απο την αλλη δε μπορω να εμπιστευομαι οτι δε θα το κανει κι ολας. απο τη μια επειδη της βαζω μπεταντιν σκεφτομαι οτι δε κανει να το γλυψει και ισως να της το καλυψω με κατι για να μην κολλησουν και βρωμιες, απο την αλλη ο κτηνιατρος ειπε να μην βαλω αλλη γαζα και συνεπως να μην ειναι καλυμενη η τομη. ειμαι σε ενα μικρο αδιεξοδο.. και επειδη οταν ετυχε και ξανα ημουν με βοηθησατε ολοι παρα πολυ γιαυτο απευθυνομαι σε εσας. εχω αρκετα κενα οσων αφορα τα σκυλια που σιγα σιγα γεμιζω με γνωσεις, η ηρα ειναι το πρωτο μου σκυλακι και θελω το καλυτερο για εκεινη !
Να πάρεις κολάρο.εμεις σαν σήμερα την περασμένη εβδομάδα κάναμε την στείρωση.το φορέσαμε γιατί πριν πάω να την πάρω αυτοτραυματίστηκε.η πληγή κλείνει πολύ γρήγορα να της το φορέσεις.ευχομαι περαστικά και να είναι σιδερένια.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Αν είχα αυτούς τους προβληματισμούς θα της το έβαζα για να είμαι ήσυχη. Αν από την άλλη, δεν θέλεις και τόσο να της το φορέσεις μπορείς να πάρεις ένα και να το φοράς μόνο τις ώρες που δεν θα είσαι σε θέση να την επιτηρείς.
 


Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
Αν είχα αυτούς τους προβληματισμούς θα της το έβαζα για να είμαι ήσυχη. Αν από την άλλη, δεν θέλεις και τόσο να της το φορέσεις μπορείς να πάρεις ένα και να το φοράς μόνο τις ώρες που δεν θα είσαι σε θέση να την επιτηρείς.
τελικα απ οτι φαινεται την ενοχλουσε ενα κομματι αυτοκολλητου απο τη γαζα που δεν της το ειχα βγαλει γιατι δεν ηθελα να την πονεσω ! αλλα το βγαλαμε μαζι! απο εκει και περα δεν εχει δειξει ενδιαφερον για το μερος της τομης ! μονο λιγο γλυψιμο αλλα και παλι οχι στη τομη αλλα λιγο πιο διπλα οποτε δε θα το βαλω (τουλαχιστον ακομα ) ! ευχαριστω
 




Spirito_Ch

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2016
58
64
30
παιδια συγνωμη που ξανα γραφω... αλλα ... το κοριτσι μου ξαφνικα εχει αρχισει και θελει να με καβαλισει!! (η ηρα εγινε λεσβια! :O ) μιλησα με το γιατρο και του ανεφερα οτι εχει τετοιες τασεις... μου ειπε οτι δε του εχει ξανα συμβει αλλα τη τελευταια βδομαδα του το εχουν ξανα πει για σκυλιτσα που της εκανε στειρωση. δεν ξερει που να το αποδοσει και ειπε χαριτολογοντας οτι δεν εκανε αλλαγη φυλου αλλα στειρωση ! το μονο λογικο που μπορει να πει ειναι οτι την τρωνε τα ραμματα.. αλλα δε το νομιζω ! καμμια γνωμη?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf