Καθαρισμός δοντών


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπαρχει κάποιος εύκολος τρόπος για τη συντήρηση των δοντιών , αυτά τα Dentastix κλπ κάνουν τίποτα? Έχετε να προτείνετε κάτι?
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Εμάς τα dentastix μας κάνουν στομαχικές διαταραχές.
Ελαφοκέρατο (κρατάει πολύ και είναι ασφαλές) ή το κλασσικό κόκκαλο του χασάπη (καθαρισμένο από τα λίπη) ωμό, ζεματισμένο, ή ελάχιστα περασμένο στον φούρνο.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εμάς τα dentastix μας κάνουν στομαχικές διαταραχές.
Ελαφοκέρατο (κρατάει πολύ και είναι ασφαλές) ή το κλασσικό κόκκαλο του χασάπη (καθαρισμένο από τα λίπη) ωμό, ζεματισμένο, ή ελάχιστα περασμένο στον φούρνο.
Ελαφοκέρατο? Έχεις κάποιο λινκ? Γενικα η μικρη εχει ανθεκτικο στομαχι μη τη ματιασω
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!

Πέρα από τα κόκαλα και όλα αυτά τα μασουλητήρια + το βούρτσισμα, εμείς είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με το ζελ της tropiclean

Στον έναν (Μάρβιν) ξεκινήσαμε να το χρησιμοποιούμε όταν ήταν περίπου 2 ετών, ενώ στον άλλον (Σάνι) από 6 μηνών.
Συνυπολογίζοντας την κληρονομική προδιάθεση κάθε σκύλου, είδαμε αισθητή διαφορά στον Μάρβιν από την στιγμή που ξεκινήσαμε να το χρησιμοποιούμε. Ενώ έδειχνε σημάδια πως σχετικά γρήγορα θα έπρεπε να καταφύγουμε σε καθαρισμό, με το tropiclean σταθεροποιήθηκε.
Τώρα, που είναι 5, ίσως χρειαστεί να πάμε για καθαρισμό.

Στον άλλον που ξεκινήσαμε από πολύ νωρίς, είναι πάρα πολύ καλύτερα.
Ξαναλέω όμως πως παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Στα προηγούμενα σκυλάκια μου η μαμά μου έδινε ένα dentastix και στα δύο κάθε μέρα. Για πολλά χρόνια.
Το ένα μου σκυλάκι έπαθε καρκίνο στο στόμα. Μπορεί να είναι και τυχαίο, αλλά επειδή έκανε χρήση πολλά χρόνια έψαξα λίγο για το συγκεκριμένο καρκίνο, δεν έχουν βρεθεί αιτίες αλλά έχουν βρεθεί καρκινογόνες ουσίες σε αυτά τα σκευάσματα.

http://www.petmd.com/dog/conditions/cancer/c_dg_squamous_cell_carcinoma_gingiva
http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2016/02/24/pet-dental-treats.aspx

Πάρε ένα κόκκαλο ωμό να κάνει τη δουλειά.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme




archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Χρησιμοποιώ το tropiclean fresh teeth μία φορά τν εβδομάδα. Τα dentistix και γενικά ότι είναι σ τέτοια μορφή τ αποφεύγω. Σε δαγκώμενο προτιμώ τ all time classic κόκκαλα
 
  • Like
Reactions: Vania






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Δεν κάνει τίποτα...
Μωρέ μυρίζει λίγο το στοματάκι κι έχουν κιτρινίσει τα πίσω δοντάκια με το πέρασμα του χρόνου και προσπαθώ να τρενάρω τον καθαρισμό. Μου είπε η γιατρός ότι το δίνει και στα δικά της. Τι άλλο προτείνεις;
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πέρα απο κόκκαλα φυσικά δεν έχω βρεί κάποια αξιόπιστη λύση που να αποφεύγεις τον καθαρισμό...τουλάχιστον στα δικά μου μπουμπούκια.Τα ίδια τραβάω με τη Μούκα...το πήρα και εγω με την ελπίδα να κάνει κάτι αλλά τζίφος..
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τα dentastix και εγω τα θεωρω μη ασφαλη, καμια φορα ομως περνω χυμα κατι ποδια κατσικιου αποξηραμενα και κατι αυτια χοιρου...φαινεται να τρελαινεται. Τα κερατα ελαφιου ολοι τα συστηνουν, θα τα δοκιμασουμε συντομως. Ειναι ακριβουτσικα αλλα κρατανε απο οτι καταλαβα!. Επειδη ειμαι εντελως ασχετη απο κοκαλα χασαπη που ανεφεραε αρκετοι , τι ζηταμε να ειναι safe για τον μικρο (6.5 μηνων)? Και τον αφηνω να το φαει ως τελους η το δινω και το μαζευω?
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Τα dentastix και εγω τα θεωρω μη ασφαλη, καμια φορα ομως περνω χυμα κατι ποδια κατσικιου αποξηραμενα και κατι αυτια χοιρου...φαινεται να τρελαινεται. Τα κερατα ελαφιου ολοι τα συστηνουν, θα τα δοκιμασουμε συντομως. Ειναι ακριβουτσικα αλλα κρατανε απο οτι καταλαβα!. Επειδη ειμαι εντελως ασχετη απο κοκαλα χασαπη που ανεφεραε αρκετοι , τι ζηταμε να ειναι safe για τον μικρο (6.5 μηνων)? Και τον αφηνω να το φαει ως τελους η το δινω και το μαζευω?
Προσωπικά λέω όχι στα κόκκαλα χασάπη
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Προσωπικά λέω όχι στα κόκκαλα χασάπη
Και εγω ενα φοβο τον εχω, αρχικα για ελαφοκερατο μας βλεπω. Προς τον θεματοθετη πολλοι προτεινουν και τα Tasty Bones, τα οποια εχουν γευσεις και υποτιθεται αρεσουν στα σκυλακια. Ο δικος μου παρα το γεγονος οτι ειναι σουπερ λαιμαργος ουτε να το φτυσει
 
  • Like
Reactions: archodea


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Dentastix με τπτ.

Το ελαφοκέρατο (μεσαίο) εμείς το κάναμε σκόνη και το φάγαμε σε 10 λεπτά και μετά διάρροια .....

Αυτό που έχει κρατήσει εντυπωσιακά πολύ (για μας) είναι ένα τεράστιο καπνιστό κόκαλο που πήραμε από Κτηνιατρική και η μόνη παρενέργεια είναι οτι τα κακά μας είναι κίτρινο τσιμέντο.
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
@Yorkaddict Θέλεις να πεις δυό λόγια για το τζελ; Κάθε ποτέ το χρησιμοποιείς, για ποσό διάστημα, πώς το εφαρμόζεις; Σκεφτόμουν να το πάρω ένα διάστημα, αλλά λέω σιγά μη κάνει δουλειά και το άφησα. Με έβαλες σε σκέψεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το ελαφοκέρατο (μεσαίο) εμείς το κάναμε σκόνη και το φάγαμε σε 10 λεπτά και μετά διάρροια .....
Aποκλείεται. Δεν σπάει το μαμημένο με τίποτα. Αφού πέφτει στο πλακάκι και σπάει το πλακάκι. Άσε που έχει και εγγύηση νομίζω ένα μήνα ή κατι τέτοιο? Θυμάμαι που μου το έλεγαν στο pet shop - ότι αν καταστραφεί, το επιστρέφεις και παίρνεις άλλο.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Τα ίδια μου είπαν και για το μαύρο κόκκαλο κογκ. Τρία κομμάτια εντός λεπτών. Είχα ανεβάσει και εδώ σχετικές φωτό. Επιστράφηκε στο μαγαζί και ανταλλάχθηκε με τροφή. Από το ελαφοκέρατο τι να έπιστρέψω ; σκόνη ; Το αποκλείεται, μην το λές τόσο εύκολα .....