Εμπειρία με ερλιχίωση;






Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Κανονικά έπρεπε να σου πει. Εμείς έιχαμε 1/800 και το παλέψαμε με χάπια ronaxan και ενέσεις imizol.
Ρώτησε τον πάλι το γιατρό και διευκρίνησε το γιατί πρέπει να ξέρεις,ώστε να κάνει τη σωστή θεραπεία!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Και ο Νόρρις μου πέρασε ερλιχίωση (γι`αυτό τον πήρα σπίτι μου) και με 1 μήνα βιμπραμισιν (3/4 του χαπιου τη μέρα, έκανα αγώνα για να το κόψω σε 3/4, δεν ξέρω γιατί δε μου είπε η κτηνίατρος ότι υπάρχει και σιρόπι, μετά το ανακάλυψα, αφού είχαμε τελειώσει τη θεραπεία).

Σναπ τεστ είχαμε κάνει κι εμείς. Ακόμα δεν του έχω κάνει επαναληπτικό, αλλά η γιατρός είπε σε 6 μήνες από το τέλος της θεραπείας. Πάντως είναι υγειέστατος τώρα, πάχυνε, μεγάλωσε, είμαι σίγουρη πως είναι καλά!

Ευτυχώς δεν είναι τίποτα σπουδαίο αυτή η ασθένεια, αρκεί να την προλάβεις!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μα εμείς δεν κάναμε Snap test ή ήταν snap.. υπάρχει κανονικό τεστ που να μην δείχνει τίτλο;
Όπως και να εχει ο Τζιμάκος δεν θα έχει πρόβλημα παίρνει την αντιβιωση του, τρώει καλά είναι ζεστά θα επαναλάβουμε οπότε μια χαρά θα γίνει.
Πάντως θα ήθελα να ήξερα τον τίτλο γιατί όταν παίζει έντονα με τον Ελβις κουράζεται γρήγορα , και είτε φταίει η αντιβίωση ή ο τιτλος είναι όντως ψηλός.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
δεν ξέρω ακριβώς τι είναι το σναπ τεστ....
ο κτηνίατρος εδώ στο χωριό, έχει ένα πλαστικό πραγματάκι που στάζει πάνω του το αίμα και σου λέει αρνητικό/θετικό, μήπως αυτό είναι το σναπ?

η κτηνίατρος που πηγαίνω εγώ (σε ένα πιο μεγάλο και πιο μακρινό χωρίο :D ) έχει μηχανήματα, βάζει το αίμα μέσα και εκτυπώνεται χαρτί που λέει negative/positive

το ίδιο είναι?
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Παιδια επαναφερω το θεμα γιατι εχουμε προβλημα! Σημερα το πρωι και ενω ηταν ολα κανονικα παρατηρησα οτι ο Ραμον δυσκολευοταν να σηκωθει και να περπατησει σαν να ειναι τα ποδια του μουδιασμενα. Επειδη θα μου πειτε για δυσπλασια δεν ειχε τιποτα περιεργο το βαδισμα και το τρεξιμο του μεχρι το πρωι... Ηρθε ο κτηνιατρος και του πηρε αιμα αλλα απο την κλινικη εικονα μου ειπε οτι ειναι ερλιχιωση. Το κακο ειναι οτι οι εξετασεις θα βγουν την Τριτη και μεχρι τοτε μας ειπε να αρχισουμε θεραπεια με vibramicin... Οπου μπορεσα να κοιταξω δεν ειδα πουθελα σαν συμπτωμα τη χωλοτητα των πισω ακρων... Εχει συμβει σε καποιον η γνωριζει κατι καποιος?

Εχω στενοχωρηθει απιστευτα γιατι ειχαμε παρει ολα τα απραιτητα μετρα για τα τσιμπουρια και για τις σκνιπες αν και απο οτι ειδα σε προηγουμενα ποστ ειναι και αλλοι που με τα απαραιτητα δεν καταφερατε να γλιτωσετε...
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδια επαναφερω το θεμα γιατι εχουμε προβλημα! Σημερα το πρωι και ενω ηταν ολα κανονικα παρατηρησα οτι ο Ραμον δυσκολευοταν να σηκωθει και να περπατησει σαν να ειναι τα ποδια του μουδιασμενα. .
.... Ηρθε ο κτηνιατρος και του πηρε αιμα αλλα απο την κλινικη εικονα μου ειπε οτι ειναι ερλιχιωση.
??! Εντύπωση μου κάνει..... Ακούγεται πάρα πολύ γενικό το σύμπτωμα για να σου δώσει με σιγουριά διάγνωση..... Μήπως είδε κι άλλα πράγματα? Από χρώμα ούλων πως πάει? Απώλεια βάρους? Αιμοραγία?

Τελευταία φορά που κάνατε εξετάσεις για ερλίχεια??
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αν θυμαμαι καλα εχετε και μια θηλυκια. Καλο ειναι να κανετε και σε εκεινη αιματολογικες.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Μανου ......για διαβασε εδω...καταρχην ψυχραιμια,μπορει απλα να εχει τρυματιστει ο σκυλακος σου

http://kynigos.net.gr/veterin/Erlixiosis.html

Τσιμπούρια και Ερλιχίωση

ας βγουνε πρωτα τα αποτελεσματα την Τριτη
Tο διαβασα αυτο το αρθρο απο το κυνηγος και απο οτι ειδα για χωλοτητα δεν λεει κατι... Λεει για οιδημα αλλα το οιδημα ειναι πρηξιμο κατι το οποιο δεν εχει ο δικος μου Το αλλο αρθρο παλι με κατα τρομαξε δε θα στο κρυψω! Να τραυματιστηκε και να ειναι απο τη λεκανη σα μουδιασμενος? Δεν ξερω! Ειναι και μακρια η Τριτη! Μαλλον θα ζητησω και δευτερη γνωμη θα δουμε!

??! Εντύπωση μου κάνει..... Ακούγεται πάρα πολύ γενικό το σύμπτωμα για να σου δώσει με σιγουριά διάγνωση..... Μήπως είδε κι άλλα πράγματα? Από χρώμα ούλων πως πάει? Απώλεια βάρους? Αιμοραγία?

Τελευταία φορά που κάνατε εξετάσεις για ερλίχεια??
Δεν ημουν εγω εδω και ο μπαμπας μου δεν μου ειπε να του ειπε για κατι αλλο το μονο που μου ειπε οτι ειχε βρει καποια στιγμη τσιμπουρι πανω του αλλα πεθαμενο... Οτι εχει αδυνατησει εχει αδυνατησει η αληθεια ειναι. Αιμοραγια δεν εχει. Τελευταια εξεταση τον Οκτωβρη και δεν υπηρχε τιποτα!

Αν θυμαμαι καλα εχετε και μια θηλυκια. Καλο ειναι να κανετε και σε εκεινη αιματολογικες.
Ναι εννοειται και στα 2 θα γινουν αιματολογικες απλα ειπα για τον Ραμον επειδη εχει αυτο με τα πισω ποδια!

Για τα ποδια δεν εχει συναντησει κανεις τιποτα?

Αααα ειχε και πυρετο!
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν ξέρω τι να πω.... οι εξετάσεις θα δείξουν..... Η αντιβίωση γενικά καλό είναι αν μη δίνεται έτσι στο ντούκου, αλλά κακό στο σκύλο δε θα κάνει το vibramycin..... Αν είναι ερλιχίωση, μια χαρά θα πάει! :)
 




MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Μακαρι να παει καλα γιατι εχω ανησυχησει παρα πολυ κυριως με τα ποδια του! Το τριχωμα του ειναι μια χαρα!

Θα περνατε και δευτερη γνωμη για τα ποδια η να περιμενω τις εξετασεις πρωτα? Θα γινουν και για ερλιχια και για καλαζαρ εξετασεις...

Α απο την ταραχη μου ξεχασα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας!
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πόσο εμπιστεύεσαι τον κτηνίατρο που τον είδε? Μήπως να πάρεις κανα τηλέφωνο να μιλήσεις πιο αναλυτικά μαζί του? Τωρα Πασχαλιάτικο δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις παραπάνω, με δεδομένο οτι δεν βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο ο σκύλος (αυτό εσύ θα το κρίνεις....) παρά να περιμένεις κατά τη γνώμη μου.... Αν πάντως δεν αισθάνεσαι σίγουρη και υπάρχει δυνατότητα εγκυρότερης δεύτερης γνώμης άμεσα, δεν εχεις τίποτα να χάσεις.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Να γινουν εξετασεις πιο γρηγορα δεν υπαρχει περιπτωση... Θα παρω αλλη μια γνωμη αυριο απο κτηνιατρο που εμπιστευομαι περισσοτερο αλλα μου ειπε κι εκεινος οτι αναγκαστηκα θα πρεπει να δουμε και τα αποτελεσματα των εξετασεων! Θα δουμε και αυριο την κλινικη εικονα του ζωου λοιπον και βλεπουμε!

Και παλι ευχαριστω! Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Mπορει απο τον πυρετο να προηλθε αυτη η αδυναμια στην κινηση... αντιπυρετικο του εδωσε ?
 






Eva and Dori

Member
11 Δεκεμβρίου 2011
17
1
Καλημέρα!
Πρίν από 3 βρομάδες βρήκα πάνω στην σκυλίτσα μου τσιμπούρια και προχθές της έκανα εξέταση για ερλίχεια (για πρόσφατα αντισώματα) και βγήκε θετική 1/20.
Η γιατρός μου είπε να κάνω επανεξέταση σε 2 βδομάδες και αν έχει ανέβει να ξεκινήσουμε θεραπεία.
Η ερωτησή μου είναι η εξής..όσο πιο πρόσφατη είναι η μόλυνση τόσο πιο μικρός είναι ο τίτλος?δηλαδή ένα σκυλί με τίτλο 1/3000 σημαίνει ότι είναι μολυσμένο πολύ μεγάλο διάστημα;
Επίσης το ότι την έχω "πιάσει" στην αρχή της μόλυνσης σημαίνει ότι είναι και πιο εύκολο/γρήγορο να θεραπευθεί ή δεν παίζει ρόλο;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf