Εχει κανεις εμπειρια με ατομο που φοβαται σκυλο;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όχι!
Ειδικά εγώ....δεν έχω ίδιες απόψεις (διαπιστωμένο και καταγεγραμμένο) με αρκετούς εδώ!
Όμως επί της αρχής θα πρέπει να υπάρχει μια βάση κουβέντας (γιατι κουβέντα κάνουμε)
Σ'αυτο συμφωνώ.
Στη τελευταία πρόταση του ποστς σου δεν θα σου απαντήσω, δεν έχω διάθεση για καβγάδες σήμερα.
 






linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Ο ολος προβληματισμος εχει ως εξης:
Ειμαι, οσο μπορει κανεις να ειναι βεβαιος, οτι η επαφη με εναν φιλικο δικο μας σκυλο θα βοηθησει το παιδι μου και θα δουλεψει. Ισω με καποια προετοιμασια, τωρα που ειδαμε στην πραξη τις πτυχες τους προβληματος. Δε βρηκα κανεναν να εχει σπιφυλαξεις εκει. Φιλικο εννοω οτι δεν θα ξεκινησω με λυκοσκυλο που εχει περασει εκπαιδευση για φυλακας πχ η σκυλι με γνωστη επιθετικοτητα, ξερω οτι δεν υπαρχει εγγυηση.
Ατομο απο φιλοζωικη μου εξηγουσε επι 2 ωρες οτι η υπαρξη στο σπιτι ενος ατομου που φοβαται το σκυλο θα κανει το σκυλο επιθετικο και αυτο δε θα διορθωνεται. Αν και η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το συγκεκριμενο ατομο ειχε μια εντονη δοση παρανοιας η εστω μια ροπη προς την υπερβολη, και ηταν σαφες οτι οχι απλως δεν ηξερε απο παιδια, αλλα δεν τα χωνευε γενικως, παρολ' αυτα με τρομαξε. Εκ των υστερων και συζητωντας με αλλους ιδιοκτητες σκυλων, πιστευω οτι αδικα τρομαξα τοσο. Και εννοω τρομαξα για το σκυλο, και για το αν θα παθει κατι μη διορθωσιμο ο χαρακτηρας του, οχι τρομαξα μη μας φαει. Ομως, απο τη στιγμη που μου μπηκε η σκεψη, προσπαθω να το ψαξω οσο μπορω.
Δεν ρωταω αν πρεπει να εχω το σκυλι σαν παιδι, δεν ρωταω αν το παιδι μου θα καταληξει σε χρονια ψυχοθεραπειας αν ο σκυλος περασει απο διπλα. Ρωταω αν γνωριζει κανεις αν ο ιδιος ο σκυλος μπορει να βγαλει επιθετικοτητα, μακροπροθεσμα, οχι σε φαση προσαρμογης, εξαιτιας και μονο του οτι θα υπαρχει μελος της οικογενειας που αρχικα δεν νιωθει ανετα μαζι του. Οπως ειναι π.χ. δεδομενο και για εναν ασχετο σαν εμενα, οτι αν εχω το σκυλι δεμενο ολη τη μερα, δεν βλεπει ανθρωπο ποτε και το χτυπαω που και που, μαλλον δεν εχω πιθανοτητες να αποκτησω ενα ηρεμο κοινωνικο φιλο, ισχυει το ιδιο με την παρουσια στο σπιτι ανθρωπου που δειχνει φοβο; Γιατι αυτο δεν το γνωριζω καθολου.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ρωτάς να σου δώσουμε μια απάντηση λες και οι σκύλοι είναι ρομπότ κι έχουν συγκεκριμένες αντιδράσεις μόνο, σαν ρομποτάκια. Στη συμπεριφορά είναι όπως οι άνθρωποι. Στους άνθρωπο, άλλη νοοτροπία έχουν οι νησιώτες, άλλη οι βουνίσιοι και άλλη οι πεδινοί. Παρόλα αυτά δεν μπορείς να πεις ότι αν ξέρεις την αντίδραση ενός από κάποια ομάδα, ξέρεις και των υπολοίπων της ομάδας αυτής. Μετά πας ανά άτομο. Γι'αυτό και δεν έχεις φιλία με όλους τους νησιώτες ανεξαιρέτως, αλλά μόνο με κάποιους ούτε κι εχθρούς όλους τους πεδινούς, και ούτω καθεξής
 




SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ατομο απο φιλοζωικη μου εξηγουσε επι 2 ωρες οτι η υπαρξη στο σπιτι ενος ατομου που φοβαται το σκυλο θα κανει το σκυλο επιθετικο και αυτο δε θα διορθωνεται.
Εγώ να πω, πως έχω δει αρκετούς σκύλους, που παρουσία ανθρώπων (και καμιά φορά, σκύλων) που φοβούνται, ή δεν νιώθουν καλά για οποιοδήποτε λόγο, σαν να το καταλαβαίνουν τα άτιμα, και φέρονται πιο "μαλακά", σαν να "μικραίνουν" για να μην ενοχλήσουν... Εξαιρετικό πράγμα, να το βλέπεις.

Δυστυχώς, δεν λειτουργούν όλα με συνταγές, δεν μπορεί κανείς να πάρει την ευθύνη να σου πει, ναι πάρε π.χ θηλυκό σκύλο 4 χρονών, και όλα θα πάνε καλά. Σα γενικότερη εκτίμηση, σίγουρα ένα καλά κοινωνικοποιημένο σκυλί μεγαλύτερης ηλικίας, και χαμηλότερης ενέργειας, είναι πιο ασφαλής συνταγή από ένα κουτάβι.

Εγώ τη φοβία που έχει ο μικρός δεν την ακούω τραγική έτσι όπως μας τη περιγράφεις
Τωρα, το παιδι δεν εχει προβλημα αν π.χ. καποιος παιζει παρα περα με το σκυλο του μπαλα. Η αν παμε σε σπιτι και υπαρχει ενα ησυχο σκυλι ξαπλωμενο στον καναπε. Δεν εχει προβλημα να παρει αγκαλια ενα ηρεμο η νυσταγμενο σκυλι. Και γενικα τα σκυλια τα λυπαται αν κλαινε, αν καποιος τα χτυπησει, αν τα βλεπει δεμενα. Αλλα οταν ερχεται κατα πανω μας σκυλι, εστω και 5 κιλα, γαβγιζοντας και φαινονται δοντια, πεφτει πανικος. Του τυπου, Μαμα παρε το απο εδω, Ασε να παω καλυτερα μεσα κλπ. Ακομη και αν το σκυλι παιζει, και ειναι σαφες οτι παιζει.
Δεν είναι ανάγκη να φέρεις σπίτι ένα σκυλί το οποίο γαβγίζει υπερβολικά, βγάζει δόντια κλπ, νομίζω θα ήταν άβολο για όλους. Ένα ήσυχο, ήρεμο σκυλάκι, που δεν χρειάζεται ντε και καλά, να κάνει σα παρλιακό όλη την ώρα, χρειάζεστε. Η δικιά μου σκυλίτσα ας πούμε δεν την νοιάζουν τα παιχνίδια, τα μπαλάκια και οι κατσικιές την αφήνουν παγερά αδιάφορη, και ζει απόλυτα ευχαριστημένη, με ένα καλό χάδι, και μια ωραία ήσυχη βόλτα. Και δεν χτύπησα κανένα τζακποτ - τέτοια σκυλιά υπάρχουν άπειρα.

Στη θέση σας νομίζω, θα κοιτάζα να εμπλέξω το παιδί με τη φοβία σε αυτή την απόφαση, να έρθει να διαλέξει, να αποφασίσει το ίδιο, με τι σκυλί νιώθει άνετα να συμβιώνει - εάν θέλει.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Στη θέση σας νομίζω, θα κοιτάζα να εμπλέξω το παιδί με τη φοβία σε αυτή την απόφαση, να έρθει να διαλέξει, να αποφασίσει το ίδιο, με τι σκυλί νιώθει άνετα να συμβιώνει - εάν θέλει.
Αυτο, νομίζω, είναι το πιο σωστό. Να αναμειχθεί στη διαδικασία επιλογής.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Ok, λοιπον ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια. Και αντιλαμβανομαι οτι αν και οταν παρω σκυλακι, σιγουρα δεν ειμαι ο τυπος στον οποιο απευθυνεται το forum. Δεκτο. Θα το γυρισω σε live βοηθεια απο κτηνιατρους, γνωστους κλπ αν κατι προκυψει. Αντιλαμβανομαι οτι η σταση μου απεναντι στα σκυλια σιγουρα δεν ταιριαζει με το υφος του forum. Να πω την αληθεια νομιζα οτι ηταν πιο mainstream οταν μπηκα. Τωρα νιωθω λιγο σαν να μιλαω για το παιδι μου που εφαγε πατατακια σε forum μαναδων που καλλιεργουν μονες τους τα βιολογικα ραδικια για να φτιαξουν υγιεινα snacks. Σεβαστο, αλλα αλλοι ανθρωποι, αλλες ιδεες.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ok, λοιπον ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια. Και αντιλαμβανομαι οτι αν και οταν παρω σκυλακι, σιγουρα δεν ειμαι ο τυπος στον οποιο απευθυνεται το forum. Δεκτο. Θα το γυρισω σε live βοηθεια απο κτηνιατρους, γνωστους κλπ αν κατι προκυψει. Αντιλαμβανομαι οτι η σταση μου απεναντι στα σκυλια σιγουρα δεν ταιριαζει με το υφος του forum. Να πω την αληθεια νομιζα οτι ηταν πιο mainstream οταν μπηκα. Τωρα νιωθω λιγο σαν να μιλαω για το παιδι μου που εφαγε πατατακια σε forum μαναδων που καλλιεργουν μονες τους τα βιολογικα ραδικια για να φτιαξουν υγιεινα snacks. Σεβαστο, αλλα αλλοι ανθρωποι, αλλες ιδεες.
δεν εχω καταλαβει αυτήν την αντιδραση; Τι ακριβως περιμενες να ακουσεις; 6 σελιδες τωρα, εχεις ακουσει προσωπικες ιστοριες και αποψεις απο τοσους ανθρωπους. Θελεις να σου πουμε οτι όλα θα πανε περιφημα και δε θα εχει ποτε προβλημα; Αυτο θα ηταν λάθος. Ασε που σε μεγαλο βαθμό εξαρταται απο σενα, και τις ισορροπιες που θα κρατας, ουτε απο το σκυλο ουτε απο το γιο σου.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Αντιλαμβανομαι οτι η σταση μου απεναντι στα σκυλια σιγουρα δεν ταιριαζει με το υφος του forum.
Με όλο το θάρρος, ως ιδιοκτήτης σκύλου και πατέρας 2 παιδιών, δες λίγο και τη στάση σου απέναντι στα παιδια.
Πριν παρεξηγηθείς να εξηγήσω τι εννοώ και μετά εάν επιμένεις....παρεξηγήσου... :):)
Η απόκτηση σκύλου ΑΠΟΤΕΛΕΙ ανάληψη ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ απέναντι στο...ζώο!
Όταν η στάση σου λοιπόν απέναντι σε μια υποχρέωση σου είναι να την....δώσεις...πασάρεις...ξεφορτωθείς, αν δεν τη παλεύεις, τι μάθημα θα δώσεις στα παιδια σου?
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Άστο…Και μείς όπως και συ, όπως και όλοι, χτίσαμε τη ζωή μας. Φτιάξαμε οικογένειες, μεγαλώσαμε τα παιδιά μας, παλέψαμε για τη ζωή μας. Και στην πορεία αυτή, άλλοι από επιλογή και άλλοι από τύχη βάλαμε το σκύλο (στην περίπτωση μου τη σκύλα…) στη ζωή μας. Και εδώ που φτάσαμε (όχι εύκολα) δεν υπάρχει δίλημμα. Έχουμε την ίδια έγνοια όλοι για όλους. Δίποδοι και τετράποδοι.

Στο δια ταύτα. Για τις φοβίες (ενηλίκων και ανηλίκων) υπάρχουν ειδικοί. Ψυχίατροι, παιδοψυχίατροι, ψυχοθεραπευτές, και όχι τα σκυλοφόρουμ και το ανώνυμο internet.

Αφού όμως επιμένεις να ζητάς πληροφορίες και συμβουλές για το σκύλο (και τη σκύλα..., α ρε Γιάννη τι μου έκανες!) ρώτα αυτούς http://sapt.gr/

Σίγουρα ξέρουν περισσότερα από μένα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγώ να πω, πως έχω δει αρκετούς σκύλους, που παρουσία ανθρώπων (και καμιά φορά, σκύλων) που φοβούνται, ή δεν νιώθουν καλά για οποιοδήποτε λόγο, σαν να το καταλαβαίνουν τα άτιμα, και φέρονται πιο "μαλακά", σαν να "μικραίνουν" για να μην ενοχλήσουν... Εξαιρετικό πράγμα, να το βλέπεις.
Ο δικός μου είναι το άλλο άκρο. Είναι χαλαρός κι αδιάφορος με ξένους που δεν φοβούνται. Με όσους φοβούνται "τα παίρνει". Έχει τύχει να είναι αδιάφορος με κάποιον και να αγριέψει τη στιγμή που ο άλλος αρχίζει να φοβάται. Σε δικούς μας ανθρώπους είναι αλλιώς. Είναι χαρές και πανηγύρια σε όσους κάνουν χαρές ή είναι ουδέτεροι και δεν δίνει καμία σημασία σε όποιον έχει αισθανθεί φόβο. Αλλά δεν μπορώ να περιγράψω αυτήν την συμπεριφορά ως κανόνα συμπεριφοράς σκύλων. Είναι η δική του συμπεριφορά.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δηλαδή φανταζόσουν έναν "mainstream" διάλογο κάπως έτσι:
- Γεια σας είμαι η @linak, έχω 4 παιδιά και το μεγάλο φοβάται τα σκυλιά. Σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα σκυλί για ξεπεράσει ο μεγάλος την φοβία του και τα μικρά να έχουν κάτι να παίζουν. Θα το έχουμε στην αυλή, θα του κάνουμε σπιτάκι να κοιμάται, θα φροντίζουμε να έχει νερό και τροφή, θα του κάνουμε και τα εμβόλια και όταν και όποτε μπορούμε θα το βγάζουμε και βόλτα.Τι λέτε;
- Μια χαρά την βρίσκουμε την ιδέα σου.
- Ναι αλλά αν το σκυλί είναι πολύ ζωηρό και ο μεγάλος το φοβάται;
- Δεν πειράζει θα το δώσετε κάπου και θα πάρετε ένα πιο ήσυχο.
- Και αν το δεύτερο δεν φερθεί αδιάφορα στο παιδί και το πλησιάζει και πηδάει επάνω του, και η φοβία του αυξηθεί;
- Θα το πάτε σε εκπαιδευτή.
- Δεν σκοπεύω να πάρω εκπαιδευτή για το σκυλί.
- Ε, τότε θα το δώσετε κι αυτό και θα πάρετε ένα άλλο. Τα καταφύγια είναι γεμάτα. Δεν μπορεί, κάποιο θα σας ταιριάξει. Και αν κάτι αλλάξει στην ζωή σας, κανένα πρόβλημα, το δίνετε κι αυτό και ξεμπερδεύετε. Σιγά τώρα. Σκυλί είναι, δεν είναι άνθρωπος. Μήπως θα είχε καλύτερη τύχη στον δρόμο ή το καταφύγιο;

Και όλα αυτά περιμένεις να τα ακούσεις, σ' ένα φόρουμ ανθρώπων που συζητούν για την ηθική εκτροφή, την βελτίωση των φυλών, την σωστή κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση τους, την περίθαλψη και προστασία των αδέσποτων. Που μόλις ένα από τα σκυλιά τους αρρωσταίνει κινητοποιείται το σύμπαν να συμβάλλει όπως μπορεί.

Ναι, σωστά νιώθεις. Εδώ δεν καλλιεργούν απλά βιολογικά ραδίκια για υγιεινά σνακ, μερικοί ταξιδεύουν και φέρνουν από έξω και το χώμα και το λίπασμα και το νερό.
Όπως το είπες "άλλοι άνθρωποι, άλλες ιδέες".

ΥΓ. Σου ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, αν θίχτηκες από τα παραπάνω, αλλά από κάποιο σημείο και μετά, η ειλικρίνεια σου μετατράπηκε σε κυνισμό. Και επειδή "δεν μιλάς live με κάποιον", τα γραπτά σου θα μείνουν εδώ δημόσια. Και θα αποτελέσουν το τέλειο άλλοθι για τον επόμενο, που στην πρώτη δυσκολία θα παρατήσει το "ζωντανό" του στο βουνό ή τον δρόμο, γιατί του είναι βάρος. Γιατί και αυτός θα είναι από τους "άλλοι άνθρωποι, άλλες ιδέες".
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ένας συνειδητοποιημένος γονιός 41 ετών, ξέρει τα παιδιά του, ξέρει τι θέλει στην ζωή του, ξέρει τι θα κάνει αν επιθυμεί αυτός ή κάποιο μέλος της οικογενειάς του θέλει να πάρει σκύλο, παπαγάλο, γάτα ή αρκούδα για κατοικίδιο και δεν αναλώνεται σε σελίδες επι σελίδων προκαλώντας ένα σωρό κόσμο να προσπαθεί να τον βοηθήσει και άκρη να μην βγαίνει.

Αυτά απο μένα.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εκεί που σηκώθηκα και χειροκρότησα στο ποστ του @elpinor είναι εκεί που γράφει ότι η ειλικρίνεια μετατράπηκε σιγά σιγά σε κυνισμό..
Και με κάνει να αναρωτιέμαι διάφορα
 
Last edited: