Εχει κανεις εμπειρια με ατομο που φοβαται σκυλο;


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Αρχιζω να πιστευω οτι ισως οι ανθρωποι της φιλοζωικης δεν ηταν τοσο παραλογοι οσο αρχικα μας παρουσιασες στο θεμα με το σκυλακι που σας αφαιρεσαν.
o_O

Άργησα πολύ να συνδέσω τα δυο θέματα και να ταυτίσω τις δύο μαμάδες..
Εντάξει, εμπειρία.. (y)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Συγγνώμη που θα το πω αλλά λέγοντας ότι επιθυμείς να βάλεις έναν παρατημένο σκύλο στην αυλή σου κάπως αντιφάσκεις με τα προηγούμενα λόγια σου, ότι δηλαδή το θεωρείς βιασμό της φύσης του σκύλου να μπαίνει σε ένα καλούπι μιας και σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου είναι πιο ευτυχισμένος με άλλους σκύλους. Επίσης, εκπαίδευση ο σκύλος σου θα πάρει. Αφού εσύ θα τον ταϊζεις συγκεκριμένες ώρες και συγκεκριμένο φαγητό, εσύ θα αποφασίζεις που θα μένει κλπ ήδη θα τον βάλεις σε ένα πρόγραμμα. Δεν εκπαιδεύουμε τους σκύλους μας για να μη γαβγίζουν στις γάτες ή στους άλλους σκύλους. Δηλαδή οκ έλεος. Το κάτσε ή το μείνε δεν το μαθαίνουμε επειδή έχει πλάκα αλλά επειδή μπορεί σε κάποια στιγμή (κούφια η ώρα) να του σώσει τη ζωή. Το μαθαίνουμε να μας εμπιστεύεται όχι για να το παίξουμε μάγκες αλλά γιατί μόνο εμείς ξέρουμε τους κινδύνους που εγκυμονούν, για να είναι κοινωνικά και να δέχονται και τους άλλους ανθρώπους, να είναι υπάκουα και φρόνιμα για να μη φάνε τον κτηνίατρο όταν τους κάνει το εμβόλιο, για να μην έχουν θέμα με μικρά παιδιά, και δεν ξέρω κι εγώ πόσα άλλα παραδείγματα μπορώ να αναφέρω.

Τώρα για την ανθρωποκεντρικότητα του σκύλου, ο σκύλος είτε σ αρέσει είτε όχι είναι εδώ και εκατοντάδες χρόνια κοντά στον άνθρωπο όπως εύστοχα επισήμανε και η @Orilis . Επέλεξε να συμβαδίσει με τον άνθρωπο αρχικά για πρακτικούς λόγους, δες πανεύκολη εύρεση τροφής και ασφάλεια. Με τα χρόνια και με την εξέλιξη, ο σκύλος κατέληξε να γεννιέται για να είναι με τον άνθρωπο. Ο σκύλος δεν μπορεί να κυνηγήσει. Αν τον αφήσεις μόνο του στη φύση όπως λες αν δεν βρει σκουπίδια να φάει απλά θα πεθάνει. Σου φαίνεται αυτό ζώο της φύσης; Ζώο της φύσης είναι αυτό που μπορεί να επιβιώσει άνετα μόνο του, που μπορεί να βρει μόνο του την τροφή του και δεν εννοώ τα σκουπίδια. Ο αδέσποτος σκύλος όταν σχηματίζει αγέλες πολλές φορές είναι ημιάγρια σκυλιά, δυστυχισμένα σκυλιά. Ο σκύλος δεν είναι λύκος για να ζει στα βουνά και στα λαγκάδια. Για το αν είναι ευτυχισμένοι οι σκύλοι μας που τους έχουμε στο σπίτι, σε μεγαλούπολη, που τους δίνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε, που τους φέρνουμε σε επαφή κάθε μέρα με άλλους σκύλους, που τους αφιερώνουμε ποιοτικό χρόνο, άσε να το κρίνουμε εμείς που βλέπουμε κάθε μέρα τα ματάκια τους να γυαλίζουν από χαρά και από αγάπη όταν μας βλέπουν, που ξέρουμε ότι θα είναι πάντα εκεί για μας. Πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί θες σκύλο. Λες για να σώσεις ένα αδέσποτο. ΟΚ σεβαστό και σίγουρα πολύ καλύτερο από το να μείνει στο δρόμο. Απλά μην νομίζεις ότι αφήνοντάς το στην αυλή σέβεσαι τη φύση του γιατί δεν είναι απαραίτητα έτσι...
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Νομίζω έχετε παρεξηγήσει τις σας λένε τόση ώρα. Εσείς αποφασίσατε να πάρετε σκυλο για τον Α ή Β λογο δεκτό. Και ξαφνικά λέτε ότι δεν θεωρείτε σωστό να έχουμε τους σκύλους ως κατοικίδια. Και εγώ συμμερίζομαι την άποψη σας ότι ένας σκύλος καλό είναι να έχει μια αυλή για να ασκείται χωρίς να είσαι παρόν αλλά αυτό δεν καθιστά την αυλή τον χώρο του. Ο δικός μας μπαινοβγαίνει όσο θέλει αλλα κοιμάται και τρώει μέσα. Αυτό φυσικά δεν το αποφάσισα μόνη Μ αλλα ρώτησα την γνώμη κάποιου ειδικού. Επειδής είπατε ότι θεωρείτε ότι δεν είναι σωστό να εκπαιδεύουμε τους σκύλους. Παρά πολύ σωστό αυτό που λέτε αλλά μάλλον δεν το εννοείτε με τον τρόπο π το εννοω εγω (χωρίς ΝΑ υπονοώ ότι ο τρόπος σκέψης μ είναι και ο σωστος). Όχι ποτέ μου δεν θα μάθαινα ούτε θα μάθω τον σκυλο μ να στέκεται στα δυο του πόδια και να χοροπηδάει σαν κατσίκι για να έχουμε σόου. Αλλά φυσικά και θα του θέσω κάποια όρια. Πχ δεν τρώμε τίποτα εάν δεν ακούσουν οκ, όταν λέμε στοπ μη ή άστο αφήνουμε ότι κάνουμε και κοιτάμε το αφεντικό στα μάτια κλπ. Τα παραπάνω δεν δείχνουν έναν σκύλο καταπιεσμένο κατά την γνώμη μ αλλα ένα σκύλο συγκροτημένο με όρια.
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Νομίζω έχετε παρεξηγήσει τις σας λένε τόση ώρα. Εσείς αποφασίσατε να πάρετε σκυλο για τον Α ή Β λογο δεκτό. Και ξαφνικά λέτε ότι δεν θεωρείτε σωστό να έχουμε τους σκύλους ως κατοικίδια. Και εγώ συμμερίζομαι την άποψη σας ότι ένας σκύλος καλό είναι να έχει μια αυλή για να ασκείται χωρίς να είσαι παρόν αλλά αυτό δεν καθιστά την αυλή τον χώρο του. Ο δικός μας μπαινοβγαίνει όσο θέλει αλλα κοιμάται και τρώει μέσα. Αυτό φυσικά δεν το αποφάσισα μόνη Μ αλλα ρώτησα την γνώμη κάποιου ειδικού. Επειδής είπατε ότι θεωρείτε ότι δεν είναι σωστό να εκπαιδεύουμε τους σκύλους. Παρά πολύ σωστό αυτό που λέτε αλλά μάλλον δεν το εννοείτε με τον τρόπο π το εννοω εγω (χωρίς ΝΑ υπονοώ ότι ο τρόπος σκέψης μ είναι και ο σωστος). Όχι ποτέ μου δεν θα μάθαινα ούτε θα μάθω τον σκυλο μ να στέκεται στα δυο του πόδια και να χοροπηδάει σαν κατσίκι για να έχουμε σόου. Αλλά φυσικά και θα του θέσω κάποια όρια. Πχ δεν τρώμε τίποτα εάν δεν ακούσουν οκ, όταν λέμε στοπ μη ή άστο αφήνουμε ότι κάνουμε και κοιτάμε το αφεντικό στα μάτια κλπ. Τα παραπάνω δεν δείχνουν έναν σκύλο καταπιεσμένο κατά την γνώμη μ αλλα ένα σκύλο συγκροτημένο με όρια.
Οχι, δεν εχω παρεξηγησει τι μου λενε. Εθεσα μια ερωτηση. Οι απαντησεις που πηρα απο πολλα μελη, οχι ολα προφανως, εχουν να κανουν με το οτι δεν πρεπει να εχω σκυλο γιατι ποτε δεν θα ειμαι σουπερ ντουπερ ιδιοκτητης σκυλου, σαν τους ιδιους, αφου δεν δειχνω την ιδια ανιδιοτελη αγαπη για τα σκυλια, για να συνοψισω τι ειπωθηκε. Αντιμετωπιστηκα σαν κατι μεταξυ του αγραμματου χωριατη που δεν εχει κουλτουρα, και του ψωνιου που θελει σκυλο αντι κουκλας στα παιδια.
Ασφαλως και δεν απευθυνομαι σε ολους, και ασφαλως ξερουν ποιοι απαντησαν πως. Απαντω λοιπον σε αυτους, οτι εχουμε διαφορετικη αντιληψη, και προσπαθω να αποφυγω τη γενικη συζητηση, αλλα η συζητηση ξαναργυρνα εκει. Οποτε προσπαθω να εξηγησω οτι ιδανικη απο την πλευρα του σκυλου ανθρωπινη οικογενεια δεν υπαρχει. Ο σκυλος θα μπει στο καλουπι της καθε οικογενειας. Και δεν μας κανει αυτο εγκληματιες. Οπως και δε μας κανει και Θεους. Ο σκυλος στο μεσο σπιτι, υποχρεωνεται σε τροπο ζωης που δεν του ταιριαζει απολυτα. Οποτε περισσευει η τοση επαρση οταν κρινουμε πως ζει ο αλλος, που ουτε καν το ξερουμε. Και δεν αναφερομαι σε σενα, για να μην παρεξηγηθω.
Για καποιον, το να εχεις σκυλο στην αυλη ειναι κοκκινη γραμμη. Οπως και το να δωσεις αν χρειαστει το σκυλο σε αλλο σπιτι σε κανει κατι σα δολοφονο. Για μενα ειναι κοκκινη γραμμη ο σκυλος ολη μερα στο διαμερισμα. Γι αυτο και οταν χρειαστηκε να βρεθω σε διαμερισμα, βρηκα στον τοτε σκυλο μου μια νεα οικογενεια, σε συγγενεις μου, για να μη μενει 12 ωρες σε μια γκαρσονιερα και περιμενει να τον βγαλω αξημερωτα και στις 10 το βραδυ μια βολτα στο παρκο, αλλα να ζησει στην εξοχη και στη γειτονια οπου ειχε μαθει να ζει 10 χρονια. Επειδη λοιπον και εχω αποχωριστει σκυλο, και μου κοστισε αλλα πραγματικα πιστευα οτι ηταν για το καλο του, και εχω δει σκυλο να παλευει με αρρωστεια ανιατη και εχω θαψει 3 σκυλους σε βαθεια γεραματα, ολη αυτη η μπαρουφολογια για το τι τερας ειμαι, ναι με πειραξε.
Αν καποιος δεν εχει ιδεα πως να απαντησει σε μια ερωτηση, ας μην απαντησει. Οχι να το γυρισει σε "ειμαι και γαμω τους ιδιοκτητες σκυλων και σου λεω μην παρεις σκυλο, δεν εισαι σαν και μενα". Δεν μπηκα εγω στο φορουμ να πω στον κοσμο οτι ειναι νουμερο αν εχει παραγγειλει σκυλο απο τη Δανια και τον εχει πληρωσει με ποσο που συντηρει μια οικογενεια για ενα τριμηνο, ουτε να κοροιδεψω οποιον πιστευει οτι το σκυλι θελει κουρεμα και παλτουδακι και τσιμπιδακι, ουτε να αποκαλεσω κακοποιω οποιον κλεινει ενα κουταβι στο crate για να του μαθει να μη λερωνει το σαλονι. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι κανοντας μια ερωτηση, εστω και ηλιθια, περι συμπεριφορας σκυλων, εδωσα το δικαιωμα σε αγνωστους να αναλυουν τον τροπο ζωης μου και το χαρακτηρα μου και να με βριζουν κιολα!
 


dafni1812

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
84
82
38
Επειδή παρακολουθώ τα θέματα σου από την αρχή επειδή θεωρώ ότι μοιάζουν κάπως οι περιπτώσεις μας , θεωρώ πως είσαι λίγο άδικη γιατί σου μίλησαν όλοι πολύ όμορφα.

Τώρα κατά τα άλλα θεωρώ πως ένας σκύλος μπορεί να είναι ευτυχισμένος και έτσι και γιουβέτσι.
Ο αδερφός μου έχει ένα λαμπραντόρ ( οχι καθαρόαιμο) που ζει στην αυλή στο σπιτάκι του. Όταν έχει χρόνο το βγάζει βόλτες και τα ΣΚ παίρνουν τα βουνά. Δεν ασχολήθηκε με κοινωνικοποίηση, και του έμαθε 2-3 εντολές μόνος του. Το αποτέλεσμα είναι να έχει έναν σκύλο που τον υπακούει απόλυτα και είναι τόσο γλυκός και καλόβολος που δεν γρυλίζει ούτε σε γάτα. Επίσης τον πηγαίνει άνετα βόλτα η γιαγιά μου που είναι 70 χρονών.

Το ίδιο ευτυχισμένος θεωρώ πως είναι και ένας σκύλος που είναι αγορασμένος από εκτροφέα και το αφεντικό του ασχολείται μαζί του ουσιαστικά, το κοινωνικοποιησε όπως έπρεπε, το πήγε σε εκπαιδευτή , το κουρεύει, το βάζει σε crate, ξαπλάρει στον καναπέ και όλα αυτά τέλος πάντων που ξέρουμε.

Το δικό μου πάλι που άφηνα το μωρό με πυρετό στην πεθερά για να το πάω βόλτα μην τυχόν και χάσουμε την κοινωνικοποίηση και που στην κηδεία της γιαγιάς μου κοιτούσα το ρολόι , μην περάσει η ώρα και δεν προλάβω να βγάλω τον σκύλο, θεωρώ οτι θα ήταν πιο ευτυχισμένο αν το είχα πάρει λίγο πιο χαλαρά. Γιατί το άγχος μου το μετέδωσα και σε αυτόν και έχει γίνει νευρικός.

Οπότε τι να σου πω.......δεν υπάρχει συγκεκριμένη συνταγή μάλλον.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@linak στο φόρουμ υπάρχουν, απ όσο ξερω, όλοι αυτοί που είπες και διαφοροί συνδυασμοί επίσης. Θελω να πω πως δεν υπάρχουν δυο κατηγορίες. Ο εξω κόσμος και εμεις, αλλά άπειρες. Ο καθένας είναι μια κατηγορία.
Το πρωτο μου σκυλι στον κήπο έζησε, δεν της αρεσε οταν ήταν μέσα. Αλλα αν ειχε να διαλεξει, πηγαινε όπου ημασταν εμείς, οι ανθρωποι της.

Οπως, πολύ σωστά είπες πιο πάνω, το φόρουμ ειναι εξειδικευμενο και ασχολειται με το σκύλο (duh!), οπότε εδω θα ακουσεις τι πιστευει ο καθένας ότι ειναι καλύτερο για το σκύλο!
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Οχι, δεν εχω παρεξηγησει τι μου λενε. Εθεσα μια ερωτηση. Οι απαντησεις που πηρα απο πολλα μελη, οχι ολα προφανως, εχουν να κανουν με το οτι δεν πρεπει να εχω σκυλο γιατι ποτε δεν θα ειμαι σουπερ ντουπερ ιδιοκτητης σκυλου, σαν τους ιδιους, αφου δεν δειχνω την ιδια ανιδιοτελη αγαπη για τα σκυλια, για να συνοψισω τι ειπωθηκε. Αντιμετωπιστηκα σαν κατι μεταξυ του αγραμματου χωριατη που δεν εχει κουλτουρα, και του ψωνιου που θελει σκυλο αντι κουκλας στα παιδια.
Ασφαλως και δεν απευθυνομαι σε ολους, και ασφαλως ξερουν ποιοι απαντησαν πως. Απαντω λοιπον σε αυτους, οτι εχουμε διαφορετικη αντιληψη, και προσπαθω να αποφυγω τη γενικη συζητηση, αλλα η συζητηση ξαναργυρνα εκει. Οποτε προσπαθω να εξηγησω οτι ιδανικη απο την πλευρα του σκυλου ανθρωπινη οικογενεια δεν υπαρχει. Ο σκυλος θα μπει στο καλουπι της καθε οικογενειας. Και δεν μας κανει αυτο εγκληματιες. Οπως και δε μας κανει και Θεους. Ο σκυλος στο μεσο σπιτι, υποχρεωνεται σε τροπο ζωης που δεν του ταιριαζει απολυτα. Οποτε περισσευει η τοση επαρση οταν κρινουμε πως ζει ο αλλος, που ουτε καν το ξερουμε. Και δεν αναφερομαι σε σενα, για να μην παρεξηγηθω.
Για καποιον, το να εχεις σκυλο στην αυλη ειναι κοκκινη γραμμη. Οπως και το να δωσεις αν χρειαστει το σκυλο σε αλλο σπιτι σε κανει κατι σα δολοφονο. Για μενα ειναι κοκκινη γραμμη ο σκυλος ολη μερα στο διαμερισμα. Γι αυτο και οταν χρειαστηκε να βρεθω σε διαμερισμα, βρηκα στον τοτε σκυλο μου μια νεα οικογενεια, σε συγγενεις μου, για να μη μενει 12 ωρες σε μια γκαρσονιερα και περιμενει να τον βγαλω αξημερωτα και στις 10 το βραδυ μια βολτα στο παρκο, αλλα να ζησει στην εξοχη και στη γειτονια οπου ειχε μαθει να ζει 10 χρονια. Επειδη λοιπον και εχω αποχωριστει σκυλο, και μου κοστισε αλλα πραγματικα πιστευα οτι ηταν για το καλο του, και εχω δει σκυλο να παλευει με αρρωστεια ανιατη και εχω θαψει 3 σκυλους σε βαθεια γεραματα, ολη αυτη η μπαρουφολογια για το τι τερας ειμαι, ναι με πειραξε.
Αν καποιος δεν εχει ιδεα πως να απαντησει σε μια ερωτηση, ας μην απαντησει. Οχι να το γυρισει σε "ειμαι και γαμω τους ιδιοκτητες σκυλων και σου λεω μην παρεις σκυλο, δεν εισαι σαν και μενα". Δεν μπηκα εγω στο φορουμ να πω στον κοσμο οτι ειναι νουμερο αν εχει παραγγειλει σκυλο απο τη Δανια και τον εχει πληρωσει με ποσο που συντηρει μια οικογενεια για ενα τριμηνο, ουτε να κοροιδεψω οποιον πιστευει οτι το σκυλι θελει κουρεμα και παλτουδακι και τσιμπιδακι, ουτε να αποκαλεσω κακοποιω οποιον κλεινει ενα κουταβι στο crate για να του μαθει να μη λερωνει το σαλονι. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι κανοντας μια ερωτηση, εστω και ηλιθια, περι συμπεριφορας σκυλων, εδωσα το δικαιωμα σε αγνωστους να αναλυουν τον τροπο ζωης μου και το χαρακτηρα μου και να με βριζουν κιολα!
Μα ήρθατε και κάνατε μια ερώτηση για έναν υποθετικό σκύλο και την αντίδραση του. Πήρατε κάποιες απαντήσεις από κάποια μέλη τα οποία γνωρίζουν καλύτερα αλλά προσπάθησε να σας δωθει να καταλαβετε, όχι να μην πάρετε σκυλο, αλλά να συνειδητοποιήσετε πόσο μεγάλη ευθνηνη είναι αυτο (που και αυτό πιθανός το ξερατε) αλλα δεν φάνηκε από τα λεγόμενα σας. Τα μέλη θεωρώ εγώ ότι ήταν ευγενεστατα και κανενας δεν σας έβρισε όπως είπατε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Νομίζω ότι δεν σε έβρισε κάποιος αντίθετα εσύ επανειλλημένα μας προσέβαλες παρουσιάζοντας μας σαν υπερβολικά ψώνια. Δεν μας είπες έτσι ευθέως. αλλά μέσα από τα γραφόμενα σου φαίνεται σε πολλές περιπτώσεις αυτό. Προσπαθήσαμε να απαντήσουμε στους προβληματισμούς σου από την δική μας άποψη όπως είναι λογικό. Ας μη παίξουμε λοιπόν το παιχνίδι του θιγμένου γιατί δεν βγάζει πουθενά και κάνει το θρεντ άχρηστο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μηπως το" κουρασαμε" λιγο το θεμα?
Η περιηγηση της linak στο φορουμ περιοριζεται σε εκτροφικα σκυλια,μπικουτι και κρειτ!

Αγωνιες,ασθενειες,διασωσεις,συμπεριφορες κλπ δεν υπαρχουν.
Το τι προσφερει ενας σκυλος δεν υπαρχει!
Το ποσο μπορει να αλλαξει την ζωη των μελων μιας οικογενειας δεν υπαρχει!

Ειναι ισως που καποιοι βλεπουν τα πραγματα οπως ειναι και καποιοι αλλοι οπως θα επρεπε να ειναι.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν είδα κανέναν να βρίζει εδώ πέρα ούτε να προσβάλλει. Μας ρώτησες κάτι και προσπαθήσαμε να απαντήσουμε σε αυτό σύμφωνα με τις εμπειρίες, τις απόψεις και τις γνώσεις. Από τη στιγμή όμως που είναι φόρουμ που στο επίκεντρο είναι ο σκύλος και η ευζωία του η οποία φέρνει ταυτόχρονα και μια ευχάριστη και αρμονική συμβίωσή του μαζί μας δεν μπορούσαμε να μην αναφέρουμε και τις απόψεις μας πάνω στη συμβίωση με το σκύλο. Κατανοώ ότι θέλεις σκύλο για να απολαύσεις τα θετικά που έχει ένας σκύλος (τα οποία όμως, απορώ, πώς θα τα αποκομίσεις αν ο σκύλος είναι συνέχεια έξω και η επαφή του μαζί σας περιόριζεται στα τυπικά).

Κανείς δεν είπε εδώ μέσα "και τι γαμώ αφεντικό που είμαι". Όλοι έχουμε κάνει λάθη, θα κάνουμε αλλά και θα μαθαίνουμε από αυτά και θα βελτιωνόμαστε. Το ότι δεν κατανοούμε τη θέση σου για το σκύλο επειδή για εμάς αυτή είναι πολύ ξένη δεν σημαίνει ότι ταυτόχρονα σε θεωρούμε εξωγήινη. Εσύ όμως από τα λεγόμενά σου είναι σαν να μας λες ψώνια, ανθρώπους που δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν, υπερβολικούς και σύμφωνα με τα λεγόμενα σου περί βιασμού της σκυλίσιας φύσης και ανήθικους. Οπότε εκατομμύρια κόσμου που ζουν σε πόλεις αλλά χρειάζονται να είναι με σκύλο γιατί δεν μπορούν να φανταστούν τη ζωή τους εγκληματούν; Και που αυτοί οι άνθρωποι παλεύουν να δώσουν ό,τι καλύτερο στο σκύλο τους; Που προσέχουν κάθε αλλαγή συμπεριφοράς και που έχουν το νου τους μην δουν κάτι ανησυχητικό; Οι περισσότεροι εδώ μέσα είτε πριν αποκτήσουμε σκύλο είτε με το που τον αποκτήσαμε φροντίσαμε να μάθουμε βασικά πράγματα για την υγεία του, τις διάφορες ασθένειες, την επιλογή τροφής, την κοινωνικοποίηση κλπ. Γιατί; Επειδή από τη στιγμή που επιλέξαμε να βάλουμε στο σπίτι μας ένα ζώντα οργανισμό είναι ευθύνη μας πια να φροντίσουμε να είναι εντάξει. Άμα ήθελες να μιλήσεις για βιασμό της φύσης των ζώων πιο πολύ θα ίσχυε να αναφέρεις τα ψάρια που ζουν σε ενυδρείο ή τα φίδια πχ και όχι ένα ζώο που εδώ και χιλιάδες χρόνα είναι οικόσιτο..
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Την ερώτηση σου για το πως θα αντιδράσει ο σκύλος δεν μπορει κανένας να στην απαντήσει.
Είναι ανάλογα τον σκύλο , κάποια σκυλιά θα βγάλουν νευρική συμπεριφορά , κάποια θα γίνουν πιο ήπια για να μειώσουν το αγχος του ανθρώπου.
Η απάντηση η δική μου από την αρχή ήταν ένα μεγαλύτερο , τσεκαρισμένο ζώο ήρεμου χαρακτήρα , και όχι ένα κουτάβι που δεν έχει διαμορφώσει χαρακτηρα και δεν μπορεί και κάποιος εύκολα να κρίνει τι χαρακτηρα θα βγάλει.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
δεν εχω ακομα καταλαβει γιατι θες να παρεις σκυλο. . .
Αν το κανεις για να βοηθησεις τον γιο σου να ξεπερασει την φοβια του,
αφιερωσε δυο Σαββατα το μηνα και βοηθησε με εθελοντικη εργασια
ενα καταφυγιο. πηγαινετε μαζι, να τα χαιδευετε, να τα βγαζετε βολτα
(οχι ολα, αυτα που θα σας υποδειξουν, αυτα που ειναι πιο φιλικα)
να τα ταιζετε, να καθαριζετε τα κλουβια, και ισως καποια στιγμη,
οχι τωρα ισως του κανει καποιο κλικ και το υιοθετησετε.
προς το παρον εισαστε πολυ αγχωμενοι και μπερδεμενοι νομιζω για να βαλετε
και κατι ακομα στην καθημερινοτητα σας.
ο σκυλος δεν πρεπει να αποτελει προβλημα.
θα σας συντροφευει 10 με 15 χρονια οποτε σκεφτειτε το και δευτερη και τριτη φορα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
το να δωσεις αν χρειαστει το σκυλο σε αλλο σπιτι σε κανει κατι σα δολοφονο.
Σαφώς και δεν σε καθιστά δολοφόνο, ούτε και είναι κάτι ποινικά κολάσιμο (δυστυχώς), αλλιώς όλοι θα μπαίναν φυλακή. Αλλά εάν το κριτήριο για να το δώσεις είναι "δοκιμάζω μια καινούρια συνταγή και αν δεν πετύχει το γλυκό τι να κάνουμε", σίγουρα σε καθιστά ως κάποιον
που θελει σκυλο αντι κουκλας στα παιδια.
Το να έχεις ένα σκυλί είναι ΕΥΘΥΝΗ προς ένα πλάσμα που εξαρτάται πλήρως από σένα, είτε αυτό ανήκει φιλοσοφικά στη φύση του σκύλου είτε όχι, η εξάρτηση δεν παύει να είναι γεγονός. Εξαρτάται και για τη ζωή του και για την ευζωία του και για όλα. Η τροφή του, οι βιολογικές του ανάγκες, η προστασία του από καιρικές συνθήκες, το αν θα ζήσει ή θα πεθάνει, το αν θα ζήσει καλά ή στο άλλο άκρο θα είναι ένα κουφάρι που κινείται, όταν βάζεις ένα απολύτως εξαρτώμενο ζωντανό πλάσμα στο σπίτι σου (ή όταν.. το γεννάς η ίδια) γίνεται πια αποκλειστικά και μοναδικά δική σου ευθύνη. Η τύχη αυτού του πλάσματος εξαρτάται μετά από τη φύση του χαρακτήρα του καθενός "υπευθύνου" ως προς τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζει ΟΛΕΣ του τις ευθύνες.
 


linak

Well-Known Member
11 Μαϊου 2016
58
66
49
Οπως ξαναειπα, πολλοι απο το φορουμ εδωσαν πολυ λογικες απαντησεις, ειτε μου αρεσαν ειτε με βοηθησαν ειτε οχι. Αλλοι, το να πω οτι ηταν αγενεις, ειναι λιγο. Πολλοι ανθρωποι διαφωνουν, αλλα το κανουν πολιτισμενα. Οπως μπορει κανεις να ταιζει το παιδι του πατατακια και αλλος βιολογικα τροφιμα μονο και να σεβονται ο ενας τον αλλον, ετσι μπορει και καποιος να κοιμαται αγκαλια με τον σκυλο ρατσας του και αλλος να εχει 2 σκυλια για φυλακες στην αυλη, και ομως να μπορουν να συνομιλησουν.
Αυτη την επιμονη ερωτηση "τι τον θες το σκυλο" και την επαναληψη του "ο σκυλος ειναι ευθυνη" ας πουμε, και δεν την καταλαβαινω και τη βρισκω προσβλητικη. Βλεπω αβερτα θεματα του πως να πεισουμε το σκυλι να κατσει σε crate 3-4 ωρες, πως να δωσουμε βαλεριανα στο σκυλι για να μαθει να μην κλαιει ολη τη μερα στο διαμερισμα και δεν ξερω τι αλλο, που εμενα μου φαινεται εξωγηινο. Δε βλεπω ομως σε κανενα απο αυτα την απαντηση "τι τον θες το σκυλο αφου δεν εχεις χρονο και υποδομη και αναγκαζεσαι να το ναρκωνεις το ζωντανο;". Γιατι εκει προφανως δεν τιθεται θεμα, το σκυλι ειναι μεσα, αρα ο ιδιοκτητης το αγαπαει :sick: Ο σκυλος στην αυλη ειναι κακοποιημενος. Το κουταβι μονο του να κλαιει ενα οκταωρο μαστουρωμενο απο τη βαλεριανα, ειναι αγαπη. Και αν δεν του φτανει το κλουβι, υπαρχει και η υπερτατη θυσια, να αγορασει το αφεντικο ενα παρκο, και να βαλει ενα cd με μουσικη. Οποτε ολα καλα. Ο σκυλος ολη μερα στο 2χ2 παρκο με cd, ειναι ενδειξη αγαπης. Α ναι, θα παει και βολτα μετα στο στιμεντο, με λουρακι, να μυρισει τα τσισακια απο αλλα σκυλακια στους λακους απο τις νεραντζιες. Και θα παρει και λιχουδια που εκανε τσισακια στο σωστο λακο. Ειλικρινα, και χωρις πλακα, ενα σοκ το εχω παθει οσο διαβαζω threads.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
E σταματα να διαβαζεις το φορουμ.....μην αρρωστησεις κιολας:rolleyes:

Ξερεις απο τα πατατακια μεχρι τα βιολογικα προιοντα υπαρχει μεγαλη αποσταση αρα και πολλες ενδιαμεσες στασεις;)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Έχουν ενδιαφέρον οι απόψεις σου περί της φύσης του σκύλου, όμως ποιος είναι αυτός που θα το κρίνει;
Με την ίδια λογική ούτε κι εσύ θα έπρεπε να ζεις σε σπίτι μέσα σε τέσσερις τοίχους γιατί δεν είναι στη φύση σου.
Θα έπρεπε να ζεις στη σπηλιά, να σκοτώνεις για να φας, να βάζεις φωτιά για να ζεσταθείς και για να προφυλαχθείς από τα θηρία, να ντύνεσαι με τομάρια κτλ.
Υπάρχει κάτι που λέγεται εξέλιξη και ο σκύλος που εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια ζει μαζί με τον άνθρωπο, εξελίσσεται παράλληλα.
Τώρα αν κάποιοι άνθρωποι έχουν νοοτροπίες από την παλαιολιθική εποχή και πιστεύουν πως το κάθε πλάσμα του μεγαλοδύναμου πρέπει να ακολουθεί τη φύση του, μπορούν κάλλιστα να πιάσουν ένα ωραίο σπήλαιο και να χαρούν την πραγματική τους φύση απορρίπτοντας τον μάταιο ετούτο πολιτισμό.

Προχωράμε μπροστά και έχουμε ανοιχτό το μυαλό μας.
Αν κατάλαβες ότι εδώ είμαστε αυτό που περιγράφεις τότε ψάχνεις τις απαντήσεις σου σε λάθος μέρος.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ασε που θα είχε επίσης μεγάλη πλάκα, να μπεις σε μαμαδοφόρουμ, όπου κατά βάση ταίζουν τα καμάρια τους με βιολογικά, να τους πεις πχ, ότι μια χαρά σούπερ τροφή είναι και τα πατατάκια. Και το ανάποδο βεβαίως.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Σορυ κιολας αλλα που ειναι τα ποστ με τα μαστουρωμενα κουταβια?
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Η βαλεριάνα είναι ναρκωτικό (σαν την μεθ ένα πράγμα) δεν το ήξερες; :LOL::LOL::LOL:
Και που να διαβάσει ο "άγνωστος αναγνώστης" για το Prozac, που έχω αναφερθεί κατά καιρούς εγώ...:cool:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf